Plotovky
Jsou ze čtyř stran hladce opracované plotové latě. Využijete je ke stavbě plotů, kdy se vám budou hodit také plotové sloupky a plotové vzpěry. Gabionové koše jsou více šetrné k životnímu prostředí a mají delší životnost až 50 let. Umělý živý plot je téměř bezúdržbový a disponuje přírodním vzhledem, který připomíná popínavé rostliny nebo túje. Plotové tvarovky jsou pevnější a bytelnější než plotovky.
Materiál
- Dřevo – Přírodní a ekologická volba. Vyžaduje však údržbu a povrchové úpravy, aby zvládlo trvalé vystavení povětrnostním podmínkám.
- Plast – Plotovky lze snadno řezat, vrtat a dále opracovávat podle potřeby nástroji na kov nebo na dřevo. Nabízí široký výběr barev. V porovnání s dřevěným nehrozí, že budou hnít a nepraskají. Také nehrozí koroze jako u kovových nekorodují a nemusí se natírat. Celkově dobře odolávají vlivům počasí.
- Hliník – Lehký materiál, který bývá povrchově upravený práškovou vypalovací barvou. Je téměř bezúdržbový a vysoce odolný proti vnějším přírodním vlivům.
- Kombinovaný – Kombinace různých materiálů (nejčastěji dřeva a plastu) umožňuje čerpat výhody každého z nich. Zaručuje to variabilitu použití.
- Komposit – Kombinuje dřevěná vlákna a plast. To zajišťuje odolnost proti počasí, plísním a škůdcům.
- Ocel – Bezúdržbové. Většinou bývají potažené pozinkovanou vrstvou.
- WPC – Kombinuje výhody dřeva a plastu. Představuje zdravotně nezávadný polymer HDP. Disponuje dlouhou životností.
Výška plotu
- Nižší – Plotovky o délce 120 cm
- Střední – Plotovky o délce 150 nebo 180 cm
- Vysoký – Plotovky o délce 200 cm
Tvar hlavy plotovky
- Půlkulatá – Na tomto tvaru se nejméně drží déšť a sníh, což prodlužuje životnost plotovky.
- Rovná – Na rovné hraně se drží více voda a sníh, takže plotovka může méně vydržet. Vrchní části na sebe lépe navazují a škvíry nejsou velké.
- Tříhranná – Kompromis mezi zkoseným tvarem, na kterém se nedrží voda a sníh.