Solární měniče
Nazývají se také invertory. Solární měniče jsou součástí solárních energetických systémů. Jejich hlavní funkcí je přeměna elektrického proudu, který je generován solárními panely jako stejnosměrný (DC), na střídavý (AC) elektrický proud. Ten se používá v domácnostech pro osvětlení a provoz spotřebičů. Solární měniče poskytují ochranu proti přepětí, zkratu a přetížení a monitorují izolaci. Zajišťují tak bezpečný provoz solárního systému.
Typy solárních měničů
Síťové měniče – Jsou navrženy pro systémy, které jsou připojeny k veřejné elektrické síti. Umožňují dodávat přebytečnou energii zpět do sítě a čerpat energii ze sítě, když je to potřeba. Pro lepší přehled o funkcích a nastavení měniče můžete zvolit síťové měniče s displejem.
Ostrovní měniče – Určeny pro systémy, které nejsou připojeny k veřejné elektrické síti. Používají se v nezávislých energetických systémech. Ostrovní měniče obvykle spolupracují s bateriemi, aby poskytovaly nepřetržitou dodávku energie.
Hybridní měniče – Kombinují funkce síťových a ostrovních měničů. Umožňují připojení k síti a současně správu bateriového úložiště. Tyto měniče mohou optimalizovat využití solární energie, baterií a sítě podle aktuálních potřeb.
Stupeň krytí IP
Při výběru se setkáte s termínem stupeň krytí IP a hodnotami 67, 20, 55 a dalšími. První číslo ze dvojice znamená stupeň ochrany proti prachu (0–6) a druhé stupeň ochrany proti vodě a vlhkosti (0–9). Čím je každé číslo vyšší, tím je daná ochrana lepší. Příklad: Zařízení se stupněm ochrany IP 62 má silnou ochranu proti prachu, ale slabou ochranu proti vodě a vlhkosti.