Seznam.cz

Nejlepší tenisové rakety pro začátečníky

Tenisová raketa pro začátečníky
Zdroj: Pixabay
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 6 měsíci

Tenis patří mezi nejoblíbenější sporty a těší se velké oblibě nejen u rekreačních sportovců. Chcete s tenisem začít? Aby vás hraní nepřestalo rychle bavit, musíte vhodně zvolit tenisovou raketu. Poradíme vám s výběrem a ukážeme nejlepší tenisové rakety pro začátečníky.

TOP 5 raket pro začátečníky

Porovnat paramentry
Babolat Boost Drive 2018 G3 vypletená grip L3
1.
top

Skvělý poměr cena/výkon

Babolat Boost Drive 2018 G3 vypletená grip L3

od  

Babolat Boost Drive 2018 je výborná raketa pro začátečníky a rekreační hráče, kteří se chtějí v tenise zlepšovat. Velikost hlavy a hmotnost rakety vám usnadní první tenisové údery. Vyvážení na střed zajistí ideální balanc mezi kontrolou úderu a jeho razancí. Perfektní volba s vynikajícím poměrem cena/výkon.

Wilson Roland Garros Team G3 grip L3
2.
top

Rovněž pro pokročilé hráče

Wilson Roland Garros Team G3 grip L3

od  

Raketa do tenisových začátků od populární americké společnosti Wilson. Wilson Roland Garros Team G3 vám vzhledem k nízké hmotnosti poskytne při hře dostatek pohodlí. Velikost hlavy ocení začátečníci i pokročilí. Špičková tenisová raketa, se kterou můžete pilovat svoji hru.

HEAD MX Spark Tour Red G3
3.
top

Pro talentované začátečníky

HEAD MX Spark Tour Red G3

od  

HEAD MX Spark Tour Red G3 má na raketu pro začínající a rekreační hráče poměrně malou hlavu. Hodí se proto pro sportovce, kteří mají raketové sporty v ruce a nebudou tolik bojovat s přesným trefením míčku. Díky nízké hmotnosti rakety se při hře nenadřete a budete šetřit svoji ruku. Tenisová raketa vyniká poměrem cena/výkon.

Babolat Pulsion 102 2015 černá/žlutá
4.
top

Kvalitní a levná volba

Babolat Pulsion 102 2015 černá/žlutá

od  

Solidní raketa za velmi přijatelnou cenu. Velikost hlavy i hmotnost odpovídají potřebám nových hráčů. Pokud hledáte cenově dostupnou raketu, ale nechcete za každou cenu sahat po nejlevnějších modelech, Babolat Pulsion 102 2015 vás nezklame.

Wish 590 Fusiontec oranžová L3
5.
top

Velmi nízká cena

Wish 590 Fusiontec oranžová L3

od  

Nejste si jisti, zda vás tenis bude bavit a zůstanete u něj? Jestli hledáte co nejlevnější raketu, se kterou byste si hraní vyzkoušeli, nabízí se Wish 590 Fusiontec. Velká hlava rakety vám usnadní první údery.

Typy tenisových raket

Tenisové rakety se vyrábí v mnoha typech, které jsou určené pro specifickou skupinu hráčů. Dají rozdělit do několika skupin, kterými se lze při výběru rakety řídit.

Tenisové rakety podle věku a pohlaví hráče

 • Dětské tenisové rakety: Určené pro nejmenší tenisty a tenistky. Velikost rakety, její délka, hmotnost i grip jsou přizpůsobeny dětské ruce. Hlava rakety je v porovnání s rukojetí nepoměrně velká, aby se dítě do míčku snáze trefovalo.
 • Juniorské tenisové rakety: Rakety pro dospívající, které slouží jako přechod od dětských raket k dospělým. Obvykle se vyrábí pro děti od 130–140 cm výšky.
 • Dámské tenisové rakety: Standardní dospělé rakety vytvořené na míru ženám. Oproti unisexovým modelům jsou lehčí a mají užší grip. Barvy a design reflektují tradiční preference žen.
 • Unisexové tenisové rakety: Tenisové rakety pro dospělé. Občas jsou označovány jako pánské, nicméně tento termín je nepřesný, protože s raketami mohou bez problémů hrát i ženy.

Tenisové rakety podle úrovně hráče

 • Tenisové rakety pro začátečníky a rekreační hráče: Rakety přizpůsobené začínajícím tenistům, kteří hrají příležitostně na rekreační úrovni. Typickými rysy jsou nižší hmotnost, větší hlava a vyvážení do hlavy, eventuálně na střed.
 • Tenisové rakety pro pokročilé hráče: Modely určené pro tenisty, kteří ovládají základní techniku a chodí hrát pravidelně. V porovnání s předchozím typem je raketa těžší a její hlava o něco menší. Vyvážení směřuje na střed, případně mírně do rukojeti.
 • Tenisové rakety pro závodní hráče: Špičkové rakety pro tenisty, kteří mají údery zcela pod kontrolou. Vyznačují se vyšší hmotností a malou hlavou. O vyvážení rozhoduje styl hry daného hráče.
Hráč s tenisovou raketou dobíhá míček
Zdroj: Pixabay
Začínajícímu hráči profesionální tenisová raketa spíše uškodí.

Jak vybrat tenisovou raketu

V tomto článku vám poradíme s výběrem rakety pro dospělé začátečníky. Podle čeho a jak vybrat tenisovou raketu, abyste si hraní užívali a mohli se v tenise zlepšovat? Klíčové je zaměřit se na několik základních parametrů.

Velikost hlavy

Velikost hlavy se udává nejčastěji v cm² (centimetrech čtverečních) nebo v i² (čtverečních palcích) a vyjadřuje plochu, kterou můžete míček odpálit na druhou stranu kurtu. Běžně se velikost hlavy rakety pohybuje mezi 600–760 cm². S hlavou rakety roste také tzv. sweet spot, tedy část plochy zajišťující ideální odpal.

Obecně samozřejmě platí, že čím větší je hlava rakety, tím snáze míček trefíte. Rakety s velkou hlavou jsou tak pro začátečníky perfektní. Zároveň si ale uvědomte, že velká hlava vám ubírá na kontrole a přesnosti. Zejména rekreační hráči, kteří si již osvojili tenisové základy, proto nemusí sahat po raketách s největší hlavou.

V souvislosti s velikostí hlavy tenisové rakety narazíte na několik různých pojmů.

 • Super Oversize: Plocha hlavy je větší než 740 cm².
 • Oversize: Velikost hlavy mezi 690–739 cm².
 • Midplus: Plocha hlavy od 601–689 cm². Občas děleno do dalších tří podkategorií na Midplus 1 (601–644 cm²), Midplus 2 (645–659 cm²) a Midplus 3 (660–689 cm²).
 • Midsize: Rakety s plochou hlavy menší než 600 cm².

Jako začátečník nebo rekreační hráč vybírejte rakety s velikostí hlavy alespoň 660 cm². Nejširší nabídka bývá v kategorii Midplus 2, která je velmi univerzální a uspokojí jak lepší rekreační, tak pokročilé tenisty. Do skupiny Midsize se řadí především profesionální tenisové rakety.

Hmotnost tenisové rakety

Většina tenisových raket váží od 250 do 320 gramů. Hmotnost je vždy uváděna bez výpletu. Reálně počítejte zhruba s 20 gramy navíc – za cca 12–15 g stojí výplet, za zbytkem tlumítko a omotávka. Na první pohled se vám může zdát několik desítek gramů zanedbatelných, ale po hodině hraní rychle pocítíte rozdíl. Lehká raketa vám poskytne lepší ovladatelnost a bude šetřit váš pohybový aparát. To je důležité hlavně u začátečníků, kteří nemají zažité správné pohybové vzorce.

Na těžší rakety sázejí pokročilí a profesionální hráči. Mohou s nimi přesněji umisťovat své údery a přidat jim na razanci – s hmotností rakety totiž narůstá i švihová hmotnost, tzv. swingweight. Tyto aspekty pro vás na začátku nejsou na prvním místě. Raději vybírejte z lehčích raket, které vám odpustí technické nedostatky. Postupem času, jak se budete ve hře zlepšovat, přejděte k těžším raketám. Hmotnost rakety ale nenavyšujte skokově – maximálně o 15 gramů.

Rakety lze rozdělit na:

 • ultralehké: do 260 g,
 • lehké: 260–279 g,
 • středně těžké: 280–299 g,
 • těžké: 300–314 g,
 • velmi těžké: více než 315 g.

Pokud s tenisem začínáte, volte rakety do 280 gramů. Silově zdatní začátečníci mohou sáhnout i do středně těžké kategorie.

Délka tenisové rakety

Standardní délka dospělé tenisové rakety je 68,5 cm. Tento rozměr by měl vyhovovat drtivé většině hráčů. Menší tenisté nebo junioři občas využívají rakety o půl centimetru kratší. Existují také speciální prodloužené rakety pro velmi vysoké hráče. Jejich délka se obvykle pohybuje do 71,5 cm. Délka tenisové rakety nesmí podle pravidel překročit 73,66 cm.

Vyšší hráči s prodlouženou raketou získají lepší koordinaci pohybu a delší dosah u země. Větší pákový efekt dodá razanci podání. Neznamená to však, že byste měli délku rakety uměle navyšovat. Jestli výškou skutečně výrazně nevybočujete, sáhněte po klasické raketě s délkou 68,5 cm.

Vyvážení tenisové rakety

Dosud zmíněné parametry se nabízí na první pohled a nejspíš vás ničím nepřekvapily. S vyvážením tenisové rakety to tak již být nemusí. Vyvážení vám říká, kde se nachází rovnovážný bod rakety. Každá raketa má hmotnost po své délce rozprostřenou jinak. Rozlišují se tři hlavní typy vyvážení – do hlavy, na střed a do ruky. Vyvážení do ruky tedy v praxi znamená, že se rovnovážný bod nachází blíže k rukojeti.

Jak vyvážení tenisové rakety ovlivňuje hru? Vyvážení do hlavy dodává úderům razanci. To jako začátečník oceníte. Nicméně raketu vyváženou do hlavy zvolí i profesionální hráči, kteří mají tenis založený na tvrdých úderech od základní čáry.

Vyvážení do ruky vám zase pomůže lépe kontrolovat a umisťovat údery. Hodí se tak spíše pro pokročilejší hráče, kterým tenisová technika nedělá problémy a nevadí jim, že musí při úderech vynaložit větší úsilí. Vyvážení do středu poskytuje určitou univerzálnost – kompromis mezi kontrolou a sílou.

Vyvážení se měří od konce rukojeti směrem k hlavě rakety. Nejčastěji se udává v milimetrech.

 • Méně než 320 mm = vyvážení do ruky,
 • 320–339 mm = vyvážení mírně do ruky,
 • 340–349 mm = vyvážení na střed,
 • 350–355 mm = vyvážení mírně do hlavy,
 • více než 355 mm = vyvážení do hlavy.

Velikost gripu tenisové rakety

Grip je označení pro rukojeť rakety. Ta se může lišit svou tloušťkou. Rukojeť nebývá zcela oválná, ale osmihranná. Díky tomu padne lépe do ruky a neprotáčí se v ní. Velikost gripu je označována čísly 0–5. Před číselnými údaji na raketě často najdete písmeno L či G. Čím vyšší číslo, tím tlustší grip. Jste urostlý muž s velkou rukou? S největší pravděpodobností skončíte u tenisové rakety s gripem L4–L5. Drobnějším mužům sedí grip L3, stejně jako ženám s větší rukou. Menší gripy využívají spíše ženy a junioři.

Jak poznat správnou tloušťku rukojeti? Pokud máte možnost raketu vyzkoušet osobně, uchopte ji, jako byste ji drželi při hře. Mezi dlaň a konečky prstů by se vám měl vejít ukazováček druhé ruky. Když je ukazováček obklopen volným prostorem, hledejte raketu s menším gripem. Jestliže naopak ukazováček mezi dlaň a prsty nevklíníte, potřebujete tlustší rukojeť.

Nemůžete-li grip vyzkoušet, spolehněte se na následující tabulku, ve které najdete obvod rukojeti v milimetrech ve vztahu k číslování.

Gripy tenisových raket

Obvod v mmVelikost gripuVhodné pro
100–102L0juniory a ženy s velmi malou rukou
103–105L1juniory a ženy s malou rukou
106–108L2ženy, muže s velmi malou rukou
109–111L3muže s malou rukou, ženy s velkou rukou
112–114L4muže s větší rukou
115–117L5muže s velmi velkou rukou

Výběr gripu rozhodně nepodceňujte. Špatná volba vyústí v bolesti zápěstí, lokte a potažmo celé paže. Nemluvě o tom, že se tenis nikdy správně nenaučíte, protože raketu při úderech stěží udržíte ve správné poloze. Mějte na paměti, že s příliš velkým gripem nic neuděláte. Na tenčí rukojeť si lze přidat vrchní omotávku, kterou si pomůžete až o 2 mm.

Další parametry

Uvedené parametry vám postačí k tomu, abyste si dokázali zvolit vhodnou raketu. Není ale od věci mít alespoň základní povědomí o několika dalších skutečnostech.

Výplet má různé podoby, které jsou dané poměrem krátkých a dlouhých strun. V závislosti na tom se mění herní vlastnosti. Pro začátečníky je nejvhodnější výplet 16×19 (16 dlouhých a 19 krátkých strun). Tento výplet se používá nejčastěji. Dodá vám větší sweet spot a míčku rychlost. Alternativu představuje například výplet 16×18 (pro ještě tvrdší údery, ale za cenu kratší životnosti výpletu) nebo 18×20 (maximální kontrola úderu, dlouhá životnost výpletu).

Tenisové rakety pro začátečníky většinou pořídíte rovnou s výpletem. Ten by vám měl zatím stačit. Později si můžete nechat raketu vyplést jiným výpletem, který bude reflektovat váš styl hry. Uvědomte si, že výplet je spotřební zboží, které musíte měnit. Kolik hodin týdně hrajete, tolikrát do roka byste měli výplet vyměnit. Při dvou hodinách týdně tedy nechte raketu nově vyplést dvakrát za rok. Nicméně výplet ztrácí své vlastnosti nejen hraním, ale také časem nebo pod vlivem počasí.

Rámy rakety disponují různou šířkou – běžně se pohybuje od 17 do 30 mm. Širší rám pro vás bude pohodlnější. Na začátku nekontrolujete pohyb rukou tak přesně a řadu úderů zahrajete blízko rámu. Raketa s širším rámem zůstane v těchto případech stabilní a nebude se vám v ruce „kroutit“. Profesionální rakety však mají užší rám a zajistí hráči lepší kontrolu úderu.

Výběru rakety věnujte dostatečnou pozornost

Přestože jste začátečník, výběr tenisové rakety neberte na lehkou váhu. Špatně zvolená raketa vám tenis rychle otráví či v horším případě povede ke zranění. Chcete-li se zlepšovat a tenis hrát dlouhodobě, snažte se nedívat primárně na cenu. Zohledňujte především hmotnost rakety, velikost její hlavy a jestli vám grip padne do ruky. Když budou tyto parametry odpovídat, jste na nejlepší cestě k tomu, aby se tenis zařadil mezi vaše nejoblíbenější koníčky.

Tenisová raketa pro začátečníky položená na antuce
Zdroj: Pixabay
Nedopusťte, aby špatný výběr tenisové rakety ovlivnil váš vztah k tenisu.

Babolat Boost Drive 2018 G3 vypletená grip L3

Babolat Boost Drive 2018 splňuje všechny požadavky, které začátečník na raketu má. Hmotností je přesně na pomezí ultralehkých a lehkých raket. Hlava rakety patří v rámci kategorie Midplus k těm největším. Vyvážení na střed zajišťuje univerzálnost. Pořizovací cena je vyšší, ale poměr cena/výkon zůstává výborný. Přestože značka Babolat možná nemá takový zvuk jako Wilson nebo Head, určitě se nespálíte – jedná se o nejstarší společnost specializující se na raketové sporty. S raketou této značky hraje například Rafael Nadal.

Wilson Roland Garros Team G3 grip L3

Zástupce prověřené a velmi oblíbené značky Wilson. Model Roland Garros Team cílí na tenisové začátečníky, ale svými parametry nadchne i mírně pokročilé. Raketa vyniká nízkou hmotností. S vyvážením na střed získáte kontrolu nad umístěním i sílou úderů. Velikost hlavy je pro začátečníky stále uspokojivá a vystačí vám i poté, co se ve hře zlepšíte. Za raketu si sice trochu připlatíte, ale dlouho nebudete mít potřebu ji měnit.

HEAD MX Spark Tour Red G3

Výbornou raketu pro začátečníky vyrobila také společnost Head. Vzhledem k velikosti hlavy a vyvážení mírně do ruky bude model MX Spark Tour Red G3 vhodnější spíše pro tenisty, kteří mají talent nebo zkušenosti z jiných raketových sportů. Ti pak mohou s raketou hrát dlouhé roky. Nízká hmotnost šetří zápěstí hráče a přináší jednoduchou manipulaci. Vzhledem ke své kvalitě se raketa prezentuje velice příznivou cenou.

Babolat Pulsion 102 2015 černá/žlutá

Další zástupce francouzské značky Babolat. Pulsion 102 2015 láká zajímavou cenovkou – v porovnání s dražšími modely je raketa o několik stovek levnější. Začátečníky přitom stále potěší optimálními parametry. Zejména nízká hmotnost rakety usnadní vaše tenisové začátky. Nicméně ani velikost hlavy spadající do kategorie Midplus 3 se s potřebami nováčka nijak nevylučuje, naopak. V nižší cenové kategorii jedna z nejatraktivnějších možností.

Wish 590 Fusiontec oranžová L3

Téměř jistě bychom našli kvalitativně lepší raketu, kterou by šlo zařadit na páté místo výběru. Přesto jsme se rozhodli pro Wish 590 Fusiontec, protože útočí na zcela jiné zákazníky než předchozí modely. Raketa je určena především pro hráče, kteří si zatím nejsou jistí, zda u tenisu zůstanou nebo chtějí za vybavení utratit co nejméně. Pro pokročilé již raketa nebude dostatečná, ale první údery vám s Oversize hlavou půjdou o poznání snadněji.

Zobrazit nabídku všech tenisových raket

Kde koupit nejlepší tenisové rakety pro začátečníky

Babolat Boost Drive 2018 G3 vypletená grip L3

Babolat Boost Drive 2018 G3 vypletená grip L3

od  

Wilson Roland Garros Team G3 grip L3

Wilson Roland Garros Team G3 grip L3

od  

HEAD MX Spark Tour Red G3

HEAD MX Spark Tour Red G3

od  

Babolat Pulsion 102 2015 černá/žlutá

Babolat Pulsion 102 2015 černá/žlutá

od  

Wish 590 Fusiontec oranžová L3

Wish 590 Fusiontec oranžová L3

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Sportovní vybavení

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také