Seznam.cz

Ohlédnutí za Apple Spring Eventem: Rozpačitý start, velkolepý závěr

Apple Spring Event
Zdroj: Apple.com (upraveno)
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 roky

Svátek všech fanoušků Applu v podobě prvního letošního Eventu máme za sebou a nyní nastal čas na zhodnocení představených novinek a vůbec celkového směřování značky. I když to tak zpočátku nevypadalo, Apple se nakonec "vytáhnul" a ukázal několik extrémně zajímavých produktů. Ale popořadě.

Start? Opět nemastný, neslaný

Pokud jste již měli možnost vidět několik Apple Keynotes a to ideálně jak těch předtočených, tak živých z předcovidových dob, možná také vnímáte ten rozdíl. Zatímco dříve se prostor na začátku akce věnoval chlubení úspěchy, se kterými se každý jablíčkář snadno identifikoval, v poslední době Apple na tento styl rezignoval a mnohem častěji se Keynote snaží „odpálit“ propagací nějaké své (byť zpravidla slabší) novinky. Ani nyní tomu nebylo jinak a nutno dodat, že to možná zamrzelo víc než obvykle. Zhruba prvních pět minut konference totiž Apple skoro až nepochopitelně věnoval vcelku nicneříkajícím ukázkám z chystaných pořadů pro videostreamovací službu Apple TV+, která se v porovnání s Netflixem či HBO Max alespoň prozatím těší výrazně menšímu zájmu a vše završil oznámením, že bude v USA na této platformě vysílat baseballové zápasy. Místo zábavy tak byl člověk nucen protrpět úvod určený pro velmi malé množství diváků Apple TV+. 

Pomalé tempo Keynote ale pokračovalo i poté, co se prezentace přesunula od Apple TV+ k prvnímu „produktu“. Šéf Applu Tim Cook se diváky pokusil zaujmout novými barevnými variantami iPhonů 13 a 13 Pro, z nichž se nakonec vyklubala jediná barva, ovšem prodávaná pod dvěma různými názvy – konkrétně zelená v případě iPhonů 13 a alpsky zelená v případě iPhonů 13 Pro. Apple je již pověstný svým slovíčkařením, ale někdy je tato vlastnost zkrátka na škodu víc než jindy.

iPhone SE i iPad Air je třeba vidět z více úhlů

Po představení zelených iPhonů 13 a 13 Pro následovalo odhalení zřejmě nejočekávanějšího produktu první letošní Keynote – konkrétně iPhonu SE 3. Upřímně řečeno, očekávalo se od něj tak málo, že se nakonec jeví mnohem zajímavěji než původně měl. Kromě vylepšení výkonu či nasazení podpory 5G sítí u něj Apple zlepšil i výdrž baterie a nebál se ani „čarovat“ se softwarovými funkcemi fotoaparátu, díky čemuž vytvořil dle mého sice extrémně konzervativní, avšak na druhou stranu velmi zdařilý telefon, který si své zastánce jistojistě najde. Překvapením pro tuzemský trh je pak bezesporu jeho cena, která je i přes extrémní inflaci posledních měsíců u základního modelu o 500 korun nižší než tomu bylo v roce 2020 u druhé generace iPhonu SE. Na druhou stranu je ale rozhodně třeba dát za pravdu všem, kteří hlásají, že design iPhonu SE je v roce 2022 do jisté míry ostudou. Přece jen, spoléhat se na koncept šasi, které spatřilo světlo světa již v roce 2014 je lidově řečeno docela síla. Apple to ale asi má holt spočítané a ví, co dělá.

Svým způsobem velmi podobná situace jako v případě iPhonu SE 3 byla i u páté generace iPadu Air. Ani u té se toho příliš neočekávalo a vylepšení tak ve výsledku potěšila mnohé uživatele. Mít v tabletu začínajícím těsně pod 17 tisíci korunami počítačový čip M1 z Maců, prvotřídní přední kameru schopnou vás udržet při videohovorech v záběru i při pohybu, či možnost propojení tabletu s příslušenstvím přes USB 3.1 Gen 2, které utáhne i 5K monitor při 60Hz se jeví jako více než solidní vykročení vpřed. U iPadů obecně je však extrémním problémem software, který z hlediska využitelnosti zdaleka nedosahuje kvalit počítačového macOS. Počítačový čip či USB 3.1 Gen 2 tak vypadá skvěle na papíře, ale v reálném světě je kvůli omezenosti iPadOS plné využití obojího problematické. Když si ale tohle všechno odmyslíme, i zde Apple učinil velký mezigenerační krok vpřed. 

Velkolepý finiš

Přestože má Apple v posledních letech problém udržet informace o chystaných produktech pod pokličkou, na první letošní Keynote ukázal, že to stále dokáže. Druhá polovina akce tak přinesla odhalení něčeho, o čem se spekulovalo skutečně jen sporadicky. Řeč je konkrétně o čipech M1 Ultra, které budou zřejmě udávat tempo celému počítačovému průmyslu. Ač se to možná na prezentaci nemuselo tak úplně zdát, Apple překonal milník, který může výrazně ovlivnit následující roky technologického světa, jelikož výkon, který čipy M1 Ultra nabízí, je jedním slovem fenomenální. Skvělý je i jednoduchý způsob, jak k takovému výkonu Apple došel: spojením dvou do té doby nejvýkonnějších čipů rodiny Apple Silicon, což je také obrovským příslibem do budoucna. Dá se očekávat, že podobné „mixy“ bude Apple schopen provádět i nadále a vytvářet tak extrémně výkonné čipsety. 

Díky odhalení supervýkonného čipu se Apple rozhodl na Keynote ukázat i první Mac, který jím bude disponovat a který se tak stane i nejvýkonnějším Macem současnosti. Řeč je konkrétně o Macu Studio M1 Max a M1 Ultra, který sice nemusí úplně zaujmout po designové stránce, výkonnostně je ale díky čipu neuvěřitelným zařízením. Novinka navíc překvapuje svými miniaturními rozměry, které opět dokonale dokládají to, že se přechod na vlastní procesorové řešení Applu vyplácí. 

Nový Mac Studio byl v závěru prezentace doplněn externím displejem Apple Studio Display coby levnější alternativou superdrahého Pro Display XDR. Zde je však třeba objektivně říci, že ačkoliv se Apple snažil tento displej vychválit do nebes, cenovka necelých 43 tisíc korun jej předurčuje k daleko zajímavějším parametrům než jen 5K při 60 Hz, jasu 600 nitů či možnosti náklonu na standardním stojanu. Ne, nový Studio Display rozhodně není špatným kouskem hardwaru a své příznivce si jistě najde, ale Mac Studio by si zasloužil reprezentativnějšího „parťáka“. V kombinaci s nižší konfigurací Macu Studio s čipsetem Apple M1 Max ale displej smysl (s přivřenýma očima) dává. 

Jde to i lépe

Osobně mi přijde skutečně skvělé, jak je Apple schopen své Keynote (byť předtočené) přichystat tak, aby z nich vytěžil divácké maximum. Díky tomu je celá akce nejen vizuálně zajímavá, ale především divácky pochopitelná, protože si jsme schopni detailně prohlédnout mnohá technologická řešení, a často o dost lépe než když je Apple prezentoval živě.

Co však Apple získá na bezchybném obrazovém zpracování Keynote, to ztrácí na stylu prezentace. Už několikátou Keynote po sobě narážím na to, že je představování jednotlivých produktů extrémně zmatené a to nikoliv proto, že by o nich Apple neuměl mluvit, ale proto, že u nich míchá dohromady staré i nové funkce a software i hardware. Jeho záměr chápu – jde mu o to, aby nový produkt vypadal co nejzajímavěji pro zcela nové uživatele, kteří neví, čím disponovaly předešlé generace. Pro ty zkušenější je ale podobná snaha spíš trochu trapným pokusem o získání pozornosti. Apple by se ta měl do budoucna zaměřit na skutečné novinky. I za cenu méně bombastické prezentace. 

A jelikož by byla škoda pohled na první letošní Apple Keynote uzavřít ne zcela pozitivně, zakončím jej pochvalou směrem k Timu Cookovi. Byl jsem velmi zvědavý, jak se Apple a jeho samotný šéf postaví k otázce okupace Ukrajiny Ruskem. Na jednu stranu jablíčkáři volali po tom, aby se tématu věnoval a promluvil o něm, na druhou stranu jsme slyšeli i hlasy, které byly proti pronikání současného dění do tohoto „technologického svátku“. Apple se k tomu postavil po svém, Tim Cook si oblékl modrý svetr a na ruce měl Apple Watch se žlutým řemínkem, čímž bez jediného slova vyjádřil vše, co bylo třeba. Myslím, že tímto nenásilným, ale silným gestem Apple získal uznání nejednoho z diváků.

Resumé

Kdybych tedy měl první letošní Apple Keynote zhodnotit pár slovy závěrem, řekl bych, že byla rozporuplná i úchvatná zároveň. Apple to sice umí z hlediska produktů dělat i mnohem lépe, na druhou stranu je však potřeba brát v potaz to, že aby tyto „mnohem lepší produktové kroky“ mohl dělat i nadále, je čas od času třeba udělat i ty na první pohled malé, leč ve výsledku možná o to důležitější. První letošní Keynote tak nelze zhodnotit jinak než pozitivně, jelikož se Apple a zejména pak jeho produktové portfolio opět posunulo kupředu, což je v technologickém světě jediný správný směr.

Kde koupit čerstvé Apple novinky

Apple iPhone SE 2022

Apple iPhone SE 2022

od  

Apple iPad Air 2022

Apple iPad Air 2022

od  

Apple Mac Studio M1 Max

Apple Mac Studio M1 Max

od  

Apple Studio Display

Apple Studio Display

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Apple Keynote

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také