Seznam.cz

Nejlepší robotické sekačky. Které to jsou a jak je vybrat?

Jarmila Zechová Syptáková
Jarmila Zechová Syptáková před 9 měsíců

Abyste posekali trávník, nemusíte běhat několikrát do měsíce se sekačkou po zahradě. Chytré robotické sekačky to udělají za vás. Dokážou se vyhnout překážkám, zvládnou sekání ve svahu a poradí si s údržbou malé předzahrádky i rozlehlé zahrady. Poradíme vám, jak vybrat nejlepší robotickou sekačku pro váš trávník a seznámíme vás s nejosvědčenějšími modely.

Nejlepší robotické sekačky roku 2023

Porovnat parametry

Ideální sekačka pro malý trávník

GARDENA Sileno Minimo 250

od  

Velmi tichá sekačka se šířkou záběru pouhých 16 cm je ideální pro údržbu malých trávníků do 250 m2. Vhodná je i pro mírně svažitý terén se sklonem do 25 procent. Se svými 6,1 kg patří mezi nejlehčí robotické sekačky. Po plném dobití zvládne sekat 65 minut. Následné nabíjení trvá o 10 minut déle.

Poradí si s menšími nerovnostmi

AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah

od  

Tichá robotická sekačka je určená pro sekání travnatých ploch do velikosti 500 m2. Dvounožový žací systém umožňuje sekačce dokonalý sestřih trávy. Je vybavena senzory proti krádeži, které zároveň chrání děti a zvířata před zraněním. Intuitivní a jednoduché ovládání funguje přes aplikaci s podporou hlasového asistenta.

Nepotřebuje obvodové vodiče

Techline Tech D6

od  

Náhon na všechny kola a schopnost zvládnutí svahu se sklonem do 50 % předurčuje sekačku především k používání na malých svažitých zahradách do 200 m2 ve svahu. Největší předností sekačky je, že se pro orientaci v terénu obejde bez drátů. O přesnost její práce se stará několik senzorů. Nevýhodou je její ruční dobíjení a nevelký rozsah nastavení výšky sečení.

Cenový hit

Riwall Pro RRM 1000 1 x 4 Ah

od  

Chcete sekačku s jednoduchým ovládáním a bez zbytečných funkcí? Zvolte tento model. Někdy sice před úplným vybitím nestačí dojet do nabíjecí stanice, ale jinak je na ni spolehnutí. Zahradu poseká na výbornou a bez jakéhokoli programování. Výhodou je snadné nastavení výšky střihu v dostatečném rozsahu 25 mm až 65 mm a levné náhradní díly.

Pro velké a členité zahrady

BMK Trading Mower BM6 Smart 1x 6,6 Ah

od  

Bojujete s prorůstáním mechu do trávníku? Máte hodně členitý a velký pozemek? Pokud jste odpověděli ano, bude pro vás tato sekačka nejlepší volbou. Výbavou a kvalitou provedení patří o třídu výš. Její cena je však podstatně nižší. Na jedno nabití dokáže sekat až 3 hodiny a rozpozná hustší nebo vyšší trávu, kterou pečlivě poseká.

Robotická sekačka s GPS

Husqvarna Automower 430X

od  

Pro majitele malých pozemků je tato sekačka zbytečnou investicí. Těm, co potřebují sekat rozlehlé trávníky se už ale může vyplatit. Ušetří vám spoustu času, protože se o pravidelnou údržbu trávníku postará za vás. Poradí si s náročným terénem i stoupáním. Pracuje i za deště a snadno jí ovládáte prostřednictvím mobilní aplikace nebo hlasových příkazů. Jedinou nevýhodou je, že nedokáže sekat až ke krajům.

Aktualizováno 5. 1. 2023

Proč si pořídit robotickou sekačku a jak si ji vybrat?

Robotická sekačka vám ušetří spoustu času, který můžete věnovat třeba svým koníčkům. Už se nebudete muset stresovat tím, že vám přeroste tráva, když bude týden v kuse pršet. Vaše zahrada bude stále upravená. Většina sekaček je velmi tichých, takže sekáním nebudete obtěžovat svoje okolí. Není proto problém sekat i v neděli nebo kdykoliv během večera či noci. Na rozdíl od jiných sekaček nemají robotické sekačky sběrný koš, protože trávu mulčují. Co to znamená? Sekačka rozseká stébla na miniaturní kousky, které se tlením postupně rozloží a slouží jako přírodní hnojivo pro trávník. Jednoduchou obsluhu ocení vaši starší příbuzní, kteří už nemají sílu na sekání trávníku. Robot jim umožní starat se o zahradu bez cizí pomoci. Robotické sekačky jsou ale výrazně dražší než jiné typy sekaček, proto se vyplatí věnovat výběru náležitou pozornost. Podle čeho vybrat tu nejlepší?

Velikost a členitost pozemku je při výběru zásadní

Mezi sekačkami jsou velké rozdíly. K dispozici máte robotické sekačky pro malé předzáhradky do 200 m2, ale i takové, které zvládnou obhospodařovat pozemek o velikosti 20 000 m2. Robotickou sekačku je proto potřeba vybírat s ohledem na velikost sečeného pozemku, který by měl odpovídat výkonu sekačky a kapacitě její baterie. Po sekačce s nízkým výkonem nemůžete chtít, aby si poradila s velkou travnatou plochou. Na druhou stranu, není chybou, když si na menší pozemek koupíte sekačku se silným motorem, která je určená pro větší plochu. Jen za ní nejspíš zaplatíte podstatně více peněz.

Ne každá robotická sekačka se hodí do zahrad, ve které je spoustu záhonků a cestiček a stromů, kterým se musí stroj při práci vyhýbat.  Proto je důležité znát také minimální rozestup mezi překážkami, který bývá nejčastěji nejméně 90 cm a více. Máte zahradu do nebo z kopce? V tom případě pro vás bude důležitý údaj o sklonu, při kterém dokáže sekačka pracovat. Nejčastěji se setkáte s rozmezím sklonu 15– 50 %.

Vymezení prostoru

Sekačka potřebuje znát hranice, ve kterých se bude pohybovat. Většině modelů je proto potřeba vymezit plochu sečení pomocí obvodových vodičů. Aby vám dráty na zahradě nepřekážely a nebránily v údržbě zahrady, je praktičtější je instalovat několik centimetrů pod zem. Pokud se smíříte s jistým omezením a dávkou opatrnosti, je možné instalovat obvodový drát nad zem pomocí připevňovacích kolíků.  Nelíbí se vám ani jedno řešení? Zvolte si sekačku Techline Tech D6, která pracuje bez vodícího drátu.

Výdrž baterie

O tom, co sekačka zvládne a jak dlouho vydrží pracovat rozhoduje baterie. Proto byste se při výběru měli soustředit i na ni. Za jak dlouho se plně dobije? Jak dlouho nabitá baterie vydrží? Levnější sekačky vydrží sekat „na jeden zátah“ přibližně hodinu, což je pro malé trávníky dostačující doba. Pro majitele větších pozemků jsou však vhodné výkonnější typy sekaček, které vydrží pracovat i několik hodin v kuse. Při posuzování údajů od výrobce berte v potaz, že výdrž baterie platí při ideálních podmínkách. Skutečný pracovní čas ovlivňuje spoustu faktorů jako je například opotřebení robota, nebo výška sečené trávy. Čím je vyšší, tím je sečení energeticky náročnější.

Některé robotické sekačky posekají trávu i pod překážkou.

Jak se robotická sekačka nabíjí?

Výhodou většiny robotických sekaček je, že se sami postarají i o nabití baterii. Přístroj pozná, kdy je potřeba baterii dobít. Sám si zajede do nabíjecí stanice, odkud po získání plné kapacity opět vyjede pracovat. Dobu, kdy má sekačka sekat, si určujete sami. Může pracovat bez omezení, ale je také možné nastavit, že o víkendu a v noci bude sekačka v klidu. Poloautomatické robotické sekačky je třeba nabíjet ručně.

Ovládání sekačky ručně nebo přes chytrý telefon

Nejběžnější způsob ovládání sekačky je pomocí integrovaného ovládacího panelu na těle sekačky. Některé robotické sekačky je možné ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Na displeji svého telefonu můžete kontrolovat práci sekačky nebo měnit její nastavení.

Jaké nože jsou nejlepší?

Pro dokonale střižený trávník jsou nejvhodnější volně otočné břity, které se podobají žiletkám. Jsou ideální pro pravidelné a časté zastřihávání nízké trávy. Nevýhodou je jejich krátká životnost. Během sezóny je budete muset nejspíš několikrát vyměnit. Pro vyšší trávu jsou vhodnější trvanlivější, klasické nože vyrobené z jednoho kusu kovu, které by se však měly pravidelně brousit.

Výška a šířka sečení

Důležitým parametrem při výběru robotické sekačky je možnost nastavení výšky sečení. Levnější modely sekaček mívají omezené nastavení výšky. U kvalitnějších sekaček je možné rozsah zvětšit v obou směrech. Výška sečení se pohybuje od 1,5 cm až do 10 cm.  Sekačka se obejde bez vaší asistence, proto není šířka záběru sečení až tak důležitý parametr. Jako u ostatních typů sekaček ale platí, že čím širší záběr, tím dříve bude trávník posekaný. Na úzký pruh trávníku se hodí nejmenší šířka záběru, která je přibližně 15 cm. Na velké plochy si pořiďte robota se záběrem 50 až 60 cm. Pro běžný pozemek kolem domu si vystačíte s nejběžnějším rozmezím kolem 20 až 25 cm.

Hlučnost

Údaj o hlučnosti by pro vás měl být důležitý, když se budete na zahradě pohybovat zároveň se sekačkou. Dejte přednost modelům s uváděnou hlučností nižší než 65 dB. Pro vaši představu, šelest listí má hladinu hlučnosti 60 dB.

Zabezpečení proti krádeži

Většina modelů je vybavena PIN kódem, bez kterého se sekačka nerozjedete. Některé jsou vybavené speciálním senzorem, díky kterému sekačka pozná, že ji někdo zvednul ze země a míří za ohraničenou oblast. Pokud se tak stane, spustí se alarm nebo sekačka deaktivuje všechny funkce. Zprovoznit ji můžete jen po zadání správného PIN kódu.

Orientace v terénu

  • Ultrazvukový senzor – sekačka díky senzoru rozpozná překážky, kterým se vyhne
  • GPS – robot vybavený GPS zná svoji aktuální polohu, proto se nepohybuje náhodně, ale přesně ví, kde ještě nesekal. Pokročilou funkci využijete u členité zahrady s nejrůznějšími zákoutími a překážkami.

Dešťový senzor

Senzor rozpozná, když začne pršet a vydá sekačce signál pro návrat do dobíjecí stanici. Jakmile přestane pršet, sekačka se vrátí ke své práci. Tato funkce nechrání sekačku před nepřízní počasí, ale váš trávník.

Automatické čištění

Abyste nemuseli vždy po pár dnech používání sekačku složitě čistit, výrobci některé modely vybavily funkcí automatického čištění. Sekačka může mít samočistící kola nebo odstraňovač mulče, který brání tomu, aby se vlhké kusy trávy lepily na spodní stranu sekačky. Roboti vybaveni těmito vychytávkami však patří k výrazně dražším modelům. Jedním z nich je například STIHL iMOw RMI 632, jehož cena se pohybuje nad 50 000 Kč.

6 tipů na nejlepší robotické sekačky pro každou zahradu

Robotické sekačky pro zahrady od 200 do 500 m²

GARDENA Sileno Minimo 250

GARDENA Sileno Minimo 250

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
GARDENA Sileno Minimo 250

GARDENA Sileno Minimo 250

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah

AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah

AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Techline Tech D6

Techline Tech D6

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Techline Tech D6

Techline Tech D6

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

GARDENA Sileno Minimo 250

Potřebujete sekat úzký pruh trávníku nebo předzahrádku před domem? Chcete malou, kompaktní a lehkou sekačku? Pořiďte si sekačku GARDENA Sileno Minimo 250, která zhruba hodinu pracuje a o něco víc se nabíjí. Díky úzké, pouze 16 cm šířce záběru zvládne posekat i hůře dostupná místa. Mezi ohraničujícími vodiči však potřebuje minimálně 60 cm průchod.

robotická sekačka
Zdroj: www.gardena.com
Robotická sekačka GARDENA Sileno Minimo 250 je určena pro malé předzahrádky

Zvládne i práci na pozemku ve svahu se sklonem do 25 % a využijete jí na plochách do 250 m2. Po nárazu do překážky se sekačka zastaví a hledá jinou cestu kolem. Ovládací panel bez displeje najdete na horní části sekačky, ale stroj je možné ovládat i prostřednictvím mobilní aplikace. K okamžitému nouzovému zastavení je sekačka vybavena tlačítkem STOP.

AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah

Tichý elektrický motor s hlučností stejnou jako šelest listí vám umožní ji mít v provozu třeba i v noci. Sekačka AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah je koncipována na péči o trávník s maximální plochou do 500 m2, která zvládne sklon stoupání až 45 %.

robotická sekačka AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah
Zdroj: alko-garden.cz
Robotická sekačka AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah s možností hlasového ovládání

Bezpečností senzory ochrání lidi a zvířata před nechtěným úrazem a sekačku před odcizením. Milovníci kvalitního sestřihu trávy ocení plynulé centrální nastavení výšky sečení v rozmezí od 25 do 55 mm.  Sekačka se pohodlně ovládá prostřednictvím aplikace s podporou hlasového asistenta.

Robotická sekačka bez drátu Techline Tech D6

S poloautomatickou robotickou sekačkou určenou pro sekání ploch do 200 m² Techline Tech D6 můžete začít ihned sekat. Nepotřebuje vodící dráty ani žádnou instalaci. Jediné, co budete muset pravidelně dělat, je ručně ji po vybití akumulátoru dobít. Je vhodná i pro sekání svahů se sklonem do 50 %, což jí umožňuje pohon všech kol.

robotická sekačka bez instalace Techline Tech D6
Zdroj: www.techlinerobots.cz
Robotická sekačka bez instalace Techline Tech D6

Mezi robotickými sekačkami vyčnívá díky svému neotřelému vzhledu. Oproti sekačce GARDENA Sileno Minimo 250 má o 9 cm širší rozsah šířky sečení a dvojnásobnou výdrž baterie. Stojí však také o deset tisíc víc. Pro někoho může být argumentem pro koupi, že sekačka nepotřebuje instalaci.

Sekačka je vybavena několika chytrými senzory, které zkvalitňují její práci. Senzor trávy umožňuje sekačce vyhnout se výmolům nebo místům bez travního porostu. Pokud je však mezi trávníky chodník, nelze nastavit, aby jej přejížděla. Senzor úsporného režimu chrání sekačku před zbytečným opotřebením. Rozpoznává posekanou část, čímž jí zkrátí pracovní dobu.

Robotická sekačka od 500 do 1000 m2

Riwall Pro RRM 1000 1 x 4 Ah

Riwall Pro RRM 1000 1 x 4 Ah

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Riwall Pro RRM 1000 1 x 4 Ah

Riwall Pro RRM 1000 1 x 4 Ah

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Nejlevnější robotická sekačka Riwall Pro RRM 1000

Nejlevnější sekačka v našem výběru, která se osvědčila při sekání zahrad do velikosti 1000 m2 je Riwall Pro RRM 1000 1 x 4 Ah. Jedná se o velmi jednoduchý a levný model, který však velmi dobře seká a poradí si i s údržbou trávníku na svahu se sklonem do 30 %. Pokud nepotřebujete speciální funkce, je sekačka skvělou volbou za rozumné peníze.

nejlevnější robotická sekačka Riwall Pro RRM 1000
Zdroj: www.riwall.cz
Riwall Pro RRM 1000 patří mezi nejlevnější, ale přesto funkční robotické sekačky.

Neobvyklý je v této cenové kategorii velký rozsah nastavení výšky sečení 25 mm až 65 mm. Robotická sekačka je osazena motorem s bezuhlíkovou technologií, díky kterému je velmi tichá. Sekačka pozná, kdy je čas na dobití a sama si zajede do nabíjecí stanice.

Nejlepší robotické sekačky pro velké pozemky do 32002

BMK Trading Mower BM6 Smart 1x 6,6 Ah

BMK Trading Mower BM6 Smart 1x 6,6 Ah

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
BMK Trading Mower BM6 Smart 1x 6,6 Ah

BMK Trading Mower BM6 Smart 1x 6,6 Ah

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Husqvarna Automower 430X

Husqvarna Automower 430X

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Husqvarna Automower 430X

Husqvarna Automower 430X

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Nejlepší robotická sekačka BMK Trading Mower BM6 Smart 1x 6,6 Ah

Příznivcům smart robotických sekaček by mohl vyhovovat model BMK Trading Mower BM6 Smart. Jako u jediné sekačky v našem výběru jsme na ni nenašli negativní uživatelskou recenzi. Patří k nejlepším sekačkám v našem výběru a je určena pro velké plochy do 1500 m2. Neobejdou se bez ní ani příznivci dokonalého trávníku. Ostré nože sekají trávu na jemné kousíčky. Pokud sekačka zaregistruje místo s hustší a vyšší trávou, pomocí pohybu ve spirále trávník dokonale srovná a pokračuje dále, dokud nenarazí na další nerovnoměrně zastřižené místo.

smart robotická sekačka BMK Trading Mower BM6 Smart
Zdroj: BMK Trading
Smart robotická sekačka BMK Trading Mower BM6 Smart patří ke kvalitním a spolehlivým sekačkám.

Silná lithiová baterii 6,6 Ah pohání sekačku na jedno nabití téměř 3 hodiny. Robota lze ovládat buď na samotné robotické sekačce nebo pomocí mobilní aplikace, díky které můžete část plochy posekat manuálním řízením. Tento model si poradí i se značně členitým trávníkem a dokáže projet i úzkými prostory.

Robotická sekačka pro velké pozemky Husqvarna Automower 430X

Nejvybavenější sekačka z našeho výběru vyčnívá nad ostatními nejen svými funkcemi, ale také cenovkou, která se blíží 100 000 Kč. Jedná se o velkokapacitní robotickou sekačku, která dokáže posekat trávník o rozloze až 3200 m2 a poradí si s prací na prudkém svahu se sklonem až 45 %. Velká kola, která poskytují vynikající trakci, dokážou sekačku udržet i na kluzkém povrchu.

robotcká sekačka s GPS Husqvarna Automower 430X
Zdroj: husqvarna.com
Robotická sekačka s GPS pro rozsáhlé pozemky Husqvarna Automower 430X

Díky dvěma naváděcím vodičům si robot poradí se vším, co vás napadne: s členitým a nerovným terénem, úzkými průchody i překážkami. Ač to vypadá, že seká nahodile a chaoticky, nezanechává po sobě vyježděné cestičky nebo pruhy neposečené trávy. Naopak, tráva je dokonale sestříhána.

Zobrazit celou nabídku robotických sekaček

Kde koupit nejlepší robotické sekačky v roce 2022

GARDENA Sileno Minimo 250

GARDENA Sileno Minimo 250

od  

AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah

AL-KO Robolinho 500 W 1x 2,5 Ah

od  

Techline Tech D6

Techline Tech D6

od  

Riwall Pro RRM 1000 1 x 4 Ah

Riwall Pro RRM 1000 1 x 4 Ah

od  

BMK Trading Mower BM6 Smart 1x 6,6 Ah

BMK Trading Mower BM6 Smart 1x 6,6 Ah

od  

Husqvarna Automower 430X

Husqvarna Automower 430X

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jarmila Zechová Syptáková

Jarmila Zechová Syptáková

Redaktor

Praktická žena oceňující vychytávky, které usnadňují práci i každodenní život. S manželem a třemi dcerami si v podhůří jesenických hor užívá rodinnou pohodu. Ve volných chvílích pečuje o zahradu a kochá se její krásou. Miluje společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná vína i objevování sebe sama.

Více článků od Jarmily

Přečtěte si také