Seznam.cz

Jak vybrat ventilátor aneb nejlevnější řešení pro horké letní dny

Klasický ventilátor
Zdroj: Pixabay.com
Veronika Gálová
Veronika Gálová před 3 měsíci

Říkáte si každé léto, že už by to chtělo pořídit si klimatizaci? Pokud váháte, možná se bez ní nakonec obejdete a postačí vám poohlédnout se po nějakém snazším a dostupnějším řešení.

I když je klimatizace účinný a rychlý způsob, jak snížit teplotu v místnosti, nemusí být nutně tím nejlepším řešením. Nejenže při jejím pořízení musíte sáhnout hlouběji do kapsy, její instalace často znamená také stavební úpravy a používání klimatizace sebou nese i řadu zdravotních rizik. Alternativu představují moderní ventilátory a ochlazovače vzduchu.

Tradiční větrák má dnes mnoho podob 

Ventilátor nebo větrák funguje na principu víření vzduchu. Je to tradiční způsob, jak učinit z rozehřáté místnosti příjemnější prostor. Větrák vzduch neochlazuje, pouze ho rozhání. Nelze od něj tedy nikdy očekávat takovou výkonnost jako od klimatizace. Pokud teploty stoupají a vy bydlíte třeba v podkrovním bytě, pak si s ním nejspíš nevystačíte. Ve většině případů vám ale vhodně zvolený ventilátor prokáže dobrou službu, a oproti klimatizaci má i nějaké výhody. Patří mezi ně i nižší pořizovací cena a také přenositelnost. Stane se pro vás sezonním společníkem, který po většinu roku zůstane uskladněný. Výběr ventilátorů je široký, s jakými typy se nejčastěji setkáte?

Typy ventilátorů

Stolní ventilátor: ochladí vás u pracovního stolu

Stolní ventilátory představují nejskladnější variantu. Průměr vrtulí bývá do 25 cm, což je předurčuje k tomu, aby sloužily k ochlazení malých prostor nebo konkrétních osob. Uplatnění najdou také v pracovnách a kancelářích.

Stolní větrák můžete bez problému přemisťovat z místnosti do místnosti podle toho, kde je ho zrovna nejvíc potřeba. Je to také ideální řešení v případě, že prostor obývá více osob s různými preferencemi na teplotu vzduchu. Jsou lidé, kteří klimatizaci nesnesou a nastydnou, jakmile se na ní podívají, jiní nějaké ochlazení nutně potřebují. Stolní větrák můžete nasměrovat pouze na sebe, aniž by to citlivější jedinci v jiné části místnosti zásadně pocítili.

Stolní ventilátor
Zdroj: Pixabay.com
Stolní ventilátor na pracovní desce vám zajistí osvěžení v kanceláři.

Stojací ventilátor: mobilní řešení pro celý byt  

Stojací ventilátory mohou být buď klasické s vrtulemi a mřížkovou ochranou nebo sloupové. Ty jsou kompaktnější a designově zajímavější. Ačkoli i v této kategorii ventilátorů najdeme modely s mnoha funkcemi, obecně se musíme oproti stolním ventilátorům spokojit s nižší výkonností. Tu však může vynahradit moderní design a větší bezpečnost, díky níž jsou jednoznačnou volbou pro dětské pokoje. Sloupový ventilátor totiž k rozhánění vzduchu nepoužívá rychle se otáčející vrtule.

Sloupový ventilátor značky Dyson
Zdroj: Dyson.cz
Sloupový ventilátor nabízí estetické a především bezpečné ochlazení.

Podlahový ventilátor: pro velké prostory

Větší místnosti nejlépe provzdušníte podlahovým ventilátorem. Ten disponuje vyšším výkonem než ostatní domácí větráky a můžete ho nasměrovat přímo proti stropu, čímž docílíte rovnoměrného proudění vzduchu po celé místnosti. Bude to ideální řešení pro haly, rodinné domy, kanceláře nebo učebny.

Stropní ventilátory: ušetří vám místo

Ventilátor připevněný ke stropu snižuje teplotu v celé místnosti a nezabírá prostor. Na rozdíl od klasického stolního i stojacího ventilátoru je naprosto bezpečný. Nehrozí, že o něj zavadíte, vzduch navíc proudí rovnoměrně, čímž se minimalizuje riziko nastydnutí. Nevýhodou může být, že jej nepřemístíte ani nenasměrujete. Hodí se do obývacího pokoje, ložnice či kuchyně.

Stropní ventilátor může být užitečný i v zimě k ohřátí vzduchu a snížení potřeby topení. Jak to funguje? Ohřátý vzduch se drží u stropu a pokud ventilátor disponuje funkcí zpětného chodu, umí jej rozproudit a promíchat v celé místnosti.

Mnoho stropních ventilátorů má v sobě navíc integrované světlo, takže jsou předurčeny k tomu, aby byly zavěšeny místo lustru.

Stropní ventilátor v interiéru
Zdroj: Pixabay.com
Stropní ventilátor šetří prostor a může mít i integrované světlo.

Jak vybrat domácí ventilátor?

Výkon a velikost místnosti 

Čím větší místnost potřebujete ochladit, tím větší výkon byste měli od ventilátoru požadovat. Výrobci u většiny produktů udávají velikost místnosti, pro kterou se přístroj hodí.

Výkon ventilátoru se odvíjí od toho, kolikrát je schopen vyměnit vzduch v místnosti za jednu hodinu. U většiny ventilátorů můžete měnit výkon podle potřeby. Pro rychlé počáteční zchlazení zvolte maximální výkon, který pak postupně snižujte.

Hlučnost

S rychlostí otáček přímo souvisí i hlučnost přístroje. Čím větší rychlostí se lopatky roztočí, tím víc ho uslyšíte. Mezi jednotlivými modely ale existují značné rozdíly. U každého ventilátoru výrobce udává jeho hlučnost v decibelech. Zcela tichý větrák bohužel neexistuje, ale modely s hlučností do 30 dB jsou rušivé minimálně. Přístroje nad 50 dB jsou naopak považovány za nadprůměrně hlučné.

Nastavení otáčení a sklonu 

To je velmi důležitá funkce, kterou by měl mít i každý moderní ventilátor. Díky otáčení se vzduch rozhání do většího prostoru, než by tomu bylo u statického modelu.

Design 

Ventilátor se stane během letního období jedním z viditelných doplňků domácnosti, jeho vzhled tak není radno podceňovat. Myslí na to i výrobci. Pokud si na design potrpíte, pravděpodobně vás zaujmou modely s minimalistickými tvary nebo ventilátory s promyšleným retro designem.

Bezpečnost 

Tento faktor by měli hlídat hlavně rodiče malých dětí. Ochrannou funkci u klasických ventilátorů s otáčejícími se lopatkami zastává kovová mřížka. Její otvory by měly být co nejmenší a úzké, aby jimi dítko neprostrčilo prstík. Úplně nejlepší volbou z hlediska bezpečnosti jsou však ventilátory sloupové, které k proudění vzduchu nepoužívají lopatky.

Dálkové ovládání 

Díky dálkovému ovladači můžete vypnout a zapnout ventilátor a měnit režimy či rychlost otáček, aniž byste museli vstát.

Režim spánku 

Ventilátory často mívají užitečnou funkci „režim spánku“. Ta umožňuje nastavit přístroj tak, že se po zvoleném čase sám vypne, nebo přejde do úsporného režimu.

Funkce přírodního větru nebo ionizace vzduchu 

Některé ventilátory se chlubí i dalšími funkcemi, které se týkají kvality vzduchu. Funkce přírodního větru by měla navodit pocit čerstvého vzduchu, jako kdybyste pobývali venku. Dosahuje toho pozvolnou změnou rychlosti otáček. Ionizace si zase klade za cíl čistotu vzduchu.

Ochlazovače vzduchu

Další možností, která vám pomůže se doma ochladit v horkých dnech je ochlazovač vzduchu. Na první pohled může připomínat mobilní klimatizaci, ovšem chybí mu ochlazovací hadice. To je také jeho velké plus. Díky tomu ho totiž můžete umístit kamkoli a nemusíte řešit, jak teplý vzduch vyvádět z místnosti ven. Zásadním rozdílem je princip, na kterém ochlazovač funguje. Chlazení zde probíhá pomocí chladící vložky tvořené vodou nebo ledem.

Ochlazovač není možné nastavit na konkrétní teplotní stupeň. Teplotu ovlivňujete pouze délkou chlazení. Jakmile se dostanete na pocitově příjemnou teplotu, ochlazovač vypnete.

Tento typ chlazení vzduchu má jeden vedlejší efekt, který můžete vnímat pozitivně i negativně. Je jím zvlhčení vzduchu. Pokud vás tedy doma trápí suchý vzduch, určitě dejte před klimatizací přednost ochlazovači. Naopak, pokud je u vás doma vlhko a potýkáte se třeba s plísněmi, zvolte raději klimatizaci.

Ochlazovač pro vás bude vhodný, pokud

  • nechcete klimatizaci, ale větrák pro vás není dostačující
  • nepotřebujete ochlazovat vzduch na konkrétní teplotu
  • chcete se vyhnout průvanu
  • oceníte menší spotřebu elektrické energie
  • přivítáte zvlhčení vzduchu

Závěrem

Způsobů, jak ochladit vzduch v uzavřených prostorech je celá řada, a klimatizace je jen jednou z nich. Zvažte, jak moc velký efekt očekáváte, a v čem dokážete udělat kompromis. Spolehlivé ochlazení na určitou teplotu zvládne pouze klimatizace, která ale vyžaduje instalaci, stavební úpravy nebo minimálně vývod teplého vzduchu ven v podobě hadice. Při jejím nadměrném nebo nešetrném užívání navíc hrozí nachlazení a další zdravotní problémy. Ventilátory a ochlazovače sice nikdy nebudou stejně účinné, ale i tak mohou ve vaší domácnosti udělat velký kus práce.

Zobrazit celou nabídku domácích ventilátorů

Kde koupit oblíbené ventilátory a ochlazovače vzduchu

Sencor SFN5040BL

Sencor SFN5040BL

od  

Rowenta VU5670F0

Rowenta VU5670F0

od  

Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

od  

Dyson AM07

Dyson AM07

od  

Kanlux Veneto-15GR

Kanlux Veneto-15GR

od  

DOMO DO156A

DOMO DO156A

od  

Sencor SFN9011SL

Sencor SFN9011SL

od  

ETA 0568 90000

ETA 0568 90000

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Ventilátory Klimatizace

Veronika Gálová

Veronika Gálová

Redaktor

Vystudovala na FFUK obor estetika, ale táhlo ji to k marketingu a psaní, u kterého nakonec zakotvila. Zaměřuje se na články o domácnosti a zahradě, které korespondují i s jejími zájmy. Dále ve volném čase ráda vyrazí s rodinou na výlety po méně známých koutech ČR, a nakonec vždy zjistí, že je všude dobře, ale doma nejlépe.

Více článků od Veroniky

Přečtěte si také