Seznam.cz

iPhone SE (2022): Vše, co se šušká o novém levném telefonu od Applu

iPhone SE
Zdroj: Apple.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 měsíci

iPhone SE (2022) je jedním z nejočekávanějších produktů Applu příštího roku. Kalifornský gigant jím chce totiž bude chtít (i podle spousty uniklých informací) navázat na jeho úspěšného bratříčka představeného v roce 2020. Pojďme si společně zrekapitulovat vše, co se díky uniklým informacím o iPhonech SE (2022) již ví a co se o nich dá odvodit z vývojového stylu produktů Applu z předešlých let.

Design a rozměry

V současnosti se v kuloárech šušká celkem o třech možnostech designu a s nimi spojenými velikostmi zařízení. Je prakticky jisté, že se Apple stejně jako v případě iPhonu SE 1. i 2. generace opět přidrží vzhledu některého ze starších iPhonů, což mu umožní výrazně při výrobě novinky ušetřit.

Ještě donedávna se téměř se stoprocentní jistotou počítalo s tím, že iPhone SE 3. generace bude vypadat naprosto stejně jako iPhone SE 2. generace. To jinými slovy znamená telefon v designu iPhonu 8 se skleněnými zády, ikonickým kulatým tlačítkem Home Button s Touch ID, širokými rámečky kolem displeje a úhlopříčkou 4,7”. V posledních týdnech se však začaly objevovat zprávy o tom, že Apple koketuje i s myšlenkou představit zrecyklovaný 5,5” iPhone 8 Plus a nazývat ho iPhone SE Plus. Posledním možným designem je pak ten využívaný u iPhonu XR – tedy „bezrámečkový“ s relativně silným tělem, jedním objektivem a úhlopříčkou 6,1”. U poslední teorie se pak hovoří o tom, že by zde Apple učinil poměrně zajímavý „šetřící“ kompromis ve formě osazení horního výřezu telefonu jen senzory a předním fotoaparátem namísto plnohodnotného systému s Face ID. To by pak Apple nahradil čtečkou otisků prstů integrovanou do Power Buttonu, což je řešení, které v současnosti využívá u iPadů Air a mini. Podobný zásah by nicméně znamenal, že by přeci jen musel zasahovat do již hotové “formy”, což se zdá být jako nepravděpodobné. Na druhou stranu se ale sluší říci, že už v roce 2020 bylo nasazení zastaralého designu dost kritizované a je tedy otázkou, zda se podobné kontroverze nebude chtít Apple vyvarovat. 

Pokud bychom měli seřadit možné designy dle pravděpodobnosti jejich realizace, jednalo by se o pořadí, ve kterém byly vyjmenovány výše. Jako nejpravděpodobnější se v současné chvíli stále jeví 4,7” varianta se vzhledem iPhonu 8, kterou následuje 5,5” varianta se 6,1” modelem. Zajímají-li vás přesné rozměry, které lze od jednotlivých variant očekávat, jsou následující (vycházíme-li z rozměrů starších modelů):

  • 4,7” iPhone – 138,4 mm x 67,3 mm x 7,3 mm
  • 5,5” iPhone – 158,4 mm x 78,1 mm x 7,5 mm
  • 6,1” iPhone – 150,9 mm x 75,7 mm x 8,3 mm

Výkon, RAM, displej a výdrž baterie

Zatímco z hlediska designu je situace poměrně nejasná, u výkonu či displeje je tomu přesně naopak. Apple se totiž v předešlých letech držel zajeté rovnice, kdy do iPhonů SE nasazoval procesory z iPhonů představených v předešlém roce na podzim. To by jinými slovy znamenalo, že by se měla novinka chystaná na příští rok dočkat 5nm čipsetu Apple A15 Bionic, což by z ní udělalo jeden z nejvýkonnějších telefonů na světě. Ten by Apple velice pravděpodobně doplnil 4 GB RAM, kterými disponují i „levnější“ iPhony 13 a 13 mini. 

Pochybovat není nutné ani u typu použitého displeje. Je totiž jasné, že ať už Apple sáhne po šasi iPhonu 8 (Plus) či XR, osadí jej klasickým LCD panelem, který nazývá Retina či Liquid Retina v případě zaoblených rohů a krajů. V porovnání s novějšími iPhony se tedy bude jednat o výrazně horší displej, jelikož uživatelům nenabídne tak živé barvy, vysoký kontrast, jas nebo třeba dokonalou černou. Zároveň pomocí něj nebude Apple schopen šetřit baterii, jelikož LCD neumí vypnout při zobrazování černé barvy podsvícení. Na druhou stranu je ale třeba říci, že díky nižšímu rozlišení v porovnání s OLED by mohl iPhone SE 3 výkonnostně předběhnout iPhone 13. To se stávalo i v předešlých letech, kdy iPhony s LCD díky vykreslování „jednoduššího“ obsahu ve výkonnostních testech mírně překonávaly iPhony s OLED. 

Výdrž baterie se bude odvíjet opět primárně od použitého šasi. Větší iPhony by zákonitě nabídly větší výdrž než 4,7” model a to zejména díky větším akumulátorům. Obecně však můžeme říci, že všechny verze iPhonu SE by si oproti svým předlohám měly poměrně výrazně polepšit i díky přijetí energeticky úsporného procesoru. Ačkoliv je v tuto chvíli velmi těžké říct, o jak výrazném prodloužení baterie se tu bavíme, vzhledem k tomu, jak velký skok se Applu povedl i díky procesoru mezi iPhony 12 a 13, dá se očekávat, že by si mělo SE 3 oproti svým předchůdcům polepšit o nižší jednotky hodin. To by mohlo jinými slovy znamenat následující: 

  • 4,7” iPhone – 17 hodin přehrávání videa, 45 hodin přehrávání zvuku
  • 5,5” iPhone – 18 hodin přehrávání videa, 65 hodin přehrávání zvuku
  • 6,1” iPhone  – 20 hodin přehrávání videa, 70 hodin přehrávání zvuku 

Fotoaparát

Poměrně výrazného vylepšení se má podle mnoha spekulací dočkat u iPhonu SE (2022) i fotoaparát. Ačkoliv bude i nadále jen jednoobjektivový, Apple u něj má zlepšit světelnost a zvětšit snímací čip, díky čemuž by tak měli být uživatelé schopni fotit daleko lepší fotky prakticky za každé situace, a to jak z hlediska světla, tak i barev či detailů zachycených na fotkách. Upgradu se prakticky stoprocentně dočká i portrétní režim, který by měl být „zpřesněn“ a tedy nově schopen daleko lépe rozpoznat zaostřené objekty a oddělit je od pozadí, které je třeba rozmazat. Některé zdroje navíc spekulují o tom, že by pro Apple nemusel být problém na nový iPhone SE přinést ani filmový režim představený u iPhonů 13. Jedná se totiž o vyloženě softwarovou vychytávku, které omezenost fotoaparátu na pouhý jeden objektiv vadit nebude. Záležet bude zřejmě na tom, jaké oblibě se bude v nadcházejících měsících těšit, což Applu pomůže pochopit, zda má smysl na ní lákat i u levnějších iPhonů či nikoliv. 

V kuloárech se šušká o tom, že by fotoaparát u iPhonu SE (2022) měl svými technickými specifikacemi víceméně kopírovat širokoúhlý objektiv z iPhonů 12. Pokud se tak stane, znamenalo by to nasazení objektivu se clonou f/1,6 a klasickou optickou stabilizací. Na stabilizaci posuvem senzoru totiž nebude mít bohužel Apple v telefonu dostatek místa, byť by pro něj bylo její nasazení z hlediska finanční úspory rozumnější. Tento typ stabilizace totiž nyní vyrábí  „ve velkém“ pro iPhony 13 (Pro), které hrají v jeho nabídce prim.

Další vychytávky 

Jedním z největších lákadel iPhonu SE (2022) má být podle naprosté většiny zdrojů podpora 5G připojení, které se v posledních letech začíná pozvolna rozšiřovat po světě a které si tedy bude chtít v dohledné době “osahat” čím dál více lidí. Plán Applu má být tedy jednoduchý – představit cenově dostupný telefon, který lidé na sítích nové generace využijí naplno a pochopí díky němu, proč je pro ně 5G dobré. Co se týče rychlosti připojení, zcela určitě bude stejná jako u iPhonů 12 a 13. Apple totiž nemá v současnosti k dispozici jiný typ 5G modemu než ten, který využívá právě ve „dvanáctkách“ a „třináctkách“ a je naprosto nemyslitelné, že by pro iPhone „druhé kategorie“ (kterým SE – ať chcete nebo ne – bude) využíval modem jiný.

Dalším zajímavým a poměrně často propíraným upgradem, kterým by se měl iPhone SE 3. generace pochlubit, je podpora MagSafe příslušenství. Pro Apple by neměl být žádný problém nasadit kolem nabíjecí cívky do jeho zad magnetický prstenec využívaný u iPhonů 12 a 13. Výraznou novinkou by pak mělo být i další spekulované vylepšení ve formě zlepšení voděodolnosti či nasazení čipu U1 pro lokalizování předmětů s přesností na centimetry. Tuto vychytávku by měl Apple nasadit zejména kvůli AirTagům a jejich oblibě mezi uživateli.

Cena, barevné varianty, úložiště a dostupnost

Jak u první, tak i u druhé generace se Apple držel z hlediska barev relativně při zemi a proto asi ani nepřekvapí, že naprostá většina dostupných úniků hovoří o tom, že se ani u nové generace tohoto telefonu nehodlá výrazněji odvázat. Zcela 100% dorazí černá a bílá varianta, která bude doplněna minimálně ještě jednou další. Nepřekvapilo by, kdyby se opět jednalo o červenou ve verzi (PRODUCT)RED, která se mezi uživateli těší extrémní oblibě a ze strany Applu by tedy byla sázkou na jistotu. Vyloučit pak zcela nejde ani zlatá, která se stala za poslední roky taktéž u iPhonů víceméně klasikou. Naopak pastelové barvy využívané u levnějších iPhonů zde nečekejte – SE 3. generace bude zařízením cílícím na konzervativnější uživatele. 

Zatímco u první generace iPhonu SE Apple u základního úložiště dost šetřil, protože u něj nasadil jen 16 GB (to platilo ale i pro ostatní iPhony), v případě SE 2. generace už byl štědřejší a uživatelům dopřál 64 GB, což byl na tehdejší dobu taktéž standard. A jelikož se doba opět posunula a novým standardem se stalo 128 GB, zdá se právě přijetí základního 128 GB úložiště i u iPhonů SE (2022) jako velmi pravděpodobný scénář. Druhou úložnou variantou by se pak měla stát 256 GB s tím, že třetí buď vůbec nedorazí, nebo se bude jednat o 512 GB, stejně jako v případě iPhonů 13. 

Předpovídat cenu a dostupnost nové generace iPhonu SE je v dnešní době relativně ošemetnou záležitostí. Apple totiž v posledních měsících tvrdě bojuje s výrobní krizí zapříčiněnou nedostatkem komponentů pro jeho produkty, což se odráží na jejich mizerné dostupnosti. Tento boj se tak může ve výsledku klidně přenést i na iPhony SE (2022). S jejich představením se v tuto chvíli počítá na březen či duben příštího roku s tím, že v měsíci představení je začne kalifornský gigant rovnou i prodávat. Co se týče ceny, ta by měla být stejně jako u předešlých generací poměrně velkorysá, Apple bude cílit telefony na masy. Za základní modely proto podle dostupných uniklých informací zaplatíme zřejmě stejně či jen nepatrně více než tomu bylo v případě iPhonů SE 2. generace. To jinými slovy znamená, že lze počítat s částkou pohybující se kolem 13 tisíc korun. 

Kde koupit iPhony

Apple iPhone SE

Apple iPhone SE

od  

Apple iPhone 11

Apple iPhone 11

od  

Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

od  

Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

od  

Apple iPhone 12 Pro

Apple iPhone 12 Pro

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také