Seznam.cz

Jak udělat zahradní jezírko svépomocí a co všechno k tomu potřebujete

zahradní jezírko
Zdroj: Unsplash
Jarmila Zechová Syptáková
Jarmila Zechová Syptáková před 8 měsíců

Zahradní jezírka sluší malým i velkým zahradám. Nejsou jen zajímavým relaxačním prvkem na zahradě, ale také útočištěm pro drobné živočichy. Co všechno potřebujete, když si chcete malé nebo ještě menší jezírko na zahradě pořídit?

Jakou zvolit správnou velikost jezírka

Rozměry jezírka volte s ohledem na velikost a členitost zahrady. Radost vám udělá koupací zahradní jezírko i mini jezírko před domem. Kvůli zachování funkčnosti a stabilitě prostředí je doporučená minimální velikost jezírka 200 x 250 cm s hloubkou kolem 80 až 100 cm, nejhlubší místa pak mohou dosahovat až 150 cm. Takto je malé zahradní jezírko alespoň částečně ochráněno proti namrzání v zimních měsících a nejspíš se obejdete bez filtrace. Bez té se ale kvůli zachování biologické rovnováhy neobejdete u mini jezírek. Kdyby vám místo stojaté vody více vyhovoval potůček, ani to není problém. K dostání jsou komponenty, ze kterých si na zahradě vytvoříte umělý zahradní potůček.

Co na stavbu jezírka použít?

Pro stavbu jezírka můžete využít již hotový bazének, který zapustíte do země. Toto řešení je vhodné pro malá zahradní jezírka. Některé skořepiny mohou mít různé hloubky, aby se v jezírko dařilo většímu spektru rostlin a živočichů. U některých lze zabudovat močálovou a rostlinou zónu. Plastová jezírka se vyrábějí nejčastěji do objemu 1000 litrů, a proto jsou vhodná pouze pro menší rybičky jako je třeba závojnatka nebo karas zlatý. PVC jezírka jsou ale v drtivé většině mělká, rybičky proto musíte na zimu přestěhovat do domácího akvária.

Pro větší vodní plochu se používají buď PVC jezírkové fólie v tloušťce minimálně 1 mm, které jsou svařovatelné horkým vzduchem nebo dražší kaučukové jezírkové fólie. S nimi je práce o něco jednodušší, protože se spojují pomocí speciální vulkanizační pásky a lepidla. Jejich výhodou také je, že jsou pružné až do -60 °C, takže s nimi můžete pracovat po celý rok.

Jak usadit jezírko v jámě

Po vyhloubení jámy je potřeba vyčistit stěny a dno budoucího bazénu od ostrých kamenů nebo kořenů, aby se při napouštění jezírka neponičila hydroizolační fólie. Dno vysypte pískem a na něj položte ochrannou vrstvu z geotextilie. Geotextilie není povinná, ale když ji použijete, zvýšíte tím odolnost i životnost jezírka. Nakonec přijde nejdůležitější část – pokládka jezírkové fólie. 

Jezírkové fólie z PVC se musí spojovat speciální svařovací pistolí. Abyste měli jistotu, že máte kvalitní sváry, které něco vydrží, vyplatí se pozvat si na tuto práci zkušeného odborníka.

PVC jezírkové fólie se dají spojovat také lepením speciálním lepidlem. Protože je však lepení komplikované, používá se spíš jen k malým opravám. Jednodušší je zakoupení a položení jednoho kusu fólie. K dispozici jsou velkoformátové fólie. Největší z nich se vyrábějí s délkou až 25 metrů a šířkou do 12 metrů.  Nevýhodou tohoto řešení jsou nevzhledné záhyby na fólii, které nechtěným zachycováním nečistot brání účinné filtraci a znesnadňují údržbu.

Jakou techniku budete k jezírku potřebovat

Po vybudování jezírka a osázení rostlinami či vysazením rybiček práce kolem něj zdaleka nekončí. Pro bezproblémový provoz a údržbu budete pravděpodobně potřebovat speciální techniku, kterou je potřeba vybírat s ohledem na objem a hloubku vody v jezírku. Co všechno budete muset dělat, aby se v jezírku dařilo dobře živočichům i rostlinám?

Čerpadlo a filtrace

K základní výbavě každého „jezírkáře“ patří čerpadlo, bez kterého je údržba jezírka nemožná. Nespustíte bez něj totiž ani filtraci, ani okrasnou fontánku. Pro správnou funkci čerpadla musí být uloženo co nejhlouběji, aby filtrací prošlo co nejvíce znečištěné vody. O tom, jak nakonec bude voda čistá, rozhoduje i vámi zvolená filtrace. Pokud budete mít v jezírku ryby, budete potřebovat výkonnější zařízení.

Provzdušňovací čerpadlo

Kromě toho, že vzduchovadlo provzdušňuje vodu, pomáhá také proti jejímu zamrznutí. Bez této techniky se proto neobjedete, pokud budete mít v zahradním jezírku ryby. Jinak je dobré před zimou jezírko vypustit a dno vyčistit a vysát nánosy bahna jezírkovým vysavačem. Abyste neměli s čištěním moc práce, natáhněte přes jezírko ochrannou síť, která zachytí opadávající listí.

Čím čistit vodu v jezírku

Kromě filtrace čistí vodu také UV lampy, které likvidují nejen pro ryby nebezpečné viry a bakterie, ale také zákal vody, který vzniká při přemnožení jednobuněčných řas. UV lampu si můžete pořídit samostatně, nebo rovnou filtr s UV lampou.

O zachycení hrubých nečistot z hladiny jezírka se postará hladinový sběrač, neboli jezírkový skimmer. Čistotu vody v jezírku ovlivníte i chemickými přípravky, které vám třeba plovoucí řasy seskupí na jedno místo, kde je snadno mechanicky odstraníte nebo třeba rozloží organické usazeniny na dně. Kvalitu vody můžete pravidelně kontrolovat přístrojem PH monitor, který nepřetržitě sleduje úrovně pH.

Jak v zimě ochránit ryby?

Pokud rybičky nechcete zazimovat, je potřeba zabránit zamrznutí jezírka. K tomu slouží například plovoucí kompresory, které do určité teploty pod bodem mrazu udrží část hladiny bez ledu. Pro udržení nezamrzlé části jezírka je možné využít i topidla, která se postarají, aby měly ryby i v zimě dostatek kyslíku.

Fontány a světla pro dotvoření atmosféry

Fontány ani barevná světla nepatří do nezbytné výbavy, ale pokud se nechcete připravit o krásnou podívanou, vyberte si i něco z těchto doplňků. Fontány přitom nejsou jen estetickým doplňkem. Jsou také pomocníkem při okysličování vody v jezírku a napomáhají při zvlhčování vzduchu v blízkém okolí. Při jejím osvícení budete mít navíc na své zahradě úžasnou světelnou podívanou. Pokud chcete fontánu, ze které bude tryskat „různobarevně zbarvená voda“, pořiďte si individuálně regulovatelnou sadu Oase JumpingJet Rainbow Star Set. Tento set vám bude na základě programů vytvářet nejrůznější variace vodních efektů a barev.

Kde koupit vše potřebné k vybudování zahradního jezírka

Heissner Hippo zahradní jezírko

Heissner Hippo zahradní jezírko

od  

OASE 50758 80 l černé

OASE 50758 80 l černé

od  

Fatra Aquaplast 805 olivově zelená 1,5 mm x 2 m

Fatra Aquaplast 805 olivově zelená 1,5 mm x 2 m

od  

OASE Pondovac 4

OASE Pondovac 4

od  

OASE AquaSkim 40

OASE AquaSkim 40

od  

Esotec Garda 101762

Esotec Garda 101762

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Zahradničení

Jarmila Zechová Syptáková

Jarmila Zechová Syptáková

Redaktor

Praktická žena oceňující vychytávky, které usnadňují práci i každodenní život. S manželem a třemi dcerami si v podhůří jesenických hor užívá rodinnou pohodu. Ve volných chvílích pečuje o zahradu a kochá se její krásou. Miluje společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná vína i objevování sebe sama.

Více článků od Jarmily

Přečtěte si také