Mohlo by se líbit

Seznam produktů kategorie
 1. tablet iGet Smart G101 8 GB WiFi bílý (84000206)

  iGet Smart G101 8 GB WiFi bílý (84000206)

  2 389 Kč - 3 373 Kč
  • úhlopříčka displeje 10.1"
  • operační systém Android 7.0
  • operační paměť 1 GB
  • frekvence procesoru 1.3 GHz
  • kapacita baterie 5000 mAh

 2. tablet Lenovo Tab E10 16 GB černý (ZA470010CZ)

  Lenovo Tab E10 16 GB černý (ZA470010CZ)

  2 990 Kč - 4 044 Kč
  • úhlopříčka displeje 10.1"
  • operační systém Android 8.0
  • operační paměť 1 GB
  • frekvence procesoru 1.3 GHz
  • kapacita baterie 4850 mAh

 3. tablet UMAX VisionBook 10Qa 3 G černý (UMM2401QA)

  UMAX VisionBook 10Qa 3 G černý (UMM2401QA)

  2 345 Kč - 3 236 Kč
  • úhlopříčka displeje 10.1"
  • operační systém Android 8.1
  • operační paměť 1 GB
  • kapacita baterie 4000 mAh
  • rozlišení 1280 x 800 (WXGA)

Jak vybrat tablet

Tablety jsou stále populárnější, a tak je jejich nabídka čím dál větší. Jak z nich ale vybrat ten pravý? Jakou zvolit úhlopříčku displeje? Jak velkou paměť?

Co od tabletu očekáváte

Nejprve se zkuste zamyslet nad tím, kolik peněz chcete do tabletu investovat.

Pokud tablet chcete na občasné brouzdání po internetu zkontrolování e-mailu, vystačíte si se zařízením za dva tisíce korun. Pokud ale chcete na tabletu hrát náročné hry nebo třeba upravovat videa, bude cena stoupat s vašimi nároky. Nejdražší tablety dnes stojí i více než dvacet tisíc korun.

Rozměry a displej

Nejvýraznějším prvkem každého tabletu je displej. Jeho velikost určuje celkové rozměry a hmotnost zařízení. Uvádí se v palcích. Palec se značí značkou " a odpovídá 2,54 cm.

Pokud chcete opravdu přenosný tablet s menšími rozměry a hmotností, zvolte úhlopříčku o 7 až 8 palcích. Jestliže požadujete větší displej, ale s tabletem chcete i cestovat, ideálem bude nejvýš 10 palců. Větší tablety se pak hodí spíš pro práci a na domácí použití.

Procesor a operační paměť

Pro rychlý chod tabletu je třeba výkonný procesor. Čím více GHz (gigahertz: jednotka, v níž se rychlost procesoru udává) a čím více jader procesor má, tím rychlejší bude.

Stejně tak u operační paměti (RAM) chtějte vždy raději vyšší hodnotu. Tablet tak zvládne mít spuštěných více aplikací najednou a bude fungovat stále stejně plynule. Standardem se začíná stávat 1 GB RAM, výkonnější tablety pak nabídnou 2 až 3 GB operační paměti.

Vestavěná paměť a podpora karet

Paměť tabletu se udává v GB (gigabytech). Čím vyšší hodnota, tím více hudby, filmů, fotografií, her a aplikací se vám do tabletu vejde. 4 GB se dají doporučit jako základ. Pokud více fotografujete, hrajete hry atp., sáhněte raději po 8 GB a více.

Řešením je také koupě tabletu s podporou paměťových karet. Ty mohou mít kapacitu až několika desítek GB a stojí běžně pár set korun. Snadno tak rozšíříte základní paměť tabletu.

Operační systém

Velkou roli při používání tabletu hraje operační systém. Je to vlastně prostředí, ve kterém se pohybujete, když tablet ovládáte. Dobrý systém vám umožní zařízení snadno používat, rychle v něm vše najít a také ho instalací dodatečných aplikací rozšířit o další funkce.

Nejčastěji se dnes setkáte s těmito systémy:

 • Android (Google) vám poskytne širší možnosti přizpůsobení tabletu. Doinstalovat můžete jakoukoliv aplikaci, kterou najdete v obchodě Google Play nebo na internetu.
  Pokud navíc používáte další služby od Googlu (Gmail, Google Disk a další), hodí se Android právě pro vás.
 • iOS (Apple) naleznete pouze v tabletech iPad. Hudbu, videa a další soubory do nich nahrajete přes program iTunes. Operační systém je dělaný pouze pro tyto tablety, je proto velmi rychlý. Pokud používáte další zařízení Apple, bude s nimi tablet skvěle spolupracovat.
 • Windows (Microsoft) pro ty, kdo chtějí na svém tabletu pracovat v podobném prostředí, na které jsou zvyklí ze svého počítače s Windows.

Internetové připojení

K bezdrátové Wi-Fi síti se zvládne připojit každý tablet. Pokud ale chcete být on-line také na cestách, sáhněte raději po tabletu podporujícím i mobilní sítě jako LTE či 3G. LTE je rychlejší a dostupné stále častěji také na venkově, kde se s 3G setkáte málokdy. Jediné, co budete navíc potřebovat, je SIM karta s datovým tarifem.

Výdrž baterie

Čím více funkcí tablety mají, tím snadnější je vybít jejich baterii. Proto pokud chcete s tabletem hrát hry, poslouchat hudbu či třeba fotografovat, vybírejte raději přístroj s velkou kapacitou baterie. Ta se udává v mAh (miliampérhodinách).

Další výbava

Existuje celá řada dalších funkcí, které může chytrý tablet zastat. Pokud je vybavený GPS, můžete ho použít k navigaci. Pro bezkontaktní platby se hodí NFC, díky kterému vám tablet nahradí platební kartu. V případě, že chcete tablet využívat opravdu naplno, funkce USB host vám umožní připojit k němu přes USB kabel další zařízení, jako je pevný disk, myš či klávesnice.

Podívejte se, jak si vybrané tablety vedly v testu