Seznam.cz

Jak se ochladit v létě: Je klimatizace jedinou možností?

Žena se chladí ve vodě
Zdroj: Unsplash
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 měsíci

Horké letní dny umí být pěkně náročné. Kombinace dusna a vysokých teplot představuje pro lidský organismus velkou zátěž. Víte, jak se zchladit v létě? Způsobů je celá řada. Pomohou ventilátory, klimatizace, ochlazovače vzduchu, ale také osvědčené postupy a babské rady.

Vsadit na moderní přístroje nebo babské rady?

Úpal, úžeh, bolesti hlavy, pocit nevolnosti, zvýšená únava, křeče a mnohé další. Horko dokáže lidskému organismu způsobit velké množství potíží. Pokud si nemůžete dovolit odjet na delší dobu do hor či jiných chladnějších oblastí, letnímu parnu se těžko vyhnete. Ať už se spoléháte na technologické vymoženosti, ověřené tradiční metody nebo u vás nejlépe fungují opatření, která by jiní označili za babské rady, představíme vám několik tipů, jak se zchladit v létě.

Ventilátory jsou osvědčená klasika

Ventilátory patří k prověřeným variantám. Před jejich koupí si ale uvědomte, že vzduch v místnosti nijak neochlazují. Jejich princip je v proudění, které z povrchu vašeho těla odvane teplo a tím vás pocitově ochlazuje. K tomu napomáhá celková cirkulace a promíchávání vzduchu. Teplota v místnosti se však nemění.

Oblibu si ventilátory získaly pro svou nízkou pořizovací cenu, snadnou instalaci a energeticky nenáročný provoz. Hlavní limit větráků jsme již zmínili, proudění vzduchu navíc přispívá k víření prachu, což nepotěší alergiky či astmatiky. Výhody a nevýhody ventilátorů se částečně liší v závislosti na jednotlivých typech.

 • Stolní ventilátory patří k těm nejmenším. Jednoduše je přemístíte a podle potřeby postavíte na stůl, komodu či parapet. Kompaktní rozměry ale zpravidla vedou k nižšímu výkonu. V porovnání s ostatními typy větráků také počítejte s vyšší hlučností. Standardem by měla být možnost nastavení sklonu a rychlosti.
 • Stojanové ventilátory se podobají těm stolním, jen jsou posazené na stojanu, který umístíte kamkoliv na podlahu. Snadno si je tak namíříte na pracovní stůl či sedací soupravu. Oproti stolním větrákům většinou disponují vyšším výkonem a poslouží i ve větších místnostech. Kvůli svému tvaru jsou ale některé stojanové ventilátory méně stabilní.
 • Sloupové ventilátory se někdy uvádí pouze jako podtyp těch stojanových. Jejich konstrukce a využití se příliš neliší. Sloupové ventilátory jsou bezlopatkové, což může zapříčinit nižší výkon. Svým vzhledem a designem nejlépe zapadnou do vkusně zařízených interiérů.
 • Stropní ventilátory  jsou obvykle tišší a výkonnější než výše uvedené typy. Tyto výhody se pochopitelně odráží v pořizovací ceně. Stropní ventilátory nezabírají užívaný prostor v místnosti a jen minimálně ovlivňují její vzhled. Seženete i modely spojené s osvětlením. Díky umístění stropních ventilátorů pak nedochází k ostrému proudění vzduchu na uživatele. Ventilátory využijete také v zimě, kdy rozhání teplý vzduch, který se drží u stropu.
 • Podlahové ventilátory: Velmi výkonné větráky, které se hodí do velkých prostor. Z pohledu ceny patří spíše k dražším typům. Pro zajištění stejnoměrného proudění vzduchu a maximální účinnosti by měly být podlahové ventilátory namířeny proti zdi nebo stropu.
Podlahový ventilátor je jedním z mnoha různých typů ventilátorů.
Zdroj: Unsplash
Podlahové ventilátory by měly být namířeny proti zdi nebo stropu.

Ventilátory se vyrábí v mnoha různých provedeních. Kromě zmíněných typů narazíte například na nástěnné či axiální ventilátory. Jednotlivé druhy se ve svých výhodách a nevýhodách liší, nicméně obecně se dá říct, že větráky jsou pro vás vhodným řešením, pokud:

 • hledáte levnější variantu, než je klimatizace,
 • sháníte kompaktní, přenosné zařízení,
 • se chcete vyhnout větším stavebním zásahům a složitějším instalacím,
 • mají náklady na provoz být co nejnižší.

Klimatizace je dražší, ale efektivnější

Jestli chcete mít jistotu, že vaši domácnost letní vedra nezasáhnou, pořiďte si klimatizaci. Ta totiž reálně snižuje teplotu v místnosti. Na klimatizaci jednoduše nastavíte požadovanou teplotu a máte vystaráno. Jenže tak snadné to samozřejmě není. Počítejte s vyšší počáteční investicí, nezanedbatelnými provozními náklady a se stavebními úpravami, protože musíte zajistit vývod vzduchu z budovy.

Setkáte se s několika různými typy klimatizací. Stejně jako u ventilátorů s sebou každý typ přináší specifické výhody a nevýhody.

 • Mobilní klimatizace: Mobilní klimatizace si získaly oblibu především pro svou nízkou pořizovací cenu. Kromě toho nevyžadují žádné složité stavební úpravy ani odbornou instalaci. Zařízení jsou lehká a snadno přenosná. Ve chvíli, kdy mobilní klimatizaci nepoužíváte, ji bez problémů odklidíte do skříně či na půdu. Nevýhodou je hlučnost a nižší efektivita. Musíte také najít místo pro hadici, která vyvádí teplý vzduch ven. Řešení poskytne vyvrtání otvoru do zdi nebo skla, případně prosté vyvedení z otevřeného okna v kombinaci s těsněním.
 • Split klimatizace: Klimatizace typu split, označovaná rovněž jako dělená klimatizace, je nejpoužívanějším druhem. Skládá se z vnější a vnitřní jednotky. Obě jsou navzájem propojené. Kompresor tvoří součást vnější jednotky – tato skutečnost vám výrazně uleví od hluku uvnitř domácnosti. Počítejte ale s vyšší pořizovací cenou a nutností odborné instalace.
 • Multisplit klimatizace: Funguje na stejném principu jako split klimatizace. Na venkovní jednotku je ale napojeno více vnitřních jednotek. To vám umožňuje klimatizovat více pokojů najednou. S počtem vnitřních jednotek přirozeně rostou náklady na pořízení klimatizace a její provoz.
 • Okenní klimatizace: Typ, který se montuje do připraveného otvoru v okně či ve stěně. Pyšní se velmi vysokou účinností chlazení, protože vzduch není veden hadicí. Vnitřní i vnější ventilátor pohání jeden motor. Nevýhodou bývá hlučnost zařízení. Problematický může být i ne zrovna estetický vzhled okenních klimatizací.
 • Klimatizace bez venkovní jednotky: Relativně novým druhem jsou klimatizace bez venkovní jednotky. Místo ní máte na fasádě jen mřížky pro vedení vzduchu. Vnitřní jednotka je o něco větší, protože se do ní musí vejít ventilátor s chladičem i kompresorem. Klimatizace najdou využití v místech, kde by instalace vnější jednotky znamenala komplikace. V porovnání s ostatními typy jsou dražší.
Venkovní jednotka klimatizace na fasádě domu.
Zdroj: Unsplash
Venkovní jednotka klimatizace představuje zásah do celkového vzhledu domu.

Před nákupem klimatizace byste měli vyřešit umístění vnitřní jednotky. Ta se nejčastěji instaluje na stěnu, do stropních podhledů nebo pod parapet. Jednotlivé typy se do značné míry liší, ale obecně se pro vás klimatizace hodí, jestliže:

 • se chcete v létě zchladit efektivně a bez kompromisů,
 • preferujete možnost nastavení konkrétní teploty v místnosti,
 • vám nevadí složitější instalace a stavební zásahy,
 • jste ochotni investovat větší množství peněz do koupi a provozu.

Podívejte se, kde koupit nejlepší klimatizace.

Ochlazovače vzduch nejen ochladí, ale i vyčistí a zvlhčí

Ochlazovače vzduchu pravděpodobně nejsou první variantou, která vás napadne, ale v posledních letech získávají na popularitě. Z pohledu reálného ochlazení teploty stojí někde mezi ventilátory a klimatizací. Na rozdíl od klimatizace zvládnou snížit teplotu pouze o pár stupňů, ale zase poslouží v jiných ohledech.

Ochlazovač vzduchu vám v létě uleví tím, že zvlhčuje a za pomoci chladicí vložky ochlazuje vzduch – byť v porovnání s klimatizací, která teplý vzduch z místnosti odvádí, poněkud omezeně. K rozhánění chladného vzduchu do okolí slouží integrovaný ventilátor. Zvlhčení vzduchu vám v letních dnech usnadní dýchání, chrání vaši sliznici a zabraňuje vysoušení kůže. Kromě zvlhčovače mohou některé modely disponovat například ionizátorem nebo funkcí topení.

Jak je možné, že ochlazovač vzduchu dokáže srazit teplotu v místnosti, když teplý vzduch nijak neodvádí? Ochlazovače využívají přírodního procesu odpařování vody. Velikost zásobníku na vodu tedy ovlivňuje, jak dlouho vydrží zařízení vzduch ochlazovat – respektive jak často budete muset zásobník doplňovat. Účinnost chlazení je relativně omezená, zejména u ochlazovačů pro domácí využití. Některé velké a výkonné chladiče zvládnou snížit teplotu klidně o 15 stupňů Celsia. Kvůli hluku byste s nimi ale doma nevydrželi.

Právě hluk byl jednou z hlavních nevýhod ochlazovačů vzduchu. Výrobci na tomto problému v poslední době výrazně zapracovali. Nicméně stále na tento parametr nezapomínejte a vybírejte si přístroje s hlučností do 50 dB.

V jakých situacích jsou pro vás ochlazovače vzduchu vhodné?

 • Když si z rozličných důvodů nemůžete dovolit pořídit klimatizaci (např. kvůli financím, potížím se stavebními úpravami apod.).
 • Jestliže chcete kromě snižování teploty vzduch rovněž zvlhčovat nebo čistit.
 • Hledáte-li zařízení, jehož provoz vychází levně.
 • Pokud vám nevadí dělat kompromisy v samotné účinnosti chlazení.

Ochladit se dá i bez technologie

Ventilátory, klimatizace či ochlazovače vzduchu vás v létě zchladí nejlépe. Ale nemusíte se spoléhat výhradně na přístroje. Pomůžete si i dodržováním některých osvědčených postupů.

Snažte se nepustit horko dovnitř

Na první pohled velmi prostá rada. Možná z toho důvodu je ale někdy trochu podceňovaná. Zkrátka nedovolte, aby sluneční paprsky dopadaly až dovnitř do vaší domácnosti – zejména v časech, kdy mají největší sílu. Nejúčinnější jsou rolety a žaluzie, ale svoji službu vykoná i závěs.

Horku přizpůsobte také větrání. Přes den mějte okna zavřená. Neotevírejte je ani na ventilaci. Větrejte jen brzy ráno, pozdě večer a v noci. Ve chvíli, kdy teploty venku klesnou, udělejte pořádný průvan.

Vypněte „skrytá topení“

Nechat v létě zapnuté topení? To se vám nejspíš nepřihodí. Ale na další „skrytá topení“ můžete zapomínat. Zkuste si sáhnout na některé spotřebiče – uvidíte, jak jsou horké. Pokud je to možné, tak tato zařízení vypněte. Nestačí ovladačem nebo do režimu spánku, raději je vytáhněte ze zásuvky. Samozřejmě, že nevypnete ledničku, ale proč si teplotu ještě zvyšovat počítačem či televizí, když je zrovna nepoužíváte?

Upravte stravu a pitný režim

Guláš s pěti knedlíky zakončený pivem, případně panákem něčeho ostřejšího? Takhle určitě nevypadá ideální oběd, když je venku přes 30 stupňů. Odlehčete a ochlaďte svůj jídelníček – vaše tělo to v horkých dnech ocení. Vyměňte těžké omáčky a knedlíky za saláty, studené polévky nebo smoothie.

Nezapomínejte dodržovat pitný režim. Pivo vás může pocitově zchladit, ale jinak vás stejně jako jakýkoliv jiný alkoholický nápoj dehydratuje. Proto se soustřeďte především na pití vody, neslazených limonád či bylinných čajů. Za běžných klimatických podmínek by měl dospělý člověk vypít okolo dvou litrů tekutin. V létě kvůli zvýšenému pocení ještě více.

V letním parnu vás ochladí i zmrzlina
Zdroj: Pixabay
V horkých letních dnech zvolněte. Fyzicky náročné činnosti odložte a zajděte si třeba na zmrzlinu.

Ochlazujte tělo

Zabraňte tomu, aby se váš organismus přehříval. Neváhejte si během dne dát vlažnou sprchu, klidně opakovaně. Vlažná voda je lepší než studená – nestáhne vám póry a zchladí vás na delší dobu. Pomůže také chladný ručník přiložený na zátylek nebo studené obklady. Ty pokládejte na kotníky či zápěstí. V těchto místech proudí krev nejblíže povrchu kůže, proto je ochlazení rychlé a efektivní.

Žijte jako jižané

Zvolněte, hodně odpočívejte a nepřetěžujte se. Fyzicky náročné činnosti odložte na dny, kdy bude alespoň trochu chladněji. Vezměte si volno, vyrazte k vodě, na zmrzlinu nebo někam do přírody – pryč z betonové džungle města. Nestresujte se a minimálně na pár letních týdnů si zkuste osvojit bezstarostný životní styl jižních národů.

Nic nefunguje? Zbývají už jen babské rady

Sami vidíte, že způsobů, jak se zchladit v létě, existuje celá řada. Nejlepších výsledků dosáhnete jejich kombinací. Instalování klimatizace rozhodně neznamená, že byste měli rezignovat na zatemňování místnosti nebo na dodržování pitného režimu.

Pokud nic nezabírá a letní vedra nadále znepříjemňují váš život, nezbývá nic jiného, než vyzkoušet nějakou z tradičních babských rad. Pro představu vám jich pár přinášíme.

 • Navlhčete závěsy a záclony.
 • Napusťte do dřezu několik centimetrů ledové vody a nechte ji odpařovat.
 • Pijte studený čaj z máty či meduňky.
 • Kupte si pokojové rostliny a „převlečte“ interiér do studených barev.
 • Na noc se oblékněte do velké noční košile, ideálně ze saténu či bavlny.
 • Jestli nemůžete kvůli horku usnout, sáhněte po bylinkových polštářcích – s mateřídouškou, heřmánkem nebo levandulí.

To by bylo, aby něco z toho nezafungovalo. Možností, jak se zchladit v létě, je tolik, že než všechny vyzkoušíte, tak bude venku opět zima.

Zobrazit nabídku všech klimatizací

Kde koupit nejlepší klimatizace

Sencor SAC MT1230C

Sencor SAC MT1230C

od  

Sinclair AMC-14P

Sinclair AMC-14P

od  

Sinclair ASH-09BIV

Sinclair ASH-09BIV

od  

Tristar AC-5477

Tristar AC-5477

od  

Sencor SAC MT9021C

Sencor SAC MT9021C

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Ventilátory Klimatizace

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také