Seznam.cz

Apple představil nový iPad (2021) se zajímavými novinkami. Stojí ale za to?

Apple iPad (2021)
Zdroj: Apple.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 1 rokem

Apple po roce představil nový iPad – tentokrát již 9. generaci svého nejprodávanějšího tabletu. Ten se může pochlubit řadou zajímavých novinek, které zpříjemní jeho používání. Jaké změny přináší a vyplatí se přechod na něj stávajícím uživatelům staršího iPadu?

Na první pohled beze změny

Pokrok v mezích zákona. Tak by se dal charakterizovat nový iPad 2021. Na první pohled se téměř nic nezměnilo a tablet si zachovává stejný design jako jeho předchozí generace. To sice může řadu potenciálních zákazníků zklamat, avšak jednu specifickou skupinu tento fakt bezesporu potěší: zařízení je díky tomu plně kompatibilní se starším příslušenstvím, včetně populární Apple Pencil první generace.

O něco zajímavější je to pak v případě schopností samotného iPadu. Apple sice přinesl jen pár novinek, avšak o to zajímavější jsou. Vsadil totiž na oblíbené funkce z ostatních modelů, které mají potenciál nový iPad prodat ještě větší mase lidí.

Výkon

Po stránce výkonu není vzhledem k zaměření iPadu 2021 co řešit. Díky skvělé provázanosti mezi hardwarovým a softwarovým vybavením se tyto tablety jen stěží dostávají do situací, na které by nestačily. Apple každopádně nehodlá zastavovat, a proto v případě letošního modelu vsadil na novější čip Apple A13 Bionic, který se stará o hladký chod například u iPhonu 11. Slibuje si od něj o 20 % vyšší výkon ve srovnání s loňskou generací, přičemž zmiňuje, že „nový iPad má být až 3x rychlejší než nejprodávanější Android tablet“. To jsou ale spíše marketingová než než reálná čísla, navíc není jako obvykle zřejmé, jak přesně se k nim Apple dopracoval. Proto je prosím berme s rezervou.

Nový iPad se díky výkonnému procesoru hravě poradí s jakoukoliv běžnou úlohou, ale také s řadou novinek, které jsou spojeny s blížícím se systémem iPadOS 15, který oficiálně vyjde 20. září. Díky vyššímu výkonu si tablet lépe poradí například s očekávanou funkcí Live Text, tedy s detekcí textu přímo z fotografií.

Přední kamera a Central Stage

V případě přední kamery se Apple nechal inspirovat iPadem Pro. Po jeho vzoru i do iPadu (2021) zakomponoval novou 12MP ultra-širokoúhlou kameru pro zajištění podstatně vyšší kvality videohovorů. Tím hlavním je ale funkce s názvem Central Stage. Ta funguje díky kombinaci zmiňovaného objektivu spolu s Neural Enginem, tedy součástí čipu A13 Bionic.

Apple iPad (2021)
Zdroj: Apple.com
Central Stage se stala oblíbenou funkcí uživatelů iPad Pro

Funkce Central Stage dokáže v případě videohovorů automaticky detekovat volající osobu a držet „záběr“ neustále na ni. Snímaný člověk tak může například chodit po místnosti, přičemž druhá strana jej vždy perfektně uvidí – kamera se bude zkrátka vždy soustředit přímo na osobu v záběru. Tato možnost navíc funguje nejen v rámci nativní aplikace FaceTime, ale využít ji dokážou i ostatní programy jako Zoom, Google Meet a další. Podle slov Applu dělá Central Stage videohovory podstatně příjemnější a reálnější, což potvrzují i samotní uživatelé.

Retina displej s True Tone

Další vylepšení přichází v případě 10,2“ Retina displeje. Apple totiž letos přinesl poměrně oblíbenou funkci True Tone, která je zodpovědná za automatické upravování teploty barev na základě okolního osvětlení. Výsledkem pak má být podstatně přirozenější zobrazení obsahu v nejrůznějších podmínkách, čímž se zároveň zvyšuje i uživatelský komfort.

Apple funkci True Tone už delší dobu používá v případě svých iPhonů a iPadů Pro, kde si ji uživatelé poměrně rychle oblíbili a prakticky denně se na ni spoléhají. Lze tedy očekávat, že stejný úspěch zažije i u nového iPadu (2021). Ne každému však True Tone vyhovuje a první, co řada uživatelů s iPadem udělá, je její vypnutí.

Větší úložiště

Za co byl Apple častokrát kritizován, bylo nedostačující úložiště v případě nejlevnějšího iPadu (2020). Loňská generace totiž v základu nabízela pouze 32 GB prostor, který je v současné době již nedostačující. Obzvláště tedy v případě, kdy tablet využívá například student. Nový iPad je proto k dostání s 64GB a 256GB úložištěm.

Při výběru vhodného iPadu je nutné myslet dopředu, protože si narozdíl od tabletů Android nerozumí s paměťovými kartami. Pokud každopádně zvažujete pořízení iPadu pro brouzdání internetem, sledování multimédií a občasné hraní her, tak si určitě vystačíte i se základní variantou.

Pro koho je iPad (2021) určený?

Standardní iPad 2021 je primárně určený pro nenáročné uživatele, kteří hledají zařízení primárně pro prohlížení internetu, správu e-mailu, sledování multimédií a hraní nenáročných her. To každopádně neznamená, že si tento tablet neporadí s náročnějšími úlohami. V poměru cena/výkon se jedná o jedno z nejlepších zařízení na trhu s řadou možností. Zároveň je však k dostání řada alternativ i za dostupnější ceny.

Ne nadarmo se navíc říká, že je iPad ideálním vstupním zařízením do světa (Apple) tabletů. V kombinaci s klávesnicí Smart Keyboard a stylusem Apple Pencil se na něj spoléhá také řada studentů, pro které je právě tento tablet hlavním pracovním zařízením.Cena iPad 2021 a dostupnost

Vyplatí se přejít na novou generaci?

Jestliže vlastníte iPad z roku 2020 a žádná funkce vám v něm nechybí, pak je přechod samozřejmě zbytečný. Zmiňovaná funkce Live Photo navíc funguje na iPadu (2020 a novějším). Zakoupením novějšího modelu byste tak získali „pouze“ vyšší výkon, funkci Central Stage a True Tone.

Pokud pracujete na starším zařízení, mohou být nové funkce z iPadOS 15 či Central Stage dostatečnými lákadly, které stojí za zvážení.

Cena iPad 2021 a dostupnost

Apple iPad 2021 je dostupný od 9 990 korun. Připlatit si můžete za větší úložiště, případně za podporu mobilních sítí. Tablet si v takovém případě díky podpoře eSIM poradí s připojením mimo dosah sítě Wi-Fi.

iPad (2021)Wi-FiWi-Fi + Cellular
64 GB9 990 Kč13 490 Kč
256 GB13 990 Kč17 490 Kč

Nový iPad (2021) je již nyní k dostání v rámci předobjednávky, přičemž do oficiálního prodeje zamíří v pátek 24. září. Zákazníci si navíc mohou vybrat ze dvou barevných provedení – vesmírně šedé a stříbrné – a ze dvou možných kapacit úložiště.

Kde koupit nový iPad 2021

Apple iPad 10,2" 2021

Apple iPad 10,2" 2021

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také