Typ počítače
Stolní počítače mají oproti stále populárnějším notebookům jasnou výhodu. Jsou 1,5 až 3x výkonnější a za stejné peníze vám díky vyššímu výkonu budou sloužit až dvojnásobně dlouhou dobu.
Klasickou počítačovou sestavu, skládající se ze skříně a monitoru, si dokáže představit asi každý. Existují ale i další řešení.
- All-in-one počítač
Vše je vestavěné přímo v monitoru. K němu jen připojíte myš a klávesnici.
- Mini PC
Ta nejmenší mini PC jsou velká jako flash disk. Televizi s USB konektorem díky nim můžete během okamžiku proměnit v počítač.
Procesor
Výrazně ovlivňuje rychlost počítače. Nejčastěji se setkáte s dvou- či čtyřjádrovým procesorem. Více jader zvládne více úkolů najednou. Rychlost procesoru se uvádí v GHz.
Na jednodušší kancelářskou práci (psaní mailů, brouzdání po internetu či sledování filmů) si vystačíte se dvěma jádry a rychlostí do 2 GHz. Na hry volte raději jádra alespoň čtyři a rychlost co nejvyšší.
Operační paměť
Počítač do ní dočasně ukládá všechny informace o aktuálně provozovaných činnostech. Pro kancelářské práce vystačíte se 4 GB, pro náročnější využití volte raději 8 GB a více.
Pevný disk a optická mechanika
Všechna data počítač ukládá na pevný disk (HDD). Čím větší kapacitu má, tím více se na něj vejde filmů, hudby, programů atd. Disk má obvykle 5 400 nebo 7 200 otáček za minutu. Více otáček znamená, že disk dokáže data rychleji zapisovat i číst.
Kromě pevných disků existují také disky SSD, které jsou rychlejší a méně náchylné na poškození. Jedinou nevýhodou je vyšší cena.
Alternativou jsou ještě tzv. hybridní disky, označované jako SSHD, které kombinují velký HDD a malý SSD disk. Na velký se ukládá většina dat a na malý jen ta, která používáte nejčastěji. Počítač je díky tomu rychlejší.
Pokud si nejste jistí, zda vám kapacita disku bude stačit, nebo pokud jste zvyklí na používání DVD a Blu-ray, určitě zvažte také optickou mechaniku. Když vám dojde místo, data jednoduše vypálíte.
Grafická karta
Nejčastěji se setkáte s dělením grafických karet na vestavěné (integrované) na základní desku počítače a na samostatné (dedikované). Pro jednodušší činnosti vystačíte s vestavěnou. Na hraní her či práci s grafikou ale určitě sáhněte po samostatné grafické kartě.
Operační systém
Vhodně zvolený operační systém se postará o to, že se vám počítač bude dobře používat. Nejčastěji se setkáte se systémem Windows. Technicky zdatnějším jedincům je možné doporučit i Linux. Do trojice nejznámějších systémů můžeme zařadit i Mac OS, který ale najdete pouze v počítačích od společnosti Apple.
Připojení a konektory
Velké množství příslušenství se k počítači připojuje přes USB. Pokud jich potřebujete hodně, vybírejte počítač alespoň se 3–4 USB konektory. Nejrychlejší je USB 3.0. Pro připojení moderních monitorů či televizí využijete HDMI.
K Internetu se připojíte nejsnáze bezdrátově přes WiFi. Abyste se mohli připojit také přes síťový kabel, musí mít váš počítač konektor RJ-45. Pro připojení mobilního telefonu oceníte také Bluetooth.