Seznam.cz

Nejlepší tablety do 5000 korun pro rok 2021

Samsung Galaxy Tab A7
Zdroj: Samsung.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 4 měsíci

V současné nabídce najdete tablety do slova za pár tisíc korun, ale také ty, které stojí stejně jako dobře vybavený notebook. Jak ale vybrat tablet nižší třídy? V tomto článku rozebereme možnosti, upozorníme vás, na co si dát pozor a zároveň doporučíme několik modelů, které jsou zajímavé a jejichž cenovka nepřesahuje 5 000 korun.

Lenovo TAB M10 Plus 64 GB Iron Grey (ZA5T0081CZ)
1.
top

Dostatek výkonu za příznivou cenu

Lenovo TAB M10 Plus 64 GB Iron Grey (ZA5T0081CZ)

od  

Tento tablet kombinuje elegantní kovové tělo spolu s kvalitním IPS displejem a dostatečným výkonem. Potěšit dokáže i přítomností uživatelských profilů, díky čemuž se hodí pro celou rodinu.

Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE Gray
2.
top

Ideální varianta pro uživatele smartphonu Samsung

Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE Gray

od  

Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE těží ze svých kompaktních rozměrů a podpory LTE konektivity. Zároveň je vybaven nejnovější verzí operačního systému Android a podporuje paměťové karty až o velikosti 1 TB.

Lenovo Tab M8
3.
top

Nejlepší varianta na cesty

Lenovo Tab M8

od  

Ideální volbou pro nenáročné cestovatele se stává Lenovo TAB M8. Ten dokáže okouzlit především svou výdrží baterie, která na jedno nabití dosahuje až 18 hodin.

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE Grey (84002423)
4.
top

Skvělý univerzál na doma i na cesty

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE Grey (84002423)

od  

Tablet iGet Blackview Tab G8 je mezi uživateli oblíbený i díky kvalitnímu displeji a dostatečnému výkonu.

Tablety nižší třídy

Ne každý potřebuje ten nejvýkonnější tablet. Jestliže hledáte takový, který si poradí s nenáročnými úkoly jako je prohlížení internetu, e-mail, sledování filmů či hraní jednodušších her, je nižší třída ideální možností. Modely spadající do této kategorie jsou navíc cenově dostupné a málokdy překračují hranici 5 tisíc korun.

Pro koho jsou určeny a kde strádají

Tablety nižší třídy cílí především na nenáročné uživatele, kteří se obejdou bez některých funkcí a možností. Řadí se sem často i menší děti či senioři.

Z důvodu nižší ceny je samozřejmě nutné počítat s řadou kompromisů. Takovéto základní modely totiž většinou nemají výkonu na rozdávání a neporadí si tak s náročnějšími aplikacemi. Případně poradí, ale za cenu uživatelsky nepříjemného sekání a zpomalování. Dalším nedostatkem bývají horší displeje či menší úložiště. Ani u zpracování až na výjimky nečekejte zázraky.

Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE
Zdroj: Samsung.com
I levnější tablet může být nápomocný při práci či studiu

To vše ale neznamená, že jsou tablety v této cenové kategorii nepoužitelné. Naopak, dokáží uspokojit požadavky velké části uživatelů, kteří vědí, co si kupují. Jestliže tedy používáte tablet sporadicky, případně na něm nepotřebujete řešit náročné úkony a spíše jej vnímáte jako zajímavé zpestření, pak je pro vás nižší třída ideálním řešením.

Pokud ale hledáte zařízení, které bude bezproblémově zvládat například pokročilejší úpravu fotografií, střih videí a nezadýchá se ani u graficky náročných her, v tabletech do 5000 korun ten ideální nenajdete.

Na co si dát pozor

Také v tomto případě je nutné věnovat pozornost samotným specifikacím a dát si pozor, abyste nevybrali tablet, který bude zbytečně ztrácet na výkonu či displeji. Nyní se proto podíváme na vlastnosti, které je vhodné ještě před pořízením zohlednit.

Displej

V případě výběru jakéhokoliv tabletu je displej jedním z nejdůležitějších parametrů. Prostřednictvím něj budete tablet ovládat i „konzumovat obsah“. I v rámci nižší třídy pak lze narazit na modely, které nabízejí kvalitní obrazovku.

Nejprve je vhodné zvolit co nejlépe vyhovující velikost. K čemu chcete zařízení primárně používat? Jestliže si jej plánujete pořídit pro sledování videí z pohodlí domova či na dovolené, hodí se zvolit variantu s displejem větším než 9 palců. Pokud ale hledáte tablet jako společníka na cesty, upřednostníte jeho kompaktnost a sáhnete tak po menším modelu.

Následně je vhodné zvážit použitou technologii displeje. Může se jednat buď o TFT, TN, anebo IPS. První dvě varianty spadají spíše do kategorie odpovídající nižší ceně. Pokud ale chcete kvalitnější obraz, určitě se při výběru zaměřte na tablety s IPS panelem. Ten se vyznačuje podstatně lepším vyobrazením barev, vyšším kontrastem a většími pozorovacími úhly.

Interní paměť a možnost rozšíření

Důležitou roli při výběru hraje i velikost úložiště. Výběr tabletu s menší pamětí a bez možnosti rozšíření pomocí microSD by vás mohl v budoucnu zbytečně limitovat. Vzhledem k tomu, že se v této cenové kategorii ale nachází jen tablety se systémem Android, je výběr zařízení se slotem pro microSD kartu poměrně široký.

To ale neznamená, že do jakéhokoliv tabletu můžete vložit libovolnou paměťovou kartu. Vždy je samozřejmě nutné se řídit oficiálními specifikacemi, které udávají maximální velikost použitelné microSD karty. Běžně lze takto rozšířit úložiště o dalších 128 či 256 GB. U některých modelů, jako je například Samsung Galaxy A7 Lite LTE, se však může jednat i o 1024 GB neboli 1 TB.

Výdrž baterie

Jestliže plánujete s tabletem cestovat, případně jej častokrát přenášet, je vhodné vzít v potaz také výdrž baterie. Ta může v některých případech dosahovat až 18 hodin na jedno nabití, což je také případ modelu Lenovo Tab M8. Běžně ale počítejte spíše s výdrží mezi 7 až 10 hodinami.

Pokud hledáte tablet na domácí použití, výdrž baterie pro vás nebude hrát zásadnější roli. Drtivá většina současných tabletů nabídne uspokojivé hodnoty.

Nejlepší tablety do 5000 Kč

Abychom vám usnadnili výběr, vybrali jsme čtveřici tabletů s cenovkou nepřesahující 5 tisíc korun.

Lenovo TAB M10 Plus 64 GB

Jedním z nejzajímavějších tabletů v této cenové kategorii je Lenovo TAB M10 Plus 64 GB. O dostatečný výkon se zde stará čip MediaTek Helio P22T s osmijádrovým procesorem s frekvencí 2,3 GHz, v kombinaci s 4 GB operační paměti. Potěšit pak dokáže i kvalitní kovové tělo a 10,3“ IPS displej s Full HD rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Jak navíc samotný název napovídá, tablet je vybaven interní pamětí o velikosti 64 GB, kterou lze rozšířit pomocí paměťové karty o dalších 256 GB.

Za zmínku také stojí téměř devítihodinová výdrž baterie. Součástí výbavy je také dvojice reproduktorů s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos, ale někteří uživatelé byli s jejich kvalitou zklamáni. Tablet lze také využít pro jednoduché focení, a to díky zadnímu osmimegapixelovému fotoaparátu v kombinaci s přední pětimegapixelovou čočkou. Skvělou vychytávkou je i podpora více uživatelů, díky které Lenovo TAB M10 Plus 64 GB dokáže posloužit celé rodině. Výhodou může být i speciální dětský režim. Tablet je vybaven moderním portem USB-C a operačním systémem Android 9.0 Pie.

Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE

Další zajímavou volbou je Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE. Jedná se o kompaktnější model s 8,7“ TFT displejem s rozlišením 1340 x 800 pixelů. Bezproblémový chod zde zajišťuje čip MediaTek MTK8768T s osmijádrovým procesorem s taktem 1,8 GHz a 3 GB operační paměti. I tento tablet má kovové tělo, ale oproti TAB M10 pouze poloviční interní paměť. Tento nedostatek Samsung kompenzuje možností připojení až 1TB paměťové karty. Obrovským plusem je také podpora LTE. Pomocí datové SIM karty tak můžete přistupovat k internetu odkudkoliv.

Co se týče fotoaparátů, vzadu naleznete osmimegapixelový snímač, zatímco vpředu se nachází pouze dvoumegapixelový objektiv, který postačí maximálně pro videohovory. Ani v tomto případě pak nechybí dvojice reproduktorů s podporou Dolby Atmos. Napájení následně probíhá prostřednictvím USB-C konektoru a po stránce softwaru je tablet vybaven operačním systémem Android 11.

Lenovo TAB M8 2GB

Jestliže je pro vás výdrž baterie prioritou číslo jedna, mohl by vás zajímat Lenovo TAB M8 2GB. Tento kompaktní tablet s 8“ IPS displejem a rozlišením 1280 x 800 pixelů totiž nabízí baterii, která na jedno nabití dokáže vydržet až 18 hodin. Tento model ale strádá po stránce výkonu,  protože je vybaven pouze čtyřjádrovým procesorem s taktem 2,0 GHz, 2 GB operační paměti RAM a 32 GB úložištěm. To lze naštěstí rozšířit alespoň o 128 GB skrze paměťovou kartu.

Ani kvalita fotografií na tom není nejlépe, jelikož na zadní straně naleznete pětimegapixelový objektiv a vpředu opět pouze dvoumegapixelová čočka. Model se pak spoléhá na operační systém Android 9.0 Pie a starší konektor microUSB. Přesto se však jedná o poměrně zajímavou variantu, která s jistotou potěší lidi hledající kompaktní a jednoduché zařízení na cesty.

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE

Pokud hledáte co nejkvalitnější displej, neměl by ve vašem výběru chybět ani iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE. Naleznete zde 10,1“ IPS obrazovku s rozlišením 1920 x 1200 pixelů. Zařízení zároveň nabízí dostatek výkonu prostřednictvím osmijádrového procesoru s taktem 1,6 GHz a 4GB operační paměti. To vše je ukryto v elegantním kovovém těle, přičemž ani zde nechybí podpora LTE. Tablet nabízí 64GB úložiště s možností rozšíření o dalších 128 GB.

Ani fotoaparát na tom není špatně. Na zádech tabletu naleznete 13 megapixelový objektiv pro focení dostatečně kvalitních fotografií, zatímco vpředu se nachází pětimegapixelová čočka pro potřeby videohovorů. Špatná není ani výdrž baterie. Ta v případě přehrávání videí a hraní her nabídne až osmihodinovou výdrž, v případě přehrávání muziky vzroste na 28 hodin a v pohotovostním režimu činí až neuvěřitelných 408 hodin. I u tohoto modelu výrobce vsadil na dvojici reproduktorů a konektor USB-C. iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE nabízí operační systém Android 10.

Zobrazit celou nabídku tabletů

Kde koupit nejlepší tablety do 5000 Kč

Lenovo TAB M10 Plus 64 GB Iron Grey (ZA5T0081CZ)

Lenovo TAB M10 Plus 64 GB Iron Grey (ZA5T0081CZ)

od  

Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE Gray

Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE Gray

od  

Lenovo Tab M8

Lenovo Tab M8

od  

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE Grey (84002423)

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE Grey (84002423)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také