Seznam.cz

Nejlepší deskové hry: Výběr 10 titulů, které zabaví celou rodinu

Monopoly: Deskové hry Unsplash
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 9 měsíců

Deskové hry představují skvělou příležitost pro zabavení celé rodiny či party přátel. Na dnešním trhu se nachází řada titulů, které vás dokážou zabavit i na dlouhé hodiny. Abyste nad výběrem nemuseli tápat, zaměřili jsme se na TOP 10 deskových her pro děti i dospělé.

Monopoly

Mezi dlouhodobě nejoblíbenější deskové hry se řadí Monopoly. V této společenské hře se podíváte do světa obchodu s nemovitostmi. Klíčem k úspěchu je dobré strategické myšlení, které samotným hraním můžete i procvičovat. Zmiňované nemovitosti budete nakupovat, prodávat a postupně se snažit zničit všechny vaše protivníky. Není to ale tak úplně jednoduché.

Monopoly jsou určeny pro dva až šest hráčů od 8 let, přičemž jedna hra průměrně trvá zhruba hodinu. To však nemusí být nutně podmínkou. Některé se mohou protáhnout i na dvounásobek.

Dostihy a sázky

V tomto seznamu samozřejmě nesmí chybět ani legendární Dostihy a sázky, jejichž předlohou byly shodou okolností zmiňované Monopoly. Při hraní této deskové hry ale nebudete obchodovat s nemovitostmi, nýbrž s dostihovými koňmi a dalšími doplňky. Je potřeba, aby vám vaše investice pochopitelně vynášely zisk a neskončili jste bez peněz.

Dostihy a sázky: Kvalitníhračky.cz
Zdroj: Dino
Dostihy a sázky u nás mají letitou tradici.

Potěšit dokáže verze Dostihy a sázky od firmy Dino, která je aktualizovaná a přináší tak lehce upravenou verzi původní deskové hry. Rozdíl je především v tom, že ji lze dohrát již za 60 minut, zatímco u předchozí verze nebyl problém strávit celé odpoledne. Hrát může dva až šest hráčů od 10 let. Pokud byste do hry chtěli zapojit i mladší hráče, pak se může hodit verze Dino Dostihy a sázky Junior, která nabízí jednodušší pravidla a lze si jí užít již od 5 let.

Carcassonne

Další nesmírně populární deskovou hrou je Carcassonne. Opět se jedná o strategickou společenskou hru, ve které je vaším cílem budovat města, cesty a louky, na které následně umisťujete příslušné hrací figurky. Tímto způsobem nejen že rozšiřujete vaše území, ale zároveň dostáváte body.

Tato strategická desková hra je určena pro dva až šest hráčů od 8 let. Podle počtu účastníků se také odvíjí i hrací doba, která v některých případech může přesáhnout i více než 2 hodiny. Ve dvou však máte dohráno za zhruba 30 až 40 minut. Tato hra má navíc k dostání hned několik různých rozšíření, které ji obohacují o dodatečné možnosti. Z tohoto důvodu se vyplatí při koupi rovnou sáhnout po verzi Cascassonne Big Box, které obsahuje 11 rozšíření (z toho 9 malých a 2 velká).

Ravensburger Minecraft

Jak již samotný název napovídá, desková hra Ravensburger Minecraft potěší především milovníky oblíbené videohry Minecraft. Na její tvorbě dokonce spolupracovalo i švédské studio Mojang, které za vznikem této legendy stojí. Jedná se tak o poměrně reálnou adaptaci samotného titulu, jehož cílem je objevovat rozsáhlý svět, těžit suroviny a bojovat. Hra se hraje na tahy, kdy každý hráč má na tah k dispozici dvě akce. V takovém případě může buď sbírat kostky, anebo prozkoumávat svět a případně narazit na nepřátelé, které je potřeba porazit. Z tohoto důvodu je také potřeba mít k dispozici dostatečně silné zbraně.

Ravensburger Minecraft: Alza.cz
Zdroj: Ravensburger
Minecraft v podobě deskové hry nabízí pořádnou porci zábavy (nejen) pro děti.

Strategická desková hra Ravensburger Minecraft je určena pro 2 až 4 hráče od 10 let, přičemž hrací doba činí zhruba 30 až 60 minut. Děti si při hraní navíc mohou obohacovat svou slovní zásobu, jelikož je hra k dostání pouze v anglické verzi.

Jízdenky, prosím!

Desková hra Jízdenky, prosím! je nesmírně oblíbená po celém světě. Podobně jako Carcassonne dokáže probudit nevídanou rivalitu mezi hráči, což hře dodává notnou dávku napětí. V našich končinách je pak populární verze Jízdenky, prosím! Evropa, ve které se hráči ocitají v roli stavitele železnic a jejich úkolem je vybudovat co možná nejrozsáhlejší železniční síť po našem domácím kontinentu. Jednotlivci tedy sbírají body za samotné stavění železnic, propojování měst a za nejdelší souvislou trať. Další kouzlo navíc spočívá v tom, že ke konci hry můžete některou železnici přebrat protihráči, zabránit v jejím dalším prodlužování a shrábnout tak body za nejdelší trať.

Hra je určena pro dva až pět hráčů od 8 let. Jednu partii můžete odehrát za zhruba 45 až 60 minut, během kterých počítejte se spoustou napínavých situací a konkurenčních bojů. Kdyby vás navíc nezajímala tolik Evropa, tak je hra k dispozici i ve verzi Jízdenky, prosím! USA, kde stavíte železnice v rámci Spojených států.

Zázraky přírody

V kategorii vědomostních her se velké popularitě těší Zázraky přírody, inspirované stejnojmennou televizní show. Tato desková hra obsahuje více než tisíc otázek, díky čemuž vám dává možnost nejen ukázat ostatním, co všechno vlastně víte, ale zároveň se naučit řadu zajímavostí a kuriozit z oblasti přírody.

Zázraky přírody: ok-hračky.cz
Zdroj: Dino
Zázraky přírody vám prozradí spoustu kuriozit.

Zázraky přírody se hrají ve formě kvízu a určeny jsou pro dva až dvanáct hráčů od 12 let. Hrací doba je v tomto případě již o něco kratší, kdy jedna hra zabere zhruba 30 minut. Když hraje více než 5 hráčů, vytváří se týmy, které spolu následně soupeří. Součástí jsou klasické herní figurky a kostka, pomocí které si losujete téma vaší otázky.

Rychlý jako rys

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si v rámci deskové hry otestovali, kdo z rodiny či party má nejlepší zrak a nejrychlejší reakce? Jestli ano, tak by vaší pozornosti určitě neměla uniknout hra Educa Rychlý jako rys. Během té nejprve dojde k rozložení hrací desky, následně se zamíchá balíček a vyberou se tři obrázky. První hráč, který je všechny na desce najde, získává dané karty pro sebe. A kdo jich na konci má nejvíce, stane se vítězem. Výhodou je také fakt, že se hrací deska skládá z devíti dílů, díky čemuž je možné ji sestavit i v jiné herní variantě.

Educa Rychlý jako rys: Mall.cz
Zdroj: Educa
Akční hra Rychlý jako rys dokáže skvěle procvičit vaši pozornost a reakci.

Educa Rychlý jako rys je určena pro jednoho až šest hráčů. Výhodou této deskové hry je, že si ji díky jednoduchým pravidlům, kdy jde primárně o postřeh, mohou s klidem zahrát i děti již od 6 let. Jedna hra trvá okolo 20 až 45 minut.

Co na to Češi

Další desková hra vycházející z televizní show je Co na to Češi. Jedná se o takzvanou tipovací party hru, při které budete muset odpovídat na skutečně kuriózní otázky a snažit se trefit odpovědi tak, jak by odpovídala většina Čechů. V tomto směru je hra nesmírně zajímavá a dokáže být také napínavá. Každý je totiž unikátní a každý vidí svět trošku jinak, kvůli čemuž může být mnohdy nesmírně obtížné tipnout správné odpovědi. Celé to navíc funguje tak, že se soutěžní týmy vzájemně obírají o své body a napětí tak graduje.

Co na to Češi: Mall.cz
Zdroj: Albi
Hra Co na to Češi otestuje, zda přemýšlíte jako většina Čechů.

Tuto hru si může zahrát až deset hráčů (přinejmenším tři), přičemž doba hraní je zhruba 30 minut. V balení této deskové hry nechybí ani bzučák (vyžaduje 2 AAA baterie), kartičky s typickými červenými křížky a dvě mazací desky spolu s fixem. Hra se doporučuje hrát až od 15 let.

Krycí jména

Hra zvaná Asociace dokáže zabavit na dlouhé hodiny, a navíc je relativně rychlá. Podobný princip využívá i desková hra s názvem Krycí jména, ve které hráči podle asociací hledají skryté agenty pod jejich krycími jmény. Hraje se na týmy, kdy se na stůl rozloží 25 hracích karet a následně jde do tuhého. Hlavní špion totiž svému týmu musí dát jednoslovnou nápovědu, podle které musí zbylí agenti mezi krycími jmény najít takové, které dané nápovědě odpovídá. Co když se jim to ale nepodaří a odhalí civilistu či nepřátelského agenta? V takovém případě pro ně tah končí a o slovo se přihlásí druhý tým.

Krycí jména: czc.cz
Zdroj: Mindok
Rychlá hra Krycí jména si vás dokáže získat.

Krycí jména lze hrát ve dvou až osmi hráčích a jednu hru lze odehrát za pouhých 15 minut. Jedná se tak o parádní způsob zábavy. Aby toho nebylo málo, nabízí se i Krycí jména: Duet, což je speciální verzí pro dva hráče, a verze Krycí jména: Obrázky, kladoucí větší důraz na vizuální podobu. Podle některých fanoušků Krycích karet také stojí za to smíchat klasickou verzi s tou obrázkovou. V takovém případě se hra opět stává unikátní a dokáže celý zážitek ještě umocnit. Tyto deskové hry si mohou zahrát hráči od 10 let.

Karak

Náš přehled zakončíme zajímavým titulem s názvem Karak. Jedná se o hru na hrdiny, kdy se společně s ostatními hráči vydáte na dobrodružství v podobě prozkoumání katakomb hradu Karak. V podzemním labyrintu budete objevovat nejrůznější truhly s cennostmi a utkávat se s nestvůrami, které je stráží. Postupně se každý hráč bude vylepšovat a posilovat tak možnosti své postavy. Tím největším nepřítelem je však mocný drak. Jakmile některý z hráčů draka porazí, tak hra končí. Vítězem se stává ten, kdo za celou dobu nasbíral nejvíce pokladů.

Desková hra Karak dokáže potěšit i svými jednoduchými pravidly. Co se týče hratelnosti, najednou si hru může zahrát dva až pšt hráčů od 7 let, přičemž jim to zabere zhruba 45 minut. Samotní hráči si u Karaku nadále pochvalují i možnost procvičení logického myšlení a fakt, že je průběh hry až do posledního momentu napínavý.

Zobrazit nabídku deskových her

Kde koupit nejlepší deskové hry

Hasbro Nové Monopoly CZ

Hasbro Nové Monopoly CZ

od  

Dino Dostihy a sázky Nové

Dino Dostihy a sázky Nové

od  

Mindok Carcassonne Big Box

Mindok Carcassonne Big Box

od  

Ravensburger Minecraft

Ravensburger Minecraft

od  

ADC Blackfire Jízdenky, prosím! Evropa

ADC Blackfire Jízdenky, prosím! Evropa

od  

Dino Zázraky přírody

Dino Zázraky přírody

od  

Educa Rychlý jako rys

Educa Rychlý jako rys

od  

Albi Co na to Češi

Albi Co na to Češi

od  

Mindok Krycí jména

Mindok Krycí jména

od  

Albi Karak

Albi Karak

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Hračky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také