Typ karty
Dříve existovala celá řada různých typů paměťových karet. Lišily se od sebe nejen rychlostí a velikostí paměti, ale také fyzickými rozměry. Kvůli tomu jste často jednu kartu nemohli použít třeba v telefonech dvou různých výrobců. Dnes se většinou používá typ SD (Secure Digital), případně jeho zmenšená verze Micro SD.
Původní SD karty jsou z dnešního pohledu spíše větší. Existují ve 3 variantách, které se liší zejména nejvyšší možnou kapacitou paměti.
- Paměťové karty SD
Mohou mít maximálně 2GB paměť. Dnes se s nimi proto již téměř nesetkáte.
- Paměťové karty SDHC
Modernější verze SD karet s kapacitou až 32 GB.
- Paměťové karty SDXC
Aktuální technologie umožňují kapacitu SD karet dále zvyšovat. K sehnání jsou SDXC karty s pamětí až 256 GB, přičemž v budoucnu se počítá s kapacitou ještě vyšší.
Drobnější Micro SD karty vznikly hlavně v reakci na stále se zmenšující elektroniku. Vhod přišly zejména výrobcům mobilních telefonů. Opět existují ve třech provedeních, a to jako Micro SD, Micro SDHC a Micro SDXC. Všechny tři varianty mají stejná omezení jako jejich větší sourozenci.
Spíše zřídka se dnes můžete setkat i se zcela jinými typy karet. Výrazněji se drží snad jen typ CF (Compact Flash), který používají někteří výrobci fotoaparátů. Karty jsou fyzicky větší a nabízejí vyšší rychlost.
Kapacita paměti
Udává se v gigabytech (GB) a značí, kolik dat se na kartu vejde. Čím více GB, tím více hudby, filmů, fotografií atp. můžete na kartu uložit. Na 1 GB se vejde zhruba jeden film, 10 hudebních alb nebo 200 fotografií z 6MPx fotoaparátu.
V současné době se téměř nesetkáte s kapacitou menší než 4 GB. Standardem se staly karty s pamětí od 8 do 32 GB. Vzhledem ke klesajícím cenám není problém pořídit ani skutečně obří 64GB paměťové karty, a to již od 500 korun.
Rychlost karty
Všechny SD karty se dělí do několika rychlostních tříd. Ty bývají značeny písmenem C a číslicí, která říká, jakou minimální rychlostí (v MB/s) je možné data na kartu ukládat a zároveň jak rychle je z ní lze číst.
Běžně se můžete setkat s třídami 2, 4, 6, 8 a 10. Rychlejší karty se označují zkratkou UHS (Ultra High Speed = ultra vysoká rychlost). Místo třídy se u nich uvádí konkrétní rychlost čtení a zápisu.
Proč vybírat rychlé karty?
Pokud jste vášnivý fotograf, s rychlou kartou můžete „cvakat" jeden snímek za druhým, aniž byste museli dlouze čekat, než se předchozí fotografie uloží.
Alespoň třídu 10 by určitě měli zvážit také všichni ti, kdo natáčí videa ve Full HD.
Vysokou rychlost oceníte i v případě, že kartu chcete používat k přenášení větších souborů. Je rozdíl, jestli několik filmů na kartu nahrajete za minutu, nebo za čtvrt hodiny.
Podle čeho se také rozhodovat
- Wi-Fi připojení
Díky kartě s vestavěným Wi-Fi můžete snadno přenášet třeba fotografie z fotoaparátu do počítače, aniž byste museli obě zařízení propojovat kabelem.
- Adaptér v balení
Všechny MicroSD karty se dají vložit do adaptéru, díky kterému je můžete použít jako běžné větší SD karty. Možnosti jejich použití jsou pak mnohem širší. U některých karet je adaptér součástí balení, u jiných ho bude třeba koupit zvlášť.