Seznam.cz

Hudební nástroje pro začátečníky: Průvodce výběrem

Hudební nástroje
Zdroj: Unsplash.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 týdny

Snad každý z nás se někdy na chvíli zasní a přemýšlí, jaké by to bylo umět hrát na nějaký hudební nástroj. Začátek nového roku je ideálním obdobím, kdy se do toho konečně pustit. Jaké hudební nástroje jsou vhodné pro začátečníky?

Na výběr máte z celé řady nástrojů

Pokud si myslíte, že vám ke hře na hudební nástroj chybí talent, možná jste jen nevyzkoušeli ten pravý. Uvádí se, že existuje více než 1 500 různých hudebních nástrojů. Každý si tedy najde instrument, který bude vyhovovat právě jemu. Pochopitelně se nabízí i celá řada možností, jak hudební nástroje dělit. Uveďme si alespoň jedno z nejzákladnějších rozdělení, které rozlišuje, jakým způsobem nástroj vytváří tón. Touto perspektivou narazíte na pět hlavních skupin.

 • Strunné hudební nástroje: Do této skupiny patří kytary, housle, basy, ale také klavír.
 • Dechové hudební nástroje: Zde naleznete například flétny, trubky či saxofony.
 • Blanozvučné hudební nástroje: Tvoří zvuk rozechvěním blány. Spadají sem především různé typy bubnů.
 • Samozvučné hudební nástroje: V této kategorii byste našli triangl, činely nebo xylofon.
 • Ostatní/Elektronické hudební nástroje: Nástroje, které tón vytvářejí za pomoci elektroniky – syntezátor, elektronické klávesy apod.

Nezapomínejte na detaily a další výdaje

Uvedené rozdělení vám zajistí lepší orientaci v široké nabídce, ale se samotným výběrem vám příliš nepomůže. Jestli nemáte jasnou představu, na jaký nástroj chcete hrát, ale přesto vás to k muzice táhne, odpovězte si na několik otázek.

Bicí souprava
Zdroj: Unsplash.com
U některých nástrojů musíte řešit také dostatek prostoru a úroveň vydávaného hluku.
 • Jaký styl hudby chcete produkovat? Láká vás klasická hudba, rock nebo třeba lidové písně?
 • Kde plánujete na hudební nástroj hrát? Je tam dostatek prostoru? Nebude vaše hraní rušit sousedy či spolubydlící?
 • Chcete nástroj převážet, nebo bude mít své stálé místo?
 • Jaké příslušenství nástroj vyžaduje?
 • Vidíte hru na hudební nástroj spíše jako koníček nebo začátek cesty k profesionální kariéře?
 • Jaký je váš rozpočet? Kolik může hudební nástroj stát včetně potřebného příslušenství a dalších výdajů (noty, služby lektora, případný servis)?

U některých hudebních nástrojů se nevyhnete vysoké počáteční investici a pomoci učitele. Pokud s muzikou začínáte a ještě si nejste jistí, že vás hraní „chytne“, budete se spíše poohlížet po levnějších nástrojích, jejichž základy si osvojíte i jako samouk. Několik takových hudebních nástrojů jsme pro vás vytipovali.

Kytary – nestárnoucí klasika

K nejoblíbenějším hudebním nástrojům se dlouhodobě řadí kytary. Není divu – jsou cenově dostupné a již po naučení několika akordů zvládnete zahrát jednodušší skladby. Podle zaměření si navíc vyberete z mnoha druhů. Mezi ty nejznámější patří kytary klasické, akustické, elektrické či baskytary.

Právě výběr adekvátního typu je tím hlavním úkolem, který vás při pořizování kytary čeká. Technika hry se u jednotlivých druhů liší. Proto je lepší, když od začátku sáhnete po kytaře, která se hodí k požadovanému hudebnímu stylu. Klasické kytary neboli „španělky“ využijete při hraní vážné hudby, flamenca nebo pop music. Vyznačují se nylonovými strunami a hraje se na ně převážně prsty. Mají širší krk a struny dál od sebe. Jedná se o nejstarší typ kytar.

Různé typy kytar
Zdroj: Unsplash.com
Typ kytary zvolte podle hudebního stylu, který chcete produkovat.

Akustická kytara má své pevné místo v country, folku, ale také v popu a klasickém rocku. Struny jsou na rozdíl od předchozího typu kovové. Pohodlnější hraní zajišťuje trsátko. Elektrické kytary dávají smysl u rocku či metalu. Jde primárně o kapelní nástroj, sólové vystupování nebývá až na výjimky obvyklé. U elektrických kytar se neobejdete bez dalšího příslušenství – zejména komba, které sdružuje zesilovač a reproduktor. Totéž platí i pro baskytary. Ty mají na starosti basovou linku.

Keyboard jako seznámení s klávesovými nástroji

Elektronické klávesy, označované rovněž jako keyboard, představují pro začátek skvělou volbu. Výborně se totiž naučíte pracovat s notami, což oceníte nejen u klávesových nástrojů. Přednastavené zvuky, efekty, hlasy a další podkresy vám pomohou správně cítit rytmus, ale poslouží jako dobrý základ i pro mixování hudby.

Klíčovým faktorem výběru je především rozsah klaviatury. Za standardní rozsah se běžně považuje 5 oktáv, tedy 61 kláves. K důležitým aspektům patří také dynamika úhozu. U keyboardu s dynamikou úhozu ovlivňuje síla stisku klávesy hlasitost a nástup tónu. Klávesy tak fungují podobně jako u klavíru. Keyboard bez dynamiky úhozu je pro začátečníky sice jednodušší, ale pokud to s hraním myslíte vážně, stejně se přechodu na druhý typ v budoucnu nevyhnete.

Hra na keyboard
Zdroj: Unsplash.com
Hra na keyboard zajistí ideální seznámení s klávesovými nástroji a mixováním hudby.

Zjistěte si, kolik tónů vám klávesy umožní zahrát v jeden okamžik a jaké způsoby hraní akordů máte k dispozici. Dále věnujte pozornost hlavně nabízeným funkcím. Samozřejmostí by dnes měly být přednahrané doprovody, bicí smyčky, různé zvuky tónů nebo nahrávání záznamu. Nezapomeňte si dohledat, jak se ke klávesám připojují sluchátka, reproduktor a ostatní příslušenství.

Zobcová flétna je ideální volba pro děti

Hledáte hudební nástroj pro děti? Sáhněte po zobcové flétně. Flétna potěší nízkou pořizovací cenou a skladností. Hra na jakýkoliv hudební nástroj má pozitivní vliv na vývoj a mentální zdraví dětí. U zobcové flétny se k benefitům přidává ještě posílení bránicového svalstva a zvýšení kapacity plic.

U dětí stačí v začátcích zobcová flétna vyrobená z plastu. Tento materiál zajistí dostatečnou odolnost a snadnou údržbu. Postupem času se malý muzikant může propracovat ke kvalitnější dřevěné flétně. Kromě materiálu sledujte, v jaké tónině se zobcová flétna ladí. K nejrozšířenějším druhům se řadí sopránové zobcové flétny laděné v tónině C či altové zobcové flétny laděné v tónině F.

Chlapec hraje na zobcovou flétnu
Zdroj: Pexels.com
Zobcová flétna patří u dětí k neoblíbenějším hudebním nástrojům.

Housle ztělesňují tradici a eleganci

Naučit se hrát na housle je v porovnání s předchozími hudebními nástroji složitější. Odměnou vám bude neopakovatelný umělecký prožitek. Z houslí poté snáze přejdete i na další smyčcové nástroje, například violoncello či kontrabas. Pořizovací cena houslí není nijak závratná, základní modely seženete kolem 3 000 Kč.

Stěžejním parametrem výběru je velikost houslí. Délka nástroje musí odpovídat délce úchopu muzikanta. V praxi jde o vzdálenost mezi krkem a zápěstím při upažení ruky. Většině dospělých hráčů vyhovuje velikost 4/4. Pro děti se vyrábějí housle odlišných velikostí. Na trup houslí se zpravidla využívá smrkové dřevo. U hmatníku je lepší, když pochází z kvalitnějšího ebenového dřeva. Smyčec by měl být vyroben z pravé žíně.

Samotné housle na dřevěném pozadí
Zdroj: Unsplash.com
Naučit se hrát na housle a další smyčcové nástroje je složitější. O to větší obdiv vám hraní přinese.

S perkusními nástroji získáte rytmus

Myslíte si, že na hudební nástroje nemáte talent? Zkuste do sebe nejprve dostat rytmus s perkusními nástroji. Do této skupiny se řadí různé druhy bubínků, bubny bonga a conga, kastaněty, ale i xylofony nebo tamburíny. Přestože se jedná o širokou a různorodou kategorii, obecně platí, že se na tyto nástroje naučíte hrát relativně rychle. Ve většině případů vás potěší i pořizovací cena.

Původ perkusních hudebních nástrojů sahá až k samému počátku lidstva. Často jde o poměrně primitivní nástroje, které nacházely a dodnes nacházejí uplatnění při lidových oslavách či rituálech. V současnosti je však využití těchto instrumentů mnohem univerzálnější. S perkusními nástroji se naučíte, jak zacházet s rytmem. Tuto schopnost pak můžete zužitkovat u složitějších nástrojů.

Hra na perkusní nástroje
Zdroj: Unsplash.com
Díky hře na perkusní nástroje se naučíte pracovat s rytmem.

Několik rad na závěr

Bez ohledu na to, jaký hudební nástroj si vyberete, se vám bude hodit pár závěrečných tipů.

 • Nástroj si nejprve půjčte: Pravidlo, které u dražších hudebních nástrojů platí dvojnásob. Zapůjčení samozřejmě něco stojí, ale možná již za den zjistíte, že vybraný nástroj není ten pravý a začnete se raději poohlížet po jiném.
 • Obrňte se trpělivostí: Žádný učený z nebe nespadl. I ti nejlepší muzikanti a virtuosové svého umění dosáhli díky píli a usilovnému cvičení. Nedělejte si iluze, že za několik dní budete nástroj ovládat. Může trvat měsíce, klidně i roky, než si na hudební nástroj smysluplně zahrajete. Proces učení navíc nikdy nekončí.
 • Hrajte pravidelně: Stanovte si v týdnu konkrétní čas, kdy se hře budete věnovat a dodržujte jej. Nepravidelné hraní z vás v počátcích udělá akorát tak věčného začátečníka. Pokud se chcete zlepšovat, musíte cvičit pravidelně.
 • Úvod si usnadněte s lektorem: I když neplánujete služeb učitele využívat dlouhodobě, na začátku nad nimi zauvažujte. Pár hodin s odborníkem, který se hře na daný nástroj věnuje celý život, vám může ušetřit spoustu času. Lektor vám pomůže s technikou a vybudováním správných návyků. Alternativu dnes představují také online kurzy a videonávody.

Zobrazit nabídku všech hudebních nástrojů

Kde koupit hudební nástroje pro začátečníky

Ibanez V50NJP NT NT-Natural

Ibanez V50NJP NT NT-Natural

od  

Yamaha PSR-E373

Yamaha PSR-E373

od  

Aulos 703BW Haka

Aulos 703BW Haka

od  

Stagg VN-4/4 EF

Stagg VN-4/4 EF

od  

Africký buben Djembe, 70 cm

Africký buben Djembe, 70 cm

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Sluchátka Back to school

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také