Seznam.cz

Není antivir jako antivir. Vybíráme nejlepší z nejlepších

zabezpeceni-pocitace
Zdroj: Pixabay.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 3 měsíce

Počítače, ale také smartphony jsou v každodenním ohrožení potenciálními útoky a následky virů. Už dlouho neplatí, že viry útočí jen na Windows, stále častěji cílí i na alternativní operační systémy Linux a Mac. Velmi rozšířené jsou také v mobilním prostředí, kde napadají Androidy i systém iOS. Před viry se můžete efektivně bránit antiviry. Některé placené antivirové programy vám omezenou funkcionalitu nabídnou i v bezplatné variantě. Existují však i čistě bezplatné varianty, ale vždy je to "něco za něco". Jaké jsou v současné době ty nejlepší univerzální antiviry?

Nejlepší antiviry, které koupit v roce 2022

Porovnat parametry
BitDefender Total Security 2020 krabicová verze 5 zařízení 1 rok
1.
top

Funguje i u starších systémů

BitDefender Total Security 2020 krabicová verze 5 zařízení 1 rok

od  

Špičkový multiplatformní antivirus

ESET Internet Security krabicová verze 1 zařízení 1 rok
2.
top

Výborná detekce virů

ESET Internet Security krabicová verze 1 zařízení 1 rok

od  

Eset se každoročně umisťuje na vrcholech hodnotících žebříčků, má bohaté funkce a minimum bloatwaru.

AVG Ultimate PC 1 zařízení 1 rok
3.
top

Vše v češtině

AVG Ultimate PC 1 zařízení 1 rok

od  

Povedený antivir, jehož rukopis nese českou stopu.

Norton Security Deluxe 3.0 5 zařízení 1 rok
4.
top

Pokročilá rodičovská kontrola

Norton Security Deluxe 3.0 5 zařízení 1 rok

od  

Antivir, který nijak nezatěžuje ani starší počítače

McAfee Total Protection ESD 5 PC 1 rok
5.
top

Veřejná databáze aktuálních virů

McAfee Total Protection ESD 5 PC 1 rok

od  

Antivirus od Intelu, který je často předinstalován u nových notebooků a díky tomu vypadá jako bloatware. Má však co nabídnout

Internet je neoddělitelnou součástí našich životů. Mnozí si bez něj nedokáží představit svou existenci, protože je využíván, jak pro práci a nakupování, tak pro zábavu a volný čas. A to s sebou nese i velká rizika, týkající se vaší bezpečnosti. Sofistikované softwarové hrozby dokáží na dálku odcizit uživatelská data či odposlouchávat textovou a hlasovou komunikaci. Výkonný antivir je tedy jakousi první obrannou linií, která vás v případě nepozornosti ohlídá. Tou se myslí rizikové chování na počítači, například navštěvování nevhodných stránek (pornografie, warez, apod.), stahování a instalace podezřelých aplikací či zobrazení podezřelých e-mailových příloh.

Definice škodlivého softwaru

Pod pojmem počítačový virus si každý představí něco jiného. Existuje však definice různého škodlivého softwaru, který se běžně dělí na devět základních druhů: viry, červi, trojské koně, rootkit, spyware, ransomware, adware, síťové útoky a webové hrozby.

Virus – podobně jako u živých organismů je počítačový virus škodlivý program, který dokáže sám sebe replikovat a šířit se tak dále bez vědomí uživatele. Viry jsou často naprogramovány s cílem škodit, například mazat uživatelský data, vypínat počítač, zavírat okna na ploše, náhodně měnit pozici kurzoru a další. Virus může být neškodný nebo naopak velmi otravný. Často je jeho aktivace vázána na spuštění specifického programu, například EXE souboru z přílohy e-mailu (Windows).

Červ – červi patří mezi nejproblematičtější druhy škodlivého softwaru, protože útočí na díry v systému, ve kterém se snaží převzít kontrolu. Mohou běžet zcela na pozadí a nejsou přímo navázány ke spuštění žádné aplikace. Do zařízení se dostanou z internetové sítě a provádějí záškodnickou činnost – zpomalují počítač, uzamykají funkce systému a mažou či kradou uživatelská data. A ty mohou hackeři využít k dalším nekalostem.

Trojský kůň – i tomto případě funguje analogie s bájným Trojským koněm. Jedná se o označení aplikací, které na první pohled vypadají nevinně. Škodlivé chování se projeví až po instalaci aplikace, která si vytvoří jakási „zadní vrátka“. A ta jsou hackery využita pro plnou kontrolu nad počítačem.

Spyware – typický spyware se snaží být co nejvíce nenápadný, na pozadí sbírá data, například hesla, telefonní čísla, vyhledávaná klíčová slova nebo navštívené webové stránky.

Rootkit – jakmile se virus různého druhu „proflákne“, antiviry si na něj posvítí, a je mu brzy konec. Rootkity jsou naopak dohledatelné velmi špatně a ke své existenci využívají systémových trhlin. Jejich instalace je navíc velmi jednoduchá, stačí na infikované stránce nedopatřením instalovat zásuvný modul či doplněk.

Ransomware – tento druh viru funguje na principu jakéhosi „výkupného“, na který se chytí důvěřiví uživatelé. Ransomware zablokuje přístup k soukromým datům nebo rovnou k celému počítači a žádá zaplacení konkrétní částky, a to třeba pod hlavičkou Policie ČR a dalších subjektů. I po zaplacení se často ke svým datům už nedostanete.

Adware – jeho cílem je zahltit vás reklamami. Na webu tak adware bere další a další pozice, a snaží se tak kliknutí na reklamy přesměrovat co možná nejvíce „přes sebe“. Při zobrazení reklam, které se mnohdy otevírají automaticky a skokově po sobě, stačí jedno nešťastné odklepnutí a zanesete si do zařízení ještě horší typ viru.

Síťové útoky – jedná se o přímé útoky na zařízení, před nimiž chrání takzvaný firewall. Pokud zaznamená prapodivnou komunikaci na síti, toto spojení jednoduše přeruší. Firewall však dokáže detekovat i podezřelé pokus o odeslání dat, což může znamenat, že se někdo pokouší řídit váš počítač na dálku.

Webové hrozby – tímto souhrnným pojmem se označují všechny záležitosti, na které lze narazit při brouzdání na webu. Může se jednat o podstrčené webové stránky, které čekají jen na to, až do nich zadáte skutečné údaje, například k e-mailu nebo k bankovnictví. V dnešní době už webové hrozby vcelku slušně eliminují již samotné prohlížeče, s potřebným modulem by vás měl před podvodnou stránkou varovat i každý lepší antivirus.

Podle čeho vybírat antivirový program?

Antivirový program můžete vybírat podle celé řady parametrů a kritérií. Tím základním by měla být platforma, kterou aktuálně používáte. Je pro ni antivirus připraven, a pokud ano, je v rámci jedné licence možná ochrana více dalších zařízení? Hlavním posláním antiviru musí být častá aktualizace známých hrozeb. Pokud je antivirus najde v počítači, může je efektivně „léčit“. Je třeba se také pozastavit nad tím, jaký má antivirus vliv na chod systému. Pokud při spuštěném skenování není možné ani otevřít internetový prohlížeč, je to určitě špatně. Některé antiviry mají zase v sobě další přídavný software, který se může hodit, ale často jej vůbec nevyužijete. A platíte nemalé finanční prostředky navíc.

Podle čeho tedy vybrat antivirus?

Platforma – Dostupnost antiviru se řeší dle platforem. Je třeba si dohledat, zda pro vás operační systém (v PC, mobilu či tabletu) konkrétní antivirus existuje.

Licence – Pro kolik zařízení antivirus vlastně kupujete? Stačí vám jedna licence nebo potřebujete ochránit více zařízení?

Rychlost aktualizace databáze – Je to právě databáze virů, která musí být u antivirů aktualizována co nejrychleji. Svou roli může hrát každá hodina či den, kdy je nově objevená hrozba opomíjená. Je rozdíl, když se nové databáze do antivirů dostávají každé dva dny nebo jednou za čtrnáct dní! Některé firmy mají dokonce seznam aktuálních hrozeb přímo na svém webu.

Doba ochrany – celoživotní licence nebývají tak časté. Většinou si antivir kupuje s licencí na rok či na více let. Některé antiviry vám také umožní vyzkoušet si bezplatnou verzi aplikace s omezenou funkčností, ať víte, do čeho jdete.

Funkce navíc – má antivirus nějaké funkce navíc? Můžete se jednat o specifické moduly pro rodičovskou kontrolu, monitoring provozu na síti a další. Pokud tyto funkce využijete, můžete při pořízení antiviru zabít dvě mouchy jednou ranou.

Podpora – U antiviru zřejmě podporu příliš často potřebovat nebudete, ale pokud budete mít problém, je dobré mít se na koho obrátit.

Cena – vše samozřejmě směřuje ke koncové ceně. Jste schopni obětovat několik stovek měsíčně za ochranu svého počítače? A pokud ne, nemůže podobou práci odvést třeba bezplatný antivirus? Před investicí je třeba zvážit všechna pro a proti. Výhodně se může jevit i jakási roční licence „na zkoušku“, a pokud se antivirus osvědčí, můžete si po roce aktivovat další licenci, která vychází o něco výhodněji.

Jaké jsou ty nejpopulárnější antivirové programy?

BitDefender

Rumunská společnost BitDefender se o o prvenství mezi nejlepšími antiviry přetahuje s ESETem. Její antivir má rozhodně co nabídnout, zejména s ohledem na ochranu kritických dat, maximální zabezpečení při procházení internetu a při mobilním placení. Dá se říci, že jinak vyrovnanému startovnímu poli BitDefender trochu utekl…

BitDefender je dostupný nejen na PC a Macu, ale také na Androidu či na iOS. Může se opřít o přehledné uživatelské rozhraní, rodičovskou kontrolu (chrání děti v online světě), privátní VPN (200 MB na den) či o dodatečnou ochranu před hrozbami cílícími na internetové bankovnictví. BitDefender navíc při skenování nijak výrazně nezatěžuje systém. V rámci bonusové výbavy však může uživatelům chybět zálohování.

V rámci licence Total Security, si můžete za 1 199 Kč koupit licenci na rok až pro pět zařízení na různých operačních systémech. Licencí je však nepřeberné množství, existují různé specifické kombinace pro běžné uživatele i pro firmy. Antivirus si navíc můžete vyzkoušet na 30 dní i bezplatně, stačí se zaregistrovat a přihlásit. Pokud vám stačí jen ochrana dat v reálném čase, je tu ještě samostatná Free verze. Spoustu funkcí si tak vyzkoušíte, aniž byste museli vůbec něco platit. A toto spektrum funkcí je oproti jiným bezplatným verzím konkurenčních antivirů o dost rozsáhlejší.

Eset

Antivirus Internet Security od značky Eset se může opřít o jednoduché ovládání, takže jej obslouží i nezkušení uživatelé. Software dokáže zachytit známé viry, falešných varování je naprosté minimum. Mimo Windows můžete antivirus používat i na Macu či na Androidu, na iPhonu ale bohužel nefunguje. Eset vás ochrání při práci, hraní her i při prohlížení internetu.

Roční licence na jedno zařízení vychází na 1 490 korun. Eset od vás bude chtít jen vaši e-mailovou adresu, není tak nutné vytvářet žádné zbytečné účty. Trochu „podpásovkou“ je nefunkční odinstalace zkušební verze, kterou nelze přímo Odebrat, ale musíte její instalaci Upravit a až z tohoto okna navolit odstranění aplikace. Toto nastavení většinu nezkušených uživatelů zmate a vývojáři tuto nekalou praktiku rozhodně nemají zapotřebí.

AVG

V českých luzích a hájích se jedná o jeden z nejznámějších antivirů, protože firma AVG má české kořeny, už pár let je však původní brněnská firma dceřinou firmou Avastu. I díky tomu můžete čekat bezchybnou českou lokalizaci navázanou na přívětivé uživatelské prostředí. AVG tlačí do popředí zejména bezplatnou verzi antiviru AVG AntiVirus Free s cílem uživatelům následně nabídnout prémiové funkce antiviru AVG Ultimate. A toto podbízení začíná již při prvním spuštění, od kdy v liště permanentně svítí velké tlačítko „Přejít na Premium“.

To pokračuje i pokud antivirus identifikuje nějaký složitější problém. Ne, kvůli bezpečnosti svých stažených dokumentů plnou verzi skutečně nemusíte kupovat. AVG zde zcela zbytečně „hraje“ na strach uživatelů. Bezplatná verze se podbízí instalací vlastního prohlížeče, kterou však můžete odmítnout. A ani uvítací dárek se netýká ničeho jiného, než „akční“ nabídky při pořízení plné verze.

Instalace je jednoduchá, což platí i o uživatelském rozhraní. Hlavním středobodem zájmu je OS Windows, můžete však ochránit i svá mobilní zařízení s Androidem či iOS. Licenci až pro deset zařízení pořídíte za 1 690 Kč. Tato cena však platí pouze první rok, při automatickém prodloužení už zaplatíte 2 390 Kč. Součástí placené verze je mimo bezpečného prohlížení na webu i zabezpečená VPN, zakázání sledování online aktivit (AVG AntiTrack) či „zrychlení“ počítače. Pro některé uživatele však mohou být tyto doplňky úplně zbytečnými přídavky, které jen zabírají místo.

Při odinstalaci AVG zvýrazňuje pasivní režim, při pokusu o odebrání vás varuje, že váš počítač bude vystaven riziku, následně musíte klepnout na označení Odinstalovat a vyplnit krátký průzkum. I AVG chce odinstalaci svého antiviru co nejvíce znepříjemnit.

Norton Security

Komplexní antivirus od společnosti Norton je vhodný zejména pro starší počítače, protože běžící antivir je nijak nezpomaluje. Antivir má přívětivé uživatelské rozhraní, ochrání přes spywarem, viry, malwarem a ransomwarem. K dispozici je hned několik tarifů, které se liší funkcemi (například rodičovskou kontrolou) či kapacitou cloudu. Software je samozřejmě v češtině.

Zájemcům se bude líbit i cena za licenci, která je však zvýhodněná pouze na jeden či dva roky od pořízení. Antivir je dostupný pro Windows, MacOS, chytrý telefon či tablet, jenže bezplatnou zkušební verzi aplikace nedostanete na desktopu, ale jen v mobilu. A to až po zaplacení předplatného, kdy dostanete 14denní zkušební období.

I kvůli tomu, že Norton nedá uživatelům bezplatně a řádně „ochutnat“ své schopnosti, zůstává až na čtvrté příčce. S ohledem na rychlé reakce proti virům a hrozbám by mu jinak slušela vyšší příčka. Mezi další negativa patří instalace nepotřebných doplňků (alias bloatware) či různé vyskakovací okna na případné rozšíření funkcí a služeb. A to platí za předpokladu, že si nepořídíte nejvyšší možnou licenci. I platící uživatelé se tak budou mnohdy připadat, že mají spíše „freemium“.

McAfee

Antivirus McAfee, který spadá pod společnost Intel, se dostal až na pátou pozici zejména proto, že si postupem času vybudoval velmi nelichotivou pověst. Vývojaři šli cestou placené propagace, a tak tento antivirus najdete často předinstalovaný u notebooků s Windows či dokonce u smartphonů od Samsungu. Většinou se jedná jen o časově omezené verze, které si musíte předplatit. A z tohoto pohledu jde jen o bloatware, který máte ve svém zařízení, aniž byste chtěli.

Samotná instalace je však trochu komplikovaná, na počítači s Windows 10 se instalace bezplatné verze 5× po sobě nepovedla. Nedostatkem aplikace je i chybějící podpora češtiny, na druhou stranu můžete v rámci jedné licence spravovat vícero zařízení. Podporován je Windows, MacOS, Android i iOS.

Kompletní balíček antiviru vychází na 1 249 Kč, ovšem jen za první rok a v případě, kdy si necháte aktivní automatické prodlužování licence. I za těmito „hvězdičkami“ jde vidět typický neduh současnosného softwaru – podmínky, které nejsou transparentní na první pohled. To, abyste ve finále zaplatili daleko více, než je úvodní, často vcelku rozumná částka.

Kde koupit nejlepší antiviry

BitDefender Total Security 2020 krabicová verze 5 zařízení 1 rok

BitDefender Total Security 2020 krabicová verze 5 zařízení 1 rok

od  

ESET Internet Security krabicová verze 1 zařízení 1 rok

ESET Internet Security krabicová verze 1 zařízení 1 rok

od  

AVG Ultimate PC 1 zařízení 1 rok

AVG Ultimate PC 1 zařízení 1 rok

od  

Norton Security Deluxe 3.0 5 zařízení 1 rok

Norton Security Deluxe 3.0 5 zařízení 1 rok

od  

McAfee Total Protection ESD 5 PC 1 rok

McAfee Total Protection ESD 5 PC 1 rok

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také