Seznam.cz

LTE routery: K čemu jsou a kdy se vám budou hodit?

prace-venku
Zdroj: Pexels.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 4 měsíci

Přestože jsou stále nejoblíbenějšími způsoby připojení s přijímačem na domě, optickým kabelem či přes pevnou linku telefonního operátora, spolu s rozvojem mobilní sítě získávají na popularitě také LTE routery. O co se jedná a komu mohou vytrhnout trn z paty?

Co je to LTE router? 

LTE routery jsou schopné přijímat internet prostřednictvím mobilní sítě. Mají slot na SIM kartu, prostřednictvím které se zařízení přihlásí do sítě operátora a zpřístupní internet stejným způsobem jako smartphone. Internetové připojení je pak prostřednictvím WiFi nebo „kabelově“ k dispozici všem připojeným zařízením. Rychlost takovéhoto internetu závisí na síle signálu mobilní sítě. V případě, že je signál silný, lze se dostat na nižší stovky Mb/s. Při horším přístupu k mobilní síti počítejte spíše s jednotkami či nižšími desítkami Mb/s.

Výhody LTE routerů

Nespornou výhodou LTE routerů je, že fungují prakticky po celé České republice. Pokrytí mobilním LTE signálem na našem území je u všech operátorů velice dobré, díky čemuž byste tak neměli mít téměř šanci narazit na místo, kde by vám LTE router nefungoval. To znamená, že LTE router využijete i tam, kde vám poskytovatel internetu odmítne vytvořit přípojku, protože jste mimo jeho podporované pásmo. 

Za pozitivum se dá rovněž označit fakt, že funkčnost LTE routerů se takřka neliší od klasických routerů. I LTE routery nabízí podporu 2,4 a 5 GHz pásem u WiFi, síťové konektory nebo například software pro jejich správu. 

Některé LTE routery disponují také více sloty na SIM karty, díky čemuž v nich lze zkombinovat tarify více operátorů a tím si buď navýšit objem dat nebo zajistit stabilnější připojení na místech, na kterých je se signálem problém. Člověk se tak nemusí spoléhat jen na jeden zdroj internetu, jak je u běžných routerů zvykem. Jasně, i bezdrátový nebo optický internet si lze domů “natáhnout” ve více přípojkách, ale oproti LTE router se jedná o daleko komplikovanější a nákladnější proces. Ostatně, připojení domu k internetu přes LTE router je z hlediska realizace daleko snadnější než jakákoliv jiná cesta.

Mají také nějaké nevýhody?

Co se týče nevýhod, za tu největší lze označit vyšší pořizovací cenu a nákladnější provoz. LTE modemy jsou v porovnání s těmi klasickými o poznání dražší, a to jak z hlediska pořizovací ceny (pokud se nebudete zaměřovat na ten skutečně nejlevnější základ), tak i u následných poplatků za mobilní datový tarif. Jste-li méně náročný uživatel, který si prostřednictvím internetu jednou za čas zobrazí jen pár zpráv, pak se z hlediska provozu dostanete zhruba na cenu rovnající se  částkám u běžných poskytovatelů internetu. Pokud byste však chtěli využívat LTE router aktivněji a například přes něj sledovat televizi, pak je potřeba myslet na to, že se nevyhnete pořízení neomezeného datového tarifu, který je již o poznání nákladnější. 

Pomineme-li cenu, nevýhodou LTE připojení je rychlost. Jak již bylo zmíněno, ta závisí primárně na signálu mobilní sítě v místě, ve kterém je router využíván. Ale ani v těch nejlépe pokrytých lokalitách nebude tak rychlý jako optická síť, všichni tuzemští operátoři totiž nabízí maximální rychlost pohybující se mezi 200 a 300 Mb/s. Na tu se navíc člověk dostane jen málokde – zpravidla ve větších městech či obecně u vysílačů. Svědčí o tom třeba i měření serveru DSL.cz, podle kterého se průměrná rychlost LTE v ČR pohybuje mezi 40 až 50 Mb/s, přičemž nejrychlejší LTE má dlouhodobě T-Mobile, nejpomalejší pak Vodafone. Tyto rychlosti lze přirovnat spíš k pomalejšímu bezdrátovému internetu. 

Pro koho jsou dobré a pro koho ne

Charakterizovat skupinu uživatelů, pro kterou jsou LTE routery vhodné naštěstí není složité. Tento typ internetového připojení se hodí primárně na místech, která nenabízejí jinou možnost připojení k internetu nebo tam, kde by zbudování připojení znamenalo výrazné finanční náklady. Jedná se o ideálního parťáka například na chaty a chalupy a všude tam, kde i při krátkodobých pobytech oceníte snadnou instalaci. S ohledem na dlouhodobé náklady ve formě měsíčních poplatků operátorovi se LTE routery vyplatí spíše méně náročným uživatelům s nízkou spotřebou dat. Naopak do města a míst, kde se nabízí možnost jiného internetového připojení nemá smysl podobné řešení pořizovat.

Jakou SIM do LTE routeru

Co se týče SIM karty, jedná se o stejný typ, který se používá v mobilních telefonech. Jediné, co je dobré si pohlídat, je správná velikost, která odpovídá vašemu routeru a podle toho SIM sehnat, popřípadě nechat oříznout. Operátoři sice v dnešní době již automaticky poskytují SIM zredukovatelné do jakékoliv běžně používané velikosti, chystáte-li se však do routeru využít nějakou starší, můžete narazit na problém. Rovněž kupujte vždy jen LTE router a nikoliv 3G. Tento typ připojení se totiž již v Česku loučí a do konce roku zcela zmizí.

Kde koupit nejoblíbenější LTE routery

TP-Link Archer MR200

TP-Link Archer MR200

od  

ZyXEL LTE4506

ZyXEL LTE4506

od  

ZyXEL LTE3301-Q222

ZyXEL LTE3301-Q222

od  

Strong 4GROUTER300M

Strong 4GROUTER300M

od  

TP-LINK TL-MR6400

TP-LINK TL-MR6400

od  

Asus 4G-N12

Asus 4G-N12

od  

TP-Link M7200

TP-Link M7200

od  

Strong 4G LTE 300

Strong 4G LTE 300

od  

TP-Link M7350

TP-Link M7350

od  

D-Link DWR-932

D-Link DWR-932

od  

Tenda 4G185

Tenda 4G185

od  

Teltonika LTE Router RUT955

Teltonika LTE Router RUT955

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Představení technologie

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také