Seznam.cz

Mobil se srdcem počítače. Poradíme, jak využijete režim Samsung DeX

DeX_main
Zdroj: Samsung
Martin Chroust
Martin Chroust před 1 měsícem

Vybrané smartphony a tablety vyšší třídy od Samsungu vám mohou posloužit také jako počítač. Za pomoci režimu DeX, který se podobá operačnímu systému vašeho počítače, ovšem s tím rozdílem, že výpočetním centrem i nadále zůstává smartphone. DeX si můžete spustit na tabletu, v počítači nebo třeba na domácí televizi, a to pomocí kabelového spojení, dokovací stanice nebo bezdrátově. V článku vám blíže rozkryjeme možnosti jednotlivých způsobů připojení a vypíchneme ty nejdůležitější funkce a možnosti DeXu.

DeX místo počítače

Hlavním cílem prostředí DeX (zkratka vznikla z anglického názvu „Desktop eXperience“) je nahradit počítač. Alespoň tedy do určité míry. V ideálním případě na cesty nemusíte brát notebook, ale vystačíte si s telefonem, který si připojíte třeba k televizi na hotelovém pokoji. Je na vás, zda budete pro zadávání textů používat telefon, jehož displej poslouží i jakou nouzový tablet, nebo si k telefonu připojíte bezdrátovou klávesnici či bezdrátovou myš. Můžete pracovat se stejnými daty jako v telefonu, ovšem daleko přehledněji, na výrazně větší ploše a také s kvalitnějším multitaskingem. Můžete pracovat ve více oknech najednou, pohodlně mezi nimi přepínat a prakticky každou aplikaci si můžete zvětšit na celou obrazovku.

K „rozchození“ DeXu potřebujete kompatibilní telefon či tablet, zobrazovací zařízení (televize, monitor, počítač či notebook) a případně také propojovací kabel nebo dokovací stanici, což však můžete nahradit bezdrátovou verzí DeXu.

Která zařízení jsou podporovaná?

Režim Samsung DeX je v různých formách a podobách podporovaný u řad smartphonů Galaxy S9, Galaxy S10, Galaxy S20, Galaxy S21, Galaxy Note8, Galaxy Note9, Galaxy Note10, Galaxy Note20, dále pak u skládacích Galaxy Fold, Galaxy Z Fold2, Galaxy Z Fold3, a také u tabletových řady Galaxy Tab S4, Galaxy Tab S5e, Galaxy Tab S6 a Galaxy Tab S7. Jiná zařízení podporovaná nejsou a neexistuje ani žádná neoficiální cesta, jak byste vaše nepodporované zařízení mohli tento režim dodatečně „naučit“.

Tyto smartphony a tablety můžete připojit k prakticky jakékoliv televizi a počítačovému monitoru přes dokovací stanici a HDMI konektor nebo přes přímý propojovací kabel (USB-C to HDMI), alternativně lze využít bezdrátové spojení. U Samsungu jsou podporovány Smart TV uvedené na trh od roku 2019, ale neměli byste mít problém ani se spojením s televizemi jiných výrobců, například s televizory Sony nebo LG. Nejlepší konektivita mezi televizí a mobilním zařízením je za předpokladu, že jsou obě zařízení připojena k 5GHz Wi-Fi. Dalším podporovaným typem zařízení jsou počítače a notebooky (platformy Mac i PC), k nimž se můžete připojit přes USB-C kabel nebo opět bezdrátově.

Co k režimu DeX potřebujete?

První podoba režimu DeX využívala příslušenství s názvem DeX Station. Jednalo se o příslušenství ve tvaru puku s aktivním větráčkem, které disponovalo stojánkem, konektorem pro nabíjení, USB porty a konektorem HDMI. Vylepšená podoba Dex Pad telefon položila, abyste mohli jeho displej v případě nouze využít jako touchpad, respektive na něm můžete v rámci možností pohodlně psát na QWERTY klávesnici. Výhoda doplňkových konektorů však i nadále zůstala. Obě možnosti připojení fungují i nyní, a to včetně přímého spojení pomocí DeX kabelu. Jedná se o kabel s USB-C konektorem na straně jedné, a HDMI portem na straně druhé. Při kabelovém spojení stačí na televizi vybrat správný zdroj signálu, v telefonu pak po zapojení všech potřebných kabelů buď na displeji pouze potvrdíte režim DeX, přepnete z přepínače vybízející zrcadlení obrazu na DeX, nebo si jeho ikonku rozkliknete v horní výstupné liště mezi zástupci rychlého spuštění. Aktivace režimu DeX trvá jen několik málo vteřin, a i při takto připojeném telefonu můžete u novějších smartphonů souběžně pracovat v DeXu i na telefonu (tzv. Duální režim DeX). Problém nastává pouze tehdy, když chcete v obou módech spustit stejnou aplikaci. V tom případě má DeX prioritu.

V případě bezdrátového spojení DeX potřebuje některé z kompatibilních televizí, mimo Miracastu jsou podporované i různé služby pro zrcadlení obrazu. V případě televizí od Samsungu hledejte v menu funkci Sdílení obrazovky/Zrcadlení obrazovky, u Sony se jedná o Zrcadlení obrazovky, u LG zase o Sdílení obrazovky. Jiné značky televizí budou používat podobné názvy. Může se však stát, že zrovna u vašeho modelu bezdrátový mód fungovat nebude. Stoprocentní funkčnost je zaručena jen u televizí od Samsungu.

Drátová vs. bezdrátová verze

Zatímco v počátcích si cestu razila kabelová verze, v posledních letech je upřednostňovaná bezdrátová varianta. A pokud potřebujete periferie, není nic jednoduššího, než si k mobilu připojit bezdrátovou myš a klávesnici. Samotné omezení bezdrátového DeXu není taktéž nijak dramatické, obraz může být přenášet maximálně v rozlišení Full HD (přes kabel je to 3 440 × 1 440 pixelů), a to je pro použití DeX zcela dostatečné.

Kabelové spojení je vhodné zejména tehdy, pokud máte připravenou pracovní stanici v kabelové podobě (monitor, myš, klávesnice), a ještě třeba potřebujete připojit flash disk. Popřípadě se hodí tehdy, pokud používáte 2,4GHz síť, což může znamenat, že bezdrátový DeX nebude zrovna dvakrát plynulý.

V posledních letech je stále důležitější součástí desktopová aplikace DeX, která vám tento režim spustí po připojení telefonu běžným USB-C kabelem k počítači. DeX tak máte v samostatném okně, v němž můžete pracovat s daty telefonu. Velkou výhodou je sdílený clipboard, takže mezi DeXem a desktopovým systémem snadno kopírujete soubory. Připojení funguje obdobně, nejprve spustíte aplikaci DeX v počítači (nebo Macu), následně připojíte telefon a potvrdíte zahájení odesílání obrazových dat.

Možnosti režimu DeX

Výhody DeXu již v tomto článku několik zazněly. Můžete pracovat s daty uloženými v telefonu na podstatně větší obrazovce. Samozřejmostí je práce ve více oknech najednou a přepínání mezi nimi. Spousta aplikací může být zvětšena na full screen, narazíte pouze u některých her, jejichž funkčnost můžete být v DeXu kvůli chybějící dotykové vrstvě limitována. DeX můžete využít při kancelářské práci nebo třeba pro pohodlnější zrcadlení obsahu z vašeho mobilního zařízení na televizi. A využít jej můžete i přímo v tabletech, kde nebude potřebovat žádný externí displej. To je velká změna, protože běžné rozhraní tabletů přidělený prostor nevyužívá až tak efektivně, jak by mohlo. Přes DeX odpovíte i na SMS zprávy nebo uskutečníte hovor přes počítač, alternativně jej můžete využít i pro zobrazení Android aplikací ve Windows 10 bez toho, aniž byste museli čekat na tuto funkcionalitu ve Windows 11 nebo si instalovali různé Android emulátory.

Zobrazit celou nabídku mobilních telefonů

Kde koupit zařízení podporující Samsung DEX

Samsung Galaxy S21 (G991B)

Samsung Galaxy S21 (G991B)

od  

Samsung Galaxy Note20 Ultra (N986B)

Samsung Galaxy Note20 Ultra (N986B)

od  

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

od  

Samsung Galaxy S21 Ultra (G991B)

Samsung Galaxy S21 Ultra (G991B)

od  

Samsung Galaxy S20 FE (G780F)

Samsung Galaxy S20 FE (G780F)

od  

Samsung Galaxy Tab S7+ 128 GB Wi-Fi černý (SM-T970NZKAEUE)

Samsung Galaxy Tab S7+ 128 GB Wi-Fi černý (SM-T970NZKAEUE)

od  

Samsung Galaxy Tab S7

Samsung Galaxy Tab S7

od  

Samsung Galaxy S20 Ultra (G988B)

Samsung Galaxy S20 Ultra (G988B)

od  

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

od  

Samsung Galaxy S20 FE 5G (G781B)

Samsung Galaxy S20 FE 5G (G781B)

od  

Samsung Galaxy Z Fold 2 (SM-F916B)

Samsung Galaxy Z Fold 2 (SM-F916B)

od  

Samsung Galaxy Z Fold 2 (SM-F916B)

Samsung Galaxy Z Fold 2 (SM-F916B)

od  

Samsung Galaxy S20+ (G985F)

Samsung Galaxy S20+ (G985F)

od  

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Tab S6

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také