Seznam.cz

Pračky s předním, nebo horním plněním? Srovnali jsme oba typy

Ovládání pračky
Zdroj: Pexels.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 roky

Pračka nechybí snad v žádné domácnosti. Jednotlivé modely se na první pohled liší způsobem plnění – jedny se plní zepředu, druhé shora. Rozdílů mezi oběma typy je však mnohem více. Zjistěte, zda se pro vás hodí pračky s předním, nebo horním plněním.

Oblíbené modely praček

Porovnat parametry

Pračky s předním plněním dnes dominují

Nabídka praček je opravdu široká a chvíli vám zabere, než se v ní zorientujete. Jednou z prvních záležitostí, která vás při výběru nové pračky čeká, je volba vhodného typu. Základní rozdělení zohledňuje způsob plnění. Daleko oblíbenější jsou v dnešní době pračky, jež se plní zepředu. Jejich alternativu představují pračky s horním plněním. Ty byly velice rozšířené v minulosti, ale i v současnosti mají řadu zastánců. Podívejme se na oba druhy praček podrobněji.

Pračky s předním plněním: Výhody a nevýhody

Na plnění zepředu aktuálně sází většina výrobců. Nejmodernější technologie se tak nejdříve objevují u tohoto typu, navíc zde máte na výběr z velkého množství modelů. Pračky s předním plněním vám dávají lepší možnosti vestavění. Při využití spojovacího „mezikusu“ na ně klidně postavíte další spotřebič, například sušičku nebo druhou pračku.

Při umístění pračky musíte počítat s otevíráním dvířek do prostoru. Před spotřebičem je proto potřeba zajistit dostatek místa. Pračky s předním plněním vás potěší svým výkonem, stabilitou a vysokou kapacitou. Buben se otáčí rychleji, proto je odstřeďování kvalitnější než u modelů s horním plněním. Prádlo tedy vytáhnete sušší. Díky průhledným dvířkám bubnu máte neustálý přehled o stavu pracího cyklu.

Pračka s předním plněním vede rovněž v otázce šetření vody a energie. Za pořízení spotřebiče si ale připlatíte. Investice by se vám však měla vrátit v dlouhé životnosti. Buben předem plněných praček totiž bývá lépe vyvážený a vnitřní osa či ložiska jsou méně namáhané.

Pračka s horním plněním: Výhody a nevýhody

Pračku s horním plněním jste možná v dětství vídali u svých prarodičů. Dříve tato varianta převažovala, dnes se využívá hlavně v domácnostech, které řeší nedostatek prostoru – například v garsonkách a panelákových bytech. Šířka většiny praček s horním plněním se pohybuje jen okolo 40 cm, na hloubku tyto spotřebiče měří cca 60 cm.

Oproti předchozímu typu nemusíte řešit volný prostor před pračkou, ale nad ní. Na otevření víka potřebujete někdy až půl metru místa. Víko navrchu pračky znamená, že na spotřebič nic nepostavíte. Konstrukce brání také klasickému vestavění do kuchyňské linky. Horní plnění oceňují senioři a další osoby, kterým dělá problémy ohýbání k dvířkám předně plněné pračky. Vytahování těžších věcí vrchem ale může být fyzicky náročné.

U praček s horním plněním se musíte většinou smířit s menší kapacitou, slabším výkonem a spíše omezenou nabídkou funkcí. Spotřebiče naopak vynikají v rychlosti praní. Dále potěší nižší hlučností a cenovou dostupností. V těsnění pračky se usazuje méně nečistot, což vám usnadní údržbu.

Záleží na vašich preferencích

Sami vidíte, že oba typy praček mají své přednosti i nedostatky. Kvalitní model vám bude dlouhou dobu spolehlivě sloužit bez ohledu na to, zda se plní shora, nebo zepředu. Rozhodujícími faktory při volbě vhodného typu tak budou zejména vaše prostorové možnosti, zvyklosti, ale také finance.

Obecně platí, že pračky s předním plněním představují lepší variantu, pokud:

  • hledáte model s vysokou kapacitou bubnu,
  • zvažujete vestavění spotřebiče do kuchyňské sestavy,
  • plánujete nákup sušičky a rádi byste ji postavili na pračku,
  • chcete mít nepřetržitý přehled o průběhu pracího cyklu,
  • sháníte pračku s vysokým výkonem.

V kategorii praček s horním plněním se porozhlédněte v případě, že:

  • bojujete s omezeným prostorem,
  • vám dělá potíže ohýbání k předně plněné pračce,
  • vybíráte hlavně podle pořizovací ceny,
  • hledáte spíše tišší pračku.

Uvedené rady neplatí za každých okolností. Výrobci přichází se specifickými modely, které se vymykají obvyklým charakteristikám. Zmínit lze například tzv. slim pračky, jež se vyznačují kompaktními rozměry, přestože se často vyrábí s předním plněním. Do hry navíc vstupuje celá řada dalších faktorů a způsob plnění nemusí být rozhodující. Důležitou roli hrají konkrétní funkce, spotřeba nebo typ motoru.

Zobrazit nabídku všech praček

Kde koupit kvalitní pračky

LG F4TURBO9E

LG F4TURBO9E

od  

AEG ProSteam L7FBE68SC

AEG ProSteam L7FBE68SC

od  

ECG EWF 1053 MD

ECG EWF 1053 MD

od  

Haier HW80-B14979-S

Haier HW80-B14979-S

od  

Indesit BTW L50300 EU/N

Indesit BTW L50300 EU/N

od  

Electrolux EW2TN5061C

Electrolux EW2TN5061C

od  

Candy CSTG 47TME/1-S

Candy CSTG 47TME/1-S

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Bílé elektro Pračky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také