Seznam.cz

Ohlédnutí za Apple Keynote: Kam zmizely inovace?

Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 1 rokem

Od Apple Event uběhnul týden, což je dostatečný čas na to se ohlédnout a zkusit nezaujatě zhodnotit, čeho jsme byli svědky.

Apple Keynote, respektive Apple Event je každoročně takovým malým svátkem pro všechny jablíčkáře. Zpravidla se jí dočkáme v září, i když například vloni došlo k měsíčnímu odsunu, a to kvůli celosvětovým problémům, které způsobila pandemie koronaviru. Letos k žádnému odsunu nedošlo, protože ale situace spojená s COVID-19 je nadále složitá, proběhla tato Keynote (stejně jako již řada předchozích) pouze v online podobě. To znamená, že je celá konference předtočená a bez fyzické účasti jakýchkoliv médií a novinářů.

Jsou online konference ideální?

Názory na tento styl prezentací se různí. Někdo uvádí, že jsou čistě online konference skvělé, jiní zase mohou tvrdit opak. Já osobně se řadím do té druhé skupiny jedinců. O Apple se zajímám již řadu dlouhých let, mám tedy docela dobré srovnání stylů jejich prezentací. Osobně mi nejvíce chybí právě reakce publika, popřípadě interakce s představiteli Applu s ním. Potlesku a často bezprostředního nadšení publika se takto prostě nedočkáte.

Představení pro Apple nejdůležitějších produktů jako byl například nový iPhone tak proběhlo prakticky bez emocí. Společně s dalšími vybranými informacemi se dozvíme, že se jedná o nejlepší telefon, který kdy Apple vyrobil – a tím to končí. Stejný postup se opakuje u všech ostatních produktů a celá „konference“ je u konce. Je ale nutné si připomenout, že toto Apple nemůže ovlivnit. Doufejme tedy, že se již brzy svět vrátí do normálu a s ním i standardní konference od Applu za fyzické účasti novinářů a médií, a nepotvrdí se tak spekulace o tom, že by v online formátu chtěl Apple pokračovat i nadále.

Nové funkce, které nejsou nové

Dalším problémem současných prezentací Applu je dle mého názoru určitá chaotičnost a nepřehlednost. Začne se hovořit například o nějakém novém produktu, a při tom Apple zároveň nakousne informace o jiném. Nejvíce zřetelné to bylo na předminulé vývojářské konferenci WWDC21, na které Apple představil nové verze svých operačních systémů, pozorovat jsme to však mohli i nyní u hardwarových novinek. Kupříkladu, některé nové funkce a vlastnosti, které Apple uvedl u nových iPhonů 13, nebudou součástí jen a pouze těchto modelů. Ve skutečnosti jsou tyto funkce součástí aktualizace operačního systému iOS 15, který bude možné nainstalovat i na šest let staré zařízení.

Přehled novinek v iOS 15
Zdroj: Apple
Novinky z iOS 15

Proč to Apple dělá? Nejspíš proto, že představené produkty toho samy o sobě příliš nového nemají. Pro neznalého diváka to vypadá jako, že je i letošní nejnovější iPhone „nadupaný“ novými funkcemi, ty jsou však ve skutečnosti k dispozici i pro starší zařízení. Ve finále tak sledující zůstávají zmateni a naprosto stejně se cítí i novináři. Je evidentní, že Apple neinovuje tolik jako dříve. Na druhou stranu, jsou ale technologičtí giganti vůbec schopni v současné době zavádět tolik novinek jako ještě před několika lety?

Pokud jste poslední Apple Keynote nesledovali, tak by vás dost možná mohlo zajímat, jakých novinek jsme se vůbec dočkali. Již jsem zmínil novou generaci jablečných telefonů v podobě iPhonů 13. Apple představil celkově čtyři modely, a to iPhone 13 miniiPhone 13iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Jenže nové telefony od Applu byly až třešničkou na dortu celé konference. Na začátku konference Apple představil devátou generaci svého iPadu, což bylo vzhledem k předchozím zprávám a únikům očekávané. Co však prakticky nikdo nečekal byl příchod šesté generace iPadu mini – ten se dočkal kompletního přepracování. Následně pak kalifornský gigant přišel očekávaně ještě s Apple Watch Series 7, které však nezískaly takovou podobu, jakou všichni díky únikům a zprávám očekávali.

Nadšení…

Vůbec největším překvapením se stal právě nový iPad mini šesté generace. Ten přišel s kompletně přepracovaným designem, který je nyní zaoblený a má ostré hrany, stejně jako u iPadu Pro, iPadu Air či u iPhonu. Kromě toho využívá výkonný čip A15 Bionic, který tepe také v nejnovějších iPhonech 13. Došlo také ke zúžení rámečků okolo displeje, a tak jsme se dočkali odstranění tlačítka plochy. Touch ID se přesunulo do zapínacího tlačítka, které se  – stejně jako tlačítka pro úpravu hlasitosti – nachází na horní straně.

…střídá zklamání

Nejspíše největším zklamáním se pak staly Apple Watch Series 7, které sice přišly s přepracovaným designem, ale rozhodně ne takovým, jak všichni očekávali. Tělo je oproti předchozím generacím větší o 1 milimetr, displej se pak dočkal zvětšení o 20 procent a budoucí uživatelé budou mít výhodu rychlejšího nabíjení. Designová revoluce se ale nekonala a i procesor zůstal totožný jako u minulé generace. Navíc k tomu, nové Apple Watch prozatím ani nejsou k dispozici. Podle Applu se jich dočkáme „již na podzim“, což je relativně široký pojem.

Závěr

Suma sumárum, kalifornský gigant přišel s perfektními novými produkty, které si zajisté najdou své majitele. Jako malý problém ale vnímám to, že Apple v současné době neinovuje tolik jako dříve. Z toho důvodu se pak některým zarytým fanouškům Applu nemusí líbit prezentace nových produktů, které působí zmatečně. Otázkou samozřejmě zůstává, zda je vůbec představování výrazných novinek v současné komplikované době technologicky možné. Co se pak týče prezentací jako takových, tak věřím, že alespoň z části dojde k jejich zlepšení po opětovném zavedení původního formátu s fyzickými účastníky. Díky tomu budou mít prezentace úplně jinou energii, která nyní chybí.

Koupit Apple produkty

Kde koupit nově představené Apple produkty

Apple iPad 10,2" 2021

Apple iPad 10,2" 2021

od  

Apple iPad mini 2021

Apple iPad mini 2021

od  

Apple iPhone 13 mini

Apple iPhone 13 mini

od  

Apple iPhone 13

Apple iPhone 13

od  

Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

od  

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro Max

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Apple iPhone iPad Apple Keynote

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také