Sporáky na tuhá paliva
Využijete je především na chatách, chalupách a venkovských stavbách, kde je praktické topit dřevem nebo jiným pevným palivem. Na sporáku můžete běžně vařit a s vestavěnou troubou také péct. S výměníkem vám pomůže vytápět celý dům i ohřívat vodu. Jedná se o mnohostranné zařízení, které může díky konstrukčním prvkům usnadnit přitápění. Pokud vám jde primárně o vytopení prostor, porozhlédněte se spíše po krbových kamnech nebo krbových kamnech s troubou, ve kterých se dá péct.
Proč si pořídit sporák na tuhá paliva
Výhody:
- Šetří výdaje za energie
- Dokáže i vytopit celý dům
- Vydává příjemné sálavé teplo.
- Ideální na chaty a chalupy
- Pěkný doplněk interiéru
Nevýhody:
- Potřeba přikládat palivo
- Palivo vyžaduje prostor pro uskladnění
- Může být méně ekologický
Se sporákem na tuhá paliva můžete vytopit celý dům
Výhodou sporáku na tuhá paliva je mimo vaření a pečení i jeho výhřevnost. Abyste vytopili celý dům napojením na radiátory nebo mohli ohřívat vodu, budete potřebovat sporák na tuhá paliva s výměníkem. Zpravidla bývá dražší a disponuje vyšším výkonem. Pokud však chcete pouze vařit, tak vám postačí sporák na tuhá paliva bez výměníku.
Materiál provedení
Nejlevnějším typem je plechový sporák s jedním pláštěm. Kovový sporák na tuhá paliva pak může být mimo jiné i dvouplášťový nebo z litiny. Vrstvy, materiál a způsob zpracování hrají roli v efektivitě a době nahřívání. Ocelový sporák se rychleji nahřívá, ale méně drží teplo. Další možností je obecně dražší kachlový sporák na tuhá paliva, který vyniká dlouhou životností a akumulačními schopnostmi. Již zmiňovaný litinový sporák na tuhá paliva je kompromisem mezi sporákem kachlovým a plechovým. Rychle se zahřívá, ale je odolný, a k tomu navíc dobře akumuluje teplo.
Konstrukční řešení kouřovodu
Kouřovod u sporáku odvádí dým komínem pryč z domu. Běžně mívají sporáky průměr mezi 120–150 mm, vždy si ale proměřte průměr vývodu v kuchyni. Řešení kouřovodu vybírejte podle umístění vývodu v místnosti a prostoru pro samotný sporák. Sporák může mít horní vývod, zadní vývod, pravý vývod, levý vývod, ale i kombinaci čtyř zmiňovaných. V takovém případě si sami zvolíte ideální vývod a nebudete muset hledat jiný model jen kvůli tomu, že by neseděl jeho vývod do komína.
Výkon sporáku
Výkon sporáku je o něco důležitější v případě, že chcete vytápět celý dům. Vždy hraje roli i stav budovy a její zateplení, takže počítejte i s tím. Sehnat se dá sporák nejčastěji s výkonem mezi 5 kW až 20 kW. U dobře zatepleného domu pak stačí 5 kW výkonu na 100 m².