Seznam produktů kategorie

Jak vybrat hodinky

Hodinky ukazují nejen čas, ale také váš styl. Zvolit ty pravé však nemusí být snadné. Co je to quartzový a co mechanický strojek? Jaká existují hodinová sklíčka?

Typ hodinek

Typ hodinek často úzce souvisí s jejich uplatněním. Elegantní hodinky, hodící se do práce či do společnosti, objevíte častěji mezi ručičkovými (analogovými) hodinkami.

Naproti tomu sportovci budou zřejmě častěji vybírat mezi digitálními sportovními hodinkami, které jim nabídnou další funkce, jako jsou stopky, duální čas, kalendář atp.

Pro IT nadšence jsou tady binární hodinky, u který získáme daný čas nebo datum po sečtení hodnot zobrazených v binárním kódu.

Také si můžete vybrat hodinky kombinované, na kterých se čas zobrazuje pomocí kombinace ručiček a digitálního displeje.

V neposlední řadě existují časem prověřené kapesní hodinky, které ocení každý staromilec.

Hodinový strojek

Srdcem analogových hodinek je strojek, který pohání ručičky. Vybírat můžete ze dvou hlavních typů.

 • Quartzový strojek
  Ručičky pohání elektromotorek. Energii motorku dodává knoflíková baterie.
 • Mechanický strojek
  Funguje na principu napnuté pružiny, která se postupně rozbaluje. K jejímu opětovnému natáhnutí se používá buď točitý pohyb korunky, nebo může být jako pohon využit pohyb ruky. Výdrž na jedno natažení se obvykle pohybuje maximálně v řádu dnů.
 • Automatický strojek
  Strojek pohání natažená pružina postupným rozbalováním. U automatických strojků pružinu svinuje pohyb ruky při běžném nošení hodinek. Rezerva nátahu (výdrž hodinek) se běžně pohybuje okolo 2 dnů, u kvalitnějších hodinek i kolem 2 týdnů. Pokud zrovna hodinky nenosíte, můžete využít natahovač hodinek, který zajistí, aby se hodinky samovolně nezastavily.
 • Seico Kinetic
  Systém automaticky vytváří potřebnou energii využitím pohybu lidské ruky. Pohyb paže uživatele pak vytváří vibrace, které jsou přenášeny do generáturu. Část vyprodukované energie je využita k pohonu strojku, část je uchovávána v integrovaném kondenzátoru. Takovéto uspořádání zaručuje, že se hodinky nezastaví, ani pokud je majitel na několik dní odloží.
Quartzové i digitální hodinky mohou být poháněny i solárně.
 • Solární napájení
  Solární panely zabudované pod ciferníkem doplňují energii pro zasazený vysokokapacitní kondenzátor.
 • Citizen Eco-Drive
  Jedinečný systém pohonu Eco-Drive vyvinutý firmou Citizen v sobě spojuje ekonomické, ekologické a estetické nároky. Eco-Drive mění sluneční nebo umělé světlo v čistou energii. Rezerva chodu (výdrž hodinek) je až 500 dní. Světlo prochází speciálním číselníkem a vysoce citlivým solárním článkem, je přeměněno na elektrickou energii, která je ukládána do miniaturního akumulátoru a podle potřeby potom pohání quartzový strojek.
 • Fossil twist
  Jedná se o kombinovaný strojek s přesností Quartzového a estetikou automatu. Vteřinová ručička je poháněna automatem a ostatní ručičky strojkem Quartzovým.

Digitální hodinky nemají strojek, jsou plně elektronické.

Voděodolnost a vodotěsnost

Výrobci často nabízejí hodinky se zvýšenou odolností vůči vodě. Je však potřeba rozlišovat mezi dvěma pojmy:

 • voděodolnost (Water Resistant) – hodinky zvládnou lehký déšť, případně mírné pocákání vodou,
 • vodotěsnost (Waterproof) – s hodinkami si můžete i zaplavat.
  U vodotěsných hodinek je třeba rozlišovat, do jaké hloubky se s nimi můžete ponořit. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Proto je nutné si uvědomit, že daná hodnota neznamená, že se do takové hloubky můžete s hodinkami ponořit.

U vodotěsných hodinek je třeba rozlišovat, do jaké hloubky se s nimi můžete ponořit. Hodnoty bývají mírně nadsazené, proto raději počítejte s tím, že:

Hodinová sklíčka

Zejména u levnějších hodinek (a často u dětských) se setkáte s plastovým sklem, které je nejméně odolné. U dražších modelů najdete spíše minerální tvrzené sklo (s příměsí křemene). Speciálním typem tvrzeného skla je pak hardlex.

A u těch nejkvalitnějších hodinek pak převážně sklo safírové – jedná se o vůbec nejtvrdší druh skla, jaký se u hodinek používá.

Sklo může být zároveň různě upraveno. Sférické sklo je vypoulené, čímž je zajištěna lepší čitelnost. Díky antireflexní vrstvě se ciferník bude méně lesknout na slunci.

Vybrat si hodinky