Seznam.cz

Práce na podzimní zahradě: Na co nezapomenout a kteří pomocníci se hodí?

Spadané listí a hrábě
Zdroj: Pixabay.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 10 měsíců

Podzim představuje z pohledu péče o zahradu náročnější období. Některé druhy ovoce a zeleniny stále dozrávají, ale zároveň je již třeba připravit zahradu na zimu. Na co byste neměli zapomenout a jaké zahradnické potřeby vám usnadní práci?

Doporučené zahradní nářadí a technika

Porovnat parametry

Podzim slouží k přípravě zahrady na zimu

Zkušení zahrádkáři ví, že podzimní měsíce jsou na zahradě hektické. Spolu s probíhající sklizní pozdních plodin již musíte myslet na to, jak zahradu uložit k zimnímu spánku. Zimní období spojené s mrazy, vysokou vlhkostí a slabým slunečním svitem je pro zahradu velmi náročné. Od podzimní péče se pak do značné míry odvíjí, jak bude vypadat na jaře.

Sekačky odložte až začátkem listopadu

Podobně jako v průběhu celé sezóny se ani na podzim neobejdete bez zahradních sekaček. Poslední sekání trávníku by mělo proběhnout zhruba na přelomu října a listopadu. Než se do něj pustíte, zvyšte pojezd sekačky – před zimou není dobré sekat trávník příliš blízko u země. Určitě jej nesekejte na méně než 5 cm. Delší tráva zajistí vyšší odolnost vůči mechu, plevelům a lépe si poradí s menším množstvím slunečního svitu.

Po posledním sekání je ideální čas na vertikutaci. Vertikutátory trávník prořezávají, provzdušňují a zbavují jej nežádoucích mechů. Díky vertikutaci se k travním kořenům snáze dostane vláha a živiny. Ty můžete zajistit prostřednictvím travních hnojiv a substrátů. Hledejte zejména produkty s vysokým množstvím draslíku a hořčíku, které trávníku poskytnou dostatečnou ochranu před zimními nástrahami. Aplikaci hnojiv si naplánujte na dny bez deště.

Listí je nutné pravidelně odklízet

Hrábě nepatří k nejoblíbenějšímu nářadí, ale na podzim se bez nich neobejdete. Listí se musí pravidelně odklízet, v opačném případě zamezuje přístupu vzduchu a způsobuje tvorbu plísní. Určitě nechcete hned na začátku jara řešit, že máte na zahradě vyholená a plesnivá místa.

V nabídce najdete mnoho různých druhů hrábí. Liší se délkou násady, materiálem či velikostí zubů. Do mezer mezi zuby by se neměly zachytávat větvičky a kamínky. Vybírejte modely, na které se listí nebude napichovat. Tyto požadavky zpravidla splňují švédské hrábě s charakteristickým vějířovitým tvarem.

Úklid usnadní zahradní vysavače

Především na velkých plochách se hodí zahradní vysavače a fukary, které vám odstraňování listí podstatně urychlí. S těmito přístroji si spadané listí jednoduše nafoukáte na jednu hromadu a poté jej vysajete do sběrného vaku. Některé zahradní vysavače disponují rovněž rozmělňovačem, který odpad rovnou drtí. Výrazně se tím snižuje jeho objem. Kromě toho se nadrcený odpad rychleji kompostuje.

Příjezdová cesta s napadaným listím
Zdroj: Unsplash.com
Se zahradními vysavači snadno odstraníte napadané listí z příjezdových cest.

Při vysávání dávejte pozor na kameny, šišky a další tvrdé předměty, které by mohly zařízení poškodit. Odolnější jsou vysavače s kovovými vrtulemi. Pohon vysavačů bývá elektrický nebo benzínový. Elektrické zahradní vysavače potěší nízkou hmotností a menší hlučností. Na velkých plochách ale oceníte výkonnější benzínové modely.

Listí nevyhazujte, ale kompostujte

Napadané listí by byla škoda vyhazovat. Spolu s dalším organickým materiálem ho uložte do kompostéru. Kompost v budoucnu využijete jako přírodní hnojivo, které se vytvoří za několik měsíců. Zvažte ale, co do kompostu dáváte. Například listí ořešáků ke kompostování vhodné není, obsahuje příliš velké množství škodlivých látek. Do kompostu dále nepatří nahnilé ovoce, plevel obsahující klíčící semena nebo chemicky ošetřené materiály.

Kompostéry se vyrábí jako klasické dřevěné ohrádky nebo v podobě plastových boxů. Ty mohou být opatřeny víkem a bočními dvířky pro odebírání humusu. Dřevěná konstrukce je náročnější na údržbu a musíte ji pravidelně ošetřovat. Plastové kompostéry jsou mnohem odolnější. Díky praktickému víku navíc neuniká tolik zápachu do prostoru.

Odplevelením si ušetříte čas na jaře

Likvidace plevele patří k běžným zahradním činnostem. Před zazimováním zahrady byste ji rozhodně neměli opomenout. Ušetříte si na jaře spoustu práce a starostí. Plevel můžete odstraňovat přírodní cestou nebo za pomoci chemických přípravků, typicky herbicidů. Setkáte se s totálními a selektivními herbicidy. První skupina ničí téměř všechny druhy porostu a využívá se například před výsadbou nového trávníku. Selektivní herbicidy útočí na vybrané druhy plevele a ostatní porost nechávají růst.

Přírodní cesta odplevelení je samozřejmě šetrnější ke zbylé vegetaci. Nejčastěji znamená ruční odstraňování nechtěných rostlin nebo využití vytrhávačů plevele. Tyto metody poslouží hlavně na menších zahradách či u plevele s mělkými kořeny. Na větších plochách uplatníte spíše mulčování, tedy pokrytí materiálem, kterým plevel neproroste. V praxi může jít o mulčovací textilie, ale také kůru, štěrk nebo oblázky.

Rýt, či nerýt? To je otázka

Na rytí se skutečně dá s trochou nadsázky aplikovat slavný monolog prince Hamleta. Zatímco dříve panoval názor, že by se záhony na podzim měly zrýt a půda hluboko promrznout, dnes odborníci stále častěji doporučují nechat rýče na jaro.

Argumentů pro tento postup existuje více, ale uveďme alespoň dva hlavní. Zaprvé – promrznutím půdy se omezí život půdních baterií, které jsou potřebné při rozkladných procesech organické hmoty. A zadruhé, na zrytý záhon daleko více působí déšť a srážky. Půdní živiny se v důsledku srážek dostávají do hlubších vrstev, kde již nemusí být přijatelné pro kořeny rostlin. V posledních letech se proto podzimní rytí záhonů spíše nedoporučuje.

Různé názory i na údržbu trvalkových záhonů

Podobně rozdílné jsou názory na podzimní péči o trvalkové záhony. Zastřihnutím riskujete, že se k srdéčku okrasných květin dostane voda. V kombinaci s mrazy je to může zahubit. Proto se nyní nechává údržba okrasných záhonů obvykle až na jaro. Okrasné trávy zahradu zkrášlují i v zimě, a navíc poskytnou ochranu pro brouky a drobný hmyz.

Pohnojit záhony není od věci

Pokud se rozhodnete věřit starším metodám a do rytí záhonů se stejně pustíte, určitě je na místě půdě dodat nějaké živiny. Využít můžete zmiňovaný kompost, rašelinu, ale také rozličná hnojiva. Popularitu získává také takzvané zelené hnojení, při kterém se do půdy přidávají  rostliny jako třeba jetel, bob nebo svazenka.

Nezapomeňte zohlednit, co kde budete příští rok pěstovat. U některých rostlin se hnojení nehodí. V rámci zeleniny se jedná například o cibuli a česnek. Také mrkev si žádá jen velice decentní hnojení. Naopak více hnojte tam, kde zasadíte okurky, kedlubny, rajčata, květák a další náročnější plodiny.

Ruka kontrolující stav půdy
Zdroj: Pixabay.com
Bez hnojení se kvalitní a úrodné půdy nedočkáte.

Se zahradními nůžkami to nepřehánějte

Před zazimováním by mělo dojít k zastřižení keřů, ovocných stromů a dalších dřevin. S tím vám pomohou různé typy zahradních nůžek. Při jejich výběru se soustřeďte primárně na délku ramen a celkovou robustnost konstrukce. Pro mladé výhony stačí jednoruční nůžky. Na ty silnější si vezměte obouruční nůžky, případně ruční pilku. Alternativu tvoří univerzální či teleskopické zahradní nůžky.

Výrazný prosvětlovací a omlazovací řez nechte až na konec února či začátek března. Velké prořezy by se na podzim nemusely dobře zahojit. Zaměřte se jen na suché, nemocné a odumřelé větve, které stromy a keře oslabují. Trochu prořezat můžete i velmi obtěžkané stromy, jejichž části bojují s nedostatkem světla. Na jaře by na těchto místech nevyrašily pupeny. Větším zásahům se nevyhnete u dřevin s nektriovou rakovinou. Napadená místa je třeba odstranit pilkou a dlátem. Nejvíce zasažené větve raději odřízněte. Pro uzavření řezných ran použijte štěpařský vosk.

Zdravé odřezané větve nevyhazujte. Buď s nimi můžete zatopit nebo je dát do zahradního drtiče. Výsledný materiál, tedy malé kousky dřeva, lze upotřebit jako mulč či hodit do kompostu.

Nezapomeňte na podzimní výsadbu

Většina zmíněných činností má za úkol připravit zahradu na zimu. Toto období ale představuje také ideální čas pro výsadbu některých sazenic a semen. Podzimním zasazením získávají plodiny více času na zakořenění. Okamžitě po roztání sněhu tak mohou svými kořeny přijímat vláhu a začít růst. Motyky a lopatky proto nikam neodklízejte, užijete je i na podzim. Výsadbu ale důkladně naplánujte a ujistěte se, že nepřichází první mrazíky.

Co byste měli v tomto období vysadit? Na konci září nebo na začátku října se sází například salát, ředkvičky, špenát, cibule či česnek. Podzim je ten pravý čas také pro výsadbu okrasných rostlin, které mají zkrášlovat vaši zahradu hned na jaře. Jde převážně o cibuloviny a hlíznaté rostliny jako narcisy, tulipány, hyacinty, krokusy, sněženky, tavolíny a další.

Detail na rozkvetlý tulipán
Zdroj: Unsplash.com
Na podzim se zasazují mimo jiné tulipány a další cibuloviny.

Na podzim se běžně vysazují také stromy a keře. Během září, maximálně do poloviny října, zasaďte broskvoně a meruňky. Tyto stromy jsou choulostivější na mrazíky a pozdější výsadba by je mohla ohrozit. Od poloviny října až do prvních mrazíků lze sázet odolnější jabloně, hrušně, třešně, ořešáky, ale také borůvky a brusinky. Výsadbovou jámu vykopejte dostatečně hlubokou a stromy podepřete dřevěnými kůly. Po celý podzim jim dodávejte hodně vody.

I na podzim musíte zalévat

U zalévání ještě zůstaneme. Řada zahrádkářů na podzim vypíná zavlažovače nebo odkládá zalévací konve a kropítka v domnění, že rostliny získávají dostatek vláhy přírodní cestou. Tak to ale v žádném případě není. Zahradu musíte zalévat i v průběhu podzimu. Rostliny potřebují před zimními měsíci načerpat co nejvíce vláhy. Zelené části rostlin v zimě nepřestávají odpařovat vodu, ale ze zmrzlé půdy ji nemohou čerpat. Proto je dobré, když zahradu nepřestanete ani na podzim často zalévat – rostliny si vytvoří potřebné zásoby.

Některé rostliny přeneste na zimu dovnitř

Máte na zahradě květináče s rostlinami, které by nemusely přežít mrazy? Najděte jim dočasné útočiště uvnitř. Květináče přenášejte dovnitř co možná nejpozději a ven je vyneste co nejdříve. Rostlinám se totiž – až na dobu mrazů – bude vždy dařit lépe venku než uvnitř.

Neznamená to, že si máte květináče nastěhovat do obývacího pokoje. Využijte prosklené verandy a podobné prostory. Řadě rostlin stačí teploty mezi 5–10 stupni Celsia. Zjistěte si, jaká teplota je pro konkrétní druh ideální. Obecně platí, že čím teplejší místo vyberete, tím více světla rostliny potřebují. Předtím, než rostliny vezmete dovnitř, je důkladně očistěte. Odstraňte povadlé a nemocné listy. Rostliny, které napadli škůdci, nejprve ošetřete.

Květináče a truhlíky s různými květinami
Zdroj: Unsplash.com
Některé rostliny přeneste na zimu raději dovnitř.

Podzim jako čas úklidu

Během zimy toho na zahradě moc dělat nebudete, zahrádkářské povinnosti vám opět začnou až na jaře. Závěr podzimu se tedy nese ve znamení úklidu. Mrazy se mohou podepsat i na vašem náčiní a vybavení. Zahradní nářadí raději ukliďte do kůlny, garáže či na jiné suché místo. Zbavte jej všech nečistot, ať příští sezónu začnete bez komplikací.

Vylijte všechnu vodu ze zahradních hadic a schovejte je na suché místo, kde nemrzne – prodloužíte jejich životnost. Uzavřete přívody vody a vypusťte vodu z kohoutků. Sudy na dešťovou vodu byste měli zaklopit, překrýt nebo obrátit dnem vzhůru. Zmrzlá voda by mohla sud roztrhnout. Vyčistěte okapové žlaby od napadaného listí. To se může v okapu usadit a bránit odtékání vody. Navíc při zamrznutí spolu se sněhem hrozí, že okapy zvýšenou hmotnost nevydrží a zdeformují se.

Péči přizpůsobte aktuálnímu počasí

Podzimní počasí již umí být nevyzpytatelné. Silný vítr, častý déšť a první mrazy se na vaší zahradě začnou rychle projevovat. Ať už si o spolehlivosti předpovědi počasí myslíte cokoliv, měli byste ji minimálně v těchto měsících sledovat a svoji činnost na zahradě adekvátně přizpůsobovat. Důležité je zachytit především první mrazíky, které vám mohou udělat čáru přes rozpočet v mnoha oblastech. Když se vám podaří vše naplánovat a zahradu dobře připravit na zimu, na jaře vás bude čekat méně práce.

Zobrazit kompletní nabídku zahradního nářadí

Kde koupit zahradní nářadí

Fiskars PowerGear X UPX82

Fiskars PowerGear X UPX82

od  

KÄRCHER WRE 18-55 Battery Set 1.445-245.0

KÄRCHER WRE 18-55 Battery Set 1.445-245.0

od  

MFH Mini ocelový rýč 44 cm

MFH Mini ocelový rýč 44 cm

od  

Fiskars Solid XL 135090

Fiskars Solid XL 135090

od  

Gardena ClassicLine zahradní motyčka 17203-20

Gardena ClassicLine zahradní motyčka 17203-20

od  

Zipper ZI-EWB500

Zipper ZI-EWB500

od  

Levior Česáček s teleskopickou tyčí 3m

Levior Česáček s teleskopickou tyčí 3m

od  

Lobster 102262 14 PVC s násadou

Lobster 102262 14 PVC s násadou

od  

Fiskars Servo GS42 1000589

Fiskars Servo GS42 1000589

od  

Fieldmann FZV 2004-E

Fieldmann FZV 2004-E

od  

Fieldmann FZF 4030-E

Fieldmann FZF 4030-E

od  

Jelínek-Trading S 900

Jelínek-Trading S 900

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také