Seznam.cz

DJI Avata: Seznamte se s novým minidronem

DJI Avata 11
Zdroj: DJI.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Milovníci dronů a zejména pak těch na FPV (tedy First Person View - z pohledu první osoby) létání mají další velký důvod k radosti. Mnohaměsíční spekulace o přípravách nového miniaturního dronu společnosti DJI se totiž konečně potvrdily. Jaký tedy nový dron DJI Avata je, kolik stojí a v jakých prodejních setech je k dispozici?

Prodejní varianty dronu DJI Avata

Porovnat parametry

Rozměry a doba letu

Nový DJI Avata se od svého nepřímého předchůdce DJI FPV poměrně dost liší. Jeho tělo je sice taktéž poměrně mohutné, čtveřice rotorů je do něj však více integrovaná a zároveň je kryta obvodovými ochrannými prstenci. Dron by tak měl být díky tomu o poznání odolnější než model FPV. Jeho rozměry jsou zhruba 18 x 18 x 8 cm při hmotnosti 400 gramů. Jedná se tedy o poměrně těžkého drobečka, který se však i přes svou hmotnost udrží ve vzduchu na jedno nabití obstojných 18 minut. Jen je třeba počítat s tím, že doba nabíjení dronu při úplném vybití akumulátoru je 150 minut, takže je rozhodně lepší disponovat více kusy baterií, aby si člověk užil let co možná nejdéle.

Fotoaparát a stabilizace

Kamerová soustava dronu je z hlediska technických specifikací velmi působivá. Dron totiž dokáže díky 1/1,7” snímači s rozlišením 48 MPx a zorným polem 155˚ nahrávat video až ve 4K při 60 fps s tím, že nechybí například možnost manuálního nastavení ISO, a to od 100 do 25 600. Pokud před vysokým rozlišením upřednostňujete snímkovou frekvenci, je tu možnost přepnout dron do režimu snímání ve 2,7K při 120 fps. Fotosoustava je dále vybavena technologiemi DJI RockSteady EIS či HorizontSteady, které mají za úkol zajistit maximální možnou stabilizaci za každé situace. Potěší ale třeba i nativní záznam metadat či velkorysá interní paměť o kapacitě 20 GB, na kterou lze záznam ukládat a následně jej v plné kvalitě přeposlat bezdrátově či drátově do smartphonu, tabletu či počítače. Komu by pak 20 GB nestačilo, je zde samozřejmě možnost rozšíření paměti pomocí microSD karet. 

Senzory

O bezpečnost dronu se nestarají jen kryty rotorů, ale i sofistikovaný senzorový systém, který je umístěný na jeho spodní straně. Ta je vybavena ToF senzorem (tedy zjednodušeně řečeno 3D skenerem prostředí) a optickými senzory pro snímání okolí. Nechybí ani GPS, Galileo, BeiDou či řada dalších bezpečnostních systémů založených na softwaru v čele s možností automatického návratu k vysílačce. Tento automatický návrat se aktivuje třeba i v případě, kdy se dron bude pohybovat daleko od uživatele, až začne hrozit riziko, že by mu mohla dojít baterie. Dron si tak sám ohlídá úroveň svého nabití a jakmile jeho energie klesne na rizikovou úroveň, automaticky se vrátí k pilotovi. Maximální vzdálenost dronu od vysílačky je pak 10 kilometrů.

VR brýle

Spolu s dronem DJI představilo i nové brýle sloužící pro jeho ovládání nebo sledování dráhy jeho letu. Ty nesou název DJI Goggles 2, váží 290 gramů a využívají Micro OLED displeje. Lze u nich nastavit dioptrie, díky čemuž je tak mohou využívat uživatelé s vadou zraku bez dioptrických brýlí. Velmi zajímavé jsou ale i jejich další vlastnosti. I díky všesměrové anténě 2T2R umístěné na dronu totiž běží přenos v brýlích až ve 100 fps se zpožděním pouhých 30 ms. Špatně na tom není ani rozlišení, které je při přenosu až 1080p, což je pro potřeby ovládání naprosto dostačující. Brýle přitom nemusí sloužit jen k ovládání dronu. Jelikož disponují taktéž slotem pro microSD kartu, lze si na ně taktéž ukládat záznam z letu, i si jej zpětně přehrávat. 

Ovladače

K ovládání nového dronu kromě brýlí využijete také bezdrátový ovladač. K dispozici jsou přitom hned dva typy – konkrétně jeden klasický ve tvaru gamepadu, který je určený pro ovládání oběma rukama (DJI Motion Controller) a jeden zjednodušený pro ovládání jednou rukou (DJI FPV Controller). Bohužel, s ohledem na používaný ovladač se liší možnosti režimů dronu. S prvním jmenovaným máte totiž k dispozici režimy Normal, u kterého jsou aktivní bezpečnostní systémy, stabilizace a tak podobně, Sport, který klade důraz na rychlost a ochranné systémy jsou zde deaktivované a v poslední řadě Manual, u kterého si lze s nastavením jednotlivých prvků dronu pohrát nejlépe. V případě druhého typu ovladače je nicméně k dispozici jen Normal a Sport. Zajímá-li vás pak maximální rychlost dronu, je poměrně paradoxní, že ta je umožněna pouze s prvním zmiňovaným ovladačem (zřejmě kvůli jistějšímu ovládání) v režimu Manual a dle slov výrobce je úctyhodných 97 km/h. 

Cena DJI Avata

Nový DJI Avata působí skutečně zajímavě a tak asi nikoho nepřekvapí, že si za něj výrobce účtuje nemalé peníze. Novinku si lze zakoupit konkrétně hned ve třech verzích, přičemž první verzí je samotný dron bez ovladače a brýlí, který stojí 15 399 Kč, druhou možností je sada dronu se starší generací brýlí pro ovládání dronu (ta vznikla konkrétně pro první FPV dron od DJI) a ovladačem za 30 499 Kč a třetí pak sada obsahující dron, ovladač a nejnovější brýle představené právě s Avatou, za kterou si DJI účtuje 37 999 Kč. Náhradní díly až tak šílené cenovky nemají, například náhradní vrtulky totiž vychází “jen” na 249 Kč a náhradní ochranný prstenec pro rotory pak stojí 799 Kč. Cena náhradní baterie je v Česku 3099 Kč. Co se pak týče dostupnosti, dron by měl na trh dorazit v nejbližších týdnech s tím, že už nyní je k předobjednání. 

Kde zakoupit nový dron DJI Avata

DJI Avata

DJI Avata

od  

DJI Avata Fly Smart Combo

DJI Avata Fly Smart Combo

od  

DJI Avata Pro-View Combo

DJI Avata Pro-View Combo

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Fotografování

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také