Tipy pro správný výběr
- Předem se rozhodněte, jaký typ paliva pro vás bude nejvhodnější - tuhá paliva, jako je dřevo a uhlí, plyn nebo elektrika?
- Pokud chcete hlavně topit úsporně, je pro vás vhodnou volbou kotel na tuhá paliva. Jedná se však o řešení, které vyžaduje nejvíce práce: zatápění, přikládání apod.
- Jestliže vám jde zejména o pohodlí a celodenní teplo, dejte přednost kotli plynovému.
- Preferujete pohodlí, ale nemáte do domu zavedený plyn? Pak je pro vás vhodný kotel elektrický.
- Rozmyslete si, zda budete kotlem pouze topit nebo také ohřívat vodu.
Typ kotle
Kotle na tuhá paliva postupně nahrazují jiné kotle vyžadující méně práce. Jejich popularita ale opět stoupá, hlavně kvůli vysokým cenám energií. Při výběru si ohlídejte zejména emisní třídu podle normy ČSN EN 303-5. Výrobci podle ní mají povinnost značit kotle čísly 1 až 5, kdy 5 je nejekologičtější.
- Nižší pořizovací cena
- Levnější provoz
- Různé typy paliv
- Vyžadují více práce při doplňování
- Potřeba dokupovat palivo
- Vyšší požadavky na úklid
- Palivo vyžaduje prostor pro skladování
- Znečišťování ovzduší
Plynové kotle nabídnou až o polovinu výhodnější provoz v porovnání s kotli elektrickými, ve srovnání s kotli na tuhá paliva však provoz vychází dráž. Vyšší bývá i jejich pořizovací cena. Také je třeba plynové přípojky, popř. pořídit zásobník na plyn.
- Oproti elektrickým levnější provoz
- Nenáročný obsluha a údržba
- Ekologičtější
- Oproti kotlům na tuhá paliva dražší provoz
- Vyšší pořizovací cena
Snadno se obsluhují, jsou ekologičtější, nepotřebují napojení na komín a na rozdíl od kotlů plynových nevyžadují ani nákladnou přípojku. Na druhou stranu ale jejich provoz vychází nejnákladněji.
- Nenáročná obsluha a údržba
- Není potřeba řešit odvod spalin
- Ekologičtější
- Vysoké provozní náklady
Kotle na tuhá paliva - specifické parametry
Typ paliva
Topit v kotli se dá více způsoby. Je možné dovnitř vkládat dřevo, uhlí, biomasu nebo oblíbené dřevěné pelety. Některé kotle jsou určené jen na některý typ paliv, v jiných je možné topit více druhy.
Přísun spalovacího vzduchu
U toho typu kotlů hraje důležitou roli schopnost řízení spalovacího procesu. Jednoduše řečeno jde o to, jakým způsobem se palivo do kotle dostává.
- Přirozený - Je závislý na tahu komína, který v ohništi vytváří podtlak. Vzduch je do ohniště nasáván speciálními otvory, které je možné více či méně regulovat.
- Nucený - Podtlak v ohništi se reguluje a vytváří odtahovým ventilátorem (existuje i možnost kdy je spalovací vzduch do ohniště vháněn tlačným ventilátorem). Díky nucenému přísunu vzduchu máte větší kontrolu nad spalovacím procesem.
Přísun paliva
- Ruční - Většinou se jedná o kotle na kusové dřevo, kdy se otop dávkuje ručně v závislosti na tom, jak rychle shoří.
- Samočinný - Většinou se jedná o automatické kotle na tuhá paliva, která si otop dávkují samy a ročně mohou ušetřit až 20 % paliva, jsou ovšem 3x dražší než obyčejné.
Jak ušetřit energii?
Pokud chcete kotel na tuhá paliva a zároveň toužíte po snazší obsluze nebo třeba ještě větší úspoře, porozhlédněte se po speciálních automatických a zplyňovacích kotlích.
- Automatický kotel - Nabídne kromě levného provozu také komfort. Palivo se v něm k hořáku dopravuje pomocí automatického dopravníku a vždy se ho spálí jen nezbytné množství. Automatický kotel může hřát rovnoměrně po celý den.
- Zplyňovací kotel - Dokáže převádět tuhé palivo na plynné. Spalování plynu je pak možné snáze regulovat a kotel je díky tomu účinnější a zároveň ekologičtější.
Plynové kotle - specifické parametry
Propojení kotle s kouřovodem
Při výběru se zaměřte také na propojení plynového kotle s kouřovou (spalinovou) cestou. Možnosti propojení jsou dvě:
- Plynové kotle s odkouřením do komína - Spaliny jsou vedeny do komína, který musí být vyvložkován a pravidelně revidován. V tomto případě musíte zajistit dostatečný přísun vzduchu do místnosti, ve které se kotel nachází.
- Plynové kotle s nuceným odtahem spalin - Najdete je také pod označením plynové turbo kotle. Turbo kotle se používají v případě, že váš plynový kotel nemůže mít klasický odtah do komína. Spaliny jsou tedy odváděny pomocí integrovaného ventilátoru a dodávaného odtahového systému ven, většinou přes zeď místnosti, na které je kotel instalován. Další možností je odvod vzduchu svisle přes střechu. Vzduch pro spalování se do kotle nasává z venkovního prostoru, takže se nemusíte starat o přívod vzduchu do místnosti. Tento způsob odvodu vzduchu je typický pro všechny kondenzační kotle.
Jak ušetřit energii?
Kromě běžných plynových kotlů se dnes dají pořídit i modernější kondenzační modely.
- Standardní plynové kotle - Jsou sice levnější, ale jejich účinnost je pouze 90 %. Ušetříte na pořizovací ceně, ale o to dražší bude jejich provoz.
- Kondenzační plynové kotle - Při spalování plynu využívají jako další zdroj energie i část tepla z odcházejících spalin. Díky tomu může být jejich účinnost až 111 %.
Elektrické kotle - typy
- Akumulační kamna - Pro topení se využívá levnějšího (nízkého) tarifu na elektřinu. Kamna se v nízkém tarifu nahřívají a teplo, které vznikne, se postupně akumuluje ve speciální vyzdívce, která obklopuje topné tyče. Teplo se během dne postupně uvolňuje a vytápí místnost. Kvůli tepelným ztrátám se doporučují používat jen v dobře izolovaných objektech (nízkoenergetické stavby).
- Topení elektrickým teplovodním kotlem - Kotel je možné regulovat a chová se úplně stejně jako ostatní teplovodní kotle. Má vysokou účinnost vytápění, takže je dobré použít ho pro podlahové vytápění i vytápění radiátorů. Teplo, které kotel vyprodukuje, se akumuluje do vody, která je čerpadlem dále rozháněna trubkami do radiátorů v jednolitých místnostech.
- Přímotopy - Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, jednoduché ovládání, údržba i opravy. Co se týče zatížení sítě, nejedná se o tak velkou zátěž jako v případě akumulačních kamen. U přímotopů však musíte počítat s nejvyššími účty za elektřinu.
- Tepelná čerpadla - Patří mezi ekologické vytápění s nízkými emisemi, ale s vysokými vstupními náklady.
Společné důležité parametry
Ohřev vody
Kotel nemusí pouze vytápět domácnost. Využít ho můžete také k ohřevu vody. V takovém případě potřebujete model se zásobníkem vody či s průtočným ohřevem.
- Kotel s průtočným ohřevem - Ohřívá vodu pouze ve chvíli, kdy ji odebíráte. Tuto vlastnost mají většinou plynové kotle.
- Kotel s ohřevem v externím zásobníku vody - Připomíná svým fungováním bojler. Zásobník je možné koupit buď zvlášť, nebo je součástí sady a je dodáván společně s kotlem. Od bojleru se liší tím, že nemá samostatné elektrické těleso na ohřev vody. Kotel s externím zásobníkem rozděluje vodu do radiátorů, a pokud je to potřeba, tak do zásobníku. Externí zásobník pro ohřev vody je většinou součástí kotlů plynových a elektrických.
- Kotel s vestavěným zásobníkem - Představuje kombinaci předchozích dvou řešení. Je vybavený menším zásobníkem vody. Když se její zásoba vyčerpá, začne kotel fungovat na principu průtočného ohřevu. Jedná se především o plynové kotle.
Regulace teploty
- Prostorový regulátor - Klasický termostat ke kotli, který teplotu v místnosti reguluje na základě nastavení. Hodí se především do bytů.
- Ekvitermní regulátor - Teplota se upravuje v závislosti na venkovní teplotě. Tento typ se hodí především do rodinných domů, protože tam dokáže rodinnému rozpočtu ušetřit stovky korun. Regulaci teploty je v domcích možné ovládat i normálním termostatem.
Výkon kotle
Při výběru kotle je důležité správně zvolit jeho maximální výkon. Potřebný výkon zjistíte sečtením objemu všech místností a výsledek vydělit číslem 20. Výsledná hodnota, udávaná v kW, je však pouze orientační a odpovídá spíše starším domům či bytům. Moderní nízkoenergetické či pasivní domy vystačí s mnohem slabším kotlem, obvykle s výkonem do 20 kW. Silnější model by domácnost zbytečně přehříval.
Umístění kotle
Kotle lze rozlišovat na závěsné, volně stojící a vestavné. Při výběru se orientujte podle vlastních preferencí a především podle toho, kolik prostoru v domě máte.