Seznam.cz

Test Rowenta X-PLORER S75s+: Čím potěší nový robotický vysavač od tradičního výrobce?

Rowenta X-PLORER S75s+uvod
Zdroj: Rowenta
krasty-pastelka
Zboží.cz Spotlight před 9 měsíců

Popularita robotických vysavačů neupadá, a tak i v letošním roce bylo na trh uvedeno hned několik zajímavých zařízení. Patří mezi ně i novinka od Rowenty, model X-PLORER S75s+, který jsme pro vás otestovali.

Obsah balení a první dojmy

Vzhledem k tomu, že se jedná o robotický vysavač včetně dokovací stanice s automatickým vyprazdňováním, na první pohled nás překvapily skromné rozměry balení. Ale jak už to u spotřebičů Rowenta bývá, místo je využito maximálně efektivně díky několika patrům s přesnými výřezy v kartonu. Kromě snadnější přenositelnosti krabice, které napomáhá i praktické poutko, to má pozitivní dopad i na ekologickou stopu balení.

V horním patře se nachází zabalený a gumovými záslepkami zajištěný robotický vysavač a ve spodní části potom dokovací stanice. Uvnitř stanice je již umístěn sáček. Obrovskou výhodou je zde fakt, že se jedná o standardní sáček do vysavačů. V balení dále naleznete druhý sáček, dva náhradní mopy a kartáč.

Samotný vysavač je vyroben z černého plastu. Kvalita zpracování je na vysoké úrovni, materiály ovšem působí celkem obyčejně. Na provoz ani životnost to žádný vliv nemá, jen nečekejte, že budete mít z přístroje dojem luxusu. Na přístroji naleznete 2 podsvícená tlačítka, přičemž LED indikátor se nachází i na dokovací stanici.

Parametry robotického vysavače Rowenta X-PLORER S75s+

Robotický vysavač a mopovač 2v1 | Sací výkon 2700 Pa | Dokovací stanice s automatickým vyprazdňováním | Aplikace v češtině | Podpora Google Assistant a Amazon Alexa | Hlučnost 65 dB | HEPA filtr | Výdrž na baterii 120 minut | Laserová + kamerová navigace | No-Go zóny přes aplikaci | Automatická detekce překážek nad 10 cm | Možný úklid ve více podlažích

Rowenta X-Plorer S75s plus RR8595WH

Rowenta X-Plorer S75s plus RR8595WH

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Rowenta X-Plorer S75s plus RR8595WH

Rowenta X-Plorer S75s plus RR8595WH

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Vlastnosti

Až dva měsíce bez práce

Uklizená domácnost po dobu až dvou měsíců, aniž byste museli cokoliv dělat? Přesně tak vypadá hlavní trumf robotického vysavače Rowenta X-PLORER S75s+. U mnoha přístrojů musíte nádobu na prach vysypávat po každém úklidu, případně po naplnění malého zásobníku. Zařízení tak stále vyžaduje poměrně častou pozornost.

Rowenta X-PLORER S75s+ vás díky automatickému vysypávání nádoby těchto starostí zbaví. Nasbírané nečistoty vysavač přemístí do prachového sáčku umístěného v dokovací stanici. Celý proces po zaparkování do stanice zabere jen 20 vteřin. Sáček o objemu 4,1 litru vám vydrží až dva měsíce. Samozřejmostí je HEPA filtr, který zabraňuje opětovnému šíření nečistot do vzduchu. Sáčky v dokovací stanici jsou navíc kompatibilní i s klasickými vysavači od Rowenty.

Rowenta X-PLORER S75s+
Zdroj: Rowenta
Robotický vysavač Rowenta X-PLORER S75s+

Přehledná aplikace v češtině

O bezproblémový pohyb v prostoru se stará přesná laserová navigace Smart Exploration 8.0. Robotický vysavač má zabudovanou Wi-Fi, můžete ho tak ovládat na dálku přes aplikaci v mobilu či tabletu. Nemusíte ani bojovat s angličtinou, aplikace je dostupná v českém jazyce pro Android i iOS.

V aplikaci si nastavíte úklid přesně podle svých potřeb. Přizpůsobíte vysávání dané místnosti, upravíte sací výkon, uložíte mapy až pro 4 patra nebo určíte zóny, kam vysavač nesmí. Aplikace je velmi intuitivní, jednoduchá a rychle se s ní naučí pracovat každý. Při provozu vysavače můžete v aplikaci v reálném čase sledovat, která část domova už je uklizená. Pokud se vyžíváte v budování chytré domácnosti, potěší vás také kompatibilita s hlasovými asistenty.

Úklid 4v1 včetně více variant vytírání

Robot disponuje sacím výkonem až 2 700 pascalů (Pa). Nechybí mu ani automatická detekce koberců, která výkon na tomto povrchu automaticky navýší. Problém nepředstavují ani silnější koberce – vysavač překoná překážky do výšky 18 mm. Přístroj spoléhá na BLDC digitální motor, centrální turbo kartáč uzpůsobený pro snadný sběr vlasů, chlupů a žmolků, postranní kartáč do těžko přístupných míst a elektronický nastavitelný mop Smart Aqua Power pro vytírání povrchů.

V praxi tak s modelem Rowenta X-PLORER S75s+ můžete zároveň vysávat i vytírat. Tlak vody při vytírání lze nastavit ve čtyřech úrovních. Intenzitu jednoduše zvolíte v aplikaci. V balení najdete tři mopy, které se dají prát v pračce.

Na jedno nabití zvládne tento robotický vysavač 120 minut provozu, což by mělo postačit na zhruba 150 čtverečních metrů. Pokud se přístroj během úklidu náhodou vybije, vrátí se do dokovací stanice a po nabití pokračuje tam, kde skončil. Opětovné nabití trvá přibližně 3 hodiny.

Praktické zkušenosti z používání

Jako první jsme zapojili dokovací stanici a umístili do ní vysavač, aby se nabil. Mezi tím jsme měli čas nainstalovat nezbytnou aplikaci, která je k dispozici pro Android a iOS. Mnoho lidí jistě potěší kompletní lokalizace do češtiny a snadné uživatelské rozhraní. Pro integraci do chytré domácnosti je zde plná podpora hlasových asistentů Google Assistant a Amazon Alexa. Pro uživatele ekosystému Apple jsou k dispozici Zkratky Siri, které si nastavíte v iPhonu.

Po nainstalování aplikace byla registrace a připojení vysavače otázkou zhruba pěti minut. Abychom mohli využívat (v našem případě) Google Assistant, následně jsme ještě propojili účty v Google Home, přičemž vysavač se v přehledu připojených zařízení objevil okamžitě. Stejně tak jej šlo ihned aktivovat hlasovými pokyny.

Před použitím jsme nejprve spustili mapování. Doba práce samozřejmě závisí na velikosti a členitosti vaší domácnosti, ale celkově nás rychlost příjemně překvapila. Výrobce uvádí, že je vysavač vybaven nejpokročilejší technologií ve své třídě kombinující LIDAR a kameru, což je, mimo perfektní detekci překážek, pravděpodobně důvodem rychlého mapování.

Robotický vysavač jsme testovali ve dvoupodlažním domě, takže nás velice potěšila možnost uložení až 4 různých map. Po přenesení přístroje jsme tak mohli pohodlně vysávat přízemí i patro, aniž bychom potřebovali dva různé vysavače, nebo museli vždy přemapovat. Tato funkcionalita vůbec není samozřejmostí.

Nyní již k samotnému vysávání a mopování. Jako první musíme vyzdvihnout takřka perfektní navigaci v prostoru a mezi překážkami. Prakticky nikdy se nám nestávalo, že by vysavač narážel do nábytku nebo se někde zasekl. Přístroj by dle Rowenty měl detekovat překážky od 10 cm, s čímž musíme souhlasit. Jediný problém mohou představovat nízké překážky (do několika centimetrů), které vysavač občas přehlédne.

Z hlediska povrchů jsme narazili na problémy jen u koberců s vysokým chlupem (u nás 5 cm). Při přejezdu z plovoucí podlahy vysavač chlupy občas nasál, případně se zasekl. Úklid vysokých koberců zároveň vyžaduje vyšší sací výkon, než může Rowenta X-PLORER S75s+ poskytnout. To je ovšem případ pravděpodobně všech robotických vysavačů, jednoduše na vysávání koberců se skutečně dlouhým chlupem nejsou vhodné.

Mopování jsme otestovali na vinylové podlaze a dlažbě. Pro nalévání vody je zde samostatná nádržka, do které se vejde 0,3 litru vody. Tlak vody je možné regulovat ve 4 úrovních a zajisté vhod přijdou i takzvané „no-mop“ zóny, kde bude vysavač vysávat, ale nikoliv vytírat. S kvalitou mopování jsme byli naprosto spokojeni. Drobné nečistoty uklidil bez problémů. Samozřejmě neočekávejte plnohodnotnou náhradu klasického mopu, na zaschlou „zabahněnou“ podlahu byl již krátký, ale pro běžný úklid je výkon plně dostačující. Normální mop tak do ruky vezmete skutečně jen zřídka.

Provoz robotického vysavače je ale poměrně hlučný. Dle parametrů je 65 dB průměrná hodnota, ale (možná i subjektivně kvůli vydávanému tónu) nám hlasitost přišla jako jeho hlavní nedostatek. Současné vysávání a například sledování televize tak moc nepřicházelo v úvahu. Naopak silnou stránkou vysavače je výdrž na baterie, kdy není problém se přiblížit k době vysávání 120 minut, což odpovídá zhruba 150 metrům čtverečním. Vysypávání nečistot do dokovací stanice bylo zcela bezproblémové.

Zhodnocení robotického vysavače Rowenta X-PLORER S75s+

Mezi hlavní taháky přístroje Rowenta X-PLORER S75s+ patří především automatická vysypávací stanice kompatibilní s běžnými sáčky do vysavačů a spolehlivý provoz. Výkon pro vysávání je u většiny povrchů zcela dostatečný a pozitivně hodnotíme i kvalitu vytírání. Pozitivní dojem na nás zanechala i přehledná aplikace v češtině a kompatibilita s hlasovými asistenty.

Majitelé dvoupodlažních domů jistě ocení možnost uložení více map, díky které jej mohou používat v několika patrech. Velkou pochvalu si Rowenta zaslouží za navigaci kombinující LIDAR a kameru. Orientace v prostoru a vyhýbání se překážkám je na skutečně vysoké úrovni.

KladyZápory
+ Přístroj 2v1 - vysávání a mopování- Vysoká hlučnost
+ Dostatečný sací výkon pro většinu povrchů- Zasekávání na kraji koberce s vysokým chlupem
+ Kvalita mopování- Sací výkon není zcela dostatečný pro vysoké koberce
+ Výdrž na baterii
+ Dokovací stanice využívá běžné sáčky do vysavače
+ Přehledná aplikace v češtině
+ Podpora Google Assistant a Amazon Alexa
+ Informace o opotřebování dílů vysavače
+ Bezproblémová navigace v místnostech
+ Snadné nastavení No-Go zón
+ Příznivá cena

Nedostatků jsme na tomto modelu příliš nenašli. Za ten hlavní považujeme vyšší hlučnost. Udávaných 65 dB přitom nepředstavuje extrémní hodnotu, ale spíše průměr. Musíme zmínit i problémy s vyššími koberci, ale to je spíše společná vlastnost všech robotických vysavačů.

Celkově tak vysavač Rowenta X-PLORER S75s+ v testu obstál na výbornou. Vzhledem k dokovací stanici v balení, možnosti mopovat nebo i integraci do chytré domácnosti je příznivá i jeho cena.

Tento článek byl napsán v rámci spolupráce s Rowenta Česká republika. Obsah článku vytvořila redakce Magazínu Zboží.cz zcela nezávisle a objektivně bez zásahu partnera. Jak probíhá spolupráce?

Kde koupit robotický vysavač Rowenta X-PLORER S75s+

Rowenta X-Plorer S75s plus RR8595WH

Rowenta X-Plorer S75s plus RR8595WH

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Zboží.cz Spotlight

krasty-pastelka

Zboží.cz Spotlight

Redakce Magazínu Zboží.cz

V rámci spolupráce vybrané články zviditelníme a propagujeme. Abychom zajistili objektivitu a nezávislost, žádný vytvářený obsah nepodléhá zásahům a schvalování ze strany partnera.

Více informací o placené spolupráci

Přečtěte si také