Seznam.cz

Kuchyňské doplňky pro leváky: Jaké jsou možnosti?

Kuchyňské doplňky
Zdroj: Pexels.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 5 měsíců

Patříte mezi leváky? Pak nejspíš při vaření v kuchyni narážíte na mnoho překážek. Kuchyně bývá sestavena tak, aby vyhovovala primárně pravákům a totéž platí také o kuchyňském vybavení. Volbou vhodných doplňků pro leváky si ale můžete některé starosti ušetřit.

Oblíbené kuchyňské doplňky pro leváky

Porovnat parametry

Kuchyně pro praváky aneb proč se levák častěji zraní

Podle odhadů žije v České republice zhruba 10 % leváků. To rozhodně není zanedbatelné číslo. Jenže zbylých 90 % společnosti má jako dominantní ruku tu pravou. I když si toho praváci často nejsou vědomi, okolní svět je vytvořen na míru právě jim.

Leváci se proto při mnoha běžných činnostech potýkají s nepříjemnostmi. Problematické pro ně může být například stříhání, zapínání zipů, fotografování nebo ovládání rozličných prvků v dopravních prostředcích. Věděli jste, že podle statistik utrpí leváci v domácnosti o 54 % úrazů více než praváci? A ne, rozhodně to není tím, že by byli „leví“. Domácí vybavení jim zkrátka nemusí vyhovovat. Ovládací prvky, úchyty či rukojeti jsou jinde nebo mají jinou podobu, než by leváci potřebovali.

Ani kuchyně nepředstavuje oázu klidu, kde by si levák od svých starostí odpočinul. Sestavení a uspořádání kuchyňské linky i spotřebičů reflektuje desítky let zkušeností. Pohyby uživatele, jeho běžné návyky, přesuny kuchyňského vybavení – všechny tyto aspekty jsou dlouhodobě pozorovány a vyhodnocovány tak, aby nově vznikající kuchyně zákazníkům maximálně ulehčily práci. Jenže jako vzorový zákazník je ve většině případů opět vnímán pravák.

Odřený loket nebo problémy při krájení

Je také ve vaší domácnosti sporák umístěn u levé stěny? Pak si můžete být téměř jisti tím, že byl původní návrh vaší kuchyně načrtnut pravou rukou. Levák by totiž sporák do těchto prostor neumístil – věděl by, že si při vaření nejspíš odře loket o stěnu.

Další nástrahy na leváka čekají při krájení. Některé kuchyňské nože jsou broušené jen na jednu stranu. Typicky se jedná o nože na krájení chleba nebo tvrdých sýrů. Výrobce počítá s tím, že řez bude veden daným směrem a odkrajované plátky odpadnou na stranu. Nemusíme snad dodávat, že tento typ nožů je určen pro úchop pravou rukou. Pro leváka vybaveného nožem s pravým ostřím bude velmi obtížné „vykouzlit“ stejnoměrné plátky krájené suroviny.

Na podobné problémy může levák narazit při práci se škrabkou. Zejména starší škrabky totiž odřezávají slupku jedním vyvýšeným břitem. Směr ostří umožňuje snadné škrábání zeleniny při pohybu rukou k tělu. Vzhledem k umístění rukojeti bude takový pohyb pro leváky v podstatě nemožný. Škrabkou musí pohybovat směrem od sebe, což může být poměrně komplikované. Na další potíže leváci naráží například při otevírání konzerv, lahví od vína nebo při stříhání.

Řešení představují univerzální či levostranné doplňky

Výrobci naštěstí strádání leváků zaregistrovali a snaží se na něj adekvátně reagovat. U mnoha kuchyňských doplňků se setkáte s univerzálními variantami, které se hodí pro praváky i leváky. Toto řešení je ideální v domácnostech, kde vybavení používá více osob. Pořízení dvou různých variant stejného nástroje pro řadu lidí není příliš lákavé – ať už z důvodu financí, nedostatku skladovacích prostor nebo eventuální záměny předmětů.

Univerzální varianty jsou typické například pro nože. Většina běžně prodávaných nožů má dnes ostří broušené z obou stran. Bez ohledu na to, jakou rukou nůž uchopíte, tak můžete bezproblémově krájet. Podobně u škrabek začínají výrobci čím dál častěji sázet na dva břity. Škrábání je poté možné oboustranně. Rovněž některé otvíráky konzerv jsou navrženy pro oboustranné využití.

Kromě univerzálního kuchyňského náčiní se mohou leváci těšit také z rostoucí nabídky předmětů vyrobených přímo pro ně. V praxi se jedná pouze o stranové kopie klasických nástrojů, které svým rozvržením a ergonomií zohledňují úchop levou rukou.

Jaké kuchyňské doplňky pro leváky stojí za pozornost?

Máte v domácnosti leváka a chcete mu usnadnit kuchyňské práce? Podívejte se, s jakými nástroji ho potěšíte.

  • Kuchyňská škrabka: Škrabka patří k nejčastějším doplňkům, které si leváci pořizují ve své levostranné variantě. Není divu, škrábání brambor či jiné zeleniny je náročné a únavné samo o sobě, tak proč si jej ještě více komplikovat. Kuchyňská škrabka pro leváky má přizpůsobený směr ostří. Také rukojeť je často vytvarována speciálně pro levou dlaň.
  • Levostranné nůžky: Ať už jde o klasické kuchyňské nůžky nebo nůžky na drůbež, snazší stříhání levákům zajistí varianty s opačně zkříženými noži. Díky nim leváci lépe vidí, co stříhají.
  • Vývrtka: Leváci ocení vývrtky s obráceným závitem, které jim dovolí při otevírání lahve otáčet rukou ve směru od těla.
  • Otvírák na konzervy: Při otevírání konzerv se člověk může ošklivě poranit. Dobrým předpokladem, jak zranění předejít, je práce s vhodným otvírákem. Varianty pro leváky umožní uživatelům otevřít konzervu v přirozeném směru.
  • Chňapka: Samozřejmě, že si chňapku můžete nasadit na jakoukoliv ruku. Jenže ne všechny modely jsou přizpůsobeny k úchopu z obou stran. Pokud máte doma chňapku pro praváky, pořiďte si raději univerzální či levostrannou variantu.

Zobrazit kompletní nabídku kuchyňského náčiní

Kde koupit kuchyňské náčiní

Orion Quality 152172 teflonová chňapka 36 x 19 cm

Orion Quality 152172 teflonová chňapka 36 x 19 cm

od  

Orion Double kuchyňská škrabka nerez

Orion Double kuchyňská škrabka nerez

od  

Fiskars Clip-Sharp 859600

Fiskars Clip-Sharp 859600

od  

FISKARS Roll-sharp EDGE

FISKARS Roll-sharp EDGE

od  

Küchenprofi dvojitá škrabka na zeleninu

Küchenprofi dvojitá škrabka na zeleninu

od  

Fiskars Nůžky kuchařské FUNCTIONAL FORM

Fiskars Nůžky kuchařské FUNCTIONAL FORM

od  

KAI Shun nůž na zeleninu 18 cm pro leváky

KAI Shun nůž na zeleninu 18 cm pro leváky

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také