Seznam.cz

Jaké školní potřeby a pomůcky bude váš školák opravdu potřebovat?

Prvňáčci
Zdroj: Pixabay.com
Veronika Gálová
Veronika Gálová před 2 měsíci

Konec prázdnin a začátek září je pro všechny rodiče ve znamení návratu dětí do škol a shánění školního vybavení. V tomto článku se zaměříme na základní výbavu, ale nezůstaneme ale jen u aktovky a jejího obsahu. Do našeho tématu zařadíme i další věci, bez kterých se žádný školák neobejde.

Školní potřeby pro prvňáka

Tradičně nejvíc tápající skupinou jsou rodiče prvňáčků, kteří své dítě vybavují do školy úplně poprvé. Pokud mezi ně patříte, určitě bychom vám doporučili udělat si kompletní seznam, než se vydáte do obchodů nebo se vrhnete do světa online nakupování. Ten si můžete postupně odškrtávat a mít tak celou dobu přehled, co vám ještě chybí. Takový seznam jste pravděpodobně dostali ze školy, a klidně se ho držte. Mějte důvěru v to, že na něm najdete opravdu vše, co vás prvňák bude potřebovat. Pokud tento seznam v ruce nemáte, nemusíte panikařit. Připravili jsme seznam základních školních potřeb do první třídy.

První aktovka

Jestli váháte, co pořídit jako první, pak se určitě zaměřte na aktovku. Bude to pravděpodobně ta největší investice, a také pomůcka, která by mohla školákovi vydržet i několik dalších let. Ovšem za podmínky, že vyberete dobře. Hledejte především ověřené výrobce, které se na školní aktovky zaměřují, a deklarují, že jejich výrobky splňují všechny potřebné parametry. Dětská aktovka totiž není obyčejný batoh.

Jak by měl vypadat penál pro prvňáčka?

Pokud máme aktovku na prvním místě důležitosti, pak penál je hned na druhém. Bude to právě on, který bude ležet na stole při každé hodině a prvňáček v něm bude mít uložené psací potřeby a možná i další drobnosti. Hlavním kritériem výběru by zde měla být jednoduchost a přehlednost. Penál by měl mít snadné otevírání a vnitřní členění, které obsahuje gumičky na pastelky a další psací potřeby, aby dítko nemuselo hledat konkrétní barvu pastelky v hromadě dalších. Určitě tedy nejsou vhodné měkké penály typu pouzdra, naopak hledejte v kategorii pevných rozevíracích penálů se zapínáním na zip. Dejte přednost těm jednopatrovým, protože hledání v nich bude rychlejší, a v první třídě stejně nebude větší kapacita penálu využita.

Obsah penálu

Do penálu prvňáčka patří základní potřeb pro psaní a kreslení, tedy psací pero, tužky, pastelky, guma, ořezávátko a nůžky s kulatou špičkou. Jiné věci pro start školní docházky nejsou potřeba. Na pastelkách se vyplatí nešetřit, a vsadit na tradiční a osvědčené značky, protože rozdíl může být zásadní. Kvalitní pastelky by se měly méně lámat, a také zanechávat výraznou barevnou stopu. Naopak není až tak důležité, aby měl školák mnoho odstínů, stačit bude klasických 12 barev. Nebuďte zaskočeni tím, že v průběhu jednoho školního roku budete některé barvy muset postupně doplňovat, prvňáčci v prvním půlroce hodně kreslí i v běžné výuce. Ořezávátko by mělo být ideálně od stejné značky jako pastelky. Mezi jednotlivými výrobci může být drobný rozdíl ve velikosti, a nepadnoucí ořezávátko by mohlo pastelky zbytečně polámat.

Pastelky
Zdroj: Pixabay.com
Na pastelkách nešetřete. Ideální jsou ty, které se méně lámou.

Láhev na pití

Pitný režim je určitě důležité u školáků podporovat. Láhev na pití s vhodným obsahem bude každodenní nutností. Zároveň také patří mezi věci, které se nejčastěji někde zapomínají nebo ztrácí, a tak neprohloupíte, když pořídíte ještě alespoň jednu rezervní. Objemově by měla zhruba mít kolem 600 ml, aby nezabírala příliš místa v aktovce. Pokud školákovi voda dojde, může si ji dotočit ve škole z kohoutku. Ideálním materiálem lahve pro školáka je bezpečný plast. V této souvislosti se také můžete setkat s označením „zdravá láhev“. Jde především o to, aby materiál neobsahoval škodlivé látky, které by se mohly do tekutiny uvolňovat. Zaměřte se na specifikaci „bez BPA“.

Svačinové boxy

Každodenní využití najdou také praktické svačinové boxy. Mějte jich doma připravených hned několik. Skvělé řešení představují krabičky, které jsou uvnitř členěné na více oddílů, případně mají vyndavací přihrádkou. Ty přijdou vhod, když budete chtít do svačiny propašovat i nakrájené ovoce či zeleninu.

Přezůvky do školy

Dětské pomůcky sice neřadíme mezi „pomůcky“, je to spíš součást odění dítěte. Ať už vyberete jakékoli boty na přezutí pro holku nebo kluka, zásadní je hlavně správná velikost. Nezapomeňte, že malým dětem mohou nožky skokově povyrůst i za několik týdnů, a tak je před nákupem nových bot vždy přeměřte. V úvahu připadají jak klasické bačkory, tak i sandály, pro dívky baleríny, či textilní boty se zapínáním na suchý zip. Dítěti by měly skvěle sedět nejen délkou, ale i šířkou, bude v nich trávit velkou část dne.  V průběhu roku pravidelně kontrolujte, jestli již nenadešel čas vyměnit botky za větší velikost.

Výbava na tělocvik

Přezůvky nebudou jediné nové boty, které v září školák obuje. Dalším pár bot bude sportovní, určená pro hodiny tělocviku. Škola pravděpodobně bude vyžadovat odlišné obutí dovnitř, které by mělo mít bílou podrážku, a na ven. Počítejte tedy minimálně se čtyřmi novými páry bot: přezůvky, boty na tělocvik dovnitř a ven, a boty na cestu do školy. Školáka dále budete muset vybavit vhodným sportovním oblečením čili „úborem na tělocvik. Myslete na dvě varianty podle počasí, tedy tričko a kraťasy pro teplé počasí a do tělocvičny, tepláková souprava pro chladnější počasí na ven. To vše zabalte do stahovacího vaku, který si dítě do školy odnese.

Oblečení na cestu i do lavice

Škola je přeci jen o něco formálnější prostředí než školka, na kterou jste byli doposud zvyklí. Tepláky ani samostatné punčocháče už se nehodí. I když přísný dresscode ve školách nepanuje, není od věci začít děti zvykat na trochu jiný způsob oblékání. Hlavním kritériem by však stále měla být pohodlnost. Pro holčičky jsou vhodné legíny, které mohou mít třeba vzhled klasických kalhot, přestože jsou pružné a nikde netlačí. Alternativou jsou bavlněné punčocháče, přes které je možné obléct sukýnku, případně šaty. Holky i kluci mohou nosit džíny i jiné kalhoty, ideálně trochu volnější a s vyšším obsahem elastanu. Dobrou službu naopak neudělají tvrdé materiály, které tlačí a nepřizpůsobí se pohybu, umělá vlákna, která neodvádí pot a jednovrstvé outfity. Vždy myslete na to, aby si dítě mohlo odložit, pokud bude ve třídě tepleji.

Oblečení
Zdroj: Pixabay.com
Pohodlnost a vrstvení. To by měla být základní kritéria oblečení do školy.

Roušky, respirátory a dezinfekční gel

Nyní již víme, že školáci vstoupí do nového školního roku opět v rouškách. Ačkoli se situace může v průběhu roku měnit, zásoba ochranných pomůcek pro děti se vám určitě neztratí. Hodit se bude také malé balení dezinfekčního gelu.

Pomůcky do školy nemusí být pouze funkční. Děti určitě budou nadšené, když s nimi vyberete aktovku s motivem oblíbeného hrdiny nebo tričko podle jejich představ. Výběr různých druhů designu je u výrobků pro děti dnes už samozřejmostí, a tak si na své přijde každý malý student či studentka. Budou se tak na svůj první den ve škole o to víc těšit.

Zobrazit celou nabídku školních potřeb

Kde koupit základní školní potřeby

Topgal Elly

Topgal Elly

od  

Oxybag Oxy Style Mini

Oxybag Oxy Style Mini

od  

Topgal Penn jednopatrový prázdný

Topgal Penn jednopatrový prázdný

od  

Ars Una Penál 1 p. Think Pink 18

Ars Una Penál 1 p. Think Pink 18

od  

Oxybag Tritan 600 ml

Oxybag Tritan 600 ml

od  

G21 Láhev na smoothie/juice 600 ml

G21 Láhev na smoothie/juice 600 ml

od  

Pilot Frixion 2064 Ball Roller

Pilot Frixion 2064 Ball Roller

od  

Pilot FriXion Fineliner 0,45 mm 4 ks Basic

Pilot FriXion Fineliner 0,45 mm 4 ks Basic

od  

Centropen Slideball Clicker 2225 kuličkové pero

Centropen Slideball Clicker 2225 kuličkové pero

od  

Koh-I-Noor 6422/15

Koh-I-Noor 6422/15

od  

Koh-I-Noor 0300/60

Koh-I-Noor 0300/60

od  

STABILO Easy Start pro praváky 12 ks

STABILO Easy Start pro praváky 12 ks

od  

KOH-I-NOOR Progresso

KOH-I-NOOR Progresso

od  

KOH-I-NOOR grafitová tužka 1500 5B (21023)

KOH-I-NOOR grafitová tužka 1500 5B (21023)

od  

Unique set tužek Harry Potter 8 ks

Unique set tužek Harry Potter 8 ks

od  

R&B Mědílek Zdravá sváča komplet box 18 x 13 x 6,5 cm

R&B Mědílek Zdravá sváča komplet box 18 x 13 x 6,5 cm

od  

Storline Minecraft Multibox 19,5 x16,5 x 6,7

Storline Minecraft Multibox 19,5 x16,5 x 6,7

od  

FARE 4111403 modré 24

FARE 4111403 modré 24

od  

FARE 4111448 30

FARE 4111448 30

od  

Sanytol Dezinfekční gel 75 ml

Sanytol Dezinfekční gel 75 ml

od  

Flame Brothers Dětské respirátory FFP2 NR bílé 20 ks

Flame Brothers Dětské respirátory FFP2 NR bílé 20 ks

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Back to school

Veronika Gálová

Veronika Gálová

Redaktor

Vystudovala na FFUK obor estetika, ale táhlo ji to k marketingu a psaní, u kterého nakonec zakotvila. Zaměřuje se na články o domácnosti a zahradě, které korespondují i s jejími zájmy. Dále ve volném čase ráda vyrazí s rodinou na výlety po méně známých koutech ČR, a nakonec vždy zjistí, že je všude dobře, ale doma nejlépe.

Více článků od Veroniky

Přečtěte si také