Seznam.cz

Turistická navigace: Jaké jsou možnosti, abyste na výletě nezabloudili

iPhone GPS navigace v autě
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 3 měsíci

Moderní technologie jdou neustále kupředu. Bezesporu obrovský přinesla GPS navigace, s jejíž pomocí si můžete značně usnadnit například výlety či dovolené a obecně se postarat o to, abyste se neztratili. Jak ale navigaci správně používat a jaké jsou vlastně možnosti?

Bez navigace si dnes umíme cestování představit těžko. Stala se standardem, který nám při pohybu z bodu A do bodu B pomáhá nalézt tu nejlepší cestu. Postupem času se také rozšířilo množství zařízení, které GPS navigací disponují: kromě navigací jsou to mobilní telefony či chytré hodinky či například vestavěné systémy v autech. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody a čím se liší klasická navigace od té v telefonu?

Nejčastěji se v dnešní době používá navigace v chytrém telefonu. Stačí smartphone vytáhnout z kapsy, otevřít příslušnou aplikaci a rovnou plánujete trasu. Mezi ty nejčastěji používané v České republice patří například Mapy Google či Mapy.cz, přičemž jsou obě dostupné na platformách Android i iOS. Při aktivním internetovém připojení vás obě aplikace upozorní na aktuální dopravní situaci a pomohou vám tak se vyhnout kolonám či jiným dopravním komplikacím.

Pro použití stačí zadat cílovou destinaci a aplikace vám nabídne ty nejlepší možné cesty, ze kterých si už jen stačí vybrat. Můžete si také zvolit, zda se chcete vyhnout placeným úsekům, nechybí pak ani upozorňování na rychlostní omezení, práce na silnicích a další funkce, které vám zjednoduší cestování.

GPS navigace na telefonu iPhone v autě
Zdroj: Pexels.com
Chytrý telefon představuje nejpraktičtější a nejjednodušší GPS navigaci

Navigace v telefonu nemusí nutně sloužit pouze řidičům. Jistě ji ocení i cyklisté či turisti. Například Mapy.cz dokáží plánovat i pěší trasu se zohledněním toho, jestli si přejete do cíle dojít co nejrychleji nebo se chcete vydat turistickými stezkami. Pokud se chystáte někam, kde hrozí nedostupnost internetového připojení, řada aplikací včetně obou zmiňovaných umožňuje stažení offline map. V takovém případě se ale budete muset obejít bez informací o aktuální dopravní situaci.

Použití navigace v telefonu sebou nese ale také nevýhodu v podobě dopadu na výdrž baterie. Tento neduh lze samozřejmě jednoduše řešit prostřednictvím autonabíječky či powerbanky, ale počet nutných přístrojů se tak opět rozrůstá.

Dalším problémem může být teplo. Telefon se při používání navigace v některých případech sám od sebe zahřívá, často je navíc v autě umístěn tak, že na něj svítí slunce. To může představovat problém především v letních měsících, kdy se stupnice teploměrů mohou klidně pohybovat kolem 35 °C. Na přímém slunci, tedy za čelním sklem, je pak teplota ještě vyšší, což telefonům, a především jejich bateriím nedělá dobře.

Podobně jako u telefonu funguje navigace i v případě chytrých hodinek. Například Mapy Google vám na nich dokáží zobrazit instrukce o trase, kterou už vám pak ale nevykreslí. Pro mapy jste tak nuceni po telefonu. Na Apple Watch v tomto směru funguje relativně dobře nativní aplikace Mapy. Ta sice taktéž zapíná trasu zároveň i na telefonu, ale současně ji vykresluje i na displeji hodinek.

Navigace přes aplikaci Mapy na Apple Watch
Zdroj: Smartmockups.com
Navigace na chytrých hodinkách je skvělá možnost pro pěší

Jelikož mají chytré hodinky malý displej, pochopitelně se nejedná o nejlepší variantu pro časté navigování. To platí obzvláště při řízení, kdy se tato kombinace stává nebezpečnou. Pro občasné používání například při pohybu po městě jde ale o skvělého pomocníka, díky kterému se nemusíte obtěžovat s vytahováním vašeho telefonu.

Standardní samostatná GPS navigace

Z důvodu některých zmiňovaných nedostatků na straně chytrých telefonů volí část řidičů odlišnou cestu v podobě tradiční, samostatné GPS navigace. Zatímco u chytrých telefonů se možnost použití postupem času rozšiřuje, klasická navigace má jen jeden účel: dovést vás do cíle. Odpadají tak komplikace s vybíjením baterie nebo například přehříváním.

Tyto navigace pak fungují i bez internetového připojení, jelikož již v sobě mají uložené potřebné mapy. V takovém případě stačí jednou za čas model připojit k počítači a provést aktualizaci. Aby toho nebylo málo, tak mohou disponovat i řadou dalších, dodatečných funkcí jako je například asistent řazení do jízdních pruhů, který vám říká, v jakém pruhu se musíte před křižovatkou či kruhovým objezdem držet. Přijímač dopravního zpravodajství zase zajišťuje aktuální informace o dopravě prostřednictvím rádia. Klasické navigace často mají také asistenta parkování pro vyhledávání parkovišť, doživotní aktualizací map anebo kameru.

V takovém případě je řeč o běžných navigacích pro řidiče osobních automobilů. Na trhu se ale samozřejmě nachází hned několik dalších kategorií, kdy už jen záleží na tom, k čemu navigaci vlastně potřebujete. Existují modely pro řidiče nákladních automobilů, motorkáře, cyklisty a náročné uživatele, kteří potřebují outdoorového parťáka například do přírody, na rybaření či lyžování.

Autorádio

Většina výrobců aut již nabízí vestavěné navigační systémy, takže se obejdete bez dalšího zařízení. Co když však vaše auto takový systém nemá, ale zároveň si nechcete pořizovat GPS s držákem? V takovém případě se jako nejoptimálnější řešení nabízí autorádio s navigací, které mimo jiné přináší řadu dalších funkcí jako například přehrávání skladeb přes Bluetooth či možnost zavedení couvací kamery.

Auto s GPS navigací
Zdroj: Pixabay.com
Navigace je často součást infotainmentu

Na co si dát pozor aneb jak se neztratit

GPS navigace je perfektním parťákem na nejrůznější výlety či dovolené. Přesto ale existují pravidla, na která byste neměli zapomenout.

Přesně proto byste vždy před cestou měli zkontrolovat stav baterie samotného zařízení, případně se přesvědčit o tom, že máte příslušný záložní zdroj. Může se jednat například o autonabíječku nebo powerbanku.

Jestliže se chystáte do zahraničí, určitě byste neměli spoléhat pouze na internetové připojení, ale také aktualizovat mapy na vaší samostatné navigaci, případě se ujistěte, že máte uložené  mapy všech států, přes které budete projíždět. To samé samozřejmě platí i pro aplikace v chytrém telefonu. Zabere vám to jen pár minut a můžete tak šetřit hodiny času na cestě i nervy.

Zobrazit nabídku všech GPS navigací

Kde koupit nejoblíbenější navigace

Garmin Edge 530

Garmin Edge 530

od  

Garmin Edge 830

Garmin Edge 830

od  

Garmin Edge 1030

Garmin Edge 1030

od  

Garmin Edge Explore PRO

Garmin Edge Explore PRO

od  

Navitel E700

Navitel E700

od  

MIO Pilot 15 LM Europe Lifetime

MIO Pilot 15 LM Europe Lifetime

od  

Tomtom GO Discover 7"

Tomtom GO Discover 7"

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také