Seznam produktů kategorie
 1. zimní brusle Botas Goalie SR

  Botas Goalie SR, 42

  4 989 Kč - 4 990 Kč
  • určení pánské
  • typ bruslí brankářské
  • velikost nohy (EU) 42

 2. zimní brusle Bauer Vapor X 60

  Bauer Vapor X 60, 28

  1 990 Kč - 2 399 Kč
  • určení dětské
  • typ bruslí hokejové
  • velikost nohy (EU) 28

 3. zimní brusle Sulov Sandy

  Sulov Sandy, M 35-38

  950 Kč - 1 299 Kč
  • určení dívčí
  • typ bruslí univerzální
  • velikost nohy (EU) 35-38

Jak vybrat zimní brusle

Ať už se raději jen tak projíždíte po kluzišti, nebo třeba hrajete hokej, s kvalitními bruslemi bude váš zážitek vždy příjemnější. Podle čeho ale vybírat? Jaké existují typy bruslí a co by měly splňovat?

Dělení bruslí

Zimní brusle můžeme rozdělit na rekreační a sportovní. Rekreační brusle se hodí pro občasné použití a nejdůležitější je u nich pohodlí. Mohou být i o číslo větší. Spadá do nich většina pánských, dámských a dětských bruslí.

Sportovní brusle by měly být vyrobeny z termoregulačních materiálů, které se starají o jejich zateplení, ale zároveň také o odvádění potu. Měly by sedět těsněji a být oproti běžné obuvi větší maximálně o půl čísla. Nejčastěji se jedná o brusle pro krasobruslení či na hokej.

Dětské zimní brusle

Důležité je u nich zejména pohodlí. Vyrábějí se většinou z plastu a jsou lehké. Bývají nastavitelné, co se velikosti týče, a to až o čtyři velikosti.

Pro ty nejmenší se dají pořídit i tzv. kačenky. Jedná se o dětské lední brusle, které jsou vybaveny dvěma noži umístěnými vedle sebe. Jejich součástí ale nejsou boty, brusle se připínají na běžnou dětskou obuv. Kačenky slouží spíše pro první seznámení s kluzištěm.

Brusle pro dospělé

Měly by být o půl až jedno číslo větší, než jakou běžně nosíte velikost obuvi. Při námaze totiž nohy mají tendenci mírně otéct a standardní velikost pak může tlačit.

 • Pánské zimní brusle
  Někdy se jim také říká kanady. Mají pevnou konstrukci, která by měla tvořit dostatečnou oporu, ale neměla by nohu nijak silně svírat. Bota mívá pevnou špičku a je celkově snížená. Pouze zadní část může být naopak mírně vyvýšená. Nůž pánských bruslí bývá z oceli a jeho držák z plastu. Oproti dámským bruslím bývají kanady mírně zakulacené.
 • Dámské zimní brusle
  Oproti pánským modelům obvykle kladou ještě větší důraz na pohodlí. Bývá v nich kožíšek, který hřeje a ještě více zpevňuje botu. Nůž je obvykle u levnějších bruslí z uhlíkové oceli, dražší modely používají ocel nerezovou. Špička nože na sobě mívá zoubky, které slouží k brzdění.

Brusle pro krasobruslaře

Vyrábí se z jednoho kusu oceli. Vpředu jsou na nožích zoubky. Bota se dělá z kůže, aby byla pevná a odolná. V namáhaných částech, jako je pata a kotník, bývá navíc vyztužená. Brusle jsou stejně vysoké po celé délce. Krasobruslařské zimní brusle by měly co nejtěsněji přiléhat k noze, aby se v nich ani při náročných výkonech nepohybovala.

Hokejové brusle

Zatímco jejich konstrukce bývá kovová či umělohmotná, nůž je vždy z oceli a bývá výrazně pevnější než u běžných pánských bruslí. Oproti krasobruslařským modelům bývají hokejové brusle užší, aby se snížil odpor vzduchu a bylo možné dosáhnout vyšší rychlosti, a také nižší a pevnější. Obvykle jsou vpředu zúžené do špičky a vzadu přizvednuté.