Seznam.cz

Samsung Galaxy S22: Souhrn spekulací a dosavadních úniků

Samsung Galaxy S21 Ultra
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 4 dny

Představení nových vlajkových lodí Samsungu pomalu klepe na dveře. Není tedy divu, že se objevují stále novější spekulace o tom, co všechno vlastně řada Galaxy S22 nabídne. Pojďme se proto podívat na doposud známé informace.

Bude Galaxy S22 trefou do černého?

Fanoušci smartphonů tohoto korejského výrobce již netrpělivě čekají na příchod tradiční trojice vlajkových lodí. Nová řada ponese název Galaxy S22, a i když to na první pohled nemusí být patrné, právě tato generace je pro jihokorejského giganta důležitá. Letošní série Galaxy S21 totiž nenaplnila původní očekávání a v prodejích dokonce klesla pod některé starší modely, a to navzdory tomu, že se mělo jednat o naprostý hit.

Samsung se tak bude chtít podobnému scénáři za každou cenu vyhnout. Přesně proto fanoušci očekávají příchod zajímavých novinek, které by je dokázaly pro koupi nejnovějšího modelu přesvědčit. Podle dosavadních úniků to vypadá, že se to Samsungu může podařit.

Design a displej

Po stránce designu nás velké změny nečekají. Respektované zdroje se shodují na tom, že dojde pouze k jeho lehké evoluci. Řeč přišla i na možné zeštíhlení těla telefonu, což by ale mohlo znamenat menší baterii. Spekuluje se nad designem vrcholného modelu Samsung Galaxy S22 Ultra. Na základě neoficiálních renderů by se v případě designu mohl jihokorejský gigant inspirovat u starších modelů Note. Změny se může dočkat i zadní fotomodul, který by nově mohl být uspořádán do tvaru písmene P. Díky tomu by v těle telefonu vzniknul prostor pro uložení stylusu S Pen, podobně jako u zmiňovaných telefonů Galaxy Note.

Co se pak týče displejů, u těch Samsung opět vsadí na AMOLED. Lehké změny se však odehrají v případě jejich velikostí, které se v porovnání s letošní generací o 0,09″, respektive o 0,20″ zmenší. Galaxy S22 tak nabídne úhlopříčku 6,06“, zatímco Galaxy S22+ se bude pyšnit 6,5“. Z hlediska rozlišení oba telefony poskytnou FHD+ a LTPS panel se 120 Hz obnovovací frekvencí. Ještě lépe na tom bude Galaxy S22 Ultra. U něj se hovoří o příchodu 6,81“ LTPO QHD+ displeje. Díky přítomnosti technologie LTPO (kterou disponují také aktuální vlajkové modely iPhone 13 Pro a Pro Max) nabídne i adaptivní obnovovací frekvenci, která se dokáže na základě zobrazovaného obsahu měnit v rozmezí od 1 až do 120 Hz, díky čemuž bude telefon energeticky daleko úspornější.

V případě displeje se pak hovoří o další revoluci. Dříve odhalený Samsung Galaxy Z Fold3 totiž ukázal, že lze ukrýt přední fotoaparát přímo pod displej a zbavit se tak dosavadního „průstřelu“. Zatím ale není jasné, zda se tato technologie do nových vlajkových lodí dostane. Ačkoliv displej bez výřezu či průstřelu vypadá skvěle, je třeba počítat s kompromisem v podobě horší kvality fotografií. I když by tímto krokem Samsung získal náskok například nad Applem, který je doposud závislý na výřezu a čelí kvůli němu kritice i z řad fanoušků značky, je tato změna málo pravděpodobná.

Fotoaparát

V případě fotoaparátu by modely Galaxy S22 a S22+ měly sdílet stejné parametry. Na zadní straně se tak bude nacházet hlavní 50 MPx širokoúhlý RGBW senzor, který bude doplněn 12 MPx ultra širokoúhlým objektivem a 10 MPx teleobjektivem s možností trojnásobného optického přiblížení. Hlavní čočka by navíc díky RGBW senzoru měla podstatně lépe pracovat s barvami a nabídnout tak o něco kvalitnější fotografie, což je mimochodem segment, ve kterém Samsung delší dobu tápe. Většina fotoaparátů u mobilních telefonů se každopádně stále spoléhá na tradiční RGB senzory.

Samsung Galaxy S22 Ultra nabídne ještě o něco vybavenější fotoaparát. Jeho hlavní dominantou bude 108 MPx senzor v kombinaci třemi dalšími čočkami. Jmenovitě půjde o teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem, periskopový objektiv s desetinásobným optickým zoomem a ultra širokoúhlý objektiv. Zároveň se také objevily informace o 200 MPx hlavním senzoru, které se však zdají spíše nepravděpodobné. Namísto toho by se Samsung měl v případě modelu S22 Ultra zaměřit na propojení samotného objektivu s čipem telefonu, díky čemuž se výsledná kvalita fotografií může posunout o pár kroků vpřed.

Zároveň se hovoří o možnosti natáčení videa v až 8K rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Ve srovnání s aktuální verzí Galaxy S21 Ultra by se jednalo o solidní vylepšení. Ta sice dokáže nahrávat v 8K, avšak „pouze“ při 24 snímcích za sekundu. Ačkoliv se nejedná o rozhodující argument, proč si telefon pořídit, s ohledem na budoucí využití jde jednoznačně o skvělou funkci.

Kapacita baterie

U baterie se může na první pohled zdát, že se Samsung vydává špatným směrem. Podle nejnovějších informací pramenících z Čínské povinné certifikace by se totiž měla její kapacita v porovnání s letošní generací snížit, což může mimochodem souviset s již zmiňovaným zeštíhlením těla telefonů. Samsung Galaxy S22+ tedy nabídne 4 370 mAh a Galaxy S22 Ultra jen 4 855 mAh. Základní model S22 by pak podle jiných úniků měl nabídnout baterii s kapacitou 3 700 mAh, avšak háček spočívá v tom, že využitelných bude jen 3 590 mAh. Samozřejmě také záleží na tom, jak s baterií bude nakládat samotný čip, respektive jak moc bude úsporný. Teoreticky by totiž mohla být i navzdory nižším kapacitám zachována stejná výdrž na jedno nabití, což ale vyjde najevo až z praxe.

Koncept Samsungu Galaxy S22 Ultra
Zdroj: Technizo Concept & LetsGoDigital
Zajímavý koncept Samsungu Galaxy S22 Ultra

Záludnější situace nastává v případě rychlosti nabíjení. Nejprve internetem kolovaly informace o tom, že Samsung testuje 25W, 45W a 65W napájení. Od toho se ve finále s vysokou pravděpodobností upouští a řada Galaxy S22 tak dost možná vsadí na osvědčených 25 W.

Čipset a paměť

V případě čipsetu je situace stále nejasná. Nejčastěji se každopádně hovoří o použití výkonného čipsetu Exynos 2200, který v benchmarkových testech dokonce poráží Apple A14 Bionic z iPhonu 12 (Pro). Zároveň je však také ve hře i Snapdragon 895 s 4nm výrobním procesem. Je ale možné, že se čip bude opět lišit na základě toho, na jakém trhu se telefon bude prodávat. V Evropě se každopádně primárně prodávají Samsungy s Exynos.

I přesto by telefony měly nabídnout dostatečný výkon nejen pro každodenní používání, ale také pro náročnější úlohy či hraní her. U modelů s Exynos 2200 by mělo dojít k zásadní vylepšení grafického výkonu. Grafický procesor totiž bude postaven na architektuře mRDNA od AMD a dokonce padly zmínky i o podpoře technologie ray tracing. Díky tomu si Galaxy S22 může teoreticky snadno získat místo mezi nejlepšími telefony pro hraní her, případně se rovnou vyšplhat na přední příčku.

Operační paměť v kombinaci s úložištěm by měla být totožná s letošní generací. Začínat se tedy bude na kombinaci 8 GB RAM a 128 GB úložištěm, přičemž to nejlepší nabídne model Galaxy S22 Ultra. Ten bude vybaven až 16 GB operační pamětí a úložištěm o kapacitě 512 GB.

Cena Samsung Galaxy S22 a dostupnost

Přesný termín představení řady Samsung Galaxy S22 zatím neznáme. Jihokorejská společnost každopádně své vlajkové lodě dříve odhalovala v únoru, ale letošní představení Galaxy S21 proběhlo již v lednu. Je tedy možné, že tomu bude stejně i nyní. Objevují se však také informace o představení ještě během letošního prosince, což by znamenalo, že k odhalení nové generace dojde v době, kdy modely S21 nebudou ani rok staré. Zároveň to i dává smysl. Samsung by se tímto mohl dostat do lepší pozice z hlediska konkurenceschopnosti vůči novému Apple iPhone 13 a očekávanému Google Pixel 6.

Odhadované ceny Samsung Galaxy S22

Model telefonuPředpokládaná cena
Samsung Galaxy S2221 490 Kč
Samsung Galaxy S22+29 490 Kč
Samsung Galaxy S22 Ultra33 490 Kč

Co se týče ceny, ta by měla být stejná jako u zmiňované řady Galaxy S21, což vzhledem k doposud známým informacím dává smysl. Model Galaxy S22 tedy bude startovat na 21 490 korunách, Galaxy S22+ na 29 490 korunách a Galaxy S22 Ultra na 33 490 korunách.

Zajímavé telefony, na které nemusíte čekat

Nedávno se Samsung pochlubil dvěma zajímavými novinkami. Řeč je konkrétně o ohebných telefonech Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Flip3. Popularitu si získává především druhý jmenovaný smartphone, který svým vzhledem připomíná „véčka.“ Jeho hlavní předností je kvalitní Dynamic AMOLED 2X displej. Ten v otevřeném stavu nabízí úhlopříčku 6,7“ a rozlišení 2636 x 1080 pixelů. Nechybí mu ani 120 Hz obnovovací frekvence. Při jeho zavření je k dispozici ještě jeden menší, 1,9 palcový displej pro zobrazení času a veškerých notifikací. Jeho cena pak činí necelých 27 tisíc korun.

Pro milovníky nových technologií je pak určen Galaxy Z Fold3. O něm by se dalo říct, že se prakticky jedná o 2 smartphony v jednom. V otevřeném stavu nabízí 7,6“ Dynamic AMOLED 2X displej s rozlišením 2208 x 1768 pixelů a 120 Hz obnovovací frekvencí. Pokud jej zavřete, nabízí displej o úhlopříčce 6,2 palce s rozlišením 2268 x 832 pixelů. Jeho cena je už ale podstatně vyšší a dosahuje téměř 47 tisíc korun.

Zobrazit nabídku smartphonů Samsung

Kde koupit nejnovější ohebné smartphony

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

od  

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také