Seznam.cz

Nejlepší tablety do 5000 korun pro rok 2023

Samsung Galaxy Tab A7
Zdroj: Samsung.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 11 měsíců

V současné nabídce najdete tablety do slova za pár tisíc korun, ale také ty, které stojí stejně jako dobře vybavený notebook. Jak ale vybrat tablet nižší třídy? V tomto článku rozebereme možnosti, upozorníme vás, na co si dát pozor a zároveň doporučíme několik modelů, které jsou zajímavé a jejichž cenovka nepřesahuje 5 000 korun.

Lenovo Tab P11
1.
top

Nejlepší tablet v poměru cena/výkon

Lenovo Tab P11

od  

Tento tablet kombinuje elegantní tělo spolu s kvalitním IPS displejem a dostatečným výkonem. Potěšit dokáže i dlouhou výdrží baterie, díky čemuž je vhodný například i na cesty nebo ke studiu.

Samsung Galaxy Tab A8
2.
top

Ideální varianta pro uživatele smartphonu Samsung

Samsung Galaxy Tab A8

od  

Samsung Galaxy Tab A8 je skvělým parťákem pro každodenní brouzdání internetem, sledování multimédií a komunikaci. Zároveň navíc příjemně potěší kvalitním zpracováním a svým kovovým tělem.

Lenovo TAB M10 Plus
3.
top

Dostatek výkonu za příznivou cenu

Lenovo TAB M10 Plus

od  

V poměru cena/výkon dokáže příjemně překvapit i Lenovo TAB M10 Plus. Tento tablet na první pohled zaujme svým až prémiovým zpracováním s kovovým tělem a kvalitním IPS displejem.

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE Grey (84002423)
4.
top

Skvělý univerzál na doma i na cesty

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE Grey (84002423)

od  

Tablet iGet Blackview Tab G8 je mezi uživateli oblíbený i díky kvalitnímu displeji a dostatečnému výkonu.

Lenovo Tab M8 HD 32 GB LTE Iron Grey (ZA5H0038CZ)
5.
top

Nejlepší levný tablet pro sledování videí

Lenovo Tab M8 HD 32 GB LTE Iron Grey (ZA5H0038CZ)

od  

Tento tablet je vhodný primárně pro sledování videí díky svému IPS displej a relativně dlouhé výdrži baterie. Je ale nutné počítat s řadou kompromisů, které jsou vzhledem k ceně patrné.

Tablety nižší třídy

Ne každý potřebuje ten nejvýkonnější tablet. Jestliže hledáte takový, který si poradí s nenáročnými úkoly jako je prohlížení internetu, e-mail, sledování filmů či hraní jednodušších her, je nižší třída ideální možností. Modely spadající do této kategorie jsou navíc cenově dostupné a málokdy překračují hranici 5 tisíc korun.

Pro koho jsou určeny a kde strádají

Tablety nižší třídy cílí především na nenáročné uživatele, kteří se obejdou bez některých funkcí a možností. Řadí se sem často i menší děti či senioři.

Z důvodu nižší ceny je samozřejmě nutné počítat s řadou kompromisů. Takovéto základní modely totiž většinou nemají výkonu na rozdávání a neporadí si tak s náročnějšími aplikacemi. Případně poradí, ale za cenu uživatelsky nepříjemného sekání a zpomalování. Dalším nedostatkem bývají horší displeje či menší úložiště. Ani u zpracování až na výjimky nečekejte zázraky.

Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE
Zdroj: Samsung.com
I levnější tablet může být nápomocný při práci či studiu

To vše ale neznamená, že jsou tablety v této cenové kategorii nepoužitelné. Naopak, dokáží uspokojit požadavky velké části uživatelů, kteří vědí, co si kupují. Jestliže tedy používáte tablet sporadicky, případně na něm nepotřebujete řešit náročné úkony a spíše jej vnímáte jako zajímavé zpestření, pak je pro vás nižší třída ideálním řešením.

Pokud ale hledáte zařízení, které bude bezproblémově zvládat například pokročilejší úpravu fotografií, střih videí a nezadýchá se ani u graficky náročných her, v tabletech do 5000 korun ten ideální nenajdete.

Na co si dát pozor

Také v tomto případě je nutné věnovat pozornost samotným specifikacím a dát si pozor, abyste nevybrali tablet, který bude zbytečně ztrácet na výkonu či displeji. Nyní se proto podíváme na vlastnosti, které je vhodné ještě před pořízením zohlednit.

Displej

V případě výběru jakéhokoliv tabletu je displej jedním z nejdůležitějších parametrů. Prostřednictvím něj budete tablet ovládat i „konzumovat obsah“. I v rámci nižší třídy pak lze narazit na modely, které nabízejí kvalitní obrazovku.

Nejprve je vhodné zvolit co nejlépe vyhovující velikost. K čemu chcete zařízení primárně používat? Jestliže si jej plánujete pořídit pro sledování videí z pohodlí domova či na dovolené, hodí se zvolit variantu s displejem větším než 9 palců. Pokud ale hledáte tablet jako společníka na cesty, upřednostníte jeho kompaktnost a sáhnete tak po menším modelu.

Následně je vhodné zvážit použitou technologii displeje. Může se jednat buď o TFT, TN, anebo IPS. První dvě varianty spadají spíše do kategorie odpovídající nižší ceně. Pokud ale chcete kvalitnější obraz, určitě se při výběru zaměřte na tablety s IPS panelem. Ten se vyznačuje podstatně lepším vyobrazením barev, vyšším kontrastem a většími pozorovacími úhly.

Interní paměť a možnost rozšíření

Důležitou roli při výběru hraje i velikost úložiště. Výběr tabletu s menší pamětí a bez možnosti rozšíření pomocí microSD by vás mohl v budoucnu zbytečně limitovat. Vzhledem k tomu, že se v této cenové kategorii ale nachází jen tablety se systémem Android, je výběr zařízení se slotem pro microSD kartu poměrně široký.

To ale neznamená, že do jakéhokoliv tabletu můžete vložit libovolnou paměťovou kartu. Vždy je samozřejmě nutné se řídit oficiálními specifikacemi, které udávají maximální velikost použitelné microSD karty. Běžně lze takto rozšířit úložiště o dalších 128 či 256 GB. U některých modelů, jako je například Samsung Galaxy A7 Lite LTE, se však může jednat i o 1024 GB neboli 1 TB.

Výdrž baterie

Jestliže plánujete s tabletem cestovat, případně jej častokrát přenášet, je vhodné vzít v potaz také výdrž baterie. Ta může v některých případech dosahovat až 18 hodin na jedno nabití, což je také případ modelu Lenovo Tab M8. Běžně ale počítejte spíše s výdrží mezi 7 až 10 hodinami.

Pokud hledáte tablet na domácí použití, výdrž baterie pro vás nebude hrát zásadnější roli. Drtivá většina současných tabletů nabídne uspokojivé hodnoty.

Nejlepší tablety do 5000 Kč

Abychom vám usnadnili výběr, vybrali jsme čtveřici tabletů s cenovkou nepřesahující 5 tisíc korun.

Lenovo Tab P11

Kandidátem na jeden z nejlepších tabletů do 5 000 Kč je bezesporu Lenovo Tab P11. Tento model totiž kombinuje poměrně kvalitní 11″ displej s 2K rozlišením, díky čemuž dokáže skvěle posloužit například pro sledování multimediálního obsahu i hraní her. V tomto ohledu tabletu pomáhá čipset Snapdragon 662 s osmijádrovým procesorem a 4 GB operační paměti RAM, který s ohledem na cenovou kategorii nabízí dostatek výkonu pro práci i zábavu. Ani o místo by neměla být nouze, jelikož interní úložiště činí 64 GB a je možné jej pomocí paměťové karty rozšířit až na 256 GB (u složky exFAT až 1 TB). K dispozici jsou i verze se 128 GB úložištěm, avšak ty už svou cenou překračují stanovenou hranici pěti tisíc korun.

Jednou z předností tohoto tabletu je jeho baterie s kapacitou 7 700 mAh, která nabízí až patnáctihodinovou výdrž na jedno nabití. V reálném provozu ale dosahuje spíše deseti až dvanácti hodin. Výrobce se zároveň pyšní čtveřicí reproduktorů s podporou technologie Dolby Atmos, avšak dle samotných uživatelů je kvalita zvuku spíše průměrná. Nenadchne, ale zároveň ani neurazí. Úspěch sklízí primárně za svůj displej, dostatečný výkon a podporu stylusu. Naopak zamrzí absence 3,5 mm jack konektoru a čtečky otisků prstů. Ta je každopádně nahrazena technologií pro rozpoznání obličeje. Zařízení pracuje se systémem Android 11.

Samsung Galaxy Tab A8

Pro uživatele chytrých telefonů Samsung se zajímavou volbou stává Samsung Galaxy Tab A8. Jedná se o všestranný model s 10,5″ TFT displejem s Full HD rozlišením 1920 x 1200 pixelů. Tablet dokáže na první pohled zaujmout svým elegantním zpracováním, jelikož se pyšní kovovým tělem a tloušťkou pouhých 6,9 milimetrů. O výkon se v tomto případě stará čipset Unisoc Tiger T618 s osmijádrovým procesorem a 3 GB operační paměti RAM, přičemž interní úložiště nabízí 32 GB místa. Je ale možné jej rozšířit až o 1 TB s pomocí paměťové karty.

Tento tablet se hodí především pro sledování multimédií a lehčí práci. Samsung u něj nejčastěji sklízí pochvalu právě za relativně kvalitní displej, čtveřicí reproduktorů s technologií Dolby Atmos a baterii s kapacitou 7040 mAh. Bohužel ale strádá především na straně výkonu a úložiště, kvůli čemuž si neporadí s náročnějšími úlohami nebo graficky propracovanějšími hrami. Ve finále jde ale o poměrně slušný tablet pro každodenní práci, sledování multimédií a brouzdání internetem, který lze navíc skrze Samsung účet dobře provázat s chytrým telefonem od stejného výrobce.

Lenovo TAB M10 Plus 64 GB

Jedním z nejlepších tabletů do 5 000 Kč je dlouhodobě Lenovo TAB M10 Plus 64 GB. O dostatečný výkon se zde stará čip MediaTek Helio P22T s osmijádrovým procesorem s frekvencí 2,3 GHz, v kombinaci s 4 GB operační paměti. Potěšit pak dokáže i kvalitní kovové tělo a 10,3“ IPS displej s Full HD rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Jak navíc samotný název napovídá, tablet je vybaven interní pamětí o velikosti 64 GB, kterou lze rozšířit pomocí paměťové karty o dalších 256 GB.

Součástí výbavy je také dvojice reproduktorů s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos, ale někteří uživatelé byli s jejich kvalitou zklamáni. Podobně je tomu i v případě baterie s kapacitou 5 000 mAh. Od té výrobce slibuje až devítihodinovou výdrž na jedno nabití, což dle slov samotných uživatelů úplně neplatí. Při náročnějším používání tablet nevydrží ani den bez nabití. Tento model je nadále vybaven moderním konektorem USB-C a starším operačním systémem Android 10.

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE

Pokud hledáte co nejkvalitnější displej, neměl by ve vašem výběru chybět ani iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE. Naleznete zde 10,1“ IPS obrazovku s rozlišením 1920 x 1200 pixelů. Zařízení zároveň nabízí dostatek výkonu prostřednictvím osmijádrového procesoru s taktem 1,6 GHz a 4GB operační paměti. To vše je ukryto v elegantním kovovém těle, přičemž ani zde nechybí podpora LTE. Tablet nabízí 64GB úložiště s možností rozšíření o dalších 128 GB.

Ani fotoaparát na tom není špatně. Na zádech tabletu naleznete 13 megapixelový objektiv pro focení dostatečně kvalitních fotografií, zatímco vpředu se nachází pětimegapixelová čočka pro potřeby videohovorů. Špatná není ani výdrž baterie. Ta v případě přehrávání videí a hraní her nabídne až osmihodinovou výdrž, v případě přehrávání muziky vzroste na 28 hodin a v pohotovostním režimu činí až neuvěřitelných 408 hodin. I u tohoto modelu výrobce vsadil na dvojici reproduktorů a konektor USB-C. iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE nabízí operační systém Android 10.

Lenovo Tab M8

Pokud hledáte obyčejný levný tablet pro děti nebo jen ke sledování videí, může vás zaujmout Lenovo Tab M8. Tento model totiž lehké, kompaktní hliníkové tělo s 8″ IPS displejem a baterií o kapacitě 5100 mAh, která reálně nabízí výdrž kolem 8 hodin. Obecně se jedná o poměrně zajímavou volbu, avšak je nutné počítat s řadou limitací vzhledem k nízké ceně.

LenovoM8
Zdroj: Lenovo
Lenovo Tab M8 má lehké a kompaktní hliníkové tělo.

Lenovo Tab M8 strádá v hned několika oblastech, včetně samotného displeje, jehož rozlišení činí pouhých 1280 x 800 pixelů. Nejlépe na tom není ani samotný výkon. Tablet se totiž spoléhá na starší čipset MediaTek Helio A22 s čtyřjádrovým procesorem s frekvencí 2 GHz, po jehož boku se nachází 2 GB operační paměti RAM a 32 GB interní paměti (možno rozšířit o až 128 GB). Zařízení navíc běží na systému Android 9.0. Navzdory těmto nedostatkům se tablet pyšní pozitivními uživatelskými recenzemi a na zamýšlené činnosti je více než dostačující.

Zobrazit celou nabídku tabletů

Kde koupit nejlepší tablety do 5000 Kč

Lenovo Tab P11

Lenovo Tab P11

od  

Samsung Galaxy Tab A8

Samsung Galaxy Tab A8

od  

Lenovo TAB M10 Plus

Lenovo TAB M10 Plus

od  

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE Grey (84002423)

iGet Blackview Tab G8 64 GB LTE Grey (84002423)

od  

Lenovo Tab M8 HD 32 GB LTE Iron Grey (ZA5H0038CZ)

Lenovo Tab M8 HD 32 GB LTE Iron Grey (ZA5H0038CZ)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také