Seznam.cz

Jak vybrat nejlepší tablet pro děti

Malá dívka používající tablet
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 1 rokem

Vybrat vhodný tablet pro dítě není vůbec jednoduché. V takovém případě je nutné zohlednit hned několik faktorů a podle individuálních potřeb se následně rozhodnout. Na co byste si měli dát pozor a jak tedy vybrat nejlepší tablet pro vaše ratolesti?

Aktualizováno 2. 2. 2023

TOP tablety pro děti 2023

Porovnat parametry
Samsung Galaxy Tab A8
1.
top

Skvělá kombinace výkonu a výdrže

Samsung Galaxy Tab A8

od  

Zajímavý tablet s velkým displejem, dostatečným výkonem a decentní výdrží baterie. Zásadní je také rodičovský zámek pro uzamčení aplikací a nastavení denních limitů. Z hlediska paměti nabízí 32GB úložiště, které lze navíc rozšířit prostřednictvím paměťové karty až o další 1 TB.

Apple iPad 10,9" 2022
2.
top

Perfektní volba do rodiny preferující Apple produkty.

Apple iPad 10,9" 2022

od  

iPad od Applu je skvělým tabletem, který ocení především rodiny již používající jiné produkty od Applu. Díky tomu je možné nastavit rodinné sdílení i rodičovský dohled. Potěšit dokáže i skvělá výdrž baterie, kdy zařízení vydrží pracovat až 10 hodin. Děti potěší i hravé barevné varianty. Jedná se o dražší, ale zato kvalitnější variantu.

HUAWEI MatePad T10s
3.
top

Kvalitní tablet s předpřipraveným dětským koutkem

HUAWEI MatePad T10s

od  

Huawei MatePad T10s nabízí podporu pro hned několik uživatelských účtů, díky čemuž tablet může využívat hned celá rodina. Nechybí ani předpřipravený dětský koutek nebo rodičovský zámek.

Lenovo Tab M8
4.
top

Za málo peněz, spoustu muziky.

Lenovo Tab M8

od  

Povedený tablet s 8" displejem. Jeho hlavní dominantou je skvělá výdrž baterie a kvalitní prostorový zvuk díky technologii Dolby Atmos. Potěšit také dokáže svou nižší váhou. K dispozici je i pokročilejší verze s vyšším výkonem a Full HD rozlišením. Nabízí také speciální dětský režim.

Jak vybrat tablet pro děti

Technologie jdou neustále kupředu a v mnoha případech dokážou usnadnit každodenní život. Vzrůstající popularitě se těší také tablety, a to obzvláště u dětí. Jsou jim totiž schopny poskytnout spoustu zábavy, a zároveň posloužit i pro potřeby studia a rozvoje. Vybrat ale takovéto zařízení není vůbec jednoduché. Přesně proto vám přinášíme podrobného průvodce, díky kterému si tento úkol můžete usnadnit. Čemu byste měli věnovat zvýšenou pozornost?

V případě výběru tabletu pro děti to není tak jednoduché, jako když vybíráte nejvhodnější model pro sebe. Ještě před samotným začátkem je totiž nutné si uvědomit, pro koho zařízení vlastně bude a jak s ním hodlá pracovat. Bude využíváno primárně na hry, nebo poslouží jen na sledování videí, on-line výuku a komunikaci? Samozřejmě obrovským rozdílem je, když budete vybírat tablet pro dítě na prvním stupni základní školy, nebo pro čerstvého středoškoláka. Pojďme se proto zaměřit na důležité parametry, které byste při koupi neměli přehlédnout.

Velikost displeje

Jako zdánlivě nejdůležitější parametr se může jevit právě velikost displeje. Ta se u tabletů nejčastěji pohybuje mezi 7″ až 11″. V tomto případě je jasná jedna věc. Čím větší displej, tím více prostoru pro samotné aplikace. Ačkoliv tohle tvrzení platí v drtivé většině případů, nyní byste mu neměli přisuzovat přespříliš velkou váhu. Pokud totiž hledáte zařízení pro mladší děti, tak bude možná vhodnější zvolit menší variantu. Dítě ji pak dokáže lépe držet v rukou a snadněji ovládat. Jestliže navíc bude tablet častokrát přenášen, verze s menším displejem, a logicky tedy i s nižší váhou, je rozhodně na místě.

Kapacita úložiště

Zvýšenou pozornost byste taktéž měli věnovat úložišti. Ačkoliv vám například 16GB interní paměť může na první pohled připadat dostačující, věřte tomu, že právě dítě ji dokáže různými aplikacemi velice brzy zaplnit. Tento faktor by měl být proto zohledněn již při samotném výběru. Můžeme tedy pouze doporučit, abyste raději připlatili za model s větším úložištěm, které pak mimo aplikací dokáže pohodlně pojmout například i fotografie, videa, učební materiál, audio a další soubory. Naší radou tedy je, abyste volili tablet s minimálně 32 GB interního úložiště.

Další možností je rozšíření pomocí paměťové karty. Jedná se o poměrně komfortní řešení, kdy pouze k tabletu stačí dokoupit tuto kartu, zapojit ji a máte hotovo. Musíme ale upozornit, že ne každé zařízení tento způsob podporuje. Například iPady z dílny Applu si s ním zkrátka nerozumí. Nezapomeňte také na poměrně důležitou věc. Jestliže tablet zmiňovanou podporu paměťových karet přece jen nabízí, tak je nutné zkontrolovat, jaká může být jejich maximální velikost. V opačném případě by se vám mohlo stát, že po připojení zbrusu nové karty ji zařízení ani nedokáže přečíst a tedy s ní vůbec pracovat.

Operační systém

Drtivá většina tabletů na trhu je vybavena buďto operačním systémem Android, nebo iPadOS. V tomto případě je častokrát obrovský rozdíl v ceně. Přesto se ale jedná o poměrně důležitý parametr, který dokáže do značné míry zpříjemnit celé používání produktu. Pojďme si to tedy ve zkratce vysvětlit. Pokud má vaše dítě například iPhone, přičemž celá rodina rodina používá výhradně produkty od Applu, tak rozhodně nebude na škodu zainvestovat do dražšího iPadu. Díky tomu budou na zařízení k dispozici aplikace, které již byly zakoupeny na telefonu a značně se taktéž zjednoduší komunikace mezi tabletem a mobilem. Stejně to pak funguje i v případě Androidu.

Jelikož vybíráme nejvhodnější zařízení pro dítě, hraje operační systém důležitou roli i v případě takzvaného rodičovského dohledu. Tuto možnost tedy nabízí obě varianty a znovu se v hlavní roli objevuje faktor, zdali se jedná o takzvanou Android či iOS rodinu. V rámci rodinného sdílení je pak také možné sdílet zakoupené aplikace, služby a další, opět na obou platformách.

Výkon a výdrž baterie

Tablety pro děti nemusí nutně disponovat nejvyšším výkonem. Primárně je důležité, aby si poradily s přehráváním videí, jednoduchými i edukativními aplikacemi a některými hrami. Samozřejmě svižnější chod je vždy výhodou. Každopádně je nutné počítat s tím, že vyšší výkon se může projevit na ceně zařízení. Někteří rodiče dokonce zastávají názor, podle kterého pomalejší telefon, tablet, anebo třeba počítač učí děti trpělivosti. Podobně je tomu pak i v případě výdrže baterie.

dite-a-online-vyuka-na-tabletu
Zdroj: Pexels.com
Tablety nalezly uplatnění při on-line výuce.

Opět je ale potřeba se zamyslet nad tím, jak bude tablet ve finále vlastně využíván. Pokud hledáte nejlepší variantu pro potřeby studia, tak právě výkon a výdrž baterie nesmíte přehlížet. V takovém případě je na místě, aby zařízení fungovalo svižně a nevybilo se například v průběhu on-line výuky.

Fotoaparát

Dnešní tablety jsou samozřejmě vybaveny i fotoaparátem. Ten děti mohou využít například pro vyfocení učebních materiálů či momentek, ale zázraky od něj rozhodně neočekávejte. Ve focení kvalitnějších fotek vám pomůže spíše chytrý telefon.

Na co si dát pozor

Děti ve většině případů nejsou úplně nejopatrnější. V případě elektroniky navíc stačí pouze chvilka nepozornosti a například vinou pádu může dojít k poškození. Z tohoto důvodu není na škodu, když při koupi tabletu zároveň objednáte i kryt/obal spolu s pouzdrem. Tím sice zařízení nedodáte 100% ochranu, ale přesto mu alespoň částečně pomůžete. Pro ochranu displeje je pak na místě ochranná fólie, anebo tvrzené sklo.

Zároveň byste se měli zamyslet nad tím, jak dlouho chcete, aby zařízení fungovalo. Jedná se totiž o spotřební zboží, které je čas od času potřeba vyměnit. Přesně v tomto směru vede jednoznačně iPad. Ačkoliv se jedná o dražší variantu, můžete u ní s jistotou počítat s delší životností než u konkurence. Apple pro iPady vydává aktualizace mnoho let po jejich uvedení na trh.

Nejlepší tablety pro děti

Jak už jsme zmínili výše, výběr nejlepšího tabletu pro děti není vůbec jednoduchým úkolem, jelikož je potřeba zohlednit hned několik faktorů. Ještě jednou bychom proto rádi zdůraznili, že je potřeba brát v potaz věk samotného dítěte a způsob, kterým bude zařízení využívat. Abychom vám výběr usnadnili, vybrali jsme nejoblíbenější tablety, které splňují všechny požadavky.

Samsung Galaxy Tab A8

Samsung koncem roku 2021 představil zajímavý model Samsung Galaxy Tab A8. Jedná se o tablet nižší střední třídy, který je zároveň díky svým vlastnostem zajímavou volbou pro děti. Nabízí relativně dostačující výkon, který bohatě stačí pro většinu operací i her, a kvalitní 10,5″ TFT displej Full HD rozlišením (1920 x 1200 pixelů). Na graficky náročné hry už ale stačit nebude. Na svou cenu poměrně vyniká precizním zpracováním a čtveřicí interních a poměrně slušných reproduktorů. Interní paměť pak činí 32 GB a je možné ji rozšířit až o 1000 GB prostřednictvím paměťové karty.

Důležitou součástí systému je také rodičovský zámek. S jeho pomocí lze nastavit například limity na jednotlivé aplikace, které pak dítě může používat pouze po omezený čas. Tímto způsobem můžete mít nad zařízením plnou kontrolu a také sledovat nejrůznější statistiky, respektive v jaké aplikaci tráví dítě nejvíce času a podobně.

Pro děti je také zásadní výdrž baterie, kterou v tomto případě Samsung nebral na lehkou váhu. Zařízení se totiž pyšní akumulátorem s kapacitou 7040 mAh. Tablet v praxi na jedno nabití vydrží s přehledem až 13 hodin aktivního používání. Na své rozměry je také poměrně kompaktní a díky hmotnosti 508 gramů jej lze snadno přenášet. Bohužel je zde nutné počítat i s řadou nedostatků. Pokud si například vaše dítě rádo maluje, pak vás nepotěší absence podpory dotykového pera Samsung S Pen. Stejně tak schází i odolné sklo Gorilla Glass, které u dražších tabletů zajišťuje vyšší odolnost vůči prasknutí displeje, přičemž někomu nemusí vyhovovat ani průměrný výkon, který Samsung Galaxy Tab A8 nabízí.

Apple iPad (2021)

Nejdražší volbou v našem seznamu je Apple iPad (2022). Ten se jeví jako nejlepší varianta pro rodiny, ve kterých převažují produkty s logem nakousnutého jablka. Co je každopádně hlavní dominantou tohoto tabletu, je jeho skvělý výkon, pozoruhodná výdrž baterie a systém iPadOS. Právě operační systém je tím, co dělá iPad unikátním, jelikož je nesmírně jednoduchý. iPad se pak do rodiny hodí především díky již zmiňovanému rodinnému sdílení a rodičovskému dohledu. Díky tomu je totiž možné již zakoupené aplikace sdílet i s vaším dítětem, a zároveň mít kontrolu nad jeho akcemi. S pomocí nativní aplikace Čas u obrazovky je navíc možné nastavit nejrůznější časová omezení na vybrané aplikace a předem tak určit, kolik času denně smí dítě tablet používat.

Pokud je navíc vaše dítě kreativní a má nadání například na malování, může se hodit k iPadu přikoupit Apple Pencil (2. generace). Jedná se o dotykové pero s téměř okamžitou odezvou, které lze využít například pro psaní poznámek a zmiňované malování. Zároveň jde o skvělého společníka pro on-line výuku. V takovém případě není nutné tisknout jednotlivé pracovní listy, ale je možné je vyplňovat přímo na tabletu.

Huawei MatePad T10s

Zajímavou volbou může být Huawei MatePad T10s. Jedná se o ideální tablet pro celou rodinu, jelikož každý člen domácnosti si může jednoduše vytvořit vlastní uživatelský účet. Pro děti ani nechybí přepřipravený dětský koutek s řadou aplikací. Stejně tak je samozřejmostí i rodičovský zámek pro dohled nad zařízením a nastavení časových limitů. Děti si na tabletu mohou užít sledování multimediálního obsahu i hraní. V tomto směru potěší na danou cenu i kvalitní 10,1″ IPS displej s Full HD rozlišením (1920 x 1200 pixelů).

V recenzích jsou častokrát oceňované i duální reproduktory Harman Kardon, které se starají o nadprůměrně kvalitní zvuk. Obecně se jedná o vhodnou koupi pro děti, avšak je nutné počítat s poměrně zásadním nedostatkem. Kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou tabletu chybí tradiční Obchod Play a aplikace od Googlu jako Gmail, YouTube, Chrome a další. Huawei naštěstí nabízí vlastní obchod s aplikacemi, díky čemuž tyto služby můžete nahradit prohlížečem či jinou alternativou.

Lenovo Tab M8

Jestliže koukáte po nějakém levnějším tabletu, tak by vaší pozornosti určitě neměl uniknout Lenovo Tab M8. Ačkoliv tento model nabízí menší rozlišení, tak přesto je kvalita jeho displeje dostačující, a to díky technologii IPS. Potěšit dokáže i uspokojivý výkon, který si mimo obyčejných aplikací poradí s nenáročnými hrami. Kapacita interního úložiště poté činí 32 GB, každopádně jej můžete rozšířit skrze microSD kartu o dalších 128 GB. Co si ale uživatelé a recenzenti na tomto tabletu cení nejvíce, je jeho výdrž baterie. Ta totiž dosahuje až 18 hodin.

Tento model bychom doporučili především pro menší děti. Lenovo Tab M8 nabízí displej s 8″ úhlopříčkou, díky čemuž se jim bude daleko lépe ovládat než například zmiňovaný Samsung Galaxy A8. Kdybyste ale od tabletu chtěli něco víc, můžete si připlatit zhruba 8 stovek za pokročilejší verzi Lenovo Tab M8 FHD 32 GB. Ta oproti zmiňovanému modelu nabízí Full HD rozlišení a vyšší výkon, s čímž bohužel klesá udávaná výdrž baterie z 18 na 12 hodin.

Univerzální odpověď neexistuje

Každé dítě je jiné. Podle věku se navíc mění i jeho potřeby, a proto není možné jednoznačně určit, který tablet je pro něj tím nejlepším. Vždy je nutné vzít v potaz hned několik okolností a následně podle nich vybírat. Když se navíc podíváte na námi vybrané modely, můžete si povšimnout, že jde o relativně standardní tablety, které byste mohli využít klidně i vy. Neopomeňte proto nastavení dětského režimu tabletu a rodičovské kontroly.

Zobrazit nabídku všech tabletů

Nabídka nejlepších tabletů pro děti

Samsung Galaxy Tab A8

Samsung Galaxy Tab A8

od  

Apple iPad 10,9" 2022

Apple iPad 10,9" 2022

od  

HUAWEI MatePad T10s

HUAWEI MatePad T10s

od  

Lenovo Tab M8

Lenovo Tab M8

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také