Seznam.cz

Segway Navimow: Co umí robotické sekačky budoucnosti?

Segway Navimow
Zdroj: navimow.segway.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Když se řekne Segway, naprostá většina z nás si nejspíš vybaví ikonická dvoukolá vozítka pro jízdu ve stoje, na kterých se svého času prohánělo po Praze mnoho turistů. Firma nesoucí tento název se nyní pustila do dalšího zajímavého segmentu. Řeč je konkrétně o chytrých robotických sekačkách, které posouvají sekání trávy na zahradě na zcela novou úroveň. Ty nesou název Navimow, dostupné jsou celkem ve čtyřech verzích a z hlediska technických specifikací jsou více než zajímavé.

Sekačka s GPS

Robotické sekačky nejsou ve své podstatě žádnou novou technologií. Pravdou však je, že například oproti robotickým vysavačům schopným za pomoci senzorů neomylně brázdit interiér domácnosti jsou poměrně hloupé. Namísto mapování okolí totiž doposud spoléhaly primárně na “neviditelnou” vodící lištu ve formě drátu pod travnatým kobercem, který byly schopné detekovat a po zahradě cestovat pomocí jeho sledování. Tomuto řešení však dal Segway sbohem.

Jeho technologie se opírá o kombinaci GPS satelitního navigování v kombinaci se spoustou nejrůznějších senzorů schopných detekovat překážky, kterým se sekačka vyhne. Překážky mohou být statické i pohyblivé, senzory jsou tak schopné rozpoznat zahradní nábytek, bazén, ale také zvířata či lidi a adekvátně zareagovat – ať už změnou trasy sekání nebo zastavením v bezpečné vzdálenosti a vyčkáním, než bude cesta volná. Tím je zajištěno naprosté bezpečí. Sekání je pak samozřejmě jednoduché, o zmapování zahrady se za vás postará sekačka.

Co se týče ovladatelnosti sekačky, ta závisí na konkrétním modelu. Výše bylo sice zmíněno, že si výrobce přichystal celkem čtyři typy sekaček, ty se ale ve většině vlastností shodují a jediné větší rozdíly jsou v jejich kapacitě baterie, sekací ploše na jedno nabití a právě v možnostech ovládání. Všechny modely lze ovládat pomocí mobilní aplikace, ale nejnižší řadu Navimow H500E (sekací plocha do 500 m²) jen na kratší vzdálenosti, jelikož propojení s ní zajišťuje její Wi-Fi modul. Zbylé sekačky pak disponují LTE moduly, které si však časem vyžádají poplatek za provoz navíc. Na druhou stranu, LTE sekačkám poskytuje i speciální bezpečností režim proti ukradení, při kterém jsou schopny zaslat přes mobilní data svému majiteli polohu.

Přes ovládací aplikaci u sekačky nenastavujete jen režimy jejího sekání a detailnější konfiguraci, ale i týdenní či měsíční sekací rozvrhy nebo plochy, které je potřeba sekat častěji a které je naopak nutné z nějakého důvodu vynechat. Ty pak sekačka neomylně objíždí.

Zajímají-li vás detaily přímo o sekání, u všech modelů můžete počítat s nastavením výšky pažitu od 30 do 60 mm s tím, že šířka záběru sekačky je 210 mm. Poměrně zajímavé je pak to, že si sekačky poradí i s trávou v kopcích do sklonu 45 %. Dalším potěšujícím faktem je pak nízká hlučnost, která se v maximu dostává jen na 54 dB, což je jen pro představu hlasitost mezi šepotem ze vzdálenosti 10 cm či šelestem listí. Díky tomu lze sekačku v klidu využívat i v noci. Tomu nahrává i fakt, že je voděodolná podle IPX6, což na ranní rosu či déšť – a to i intenzivní – bohatě stačí.

Specifikace modelů Segway Navimow

 Segway Navimow H500ESegway Navimow H800ESegway Navimow H1500ESegway Navimow H300E
Na trávníky do 500 m²800 m²1500 m²3000 m²
Kapacita akumulátoru5,2 Ah5,2 Ah7,8 Ah10,4 Ah
WiFi konektivitaAnoNeNeNe
LTE konektivitaNeAno, na 1 rok zdarmaAno, na 1 rok zdarmaAno, na 3 roky zdarma
Bezpečností systém proti ukradeníNeAnoAnoAno
Integrovaný ultrazvukNeNeNeAno

Cena Segway Navimow

Za extrémně zajímavý kus technologie obdobně extrémní cena – tak by se daly shrnout ceny sekaček Segway Navimow. Za „nejhorší“ model ve formě H500E totiž zaplatíte 1199 euro (zhruba 30 330 korun), za model H800E 1499 euro (zhruba 37 920 korun), za H1500E 1999 euro (zhruba 50 570 korun) a za nejvyšší H3000E dokonce 2499 euro (63 220 korun). U nejdražšího modelu může být nicméně drobnou náplastí za cenu fakt, že disponuje ultrazvukovým senzorem, který umožňuje rychlejší analýzu okolí a následný pohyb. Ke zbylým modelům je nutné tento senzor v případě potřeby dokoupit. Kdy a zda vůbec se dostanou sekačky na tuzemský trh, je zatím nejasné.

Zobrazit celou nabídku robotických sekaček

Kde koupit oblíbené robotické sekačky

Husqvarna Automower 305

Husqvarna Automower 305

od  

Riwall PRO RRM 800

Riwall PRO RRM 800

od  

Gardena Sileno Life 750 15101-32

Gardena Sileno Life 750 15101-32

od  

Techline Tech D6

Techline Tech D6

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také