Seznam.cz

Nejlepší toustovače pro rok 2022

naservirovane-tousty
Zdroj: Pixabay.com
Veronika Gálová
Veronika Gálová před 8 měsíců

Chystáte se na koupi toustovače? Pak vás nemine procházení bohaté nabídky, ve které se firmy předhánějí v množství funkcí s cílem udělat z toustovače univerzálního pomocníka na zapečení skoro všeho. Jaké jsou rozdíly mezi toustovači a podle čeho poznáte, že jste narazili na ten pravý?

Nejlepší toustovače v roce 2022

Porovnat parametry
ETA Sorento Plus 5151 90000
1.
top

Pro kreativní přípravu pokrmů

ETA Sorento Plus 5151 90000

od  

Největší výhodou tohoto sendvičovače od firmy ETA je jeho všestrannost. Nejenže v něm tedy zapečete tousty, s jedenácti výměnnými destičkami, které jsou součástí balení, zvládnete připravit i lívance, vafle, koláčky a panini nebo ogrilujete maso či zeleninu. V ploténce na lívance jsou hravé tvary zvířátek, smajlíků a srdíček, které si děti jistě zamilují. Toustovač je velmi skladný a disponuje automatickou regulací teploty. V balení také najdete zajímavou sadu receptů. Nevýhodou může být jeho poměrně vyšší cena, ale pokud využijete všechny jeho funkce, pak se tento kup rozhodně vyplatí.

Tefal SW342D38
2.
top

Se třemi vyměnitelnými plotýnkami

Tefal SW342D38

od  

Toustovač Tefal se třemi výměnnými ploténkami na tousty, vafle a panini je perfektním pomocníkem za skvělou cenu. Součástí balení jsou sice pouze tři ploténky, ale firma nabízí spoustu dalších k zakoupení. Na běžné užívání ale ty, které jsou k dispozici, naprosto stačí. Jistě oceníte také snadnou údržbu přístroje, jelikož se díky nepřilnavému povrchu opravdu jednoduše myje a navíc můžete ploténky dát i do myčky. Výhodou je také vypínač na zadní straně, kterým většina sendvičovačů nedisponuje. Toustovač má oproti jiným modelům poněkud větší rozměry. Cena je na takto multifunkční toustovač opravdu přívětivá.

De'Longhi SW12BC.S
3.
top

Pro milovníky italského designu

De'Longhi SW12BC.S

od  

Toustovač od firmy De’Longhi na první pohled zaujme především svým elegantním zevnějškem. I tento sendvičovač je vybaven nepřilnavými destičkami, které se snadno čistí a můžete je mýt i v myčce. Na rozdíl od předchozích modelů ale nabízí pouze 2 druhy plotének, kromě toustů v něm tedy připravíte ještě vafle. Nevýhodou je poměrně vyšší cena na to, že nabízí méně destiček než jiné modely za podobné peníze. Pokud ovšem tento přístroj využijete i na přípravu vaflí, pak vás De’Longhi rozhodně nezklame, jelikož disponuje dostatečně prostornými ploténkami a hlubokými drážkami, takže těsto nebude nikam zatékat. Zajímavou vychytávku představuje i vestavěný tácek na odvádění tuku.

Sencor SSM4220SS
4.
top

Základní toastovač za dobrou cenu

Sencor SSM4220SS

od  

Hledáte-li spolehlivý toustovač bez výměnných plotének, který ovšem svoji funkci plní perfektně, je tento od značky Sencor skvělou volbou. V tomto toustovači sice nic jiného než obyčejné tousty opravdu nepřipravíte, ale zato je zvládne na jedničku. Díky čtvercovým ploténkám se toustovač lépe čistí. Tento toustovač je tedy jednoduchou volbou pro ty, kterým stačí pouze základní funkce, sendvičovač využijí jen příležitostně a nechtějí do něj příliš investovat.

Proč si pořídit toustovač?

Toustovač je ideální společník pro přípravu teplé snídaně, chutné svačiny nebo bleskové večeře. Chuti křupavého toustu a rozteklého sýra odolá málokdo, tím spíš, když vám příprava nezabere víc jak pár minut času. Toustový chléb seženete v mnoha variantách včetně celozrnného nebo bezlepkového, takže nemusíte dělat kompromisy mezi chutí a zdravou stravou.

Máte raději tousty nebo topinky? 

Nejprve je dobré uvědomit si rozdíl mezi toustovači, které také najdete pod označením sendvičovače, a topinkovače. Oba spotřebiče slouží k přípravě toustového chleba. Toustovače jsou rozevírací a vkládají se do nich dva tousty, které jsou naplněné a zapékají se, zatímco v topinkovači se opékají samotné toustové chleby nastojato.

Mohou toustovač používat děti? 

Použití toustovače je sice velmi jednoduché, i tak bychom k němu neměli pouštět děti mladší osmi let. Pro rodiny s dětmi je tak vhodné se výrazně zaměřit na bezpečnostní vlastnosti produktu.

Jaké jsou klíčové parametry toustovačů?

V zásadě můžeme rozlišit dva základní typy toustovačů, a to klasické a multifunkční.

Klasické toustovače 

Klasické toustovače nabízí pouze jeden typ plotýnek. Ty jsou většinou pevnou součástí přístroje, nelze je tak vyjmout a samostatně mýt v myčce nebo pod tekoucí vodou. To může být vnímáno jako nevýhoda. Naopak logickou výhodou je mnohem příznivější cena oproti přístrojům, které toho nabízejí víc.

Multifunkční toustovače

Tyto toustovače mají vyměnitelné ploténky a bývají také označovány jako 2v1, 3v1 nebo 4v1. Velkou výhodou multifunkčních toustovačů je právě možnost plotýnky vyjmout a umýt je samostatně. Nejčastěji se setkáte s těmito typy plotýnek:

Toustové – mohou být buď trojúhelníkové (toust je rozdělen diagonálně na dva trojúhelníky) nebo čtvercové (nemá další vnitřní členění). Setkat se ale můžete i s jiným tvarováním, podle kreativity výrobce.

Gril – podlouhlý nástavec s drážkami, které napodobuje funkci grilu. Je vhodný pro panini i přípravu steaků či zeleniny. Zapečete s ním i silnější pečivo jako jsou housky, chléb a bagety. Pro plnohodnotné použití této funkce je zapotřebí vyššího příkonu a delší doby pečení.

Vaflové – nástavec s mřížkovým vzorem a prohlubněmi pro přípravu tradiční belgické speciality.

Lívancové – prohlubně ve tvaru koleček pro přípravu lívanců.

Vyplatí se zakoupit multifunkční toustovač? 

Více funkcí neznamená vždy lepší koupi. V obou kategoriích najdete velmi kvalitní přístroje. Při vašem rozhodování se tak řiďte především tím, které funkce budete reálně využívat. Některé značky také nabízejí toustovače se základní výbavou s tím, že si další ploténky můžete přikoupit později.

Bezpečnost

Některé toustovače disponují  prvky, které zaručují jejich bezpečné užívání. V první řadě je to odizolovaná rukojeť přístroje, která vás uchrání od spálení. Dalším prvkem jsou protiskluzové nožičky na spodní straně. Ty mohou zabránit případnému sklouznutí přístroje z desky. Důležitá je pojistka proti přehřátí, která by měla být standardem. Přesto si před nákupem raději zkontrolujte, jestli ji toustovač opravdu má. V případě zapomenutí toustovače v zásuvce tak předejdete nejen spálení toustu, ale i mnohem větší pohromě.

Kontrolky a signalizace

Světelná signalizace je samozřejmostí u drtivé většiny toustovačů na trhu. V některých případech může ale panovat nejasnost ohledně jejich správného použití. Obvykle platí, že po zapnutí se rozsvítí červené světlo značící nahřívání. Po několika minutích se rozsvítí i zelené, což znamená, že je sendvičovač připravený na vložení toustu. Když zelené zhasne, toust je hotový.

Vypínač

Pokud toustovač nepřemísťujete, určitě upřednostníte přístroj se zabudovaným vypínačem. V opačném případě se toustovač vypíná až vytažením kabelu ze zásuvky.

Počet toustů a velikost přístroje

Nejběžnějším typem je toustovač na dva tousty, ale seženete i modely pro jeden, tři nebo čtyři tousty. Toustovače na více než dva tousty se hodí především pro rodiny, které tak ušetří čas. Co naopak neušetří, je místo. Je tak dobré zvážit, kam rozměrnější spotřebič uloží.

Velikost a tvar toustů

Toustovače se liší i velikostí plotének. Pokud chceme připravovat tousty v maximální velikosti, u některých méně rozměrných toustovačů neuspějeme. I u klasických toustových chlebů ale můžeme v závislosti na velikosti plotýnky zaznamenat rozdílnou podobu hotového pokrmu. Vložíme-li toust ve standardní velikosti do větších plotének, okraje zůstanou nestlačené. Někomu to vůbec nemusí vadit, pro jiného to bude významné mínus.

Příkon

Příkon má vliv na rychlost přípravy a schopnost přístroje udržet po celou dobu pečení požadovanou teplotu. Většinou se pohybuje v rozmezí od 700 do 900 W a platí, že čím je vyšší, tím lepší. Zaměřte se na tento parametr hlavně v případě, že je pro vás důležitá rychlost a také pokud byste chtěli pravidelně využívat i funkce grilu nebo vaflovače. Studené potraviny či těsto totiž nahřáté plotýnky schladí a s nízkým příkonem se doba přípravy značně prodlouží. Jestliže si chcete pořídit toustovač hlavně kvůli těmto funkcím, poohlédněte se spíše přímo po vaflovačích nebo kontaktních grilech, které mívají ještě vyšší příkon.

Materiál a design

Plotýnky bývají nejčastěji teflonové, méně často keramické. Teflonový povrch je antiadhezní, takže by se na něj nemělo nic přichytávat, je však také velmi choulostivý na odření.

Tělo toustovače bývá vyrobené z kombinace nerezu a plastu nebo je celé pouze z plastu. Nerezová varianta vypadá luxusněji a bývá kvalitnější a bytelnější. Převahu plastu najdete spíše u levnějších modelů. Jeho výhodou jsou snad jen rozmanitá barevná provedení.

Tipy pro hladký provoz a údržbu

Zápach nového produktu

Když toustovač poprvé zapnete, může vás nepříjemně překvapit pach spáleného plastu, který je způsoben prachem a dalšími nečistotami z výroby. Doporučuje se proto několik plátků toustů opéct a vyhodit. Zápach by měl po několika spuštění vymizet.

Jak prodloužit životnost plotýnek

Životnost toustovačů je nejvíce ohrožena citlivostí povrchu plotýnek. Ani dražší přístroj není zárukou, že se nám tousty po nějakém čase používaní nezačnou přichytávat. Jak opotřebení teflonového povrchu co nejvíce oddálit? V první řadě byste si měli pohlídat druh a množství náplně. Pokud přeženete množství sýra, vyteče vám náplň na plotýnky, ale i do mezer, ze kterých se pak špatně dostává pryč. Pozor si dávejte i na množství roztíratelného tuku a tousty mažte jen tenkou vrstvou, která neprosákne ven, a nebude se připalovat.

Po každém použití byste měli plotýnky očistit. Přestože u mnoha modelů je možné mytí v myčce, lepší službu teflonovému povrchu prokážete šetrným mytím v ruce s malým množstvím mycího přípravku. U toustovačů bez vyndavacích plotének můžete povrch setřít navlhčenou papírovou utěrkou.

Pokud se rozhlížíte po novém toustovači, neměli byste minout tyto modely.

TOP produkty v kategorii toustovačů

V kuchyni si s ním vyhrajete: Eta Sorento Plus 5151 90000

Novinka Eta Sorento Plus je odpověď tradiční české značky na to, jak má vypadat ideální víceúčelový toustovač pro rodinu s dětmi. Součástí balení je rovnou šest výměnných plotének, takže není potřeba je dokupovat. Abyste mohli všechny funkce využít naplno, součástí návodu je i sada receptů.

Eta Sorento Plus 5151 90000
Zdroj: Eta.cz

U tohoto toustovače oceníte i více jako dostatečný příkon 900 Wattů, automatickou regulaci teploty během přípravy, ochrannou tepelnou pojistku zabraňující přehřátí, antiadhezní povrchovou úpravu plotýnek a možnost skladování přístroje ve svislé poloze. Mínusem pak může být absence vypínače.

Toustovač Eta Sorento Plus je spolehlivý víceúčelový spotřebič. Jediné, s čím je potřeba počítat, je vyšší cena.

Když chcete víc, ale nemusíte mít všechno: Tefal SW342D38 Snack Time 3v1

Značka Tefal nabízí jak základní typy toustovačů, tak i kompletně vybavený přístroj se čtyřmi sadami plotýnek. Toustovač Tefal SW342D38 s příkonem 700 W je „zlatý střed“. V balení najdete 3 plotýnky, s kterými připravíte nejen klasické trojúhelníkové tousty, ale i vafle a panini. Pokud časem zjistíte, že by se vám hodily i další možnosti úpravy, můžete si dokoupit kompatibilní příslušenství jako desky na přípravu francouzské lahůdky croque monsieur nebo desky na dortíky.

tefal-snacktime-SW342D38
Zdroj: Tefal.cz

Mezi jeho výhody patří izolovaná rukojeť, zámková západka, která zabrání nechtěnému otevření přístroje při pečení toustů a přítomnost vypínače umístěného na zadní straně přístroje. Nástavce jsou antiadhezní a lze je mít v myčce.

De’Longhi kompaktní gril 2v1 Multigrill Easy SW12: Stane se ozdobou vaší kuchyně

Toustovač De Longhi Multi Grill Easy s příkonem 800 W zaujme především ty, kteří si potrpí na atraktivní design. Díky kompaktní velikosti ho lze bezproblémově skladovat téměř kdekoli, a to i ve vertikální poloze. Pomůže tomu i kabel, který lze omotat kolem nožek. Pokud se rozhodnete přístroj vzít sebou na dovolenou, v kufru se vám díky zamykatelnému systému neotevře.

De Longhi Multi Grill Easy SW12BC.S
Zdroj: Delonghi.com

Plotýnky jsou dostatečně prostorné a díky hlubokým drážkám u nástavce na přípravu vaflí by vám těsto nemělo nikam zatékat. Třešničkou na dortu je vestavěný tácek, který zajišťuje odvádění tuku. Přístroj disponuje vypínačem. Nevýhodou mohou být pouhé dvě vyměnitelné plotýnky v balení. Pokud byste chtěli třeba rozšíření na gril, musíte si připravit peníze navíc.

De Longhi Multi Grill Easy SW12BC.S zcela jistě není nejlevnějším toustovačem, ani neoplývá velkým množstvím příslušenství. Ovšem v tom stěžejním, což je příprava klasických toustů, vás nezklame, a ještě navíc překvapí zajímavými vychytávkami a promyšlenými detaily. Dobrou volbou bude také pro ty, kdo chtějí více využívat funkci vaflovače.

Sencor SSM 4220SS: Na tousty mám chuť jen občas

Jedná se o základní toustovač s příkonem 700 Wattů, který zaujme především skvělou cenou a příjemným designem. Sencor SSM 4220SS má ochranu proti přehřátí, zamykání tepelně izolované rukojeti a disponuje kontrolním světlem.

Sencor SSM 4220SS
Zdroj: Sencor.cz

Zaujme méně častým čtvercovým tvarem teflonových plotének, který se čistí o poznání snáz než ten trojúhelníkový. Důvodem bude i fakt, že ploténky nejsou vyjímatelné.

Sencor SSM 4220SS je jednoduchý toustovač pro ty, kteří nehledají další funkce. Zároveň bude dobrou volbou, pokud tousty připravujete jen příležitostně, a nechce se vám do přístroje příliš investovat.

Nabídka nejlepších toastovačů

ETA Sorento Plus 5151 90000

ETA Sorento Plus 5151 90000

od  

Tefal SW342D38

Tefal SW342D38

od  

De'Longhi SW12BC.S

De'Longhi SW12BC.S

od  

Sencor SSM4220SS

Sencor SSM4220SS

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Veronika Gálová

Veronika Gálová

Redaktor

Vystudovala na FFUK obor estetika, ale táhlo ji to k marketingu a psaní, u kterého nakonec zakotvila. Zaměřuje se na články o domácnosti a zahradě, které korespondují i s jejími zájmy. Dále ve volném čase ráda vyrazí s rodinou na výlety po méně známých koutech ČR, a nakonec vždy zjistí, že je všude dobře, ale doma nejlépe.

Více článků od Veroniky

Přečtěte si také