Seznam.cz

Nejlepší čističky vzduchu pro rok 2021

cisticka-vzduchu-a-pes
Zdroj: Shutterstock.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 měsíci

Čistička vzduchu zatím nepatří k běžnému vybavení domácnosti. Rychle si však získává své zákazníky. Pomáhá alergikům, astmatikům, osobám se sníženou imunitou, ale i zcela zdravým lidem, kteří chtějí dýchat čistý vzduch. Zjistěte, jak vybrat čističku vzduchu a jaké nejlepší modely najdete aktuálně v nabídce.

TOP 5 čističek vzduchu

Porovnat paramentry
ETA Puris 3569 90000
1.
top

Výkonná a účinná

ETA Puris 3569 90000

od  

Čistička vzduchu s ionizátorem, která potěší vysokým vzduchovým výkonem a kvalitní kombinací filtrů. HEPA filtr s uhlíkovým filtrem a nylonovým pre-filtrem zajišťuje až 99,97% účinnost. Ionizátor obohacuje vzduch o prospěšné záporné ionty. ETA Puris 3569 90000 přichází s množstvím doplňkových funkcí – například se senzorem kvality ovzduší, nočním režimem a časovačem. Lehkou vadu na kráse představuje hlučnost při nejvyšším výkonu.

Winix Zero
2.
top

Skvělý poměr cena - výkon

Winix Zero

od  

Čistička vzduchu s ionizátorem, která nadchne poměrem cena - výkon. Winix Zero využívá kombinaci předfiltru, uhlíkového filtru, HEPA filtru a PlasmaWave technologie. Díky vysokému vzduchovému výkonu se hodí i do větších místností. Ovládání usnadní senzor znečištění vzduchu či automatický noční režim. Jednou z předností čističky vzduchu je tichý chod, maximální hodnota činí 50,6 dB. Počítejte ale s tím, že náhradní filtry jsou v porovnání s konkurencí dražší.

Dyson Pure Hot + Cool
3.
top

Pro náročné zákazníky

Dyson Pure Hot + Cool

od  

Pokud se řadíte mezi náročné uživatele a od spotřebiče očekáváte to nejlepší, Dyson Pure Hot + Cool vás nezklame. Kromě čističky vzduchu oceníte ventilátor, který v zimě vaši místnost ohřeje a v létě vás naopak ochladí. O čistý vzduch se postará HEPA filtr s uhlíkovým filtrem. Konstrukce je velmi praktická a nečistoty se na ní nezachytávají. Čistička vzduchu Dyson Pure Hot + Cool nabízí širokou škálu funkcí včetně propojení přes Wi-Fi. Na koupi zařízení si ale připravte vyšší částku.

Ionic Care Triton X6
4.
top

Oblíbená volba

Ionic Care Triton X6

od  

Rádi volíte prověřené varianty? Čistička vzduchu s ionizátorem Ionic Care Triton X6 patří již několik let k těm nejprodávanějším. Popularitu si získala především atraktivní cenou, tichým chodem a nízkými náklady. Za čištění vzduchu zodpovídá elektrostatický filtr, který není třeba měnit – jen jej očistíte. Neočekávejte příliš doplňkových funkcí. V porovnání s ostatními modely počítejte s nižším výkonem, který má za následek delší dobu provozu.

Xiaomi Mi Air Purifier 3C EU
5.
top

Levná chytrá koupě

Xiaomi Mi Air Purifier 3C EU

od  

Čistička vzduchu, která zaujme nízkou cenou a překvapí množstvím funkcí. K dispozici máte například senzor znečištění, indikátor výměny filtru nebo Wi-Fi, díky níž propojíte zařízení se smartphonem. Nečistoty ze vzduchu zachycuje účinný HEPA filtr. Rozměry i hmotnost vám umožní čističku Xiaomi Mi Air Purifier 3C bez problémů přenášet. Se svým výkonem se ale hodí spíše do menších místností, výrobce doporučuje plochu max. 40 m².

Proč si pořídit čističku vzduchu?

Přestože je okem většinou nevidíme, ve vzduchu se pohybuje množství nečistot a škodlivých látek, které nám dokážou znepříjemnit život. Jedná se například o prach, alergeny, bakterie, viry, plísně a mnohé další. Čistička vzduchu prostřednictvím filtru tyto částice odstraňuje. Zajistí vám v domácnosti čistý vzduch, který se příznivě podepíše na vašem zdravotním stavu a duševní pohodě.

Pro koho je čistička vzduchu určená? Jednoduše pro každého, kdo chce dýchat méně škodlivin. Nejvíce pomáhají čističky vzduchu alergikům, astmatikům, často nemocným osobám, ale také lidem, kteří se chtějí zbavit cigaretového kouře v místnosti.

Než čističku vzduchu začnete vybírat

Předtím, než se do výběru čističky vzduchu pustíte, si ujasněte několik záležitostí.

 • Jaké nečistoty by měla čistička vzduchu eliminovat?
 • Jak velká je místnost, kde čistička vzduchu poběží? Budete tam spát či pracovat?
 • Jaké speciální funkce má zařízení mít?
 • Kolik jste ochotni za čističku vzduchu zaplatit?
Kýchnutí muže u stolu
Zdroj: Pexels.com
Čistička vzduchu značně uleví alergikům nebo astmatikům.

Čistička vzduchu a další podobné přístroje

Čistička vzduchu není jediné zařízení, které má za úkol zlepšovat kvalitu okolního vzduchu. Existuje několik různých typů přístrojů. Zákazníci i samotní prodejci je někdy bohužel zaměňují. Proto je nutné vnést nejprve trochu pořádku do názvosloví.

Čistička vzduchu

Zařízení, které jsme již popsali. Čistička vzduchu má za úkol vzduch čistit – zbavovat jej škodlivin. Filtr, kterým je čistička vzduchu vybavena, rozhoduje o tom, jaké částice ze vzduchu odstraňuje. Vždy by se mělo jednat minimálně o prach a pyl. Standardně odfiltruje také bakterie, viry či plísně.

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu udržuje vlhkost vzduchu v doporučených hodnotách. Nijak se nepodílí na jeho čištění.

Pračka vzduchu

Speciální typ zvlhčovače, který částečně odstraňuje drobné prachové částice a pylová zrna ze vzduchu. Pračka vzduchu využívá vlhké plastové disky, které jsou nabité statickou elektřinou. Právě na ně se některé nečistoty přilepí a zůstanou v nádrži na vodu, v níž se disky zvlhčují.

Ionizátor vzduchu

Ionizátor se svou funkcí čističce vzduchu nejvíce přibližuje. Funguje ale na odlišném principu. Nečistoty neutralizuje zápornými ionty, které vypouští do okolního prostředí. Záporné ionty se navážou na ty kladně nabité – alergeny, prach a podobně. Částice tím získají na hmotnosti a spadnou na zem, případně na elektrostatickou sběrnou desku, která je přitahuje.

Často dochází ke kombinaci různých přístrojů, respektive jejich primárních funkcí. Typický příklad tvoří čistička vzduchu s ionizátorem. U té se shluky nečistot zachycují přímo ve filtru.

Na jaké parametry se při výběru čističky vzduchu zaměřit?

U čističky vzduchu nemusíte sledovat velké množství parametrů. Pár základních byste ale opomenout neměli. Které to jsou?

Typ filtru

Naprosto stěžejní faktor výběru. Typ filtru rozhodne o tom, jaké nečistoty čistička vzduchu zachytí. Představme si nejběžnější varianty.

 • HEPA filtr: HEPA filtr je tím nejrozšířenějším. Chlubí se garantovanou účinností 99,97 % a zvládne zachytit i velice malé částice (až do velikosti 300 nanometrů). Ze vzduchu odstraňuje prach, pyl, roztoče, bakterie, plísně, zvířecí alergeny a kouř. Nevýhodu představuje vyšší hlučnost a nutnost pravidelné výměny. Určitě si tedy zjistěte, kolik daný typ stojí a zda se dá bez potíží koupit.
 • Prachový filtr: Zbaví vzduch prachových částic. V současnosti se hojně využívá jako předfiltr. Na prachovém filtru se uchytí větší prachové částice a další filtr se nezanese tak rychle.
 • Uhlíkový filtr: Uhlíkový filtr vám pomůže s odstraněním pachů. Je ideální například do zakouřeného prostředí. Problémy s prachem, pylem a většími částicemi vám nevyřeší. Po čase ztrácí účinnost a je nutné jej vyměnit.
 • Elektrostatický filtr: Tichý a účinný systém, který pracuje na principu magnetismu. Zachycuje prach, alergeny, viry, bakterie a plísně. Krátký je pouze na pachy a kouř. Bývá omyvatelný, takže jej nemusíte měnit.
 • Antibakteriální filtr: Obsahuje nanočástice stříbra, díky kterým ničí viry a bakterie. Svým dezinfekčním účinkem snižuje riziko přenosu nakažlivých nemocí. Hodí se do škol, školek nebo do čekáren u lékařů.
 • UV lampa: Alternativu pro zlikvidování bakterií, virů a dalších škůdců organického původu tvoří UV lampa. Ta je přímo uvnitř čističky. Zlikviduje proto jen částice, které zachytí ostatní filtry.

Výčet zdaleka není konečný, vyrábí se i jiné typy filtrů – například kovový či formaldehydový. V praxi se zpravidla setkáte s kombinací více filtrů, přičemž každý zajistí odstranění jiných částic. Narazíte na čističky vzduchu, které obsahují klidně sedm různých filtrů. Velmi často v jednom zařízení uvidíte třeba HEPA filtr s uhlíkovým a prachovým filtrem.

HEPA filtr
Zdroj: Dyson.cz
K nejpoužívanějším typům filtrů patří HEPA filtr, který se pyšní účinností 99,97 %.

Vzduchový výkon

Aby čistička vzduchu zvládla svoji práci, musí její výkon odpovídat velikosti dané místnosti. Vzduchový výkon se počítá v metrech krychlových za hodinu (m³/h). S výběrem správného modelu vám pomůže následující vzorec:

délka (m) × šířka (m) × výška místnosti (m) × 2,5 = požadovaný výkon v m³/h.

Pokud máte v domácnosti alergika, nahraďte koeficient 2,5 číslem 4. Do místnosti, která má 5 metrů na délku i šířku a strop vysoký 3 metry, tedy shánějte čističku vzduchu se vzduchovým výkonem alespoň 187,5 m³/h (5 × 5 × 3 × 2,5). Nevadí, když vyberete výkonnější čističku – zařízení poběží na nižší otáčky a bude tišší i energeticky úspornější. Plánujete-li čističku přesouvat mezi více místnostmi, řiďte se rozměry té největší.

Hlučnost

Plánujete ve stejné místnosti pracovat nebo spát? Nepodceňujte hlučnost. Hluk se odvíjí hlavně od vzduchového výkonu – silnější čističky vzduchu bývají hlučnější. Během dne se dá za únosnou hranici považovat 50 až 60 decibelů. V noci počítejte spíše s 30 dB. Vybrané modely disponují nočním režimem, který chod čističky dostatečně ztiší.

Rozměry a hmotnost

Jestli chcete čističku vzduchu přesouvat mezi místnostmi, rozhodně při výběru sledujte rozměry a hmotnost. Do značné míry platí, že výkonnější modely jsou větší. Nejmenší čističky vzduchu bez problémů umístíte na poličku v pokoji, u prostornějších modelů to bude s hledáním vhodného místa složitější. Zařízení může mít přes 70 cm na výšku. Šířka a hloubka se pohybuje okolo 20 až 30 cm.

Hmotnost čističky vzduchu až na výjimky nepřekračuje jednotky kilogramů. Těžší spotřebiče váží zhruba 10 kg, což vám časté přenášení může znepříjemnit. Některé čističky jsou opatřeny kolečky, které vám přesun po domácnosti usnadní.

Čistička vzduchu - vizualizace proudění
Zdroj: Xiaomi.cz
Umístění čističky musí zajistit bezproblémové proudění vzduchu.

Spotřeba

Ceny elektřiny rostou, proto není od věci zaměřit se na spotřebu. Obecně se dá říct, že čistička vzduchu není přístroj, který by vám provětral peněženku. Přesnou představu o spotřebě si uděláte na základě příkonu. Řekněme, že příkon čističky vzduchu činí 50 W. Pokud za jednu kWh energie platíte 6 korun, vyjde vás deset hodin provozu na tři koruny (6 × 0,05 × 10 = 3).

Příkon se obvykle pohybuje mezi 10 až 100 W, takže ani energeticky náročné čističky vzduchu vás svým provozem nezruinují. Řada čističek navíc disponuje senzorem, který podle znečištění vzduchu automaticky snižuje či zvyšuje výkonnost, což se opět pozitivně promítne do celkové spotřeby.

Funkce

Jaké konkrétní funkce vám pomohou v rozhodování?

 • Časovač: Umožní vám nastavit, jak dlouho bude čistička vzduchu pracovat. K dispozici bývá několik přednastavených hodnot.
 • Noční režim: Režim, který na noc sníží hluk čističky vzduchu. Zpravidla dojde rovněž ke zhasnutí informačních diod či displeje.
 • Odložený start: Spustí zařízení za určitou dobu – většinou v intervalu hodin.
 • Dětská pojistka: Funkce, s níž zamknete ovládací panel. Nastavení přístroje by poté mělo odolat nájezdům malých uličníků.
 • Senzor znečištění vzduchu: Čistička monitoruje kvalitu vzduchu a na základě toho přizpůsobí svoje fungování.
 • Senzor znečištění filtru: Při výměně filtrů se můžete spoléhat na pravidelný interval nebo na příslušný senzor. Druhá možnost je o poznání lepší, protože zanášení filtru není rovnoměrné – výkyvy přinese například pylová sezóna či rekonstrukce před domem.
 • Regulace výkonu: Dovolí vám manuálně nastavit intenzitu proudění vzduchu, případně jeho směr.
 • Wi-Fi: Pochopitelně i čističky vzduchu jdou s dobou a propojíte je s vaším chytrým telefonem. Díky tomu získáte detailní přehled o provozu a možnost ovládání odkudkoliv.

Kam čističku vzduchu umístit?

Sami vidíte, že technických parametrů u čističek vzduchu není mnoho. Výběr správného modelu proto není komplikovaný. Zásadní je především volba filtru, který musí odpovídat vašim požadavkům. Po koupi nezapomeňte čističku umístit na vhodné místo. Řiďte se několika pravidly.

 • Čistička vzduchu by měla být zhruba ve výšce pasu. Vzduch může lépe cirkulovat. Umístění na zem nebo těsně pod strop se nedoporučuje.
 • Nestavte čističku vzduchu poblíž okna či dveří.
 • Zajistěte, aby proud čistého vzduchu směřoval do nejpoužívanější části místnosti.
 • Vzduch nesmí narážet na překážky. Čističku vzduchu ničím nezakrývejte.
 • Ve chvíli, kdy vzduch filtrujete, mějte místnost uzavřenou. Oknem by vám dovnitř létaly další nečistoty. Pokud potřebujete vyvětrat, učiňte tak před zapnutím čističky vzduchu.

ETA Puris 3569 90000

Čistička vzduchu s ionizátorem, která spoléhá na vysoký vzduchový výkon a ověřenou kombinaci filtrů.

ETA Puris 3569 90000
Zdroj: ETA
Čistička vzduchu ETA Puris 3569 90000

Základní parametry

Výrobce: ETA | Typ: Čistička vzduchu s ionizátorem | Vzduchový výkon: 400 m³/h | Hlučnost: 64 dB | Příkon: 46,2 W | Indikátor výměny filtru: ano | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 61 × 40 × 26 cm | Hmotnost: 9,45 kg

Účinnost až 99,97 %

O vyčištění vzduchu se stará vysoce účinný HEPA filtr, který doplňuje uhlíkový filtr a nylonový pre-filtr. Kromě prachu, pylu či bakterií vás ETA Puris 3569 90000 zbaví i pachu nebo zvířecích chlupů.

Vzduchový výkon 400 m³/h

Čistička vzduchu se hodí i do větších místností. Její vzduchový výkon činí nadstandardních 400 m³/h. V nastavení si vyberete mezi 4 rychlostmi ventilátoru a automatickým režimem. Při nejvyšším výkonu je však čistička hlučnější – dosahuje až 64 dB.

Velké množství funkcí

Při provozu se můžete těšit na dostatek doplňkových funkcí. Oceníte zejména senzor kvality ovzduší, noční režim, dětský zámek nebo časovač.

Winix Zero

Vysoce kvalitní čistička vzduchu s ionizátorem za sympatickou cenu – to je Winix Zero.

Winix Zero
Zdroj: Winix
Čistička vzduchu Winix Zero

Základní parametry

Výrobce: Winix | Typ: Čistička vzduchu s ionizátorem | Vzduchový výkon: 390 m³/h | Hlučnost: 50,6 dB | Příkon: 55 W | Indikátor výměny filtru: ano | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 60 × 38 × 20,8 cm | Hmotnost: 7 kg

Filtry a PlasmaWave technologie

Čistička vzduchu Winix Zero je opatřena omyvatelným předfiltrem, uhlíkovým filtrem a HEPA filtrem. Čtvrtý stupeň filtrace přináší technologie PlasmaWave, která prostřednictvím nabitých iontů redukuje viry, bakterie a alergeny. Jak ale upozorňují uživatelé v našich recenzích, náhradní filtry patří k těm dražším.

V noci vás nevyruší

Nemusíte se obávat, že by vás čistička vzduchu v noci rušila. Přístroj disponuje světelným senzorem. Když se v místnosti setmí, čistička se automaticky přepne do nočního režimu s tichým chodem a ztlumeným podsvícením.

Indikátor kvality vzduchu

Čistička vzduchu má zabudovaný senzor, který měří kvalitu vzduchu a podle toho upravuje rychlost ventilátoru. V závislosti na kvalitě vzduchu se mění barva LED osvětlení. Modrá barva značí dobrou úroveň ovzduší, oranžová zhoršenou a červená špatnou.

Dyson Pure Hot + Cool

Funkcemi nadupaná čistička vzduchu, která nahradí více spotřebičů. Dyson Pure Hot + Cool je volba pro náročné zákazníky.

Dyson Pure Hot + Cool
Zdroj: Dyson
Čistička vzduchu Dyson Pure Hot + Cool

Základní parametry

Výrobce: Dyson | Typ: Čistička vzduchu s ventilátorem | Vzduchový výkon: 734,4 m³/h | Hlučnost: 63 dB | Příkon: 40 W (ventilace), 2000 W (topení) | Indikátor výměny filtru: ano | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 76,4 × 20,5 × 20,5 cm | Hmotnost: 5,71 kg

Tři přístroje v jednom

Čistička vzduchu Dyson Pure Hot + Cool vás příliš nepotěší svoji pořizovací cenou. Na druhou stranu zastane práci tří spotřebičů – čističky vzduchu, ventilátoru a přímotopu. Ve všech režimech se přístroj opírá o vynikající distribuci vzduchu, kterou přináší technologie Air Multiplier a 350° oscilace.

Ovládání přes aplikaci

Ovládejte čističku vzduchu odkudkoliv. Přes Wi-Fi ji propojíte s mobilním telefonem. V aplikaci Dyson Link uvidíte detailní informace o provozu či kvalitě vzduchu.

Jednoduchá konstrukce

Zapomeňte na mřížky nebo lopatky ventilátoru, ve kterých se zachytává prach. Konstrukce Dyson Pure Hot + Cool byla navržena tak, aby maximálně usnadnila údržbu.

Ionic Care Triton X6

Jedna z nejprodávanějších čističek vzduchu, která nadchne tichým chodem a omyvatelným elektrostatickým filtrem.

Ionic Care Triton X6
Zdroj: Ionic Care
Čistička vzduchu Ionic Care Triton X6

Základní parametry

Výrobce: Ionic Care | Typ: Čistička vzduchu s ionizátorem | Vzduchový výkon: 65 m³/h | Hlučnost: 8 dB | Příkon: 12 W | Indikátor výměny filtru: ne | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 71 × 21 × 24 cm | Hmotnost: 3,1 kg

Omyvatelný elektrostatický filtr

Čistý vzduch zajišťuje elektrostatický filtr s účinností až 96 %. Oproti HEPA filtru je to o něco méně, ale zase odpadají dodatečné náklady na nové filtry. Elektrostatický filtr jen otřete vlhkým hadříkem nebo omyjete.

Neruší ani v noci

Čistička vzduchu Ionic Care Triton X6 může běžet kdykoliv. Maximální hluk činí zanedbatelných 8 dB. Proto tolik nevadí ani nižší výkon. Zařízení vás nebude rušit, i když poběží bez přestání.

Nízká spotřeba

Ani nepřetržitý provoz čističky vzduchu vás nezruinuje. Nejvyšší hodnota příkonu je pouhých 12 W. Spotřebu regulujete rovněž nastavením. K dispozici máte tři různé stupně výkonu.

Xiaomi Mi Air Purifier 3C

Levná čistička vzduchu, která svými funkcemi strčí do kapsy i mnohem dražší modely.

Xiaomi Mi Air Purifier 3C
Zdroj: Xiaomi
Čistička vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier 3C

Základní parametry

Výrobce: Xiaomi | Typ: Čistička vzduchu | Vzduchový výkon: 320 m³/h | Hlučnost: 61 dB | Příkon: 29 W | Indikátor výměny filtru: ano | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 52 × 24 × 24 cm | Hmotnost: 4,6 kg

Kombinovaný HEPA filtr

Čistý vzduch obstarává primární filtr, uhlíkový filtr a HEPA filtr. Ten zachytí částice až do velikosti 300 nanometrů. Vzduchový výkon 320 m³/h umožňuje využití spíše v menších místnostech. Výrobce doporučuje plochu do 40 m².

Funkce jako u dražší konkurence

V oblasti funkcí čistička vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier 3C určitě nezaostává. Naopak předčí i dražší produkty. Těšit se můžete na senzor znečištění, indikátor výměny filtru nebo dálkové ovládání.

Snadná obsluha

Intuitivní ovládání přináší digitální LED displej. Čističku navíc přes Wi-Fi propojíte se svým smartphonem. Filtraci vzduchu tak spustíte klidně před příjezdem domů. Jak ale zaznívá v našich recenzích, aplikace není v češtině.

Zobrazit nabídku všech čističek vzduchu

Kde koupit nejlepší čističky vzduchu

ETA Puris 3569 90000

ETA Puris 3569 90000

od  

Winix Zero

Winix Zero

od  

Dyson Pure Hot + Cool

Dyson Pure Hot + Cool

od  

Ionic Care Triton X6

Ionic Care Triton X6

od  

Xiaomi Mi Air Purifier 3C EU

Xiaomi Mi Air Purifier 3C EU

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Chytrá domácnost

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také