Seznam.cz

7 nejlepších vertikutátorů v roce 2022

vertikutator-na-zahrade
Zdroj: Shutterstock.com
Jarmila Zechová Syptáková
Jarmila Zechová Syptáková před 2 měsíce

Rozhodli jste se, že letos uděláte vše proto, abyste v létě měli krásně zelený a udržovaný trávník? Už nemusíte vypalovat starou trávu, jak se to dělalo kdysi. Stačí, když si pořídíte vertikutátor. Poradíme vám, na co se při jeho výběru zaměřit a přidáme pár tipů na koupi nejlepších vertikutátorů.

Nejlepší vertikutárory v roce 2022

Porovnat parametry

Premiant v poměru výkon - cena

Fieldmann FZV 6050-B

od  

Fieldmann FZV 6050-B je nepostradatelným pomocníkem pro středně velké zahrady. I díky ocelovému šasi patří k robustnějším typům, ale pomocí sklopné rukojeti nezabere tolik místa. U nerovného terénu oceníte, že je zde možnost nastavit pomocí šesti pozic hloubku řezu.

Výkonný benzínový vertikutátor s pojezdem

Wolf Garten UV 35 B

od  

Benzínový vertikutátor s pohonem UV 35 B od německého výrobce Wolf Garten zvládne práci i v náročném terénu. Má výkon 2400 W, což je dostačující pro práci na středních pozemcích do 1500 m2. Jeho velkou předností je vertikutační systém 30 nožů (15 dvojitých) a 14 dvojitých pružin. Ten, spolu s možností plynulého nastavení hloubky řezání a šíří záběru 35 cm předurčuje stroj k pečlivé a přesné práci.

Za málo peněz hodně muziky

Fieldmann FZV 2004-E

od  

Na první pohled sice vypadá jako plastová hračka, ale v nižší cenové kategorii najdete jen stěží lepšího pomocníka. Jedná se o vertikutáror s pojezdem, který má již ve standardní výbavě vertikutační i pružinový válec. U benzínových strojů byste si za výměnné válce připlatili téměř 6 000 korun. Jeho jedinou nevýhodou je malý sběrný koš. Vertikutáror Fieldmann FZV 2004-E je vhodný pro majitele menších zahrad.

Robustní model pro větší pozemky

Hecht 1848

od  

Pokud nechcete sousedy obtěžovat hlučným strojem, je správnou volbou elektrický vertikutátor HECHT 1848. Kromě tichého provozu a lehké manipulace jsou jeho dalším plusem dva pracovní válce. Výkonný a spolehlivý motor se postará o to, aby ani při nejhlubším záběru nožů neztratil otáčky. Za jedno dopoledne s ním ošetříte středně velký trávník. Bez problémů zvládne plochu kolem 1200 m2.

První akumulátorová volba pro menší zahrady

STIHL RLA 240

od  

Pro ty, kteří na zahradě nemají přístup k elektrice a hledají vertikutátor se dvěma válci, který snadno převezou, je akumulátorový vertikutátor STIHL RLA 240 skvělou volbou. Menší pracovní šíře záběru (34 cm) mu umožňuje velkou flexibilitu. Vertikutační nože a pročesávací drátky se snadněji dostanou i do špatně přístupných rohů.

"Aku" pro větší zahrady

Husqvarna S 138i bez aku

od  

Nechcete se tahat s těžkým benzínovým vertikutátorem, ale potřebujete výkonný stroj bez omezujících kabelů? Zvolte model HUSQVARNA S 138i s váhou pouhých 19,5 kg, který snadno přeměníte z provzdušňovače na odmechovače. Má ergonomická, výškově nastavitelná řídítka, která lze i sklopit. Velkou výhodou oproti levnějším modelům je slot na dvě baterie. Práce s vertikutátorem je čistší díky nepropustnosti sběrného vaku. Materiál skeletu je vyroben z odolného ABS plastu.

Spolehlivý pomocník pro boj s mechem

GARDENA Combisystem 3395-20

od  

Přestože se nedostanete až ke travním kořenům, při odstraňování mechu a suché trávy prokáže ruční vertikutátor Gardena 3395-20 dobrou službu. Levného pomocníka ocení především majitelé menších trávníků, kteří se nebojí fyzické námahy. Práce s tímto typem vertikutátoru je ale snadnější než s provzdušňovacími hráběmi. Ke konečné ceně výrobku však musíte započítat i cenu násady z řady GARDENA Combisystem.

Vertikutátor je to pomocník na provzdušňování trávníků. Ten mechanický vypadá jako hrábě, strojový se podobá pojízdné sekačce. Jeho název vychází ze slova vertikutace, což je svislé prořezávání trávníků.

Kdy použít vertikutátor?

Vertikutátor byste měli používat pravidelně dvakrát za rok, vždy na jaře a na podzim. Pro trávník je vertikutace něco jako ozdravná kůra, která ho vyčistí a omladí. Pozor, trávník nesmí být promočený ani promrzlý. Ideální doba na jarní údržbu nastává s oteplením a tehdy, když nová tráva doroste do výšky 3 až 4 cm.

Jak vybrat vertikutátor

Před nákupem si nejdříve ujasněte, co od stroje očekáváte. Můžete si pořídit levný mechanický vertikutátor, se kterým bude práce dost namáhavá nebo si zvolíte motorizovanou verzi, za kterou si ale připlatíte. Pokud máte malou zahrádku, nemá smysl investovat do drahého zařízení. Vystačíte si s ručním vertikutátorem. U větší zahrady do zhruba 150 m2 už má smysl zvažovat, jestli by se vám přeci jen nevyplatila investice do elektrického vertikutátoru, se kterým by práce byla jednodušší. Na velkou zahradu už budete potřebovat nejvýkonnější stroj.

Výkon volte podle velikosti ošetřované plochy

Na rozsáhlé plochy vybírejte benzínové vertikutátory s výkonem vyšším než 1800 W.  Vertikutovat velké plochy zabere hodně času, a proto je při výběru vhodné se zaměřit i na jejich výbavu, která vám dokáže práci ulehčit. V první řadě je to pojezd, díky kterému nebude práce tolik fyziky namáhavá. Neméně důležité je i možnost si vertikutátor nastavit tak, aby se vám co nejsnadněji obsluhoval. Když bude mít vámi vybraný model výškově nastavitelnou, měkčenou rukojeť a velká kola, půjde vám práce lépe od ruky. A pokud to chcete mít téměř bez práce, pořiďte si zahradní traktor, ke kterému je možné vertikutátor připojit.

Pro menší plochy do 600 až 800 m2 jsou dostačující vertikutátory s elektromotorem o výkonu do 1600 W. Pokud potřebujete práci urychlit, volte co nejvyšší výkon.

Použitý materiál

Vertikutátory, které mají šasi z měkčích plastů toho moc nevydrží. Proto dejte přednost tvrzeným plastům nebo ještě lépe kovovému šasi. Životnost ovlivňuje také uložení kol. Pokud jsou uložena v kuličkových ložiscích, vydrží mnohem déle, než pokud jsou uložená v plastových kluzných.

Čím více nožů, tím lépe

Jestli nechcete po trávníku projíždět vertikutátorem dvakrát, příčně i podélně, poohlédněte se po modelech, které mají na válci více nožů. Počítejte s tím, že se časem nože otupí, proto je výhodnější mít možnost vyměňovat samostatné nože než celý válec. Pokud jsou na válci navíc i vyčesávací dráty, odstraňuje stroj starou plsť z trávy ještě důkladněji.

Možnost nastavení hloubky řezu

Pro co nejlepší výsledek vertikutace je ideální, když můžete jemně a plynule nastavovat hloubku řezu.

Jaká je šířka záběru

Zde platí to samé jako u sekaček. Čím větší šíře záběru, tím větší plochu při vertikutaci zaberete, což urychluje práci. Nejběžněji jsou používané rozměry kolem 30 až 40 cm. S rostoucí šíři záběru se však vertikutátor stává méně obratným a nedostanete se s ním všude, kde je potřeba.

Sběrný koš vám ušetří práci

Užitečné je, když je stroj vybaven i sběrným košem. Díky němu nebudete muset po vertikutaci travní odpad shrabat. Čím je objem koše větší, tím méně vás čeká jeho vynášení. S tím ale roste i hmotnost, takže je potřeba zvážit, co je pro vás přijatelnější.

Prostorová náročnost a váha

Př skladování vertikutátoru oceníte, když bude co nejméně překážet. Pokud bojujete s každým centimetrem, rozhlédněte se po modelech, které mají sklopné madlo. Pro dobrou manipulaci promyslete, jak těžký stroj zvládnete snadno ovládat. S rostoucím výkonem bohužel roste i hmotnost. Nejčastěji používané modely váží kolem 20 až 33 kg, ty jednodušší kolem 10 kg. Hmotnost nejvýkonnějších vertikutátorů začíná na 40 kg.

Nejlepší benzínové vertikutátory

Fieldmann FZV 6050-B

Fieldmann FZV 6050-B

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Fieldmann FZV 6050-B

Fieldmann FZV 6050-B

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Wolf Garten UV 35 B

Wolf Garten UV 35 B

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Wolf Garten UV 35 B

Wolf Garten UV 35 B

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Fieldmann FZV 6050-B

Pokud hledáte vertikutátor, který nebude patřit k těm dražším, ale hodně toho dokáže, je Fieldmann FZV 6050-B vhodným adeptem na koupi. V nižší cenové kategorii patří k těm lépe vybaveným a navíc si poradí i na nerovném terénu. Za cenu kolem 8 000 korun dostanete ocelové saši, možnost nastavení hloubky řezu i sklopnou rukojeť. Nevýhodou je menší objem sběrného koše. Vertikutační válec pracuje s 18 noži, ale lze dokoupit i pružinový válec, který se hodí v případech, kdy potřebujete trávník pouze vyčesat.

fieldmann-fzv-6050-b
Zdroj: Fieldman.cz
Vertikutátor Fieldmann FZV 6050-B

Wolf Garten UV 35 B

Pro majitele středně velkých pozemků do 1500 m2 je Wolf Garten UV 35 B s pohonem a výkonem motoru 2400 W volbou číslo jedna. Jedná se o robusní stroj s velkou výdrží, který se však díky pohonu snadno ovládá. Německý výrobce jej osadil vertikutačním systémem, který sám vyvinul. Jedná se vlastně o kombinaci nožů a pružinek. Vertikulační hřídel s 15 dvojitými noži a 14 dvojitými pružinami se postará o důkladné provzdušnění i pročištění trávníku. Nože z trávníku přeříznou travní výhonky a odstraní travní plsť, pružiny trávu vyčešou. Pokud se nože ztupí, jednoduše koupíte náhradní, což je levnější, než kdybyste museli měnit celý válec. Jestliže potřebujete výkonný stroj, který si poradí i s náročným terénem a dokáže rychle a důkladně pracovat, tato o něco vyšší „investice“ se vám vyplatí.

wolf-garten-uv-35-b
Zdroj: Wolf Garten
Vertikutátor Wolf Garten UV 35 B

Nejlepší elektrické vertikutátory

Fieldmann FZV 2004-E

Fieldmann FZV 2004-E

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Fieldmann FZV 2004-E

Fieldmann FZV 2004-E

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Hecht 1848

Hecht 1848

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Hecht 1848

Hecht 1848

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Elektrické vertikutátory oceníte u menších zahrad. Nejsou sice zdaleka tak výkonné jako benzínové, ale ty nejlepší se dají pořídit již za necelé dva tisíce korun. Jejich obsluhu díky nižší hmotnosti navíc zvládnou i ženy.

Fieldmann FZV 2004-E

Elektrický vertikutátor s pojezdem Fieldmann FZV 2004-E zvládne práci na zahradě do 800 m2. V cenové kategorii okolo 2000 korun jen stěží najdete lepšího pomocníka. Už ve standardní výbavě jsou dva válce: vertikutační s 16 noži a provzdušňovací s 20 pružinami. I tohoto modelu si můžete nastavit hloubku řezu. Šíře záběru je 32 cm a proto se s ním dobře manipuluje. Bohužel má i negativa. Při práci musíte dávat pozor na elektrický kabel, s čím ovšem musíte při nákupu elektrických vertikutátorů počítat. Další nevýhodou je velmi malý koš, který musíte často vysypávat. Pokud máte v plánu stroj často převážet, oceníte, že je rychle rozložitelný, má sklopné madlo  a dobře se čistí. Snadná je také výměna nástavců.

fieldmann-fzv-2004-e-1
Zdroj: Fieldman.cz
Vertikutátor Fieldmann FZV 2004-E

Hecht 1848

Je vhodný pro vertikutaci středně velkých pozemků. Hecht 1848 stojí už dvakrát tolik, než předchozí model. Hlavním důvodem jsou použité materiály, které zaručí dlouhou životnost stroje. K vertikutaci využívá 20 ocelových nožů a válce s ocelovými drátky. Má také vyšší výkon motoru s příkonem 1800 W a o 15 litrů větší sběrný koš. Díky většímu, čtyřiceticentimetrovému záběru trávník ošetříte o něco rychleji. Přestože stroj nemá pojezd, manipulace v terénu je díky velkým kolům a lehké konstrukci velmi snadná.

hecht-1848
Zdroj: cz.Hecht.cz
Vertikutátor Hecht 1848

Nejlepší akumulátorové vertikutátory

STIHL RLA 240

STIHL RLA 240

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
STIHL RLA 240

STIHL RLA 240

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Husqvarna S 138i bez aku

Husqvarna S 138i bez aku

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Husqvarna S 138i bez aku

Husqvarna S 138i bez aku

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Flexibilní akumulátorové vertikutátory v sobě spojují klady elektrických sekaček a volnost pohybu benzínových vertikutátorů. Oproti těm benzínovým jsou méně výkonné, ale cenově dostupnější.

STIHL RLA 240

S bytelným vertikutátorem STIHL RLA 240 zvládnete práci i v mírném svahu. Jestliže máte na zahradě hodně koutů, oceníte šířku záběru jen 34 cm, což vám umožní dostat se i na špatně dostupná místa. Na stroji si můžete plynule nastavit hloubku řezu a zvolit si buď vertikutační válec s ocelovými noži nebo válec s drátky pro česání trávy. Při výměně válce budete potřebovat imbusový klíč, což je drobná nevýhoda. Výhody však převažují. Jedná se o značkový výrobek s velkým výkonem, který se se snadno obsluhuje a manipulace s ním je velmi bezpečná. Při porovnání ceny si dejte pozor, základní balení se prodává bez nabíječky i akumulátoru.

stihl-rla-240
Zdroj: Stihl.cz
Vertikutátor STIHL RLA 240

Husqvarna S 138i

U modelu Husqvarna S 138i jsou využity snad všechny vychytávky, které uživateli usnadní práci. Nastavení pracovní hloubky i výměnu nože uděláte rychle a bez nářadí. Lze s ním pracovat ve dvou režimech. Normální zvolíte, pokud potřebujete maximální výkon a úsporný využijete v případě, že potřebujete pracovat co nejdéle. Plusem je sběrný vak, který nepropouští prach, což je pro obsluhu mnohem příjemnější. Husqvarna si u tohoto modelu dala záležet také na praktičnosti. Vertikutátor obsluhujete ergonomickými řídítky a rukojeť se dá v případě potřeby lehce sklopit. Při výběru dejte opět pozor, zda kupujete set s akumulátory a nabíječkou nebo je budete dokupovat zvlášť.

husqvarna-s-138i
Zdroj: Husqvarna.com
Vertikutátor Husqvarna S 138i

Nejlepší ruční vertikutátor

GARDENA Combisystem 3395-20

GARDENA Combisystem 3395-20

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
GARDENA Combisystem 3395-20

GARDENA Combisystem 3395-20

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

U ručních vertikutátorů počítejte s fyzicky namáhavou prací. Před koupí proto dobře zvažte, zda by se vám nevyplatila o několik stovek vyšší investice do vertikutátoru na elektrický pohon.

Kypřič trávníků GARDENA Combisystem 3395-20

Práce s modelem GARDENA Combisystem 3395-20 je díky robustním kolům se speciálním vzorkem a nosnou osou o něco lehčí než s obyčejnými provzdušňovacími hráběmi. Sklonem násady můžete regulovat hloubku záběrů speciálních nožů s kluzným hřbetem. Nejvíce se osvědčí při odstraňování mechu a suché trávy. Pro větší travnaté plochy není tento typ vůbec vhodný. Vynaložená námaha by nebyla adekvátní výsledku. Pro trávníky o pár metrech čtverečních a předzahrádky však může být vertikutátor na kolečkách dobrým řešením. Výhodou tohoto řešení je také multifunkčnost. Na jedné násadě můžete libovolně měnit nejrůznější nástroje, které vám usnadní práci na zahradě po celý rok.

Tažené vertikutátory

Opakem ručních vertikutátorů jsou tažené vertikutátory, které se připojí za traktor nebo čtyřkolku. Tím, že mají zpravidla velkou šíři záběru, využijí je majitelé velkých zatravněných porostů.

Prohlédněte si celou nabídku vertikutátorů

Kde si koupíte nejlepší vertikutárory pro rok 2022

Fieldmann FZV 6050-B

Fieldmann FZV 6050-B

od  

Wolf Garten UV 35 B

Wolf Garten UV 35 B

od  

Fieldmann FZV 2004-E

Fieldmann FZV 2004-E

od  

Hecht 1848

Hecht 1848

od  

STIHL RLA 240

STIHL RLA 240

od  

Husqvarna S 138i bez aku

Husqvarna S 138i bez aku

od  

GARDENA Combisystem 3395-20

GARDENA Combisystem 3395-20

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Zahradničení

Jarmila Zechová Syptáková

Jarmila Zechová Syptáková

Redaktor

Praktická žena oceňující vychytávky, které usnadňují práci i každodenní život. S manželem a třemi dcerami si v podhůří jesenických hor užívá rodinnou pohodu. Ve volných chvílích pečuje o zahradu a kochá se její krásou. Miluje společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná vína i objevování sebe sama.

Více článků od Jarmily

Přečtěte si také