Seznam.cz

Nový iPad mini 2021 se výrazně proměnil. Jaké přináší novinky?

ipad-mini-6-pencil
Zdroj: Apple.com (upraveno)
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 2 roky

Apple vedle nového iPhonu 13, Watch Series 7 a iPadu 2021 představil také nový iPad mini 6, který přichází s výkonným čipem A15 Bionic, podporou 5G, přepracovaným designem a s dalšími vylepšeními. Pojďme se na něj podívat.

Mini jako malý Air

To, čeho si u nového iPadu mini 2021 všimnete jako první, je design. Konečně jsme se totiž dočkali kompletního přepracování letitého tvaru. Apple se rozhodl všechny iPady až na ten základní po stránce designu sjednotit. Všechno to začalo u iPadu Pro, následoval iPad Air a nyní se na řadu dostal iPad mini. Kromě přepracovaného těla se může pochlubit také užšími rámečky okolo displeje. Dočkali jsme se také nových barevných variant, konkrétně vesmírně šedé, růžové, fialové a hvězdně bílé. Tlačítka pro ovládání hlasitosti se z boku přesunuly na horní stranu, kde se nyní nachází i zapínací tlačítko, ve kterém se skrývá Touch ID.

Lepší displej

Co se týče samotného displeje, ten má označení Liquid Retina, úhlopříčka 8,3 palce a rozlišení 2266 x 1488 pixelů. Samozřejmostí je u tohoto displeje podpora barevného gamutu P3, společně s funkcí True Tone, která dokáže upravit podání bílé barvy taky, aby bylo v různém prostředí co nejvěrohodnější. Maximální jas displeje dosahuje 500 nitů, vyzdvihnout musíme také antireflexní vrstvu a podporu Apple Pencil druhé generace, kterou je možné „přicvaknout“ na boční stranu těla pomocí magnetického konektoru, prostřednictvím kterého je nabíjena.

ipad mini (2021) disponuje touch id v horním tlačítku
Zdroj: Apple.com
iPad mini (2021) skrývá Touch ID v horním tlačítku

Extra výkonný čip A15 Bionic

Apple ve svých zařízeních nabízí naprosto bezkonkurenční čipy. Letos do nového iPadu mini nasadil zbrusu nový čip A15 Bionic, tedy stejný čip, který tepe v představených iPhonech 13. Čip A15 Bionic má celkově šest jader, dvě z toho jsou výkonnostní a čtyři pak úsporná. To znamená, že oproti předchozí generaci iPadu mini došlo ke čtyřicetiprocentnímu nárůstů výkonu u CPU a k osmdesátiprocentnímu nárůstu výkonu v případě GPU. Z extrémního výkonu může těžit opravdu kdokoliv –zapálený hráč, fotograf či hudebník.

Součástí čipu A15 Bionic je také šestnáct jader Neural Engine, které slouží pro strojové učení. Oproti předchozí generaci iPadu mini zvládne čip A15 Bionic poskytnout až dvakrát rychlejší strojové učení. A když se Neural Engine zkombinuje s výkonným CPU a GPU, získáte perfektní nástroj například pro rozpoznávání fotek a další úkony. S příchodem iPadOS 15 se dočkáme funkce Živý text, která strojové učení využívá k rozpoznání textu na fotkách. Díky úsporným jádrům pak zvládne nový iPad mini vydržet na jedno nabití až 10 hodin, tedy pokud budete využívat Wi-Fi ke sledování videí či prohlížení webu. U modelů s Wi-Fi a mobilním připojením je pak výdrž o hodinu kratší.

ipad mini (2021) čip a15 bionic
Zdroj: Apple.com
Složení čipu A15 Bionic

Pokročilé fotoaparáty se skvělými funkcemi

Před nedávnem jsme se u vrcholného iPadu Pro dočkali představení funkce Center Stage. Tato dokáže využít ultra-širokoúhlý přední fotoaparát zařízení tak, že při video hovorech automaticky rozpozná uživatele a zaměří se na něj. Při hovorech se tak může uživatel pohybovat a druhá strana jej neustále uvidí přesně v záběru. Pokud se do záběru umístí více uživatelů najednou, opět dojde k rozpoznání a přizpůsobení tak, aby došlo k zabrání všech účastníků. Ultra-širokoúhlý přední objektiv si našel cestu i do nového iPadu mini šesté generace, což znamená, že se funkce Center Stage dočkáme i zde. Přední fotoaparát má rozlišení 12 megapixelů, clonu f/2,4 a zorné pole 122°. Dokáže natáčet Full HD video až při 60 snímcích za sekundu.

Nový objektiv se nachází také na zadní straně. Ten podporuje funkci Focus Pixels pro zajištění ještě lepšího zaostření fotografií a videí. Pod samotným objektivem se nachází přirozený True Tone blesk, který dokáže pomoci při focení či natáčení v horších světelných podmínkách. Perfektní kvalita snímků a videí je mimo jiné zajištěna také zmiňovaným čipem A15 Bionic, který s pomocí ISP (Image Signal Processor) dokáže ještě více vylepšit kvalitu, a to prostřednictvím Smart HDR. To se stará o zlepšení detailů, které se nachází v příliš světlých či příliš tmavých částech. Zadní fotoaparát má rozlišení 12 megapixelů a clonu f/1,8. Dokáže nahrávat video až ve 4K při 60 snímcích za sekundu, popřípadě zpomalené video až ve Full HD při 240 snímcích za sekundu.

Přichází USB-C a podpora 5G

Pro většinu budoucích uživatelů iPadu mini (2021) je zásadní také příchod USB-C konektoru. Díky němu iPad mini 2021 zvládne přenášet veškeré soubory až 10x rychleji, konkrétně rychlostí až 5 Gb/s. Kromě toho ocení USB-C také fotografové, kteří si pomocí něj mohou přímo k iPadu mini připojit své fotoaparáty či kamery a ihned pracovat s potřebnými soubory. K USB-C konektoru je samozřejmě možné připojit také různé adaptéry či huby, popřípadě také externí monitory, a to až s rozlišením 4K. Kromě USB-C pak Apple přišel také s podporou 5G. Ta se nás ale tolik netýká, jelikož v Česku ještě 5G není rozšířené. Jakmile ale jednou bude, tak se můžeme těšit na přenosové rychlosti až 3,5 Gb/s. Kromě 5G lze samozřejmě využít také konektivitu LTE, nechybí ani podpora Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0.

Nový iPad mini využijete naplno s iPadOS 15

Jak už jsem zmínil výše, dalších funkcí a možností se iPady dočkají s příchodem očekávaného operačního systému iPadOS 15, v rámci kterého se uživatelé mohou těšit na přepracovanou domovskou stránku s widgety, možnost vytvoření rychlé poznámky kdekoliv v systému či nové funkce pro multitasking. Nechybí ani zmíněná funkce Živý text, přepracovaný režim Soustředění, díky kterého budete ještě produktivnější, či nové možnosti v nativní komunikační aplikaci FaceTime, které budou moci využít i lidé, kteří nedisponují žádným zařízením od Applu. iPadOS 15, společně s iOS 15, watchOS 8 a tvOS 15, vychází již za pár dnů, a to 20. září.

Příslušenství a ekologie

iPad mini (2021) plně podporuje Apple Pencil druhé generace, díky které je možné iPad proměnit v jednoduchý poznámkový blok či skicář. Nabíjení Apple Pencil probíhá skrze magnetický konektor, který se nachází na těle nového iPadu mini. Apple samozřejmě nezapomněl ani na příslušenství k novému iPadu mini. Nově nabízí řadu obalů Smart Folio, a to hned v pěti různých barvách – černé, modré, višňové, levandulové a oranžové.

Apple si zakládá na recyklovatelnosti a ekologii. Samotné tělo iPadu mini 2021 je stejně jako další jablečné produkty vyhotoveno ze recyklovaného hliníku. Kromě hliníku je využitý také stoprocentně recyklovaný cín či magnety, které se nachází v magnetickém konektoru či v reproduktorech. V roce 2030 chce být pak Apple spolu s celým dodavatelským řetězcem uhlíkově neutrální. Musí tak zajistit, aby byla uhlíkově neutrální výroba, montáž, přeprava, uživatelské využívání, nabíjení, recyklace a zpětné získávání materiálů.

Přehled specifikací iPadu mini 6 (2021)

Čip6jádrový Apple A15 Bionic
Úložiště64 GB nebo 526 GB
Displej8.3", Liquid Retina
Rozlišení displeje2266 x 1488 pixelů, 326 PPI
Fotoaparát12 Mpx, clona f/1.8
Přední fotoaparát12 Mpx, clona f/2.4, 122° zorné pole, funkce Center Stage
BezpečnostTouch ID v horním tlačítku
KonektorUSB-C
Baterie19,3Wh, výdrž až 10 hodin
Podpora 5Gano (Cellular model)
Cena (Wi-Fi, 64 GB)14 490 Kč
Cena (Wi-Fi, 256 GB)18 490 Kč
Cena (Wi-Fi + Cellular, 64 GB)18 490 Kč
Cena (Wi-Fi + Cellular, 256 GB)22 490 Kč

Cena a dostupnost

Nový iPad mini 2021 je možné zakoupit ve dvou kapacitních variantách – 64 GB a 256 GB. První zmíněná varianta vyjde na 14 490 korun, varianta s větší kapacitou poté na 18 490 korun. Tyto ceny se vztahují pouze na modely s podporou Wi-Fi, pokud máte zájem verzi Wi-Fi + Cellular s možností připojení do mobilní sítě, tak si ke každé variantě přičtěte čtyři tisíce korun navíc, tedy 18 490, respektive 22 490 korun. Co se týče dostupnosti, tak si momentálně můžete iPad mini šesté generace předobjednat. Prodeje pak startují 24. září.

Zobrazit nabídku všech iPadů

Kde koupit nový iPad mini 2021

Apple iPad mini 2021

Apple iPad mini 2021

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také