Seznam.cz

Knižní série Zaklínač – fenomén knižního, herního i filmového světa

Zdroj: Pixabay.com
Fotografie 2
Jarmila Vandová před 1 rokem

V roce 1992 vyšly příběhy Zaklínače od polského spisovatele Andrzeje Sapkowského v českém překladu a u našich čtenářů fantastiky okamžitě získaly kultovní status. Jako by z fantaskních autorů najednou povstal poněkud jiný J. R. R. Tolkien, jehož poznávacím znamením je to, že se nebere příliš vážně, má smysl pro jemnou ironii a ve svých knihách řeší řadu nadčasových témat včetně rasismu a ekologie. Sapkowského série Zaklínač se záhy stala fenoménem knižního, herního, ale i filmového světa. A po uvedení první řady sériové adaptace The Witcher na Netflixu v roce 2019 bylo téhož roku ohlášeno, že nás letos čeká vydání druhé řady.

Andrzej Sapkowski, jeden z nejlepších autorů fantasy

Stvořitel slavné knižní série Andrzej Sapkowski se narodil 21. června 1948 ve městě Lodź v Polsku. Tento budoucí nekorunovaný král polské, potažmo východoevropské, fantasy vystudoval na univerzitě v rodném městě ekonomii. Po vysoké škole vzhledem ke svému nadání na cizí jazyky nastoupil do zahraničního obchodu. Svou první povídku s názvem Zaklínač publikoval již v roce 1986 v polském časopise Fantastika a stačily pouhé dva roky na to, aby se stal jedním z nejoblíbenějších spisovatelů fantasy v Polsku. Jeho sláva brzy překročila polské hranice. Andrzeje Sapkowského si záhy oblíbili také čtenáři v České republice, na Slovensku, v Německu, Francii, Rusku, Švýcarsku či Portugalsku. Velké popularitě se těší také ve Španělsku. Andrzej Sapkowski ani v současné době ve svém psaní nepolevuje. Vedle knih je autorem celé řady povídek, fejetonů a recenzí. Nadále například přispívá zejména do polských fantasy časopisů Fantastika a Magie a meč.

Literární tvorba Andrzeje Sapkowského

Dílo Andrzeje Sapkowského sestává z rozsáhlých ság i drobných literárních útvarů. Mezi jeho novější díla patří právě Sága o Reinmarovi z Bělavy, která je známější pod názvem Husitská trilogie. Děj této historické fantasy je zasazen do doby husitských válek, zejména v Čechách a Slezsku. Tato kniha bývá dokonce přirovnávána ke slavnému historickému románu Křižáci od polského nobelisty Henryka Sienkiewicze. Vděčí za to spisovatelově mistrné gradaci, košatému jazyku a množství použitých latinských citátů. Obdivuhodná je také autorova znalost historických reálií, která knize dodává na autentičnosti a u čtenářů vyvolává silný pocit důvěry. Podobně jako v dalších Sapkowského dílech nechybí ani zde jeho pověstný smysl pro ironii i pro detail. Mezi díla tohoto autora patří také dva samostatné romány. První nese název Zmije a druhý se jmenuje Bouřková sezóna. Oba přitom stejně jako Husitská trilogie vyšly v nakladatelství Leonardo, které se specializuje na většinu Sapkowského tvorby. Ve sborníku Magické střípky byly pro změnu vydány samostatné povídky z časopisů, a to Zlaté poledne a V kráteru po bombě. Čtenářské pozornosti by neměla uniknout ani sarkastická esej V šedých horách zlato není či Zachraňme elfy. Pozoruhodné jsou rovněž povídkové sbírky Maladie a Tandaradei! Ve druhé zmíněné se přitom objevují mimo jiné dvě povídky o zaklínači, který svému stvořiteli zajistil slibnou budoucnost.

Zdroj: Audible.co.uk
Spisovatel Andrzej Sapkowski

Zaklínač – od povídky k fenoménu

Jak již bylo řečeno, roku 1986 vyšla Sapkowskému v časopise Fantastika první povídka. S vcelku krátkým příběhem o zaklínači vyhrál třetí místo v soutěži, která byla časopisem pořádána. O soutěži se přitom dozvěděl od svého tehdy třináctiletého syna, který doma časopis horlivě studoval. Jeho otci vyneslo třetí místo obdivuhodných 10 000 zlotých. Z této povídky se postupem času zrodil monumentální fantasy cyklus stejného názvu. Knižní série Zaklínač dohromady čítá osm knih a patří mezi nejlegendárnější díla evropské středověké fantasy.

První kniha z této série vyšla v českém překladu roku 1992, sedmá a poslední navazující, v roce 2000. Výtisků však bylo málo, a tak se dalšího vydávání chopilo nakladatelství Leonardo, které knižnímu kompletu Zaklínač dodalo krásnou brožovanou vazbu. Řada českých fanoušků Zaklínače a jeho autora tak má ve své knihovně právě toto vydání.

Představení knižní série Zaklínač

Jak již bylo uvedeno, knižní série čítá dohromady osm knih. První dvě knihy přitom patří jednotlivým povídkám a představují ucelený prequel pro pětidílnou románovou sérii. Roku 2014 byl u nás vydán ještě samostatný příběh s podtitulem Bouřková sezóna, který zpečetil nebývalou oblibu tohoto polského autora. Tituly knižní série Zaklínač, tak jak jdou po sobě, se jmenují: Zaklínač I – Poslední přání, Zaklínač II – Meč osudu, Zaklínač III – Krev elfů, Zaklínač IV – Čas opovržení, Zaklínač V – Křest ohněm, Zaklínač VI – Věž vlaštovky a Zaklínač VII – Paní jezera. Všechny tyto díly vyšly v nakladatelství Leonardo a vyjma posledního dílu, který byl vydán roku 2012, osvěžily pulty českých knihkupectví o rok dříve.

Fantasy svět Zaklínače a Andrzeje Sapkowského

Knižní série Zaklínač není pouhou knihou pro dobrodruhy a milovníky fantasy, kteří se rádi ocitají mimo pozemský svět. Její záběr je mnohem širší. Jednotlivé příběhy s sebou totiž přinášejí jasné odkazy na moderní dobu. Knižní cyklus Zaklínač tak řeší například taková témata, jakými jsou xenofobie či ekologie. Některým čtenářům může dokonce sloužit jako návod na zvládnutí rodičovských problémů. Především však zaujme autorovým jemným ironickým humorem, smyslem pro detaily a gradací děje. K tomu samozřejmě napomáhají svérázné postavy žijící ve fantaskním světě, který však má svá jasně daná pravidla. Na rozdíl od vzorců hrdinských fantasy však tento svět není černobílý. Nejsou zde čistě kladní a záporní hrdinové. Do popředí se dostávají spíše odstíny šedé, které ukazují, že každý má v sobě něco dobrého i zlého.

Potřební i obávaní zaklínači

Pro vhled do slavného knižního cyklu Andrzeje Sapkowského je třeba pochopit podstatu samotných zaklínačů. Ti v autorově podání představují společný projekt druidů a mágů, kteří stojí za vyvinutím různých postupů, díky kterým je možné s pomocí mutagenů, jedů a magických přípravků upravit lidský organismus. Ten pak může pracovat mnohem efektivněji a může dokonce používat i jednoduchou magii. Adepti na zaklínače přitom museli projít nebezpečnou Zkouškou trav, kterou přežil jen málokterý z nich. A pokud ano, nesl si některé nežádoucí účinky. Následovala Cesta meče, která představovala tvrdý bojový výcvik. Ve světě Andrzeje Sapkowského jsou zaklínači lidmi očekáváni, toto očekávání však střídá strach, a to kolikrát větší než z nestvůr. V knižní sérii Zaklínač tak několikrát dojde k tažení lidí proti zaklínačům, která bývají od prvopočátku iniciována čaroději, pro něž jsou zaklínači nežádoucí konkurencí. Jedno z takových tažení skončí vybitím většiny členů v Kaer Morhenu, sídle zaklínačského cechu. Od té doby se zaklínači stali vzácnými a jejich prastaré techniky používané k přeměně lidského organismu upadly v zapomnění. Přejde dlouhých sto let a po tomto období nastává děj první knihy Zaklínače s názvem Krev elfů.

Zdroj: CD Project RED
Hlavní hrdinové knihy - Geralt z Rivie a Cirilla, princezna z Cintry

Dějová linka příběhu Zaklínače

Bylo by samozřejmě nepraktické pojednávat zde o ději jednotlivých knih Zaklínače tak, jak jdou za sebou. Přesto je však cílem tohoto článku mimo jiné přivést ke čtení této slavné knižní série ty, kteří si k ní cestu dosud nenašli. Uveďme tedy jen letmou dějovou linku, která otevírá fantaskní svět Andrzeje Sapkowského čtenářské veřejnosti, která zatím nebyla obeznámena s jeho dílem.

Celý příběh je přitom vsazen do vleklých bojů mezi císařstvím Nilfgaard na jihu a aliancí severních království, jejich obyvatelé se nazývají Nordlingové. V díle Krev elfů, který následuje po povídkovém prequelu, se čtenáři spolu s autorem vydají na již zmíněné zaklínačské hradiště Kaer Morhen, kde se brzy objeví i hlavní hrdina této knižní série Geralt z Rivie, jehož otec byl zachráněn zaklínačem. Doprovází jej Cirilla, princezna z Cintry, dcera elfky a lidského mága, která je s Geraltem spojena sudbou. Když vyjde najevo, že Cirilla není obyčejná dívka, začíná boj o její záchranu a využití jejího potenciálu. Na scéně se objevují další pozoruhodné postavy.

Další díl Zaklínače s názvem Čas opovržení začíná cestou této magicky nadané dívky na velký konvent mágů, který se záhy zvrhne v krvavá jatka čarodějných přívrženců císařství Nilfgaard a aliance severních království. Osud dívky se zdá být zpečetěn, nakonec se jí však podaří svým pronásledovatelům uniknout. Vděčí za to jednorožci a svým zázračným schopnostem.

Kniha Křest ohněm ukazuje Geralta zotavujícího se po boji, který se záhy vydává hledat Cirillu. Na své dlouhé cestě potkává další významné postavy, které celý děj zajímavým způsobem osvěží. Navíc souhrou náhod i zásluh dojde k jeho pasování na rytíře. Čtenáři tak před sebou mají hrdinu s predikátem, který se už právem může nazývat Geralt z Rivie.

Jednoho dne nachází těžce zraněnou Cirillu zneuznaný filosof žijící uprostřed močálů jako poustevník. Ujme se jí a dozvídá se o jejích pronásledovatelích a všem, co následovalo, když padla do rukou nepřátel. Cirilla, jakmile se uzdraví, opouští poustevníka a po setřesení svých protivníků se jejím cílem stává Věž vlaštovky, podle níž se také jmenuje tento díl Zaklínače.

V posledním dílu knihy s názvem Paní jezera se uskuteční hned dvě velké bitvy a dějová linka se přehoupne do jiných časů i míst.

Zaklínač jako počítačová hra

Velkou oblíbenost si mezi širokou veřejností nevysloužila jen knižní podoba Zaklínače, ale také stejnojmenná počítačová hra. První pokud vzešel z polského studia CD Projekt Red v roce 2007. Na úspěch si však ještě musel počkat. Jedinečný fantaskní svět a soubojový systémem se nesetkal s velkým pochopením. Roku 2011 vydalo stejné studio druhý díl s názvem Zaklínač 2: Vrahové králů, který se povedl mnohem lépe. Pořád ale ještě bylo na čem pracovat. Díky hře se však nastartoval knižní trh a zvýšil se i zájem o fantasy komplexně v celé Evropě. O největší slávu se postarala vysoce ceněná hra Zaklínač 3: Divoký hon, která herní i knižní podobu katapultovala do závratných výšek všeobecného zájmu. A Zaklínač se stal legendou, která si získala miliony fanoušků po celém světě.

Filmová adaptace Zaklínače

Zaklínač se dočkal také filmového zpracování. Polská adaptace spatřila světlo světa roku 2001, a není bohužel považována za příliš šťastnou. Původní plnohodnotný seriál byl totiž přestříhán do podoby celovečerního filmu pod jménem The Hexter. Nutno dodat, že si jej filmoví kritici opravdu vychutnali… Rok nato byla možnost shlédnout původní seriál, který režíroval Marek Brodzki. V Polsku i u nás se dočkal vlídnějšího přijetí, na natočení druhé série to však bylo málo. Úspěšná hra Zaklínač 3: Divoký hon však dala vzniknout kvalitní seriálové adaptaci The Witcher (Zaklínač), která se na Vánoce roku 2019 objevila na Netflixu a vystřelila prodej knih zase o něco výš.

Téhož roku pak bylo ohlášeno, že se fanoušci Zaklínače mohou těšit na vydání druhé řady. To by se mělo uskutečnit už letos – v prosinci roku 2021. Natáčení druhé série výpravné fantasy se sice zpozdilo kvůli koronavirové pandemii, jedna z nejúspěšnějších netflixovských exkluzivit však nebude chybět. Fanoušky Zaklínače tak čeká celkem osm epizod, jejichž délka se bude pohybovat okolo jedné hodiny. Druhá série přímo naváže na děj té předchozí, a představí tak další osudy zaklínače Geralta z Viri, princezny Cirrily a dalších legendárních postav, které se staly součástí knižního, herního i filmového světa slavného Andrzeje Sapkowského.

Kde koupit knihy od spisovatele Andrzeje Sapkowského?

Husitská trilogie: Kniha první: Narrenturm - Andrzej Sapkowski (2021, pevná)

Husitská trilogie: Kniha první: Narrenturm - Andrzej Sapkowski (2021, pevná)

od  

Zmije - Andrzej Sapkowski

Zmije - Andrzej Sapkowski

od  

Zaklínač VIII: Bouřková sezóna - Andrzej Sapkowski

Zaklínač VIII: Bouřková sezóna - Andrzej Sapkowski

od  

Zaklínač I.: Poslední přání - Andrzej Sapkowski (2022, brožovaná)

Zaklínač I.: Poslední přání - Andrzej Sapkowski (2022, brožovaná)

od  

Zaklínač II: Meč osudu - Andrzej Sapkowski (2011, brožovaná)

Zaklínač II: Meč osudu - Andrzej Sapkowski (2011, brožovaná)

od  

Zaklínač III.: Krev elfů - Andrzej Sapkowski (2022, brožovaná)

Zaklínač III.: Krev elfů - Andrzej Sapkowski (2022, brožovaná)

od  

Sapkowski Andrzej: Zaklínač IV. - Čas opovržení

Sapkowski Andrzej: Zaklínač IV. - Čas opovržení

od  

Zaklínač V: Křest ohněm - Andrzej Sapkowski

Zaklínač V: Křest ohněm - Andrzej Sapkowski

od  

Zaklínač VI: Věž vlaštovky - Andrzej Sapkowski (2011, lepená)

Zaklínač VI: Věž vlaštovky - Andrzej Sapkowski (2011, lepená)

od  

Zaklínač VII.: Paní jezera - Andrzej Sapkowski (2012, brožovaná)

Zaklínač VII.: Paní jezera - Andrzej Sapkowski (2012, brožovaná)

od  

Zaklínač VII.: Paní jezera - Andrzej Sapkowski (2012, brožovaná)

Zaklínač VII.: Paní jezera - Andrzej Sapkowski (2012, brožovaná)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Knižní novinky

Fotografie 2

Jarmila Vandová

Redaktor

Miluji květiny, zahradničení, práci na chalupě a kolem ní. Tuto svou zálibu jsem spojila se psaním, a tak již nějakým rokem píši články o bydlení a zahradě. Dále se věnuji literatuře, zejména psaní knižních recenzí a dalších literárních článků. Zajímám se o dějiny, politiku, kulturu, jazyky a náboženství Blízkého východu.

Více článků od Jarmily

Přečtěte si také