Seznam.cz

MacBook Pro 16” (2023): Souhrn úniků a spekulací

macbook-pro-2021-predni-pohled
Zdroj: Apple.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Přestože od představení nové generace 16” MacBooků Pro neuplynul ještě ani rok, zraky mnoha fanoušků Applu už se upírají k jeho nadcházející generaci. Ta se totiž zdá být alespoň podle spousty dosavadních úniků zajímavá a v lecčem možná i revoluční. Co vše tedy od 16” MacBooku Pro (2023) očekávat?

Výkon a výdrž baterie

Výkon je u MacBooků Pro dlouhodobě suverénně nejdůležitějším aspektem a proto asi nikoho nepřekvapí, že se na něj u druhé generace Apple Silicon MacBooku Pro 16” kalifornský gigant (opět) výrazně zaměří. Jak velkého výkonnostního skoku se dočkáme sice zatím není jasné, nicméně velkým příslibem by měl být přechod na novou výrobní metodu, kterou novince předpovídá naprostá většina důvěryhodných zdrojů. Čipy by tak nově měly být vyráběné 3nm procesem namísto nynějších 5nm, což by jim mělo přinést výrazné navýšení výkonu (spekuluje se o mezigeneračním nárůstu výkonu v řádu vyšších desítek procent) v kombinaci s nižší energetickou náročností, která se projeví na výdrži počítače.

V případě MacBooku Pro 16” (2023) se nabízí otázka, jakých procesorů se vlastně dočká. Model z loňska totiž nabízí M1 Pro a M1 Max, takže je jasné, že nová řada tohoto stroje přijde se druhou generací těchto čipů. Vzhledem k velmi solidním chladícím schopnostem většího MacBooku Pro by však nebylo absolutně překvapivé, kdyby se Apple rozhodl tento stroj exkluzivně osadit ještě verzí Ultra čipu Apple Silicon, který je v současnosti nabízen jen v Macu Studio. Zatímco menší 14” model by jej totiž vzhledem ke svým proporcím uchladit nedokázal, větší díky robustnějšímu chladícími systému velmi pravděpodobně ano. Pokud by se tak stalo, podařilo by se Applu utéci z hlediska výkonu svých notebooků prakticky veškeré konkurenci na míle daleko, jelikož jeho čip řady Ultra je z hlediska grafického i CPU výkonu jedním slovem neuvěřitelný. Jeho případné nasazení je nicméně i nadále jen v rovině spekulací. 

Výrazně výkonnější čipsety s sebou takřka stoprocentně přinesou nové možnosti RAM paměti i SSD úložiště. Ze základních modelů velmi pravděpodobně zmizí 16 GB RAM, které Apple používá již pěkných pár let, a nahradí je 32 GB RAM, které jsou pro náročnější práci vhodnější. Pokud by se pak Apple rozhodl nasadit i Ultra verzi čipu (a to klidně v generaci M2), nebylo by překvapivé, kdyby místo 64 GB RAM maximální operační paměť poposkočila až na 128 GB RAM. Co se pak týče úložiště, vzhledem k RAM a čipu by byl ze strany Applu skoro až hřích zanechat v takto našlapaném stroji v základu jen 512 GB. Mnohem pravděpodobnější je tedy nasazení 1 TB SSD už pro základní modely s tím, že maximum by mohlo teoreticky povyrůst na 16 TB – avšak to jen v případě, že bude nasazen i výkonnější čipset. Pokud budou MacBooky Pro 16” (2023) osazeny “jen” čipy M2 Pro a M2 Max, jejich maximální úložiště se dle leakerů z 8 TB neposune.

Design

Nasazení nového vzhledu u MacBooků Pro jsme se dočkali teprve v loňském roce, kvůli čemuž se zdá být krajně nepravděpodobné, že se u nového 16” MacBooku Pro (2023) dočkáme jakéhokoliv výraznějšího přepracování. Pokud se tedy přidrží toho stávajícího, měli bychom se dočkat stroje s tělem o rozměrech 35,57 na šířku, 24,81 cm na hloubku a něco kolem 1,68 cm na výšku. Právě výška je totiž svým způsobem nejasná, jelikož může být ovlivněna nasazením výše zmíněného čipu M2 Ultra. Bavíme se nicméně o změnách v řádu desetin milimetru, maximálně pak nižších jednotek milimetru. A hmotnost? Ta se bude opět lišit podle procesoru, jelikož každý vyžaduje jiný typ chladiče. Počítat lze však maximálně se zhruba 2,3 kg při maximální konfiguraci, což sice není málo, na druhou stranu však v tomto těle dostanete neuvěřitelnou dávku výkonu. U 16” MacBooků Pro o kompaktnost ani nikdy nešlo. 

Jestli by se  mohlo z hlediska designu nových (nejen) 16” MacBooků Pro (2023) odehrát, pak jsou to bezesporu nové barevné varianty. Apple se totiž u této produktové řady odnepaměti drží jen stříbrné a vesmírně šedé, které jsou poměrně okoukané. Čím dál víc zdrojů se proto shoduje na tom, že má Apple pro novou generaci MacBooků Pro v plánu nové odstíny šasi – konkrétně pak pravděpodobně tmavě modrou, jakou použil u MacBooku Air M2, případně ještě tmavší šedou či dokonce černou.

Konektivita

Když Apple do nynějších 14” a 16” MacBooků Pro po letech vrátil zpět pár vymodlených portů v čele s HDMI či čtečkou SD karet, sklidil za to od svých fanoušků velké uznání. De facto tím totiž uznal svou chybu z předešlých let, kdy klasickou portovou výbavu vyměnil za USB-C. Právě s ohledem na velmi pozitivní ohlasy od zákazníků by tak nebylo žádným překvapením, kdyby se Apple v rozšiřování portové výbavy rozhodl pokračovat a nový 16” MacBook Pro (2023) dostal do vínku několik dalších konektorů, například ve formě USB-A či Ethernetu. Díky jeho většímu tělu by ostatně mohl právě v portové výbavě předčit svého menšího bratříčka, čímž by se stal pro mnohé uživatele ještě zajímavějším.

Extrémně zajímavé spekulace se pak točí kolem potenciální podpory mobilních sítí, konkrétně pak 5G. V minulosti totiž Apple nabízel notebooky schopné se připojit k mobilní datové síti. A právě 5G sítě se zdají být pro oživení této možnosti více než zajímavé. Že se Apple podobným vylepšením zabývá navíc nepotvrzují jen mnohé zdroje, ale taktéž patenty, dle kterých Apple zkoumá implementaci antén do šasi stroje. Nová generace MacBooků Pro by se tak mohla stát opětovnou vstupenkou do mobilního datového světa. Je nicméně otázkou, zda se Apple rozhodne podobnou věc udělat ještě ve spolupráci s Qualcommem, od kterého nyní 5G modemy odebírá, nebo si zda si neotestuje vlastní 5G modemy, na kterých již relativně dlouho pracuje. Pokud se totiž rozhodne jít druhou cestou, mohlo by nás čekat zdržení. S vývojem jsou totiž podle dostupných informací v poslední době nemalé problémy. 

Další možná vylepšení

Ačkoliv má být nová generace 16” MacBooku Pro s Apple Silicon spíš evoluční než revoluční, pravdou je, že čím dál tím víc leakerů hovoří o tom, že by se mohla do historie Applu něčím přece jen zapsat. Na mysli mají konkrétně implementaci Face ID do výřezu v horní části displeje. Ten je totiž v současnosti využíván jen pro senzory jasu a pro přední kameru, což neobhajuje jeho rozměry. Apple navíc dlouhé roky zkoumá, jak nejlíp by šlo Face ID u Maců využít a nelze proto v žádném případě vyloučit, že loňské nasazení výřezu není ve výsledku “jen” přípravou na přijetí Face ID.

Co se týče dalších upgradů novinky, ty už mají být spíš “kosmetické”. Prakticky každá nová generace tohoto stroje se pyšní lepším displejem, byť založeným na stejné technologii jakou využívala předešlá generace, a je proto prakticky jisté, že ani tentokrát v tomto směru Apple neudělá výjimku. Na rozlišení sice sahat nejspíš nebude, takový maximální jas či podání barev však velmi pravděpodobně vylepší. Určitého upgrade se dočkáme zcela určitě i u reproduktorů a mikrofonů. Od věci by rozhodně nebyl ani upgrade webkamery, která by si v dnešní době zasloužila 4K rozlišení, či zrychlení rychlonabíjení přes kabel. To si totiž uživatelé extrémně oblíbili a byla by proto škoda, kdyby jej Apple ignoroval. 

Dostupnost a cena

Vzhledem k tomu, že poslední generace MacBooků Pro dorazila teprve loni na podzim s tím, že její dostupnost byla velmi špatná ještě letos na jaře, je krajně nepravděpodobné, že by Apple přišel s novou generaci 16” stroje ještě letos. Valná většina zdrojů se proto shoduje na tom, že nejpravděpodobnějším termínem jeho představení je první polovina příštího roku, kdy by už měl být snad i dodavatelský řetězec Applu v lepší kondici. V současnosti totiž bojuje jak s následky koronavirové pandemie, tak i s nedostatkem surovin, což zapříčiňuje zpoždění výroby.

Předpovídání ceny je pak v dnešní době ještě mnohem ošemetnější než kdy dříve. S ohledem na nynější ekonomickou situaci ve světě je sice takřka jisté, že Apple nové MacBooky Pro zdraží. Otázkou je pouze o kolik. Základní 16” model nyní stojí necelých 73 tisíc korun, přičemž při pohledu na zdražení MacBooku Air M2 oproti M1 by nebylo absolutně žádným překvapením, kdyby Apple vyšvihl cenu základního 16” MacBooku Pro (2023) na 80 tisíc korun. Do hry zde navíc vstupuje i podpora 5G, která by mohla cenu ještě navýšit. Apple se sice velmi pravděpodobně vydá cestou mobilních dat u iPadů a na trh uvolní Mac s i bez podpory 5G, avšak je třeba počítat s tím, že za verze s podporou 5G si člověk řádně připlatí – odhadem i 5000 Kč. Podtrženo, sečteno, z 16” MacBooků Pro (2023) se stanou velmi pravděpodobně ještě nedostupnější stroje, než je tomu nyní. 

Kde koupit Macbook Pro 16 (2021)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK183CZ/A)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK183CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK193CZ/A)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK193CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK1F3CZ/A)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK1F3CZ/A)

od  

Apple Macbook Pro 16" CZ 2021 (MK1A3CZ/A)

Apple Macbook Pro 16" CZ 2021 (MK1A3CZ/A)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Apple MacBooky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také