Seznam.cz

Jak vybrat parní čistič? Na co se zaměřit a jaké funkce jsou důležité

parni-cistic-na-kuchynskou-linku
Zdroj: Shutterstock.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 4 týdny

Parní čističe se rychle staly populárním pomocníkem při úklidu domácnosti. Oblibu získaly především pro svoji snadnou obsluhu, širokou škálu využití a šetrnost k životnímu prostředí. Jak se zorientovat v bohaté nabídce parních čističů a na jaké parametry se zaměřit?

Jak parní čistič funguje?

Parní čistič je zařízení, které za pomoci páry odstraní mastnotu, zaschlé skvrny, alergeny či bakterie z různých typů povrchů. Účinně s ním vyčistíte podlahy, okna, obklady, matrace, tkaniny, ale také interiér vašeho automobilu.

Parní čističe fungují na jednoduchém principu. Součást přístroje tvoří nádoba na vodu. Po zapnutí parního čističe se voda v nádrži začne ohřívat a přeměňovat na páru. Protože jsou molekuly plynu větší než molekuly kapaliny, vzniká v nádobě přetlak. Díky tomu vám stačí stisknout páčku a horkou páru prostřednictvím trysky nanesete na čištěnou plochu.

K provozu parního čističe potřebujete pouze elektrickou zásuvku a vodu. Ta musí být v některých případech destilovaná – záleží na materiálu, ze kterého je vyrobena nádrž na vodu, a přítomnosti odvápňovacího systému. Zcela se však obejdete bez čisticích prostředků a další chemie. Voda při teplotě okolo 100 °C splní stejnou funkci. Pořízením parního čističe tak ušetříte za nákup čisticích přípravků na různé typy povrchů.

Než začnete parní čistič vybírat

Ještě předtím, než začnete procházet širokou nabídku produktů, si odpovězte na několik základních otázek.

 • Jaké plochy chcete čistit? Hledáte univerzálně použitelný přístroj, nebo specializované zařízení (například parní mop, parní vysavač, parní čistič na podlahu a podobně)?
 • Potřebujete, aby byl parní čistič skladný, nebo máte dostatek místa i pro větší přístroje?
 • Chcete celou domácnost vyčistit na jedno naplnění nádrže, případně mít možnost dolévat vodu i za provozu?
 • Jaké funkce jsou pro vás důležité? Oblíbená bývá například dětská pojistka nebo regulace množství páry.
 • Kolik jste ochotni za parní čistič zaplatit?

Typy parních čističů

Parní čističe se nejčastěji dělí do čtyř skupin, které zohledňují především konstrukci a způsob využití.

 • Ruční parní čističe: Ruční parní čistič představuje nejkompaktnější variantu. Jeho hlavní výhoda spočívá ve vysoké mobilitě a snadné manipulaci. Jednoduše s ním vyčistíte rovněž hůře přístupná místa. I nevýhody vyplývají z menší konstrukce – ruční parní čističe disponují nižším výkonem a nehodí se pro údržbu větších ploch. Přístroje jsou vybaveny zobáčkem a hubicí, proto se jim někdy přezdívá „kachny“. Pořizovací cena ručních parních čističů se běžně pohybuje mezi jedním až dvěma tisíci korun.
 • Pojízdné parní čističe: Větší typ přístroje, který vzhledem připomíná klasický vysavač. Má vyšší výkon a vydrží delší dobou čištění. Bez problému s ním zvládnete udržovat větší plochy. Pojízdné parní čističe se skládají ze dvou hlavních částí – těla s nádobou na vodu a hadic s násadami, které měníte dle potřeby. K nevýhodám patří horší manipulace, větší nároky na skladování a vyšší cena.
 • Parní vysavače: Jedná se o klasické vysavače, které disponují také parní funkcí. Konstrukce, výhody, nevýhody a další vlastnosti do značné míry závisí na konkrétním typu vysavače. Přístroje na rozdíl od ostatních parních čističů špínu nejen vyčistí, ale následně i vysají – odpadne vám tak dodatečný úklid špinavé vody. Parní vysavače jsou kromě velkých ploch vhodné také pro čištění sedaček a koberců.
 • Parní mopy: Parní mopy připomínají tyčové vysavače. Perfektně poslouží při čištění podlah, dlažeb, PVC a dalších hladkých povrchů. Vzhledem ke své konstrukci vám příliš nepomohou v méně dostupných prostorech. Výkon parních mopů bývá spíše nižší. Přístroje ale potěší svoji cenou, obvykle se pohybuje v řádu nižších tisíců korun.

Parní čističe: Výhody a nevýhody

Proč byste si měli parní čistič pořídit a co by vás naopak mohlo zklamat? Podívejte se na hlavní výhody a nevýhody.

Výhody

 • Univerzální využití: Parní čističe lze použít na různé materiály. V rámci domácnosti se vám postarají například o podlahy, obklady, skleněné plochy, sprchový kout, umyvadlo či sedačku. Pomohou ale i při čištění interiérů automobilů, zvířecích klecí a pelíšků, venkovních ploch a teras, dezinfikování dětských hraček nebo při plení trávy mezi dlažbou.
 • Žádná chemie: Parní čističe odstraňují špínu a bakterie prostřednictvím vodní páry. K obsluze nepotřebujete žádné čisticí prostředky. Díky tomu šetříte nejen své peníze, ale také životní prostředí.
 • Snadná obsluha: Voda, zásuvka a samotný parní čistič – víc netřeba. Obsluha i údržba je velice jednoduchá.
 • Ideální pro alergiky a astmatiky: Absence chemických přípravků a skutečnost, že parní čističe nevíří prach, dělá z těchto přístrojů ideální volbu pro alergiky a astmatiky.
 • Cenová dostupnost: Parní čističe vás nezruinují. Základní ruční parní čističe koupíte klidně za několik stovek korun. Větší a výkonnější zařízení stojí pár tisíc.
Žena držící více čisticích prostředků
Zdroj: Unsplash.com
S parním čističem se můžete zbavit řady čisticích prostředků.

Nevýhody

 • Hrozba opaření: Horká pára má okolo 100 °C. Nešikovnou manipulací se můžete opařit.
 • Dodatečný úklid: Většina parních čističů špínu pouze rozpustí. Následně ji musíte uklidit – nejlépe setřít savou utěrkou. Pokud tak neučiníte rychle či dostatečně, mohou vám na postižených místech vzniknout šmouhy.
 • Možné poškození některých povrchů: Přestože jsou parní čističe velice univerzální, na některé povrchy se nehodí. Jedná se zejména o materiály, které nesnesou vysokou teplotu a vlhkost – typicky dřevo, parkety s voskovou či olejovou povrchovou úpravou, pravou i syntetickou kůži, vlnu, hedvábí, některé plasty, elektroniku, tapety nebo vodou ředitelné nátěry a barvy.

Na jaké parametry se při výběru zaměřit?

Počet komor

V komorách dochází k přeměně vody na páru. Parní čističe disponují jednokomorovým, nebo dvoukomorovým systémem. Každý z nich má svá pro a proti.

 • Jednokomorový systém: Základem je jediná nádrž na vodu. Ta vám obvykle umožní pracovat zhruba 5–15 minut, v závislosti na velikosti. Po vyčerpání vody musíte několik minut počkat, než můžete vodu dolít a začít parní čistič znovu využívat. Výhodu představuje nižší cena. Jednokomorový systém najdete hlavně u ručních parních čističů a některých pojízdných modelů.
 • Dvoukomorový systém: Dvoukomorový systém se skládá ze dvou nádob. V jedné je bojler, který vodu ohřívá. Druhá slouží jako náhradní zdroj vody. Ve chvíli, kdy v první nádrži není voda, dojde k přečerpání z druhé nádoby. V praxi to znamená, že můžete nádrž doplňovat i v době, kdy je přístroj v provozu. Doba čištění proto není nijak omezená. Zároveň se jedná o energeticky méně náročný systém. Zmíněné výhody se pochopitelně odráží v ceně.

Objem nádrže na vodu

Objem nádoby na vodu standardně bývá mezi 0,4 až 2 litry. Parní čistič s malou nádobkou budete často doplňovat. Zejména u přístrojů s jednokomorovým systémem, kde musíte čistič vypnout, to může představovat problém. Na druhou stranu, větší nádoba se déle nahřívá a spotřebuje k udržení teploty větší množství energie. U dvoukomorových modelů vás objem nádrže tolik trápit nemusí.

Rychlost spotřeby vody není dána jen objemem nádoby, ale také intenzitou výdeje páry. Parní čističe nastavené na vyšší tlak za stejnou dobu spotřebují více vody než zařízení s nižším tlakem. Je proto důležité udržovat vhodný poměr mezi objemem nádrže a tlakem, pod kterým je pára vytlačována. Ideální hodnota pro nádobu s objemem 1,5 litru činí 4–4,5 barů, u 2 litrů 5–5,5 barů a pro 2,5 litru přibližně 6 barů.

Materiál nádrže na vodu

Kromě objemu se zaměřte na materiál nádrže. K nejpoužívanějším materiálům patří hliník a nerezová ocel. Druhá varianta přináší více benefitů. Ocel je sice těžší, ale mnohem odolnější. Zároveň se dá ocelová nádrž snadno odvápňovat, proto do parního čističe můžete bez obav doplňovat vodu z vodovodu. V opačném případě byste museli používat destilovanou vodu. Pokud výrobce materiál nádrže na vodu neuvádí a nemůžete jej zjistit, raději hledejte jiný model.

Tlak páry

Hodnota, která udává, jakou silou je pára vytlačována ven. Už jsme naznačili, že by tlak páry měl být ve vhodném poměru s objemem nádrže. Čím vyšší tlak páry, tím snáze a rychleji nečistoty odstraníte. Zároveň však bude mít parní čistič vyšší spotřebu. Naprostým minimem by měly být 3 bary, zařízení s nižším tlakem páry dnes nemá smysl kupovat. Tlak páry se většinou pohybuje mezi 3 a 6 bary. Nižší tlak stačí u ručních parních čističů, naopak u parních vysavačů a pojízdných parních čističů požadujte vyšší hodnoty.

Topný výkon

Tlak páry musí korespondovat s celkovým výkonem parního čističe. Jestliže má zařízení vysoký tlak páry a podezřele nízký výkon, nejspíš tento tlak nedokáže udržet v průběhu celého čištění. Topný výkon napoví, jak rychle se vytvoří pára – tedy za jak dlouho bude parní čistič připraven k použití. Výkon se uvádí ve wattech. Ruční parní čističe vybírejte s výkonem nejméně okolo 1000 W, pojízdné parní čističe alespoň s 1500 W. Výkonnější pojízdné modely a parní vysavače se mnohdy chlubí výkonem přes 2000 W.

Pro lepší představu o výkonu někdy výrobci uvádí i dobu, kterou přístroj k přípravě vyžaduje. Běžně jde o několik minut. U rychlejších parních čističů zhruba o 2 až 4 minuty, u pomalejších trvá příprava cca 4 až 6 minut.

Plošný výkon

Dalším parametrem, se kterým se v popiscích produktů setkáte, je plošný výkon. Ten vám pomůže vybrat přístroj podle velikosti plochy, kterou chcete najednou vyčistit. Plošný výkon se uvádí v metrech čtverečních. Při výpočtu udržované plochy nezapomeňte kromě podlah a obkladů započítat i další více členěné povrchy.

Hmotnost

Hmotnost parního čističe rozhodně neopomíjejte. S lehčími modely se vám bude lépe manipulovat a práce vám půjde od ruky. Hmotnost je podstatná především u ručních parních čističů, které držíte po celou dobu používání. Ty nejlehčí váží méně než jeden kilogram. U výkonnějších čističů očekávejte hmotnost okolo 5 kilogramů.

Délka hadice, trubice a přívodního kabelu

Další z parametrů, který ovlivňuje hlavně uživatelské pohodlí, jsou odpovídající délky hadice, trubice a přívodního kabelu. Ty si před koupí parního čističe ověřte. Příliš krátký přívodní kabel vás bude při čištění omezovat, podobně jako krátká trubice – zejména jste-li vyššího vzrůstu. Nejlepší variantou jsou teleskopické trubice, které si nastavíte podle své výšky. Délku nepodceňujte ani u samotné hadice. S dlouhou hadicí se dostanete do hůře přístupných míst.

parni-cistic-na-podlahu
Zdroj: Shutterstock.com
S některými modely parních čističů můžete vyčistit i podlahy.

Způsob pohonu

Parametr, na který hleďte u ručních parních čističů. Ty totiž mohou být poháněny akumulátorovou baterií. Před použitím baterii nabijete a následně nemusíte při úklidu řešit, jestli jste v dosahu zásuvky či nikoliv. Vždy si ale zjistěte, jak dlouho vydrží parní čistič pracovat na jedno nabití a jaká je doba nabíjení. Zatímco první interval se pohybuje okolo 20 minut, plné nabití často trvá více než 10 hodin. Větší parní čističe spoléhají na síťové napájení.

Další funkce a výbava

S finálním rozhodnutím vám mohou pomoci i konkrétní funkce a specifická výbava.

 • Regulace parního výkonu: Každý povrch vyžaduje jinou teplotu, tlak a množství páry. S regulací parního výkonu čištění přizpůsobíte danému materiálu. Dívejte se rovněž na umístění ovladače. Nejpraktičtější je na rukojeti parní hadice.
 • Dětská pojistka: Funkce, která zabraňuje úniku páry. Pokud se parní čistič náhodou dostane do dětských rukou, nemělo by hrozit popálení.
 • Odvápňovací systém: Vítaný pomocník, který poskytuje ochranu proti usazování vodního kamene. Nejčastěji se za tímto účelem využívají speciální patrony nebo tyčinky. Jestliže parní čistič odvápňovací funkci nemá, používejte destilovanou vodu. Jinak se přístroj začne zanášet a po nějaké době dojde k poklesu výkonu či k úplnému zničení zařízení.
 • Bezpečnostní ventil: Bezpečnostní ventil vám zabrání otevřít nádobu, dokud tlak neklesne na určitou hodnotu. Chrání vás před opařením.
 • Kontrolní diody: Výbava, kterou oceníte při běžném provozu. Kontrolky mohou signalizovat například chybějící vodu v nádobě nebo využívání maximálního topného výkonu.
 • Naviják přívodního kabelu: Naviják vám na konci čištění urychlí úklid zařízení. Podobně jako na vysavači stačí stisknout tlačítko a kabel se navine zpět do parního čističe.

Co je při výběru parního čističe nejdůležitější?

Jak sami vidíte, do skupiny parních čističů spadají poměrně různorodé produkty. Klíčové tedy je, abyste si před výběrem ujasnili, jak velké zařízení hledáte a jakým způsobem jej budete využívat. Teprve poté se zaměřte na technické parametry, kterých u parních čističů není zrovna málo.

Závěrem je na místě připomenout otázku bezpečnosti. Parní čističe jsou při správném zacházení bezpečné přístroje. Stále ale pracujete s horkou párou, která vás při nešikovné manipulaci může vážně popálit. Přestože výrobci do parních čističů přidávají bezpečnostní ventily a další ochranné prvky, všem rizikům předejít nemohou. Proto parní čističe používejte s maximální opatrností a v souladu s uživatelským manuálem.

Zobrazit nabídku všech parních čističů

Kde koupit parní čističe

Leifheit Clean Tenso 11910

Leifheit Clean Tenso 11910

od  

Kärcher SC 3

Kärcher SC 3

od  

Concept Perfect Clean CP1010

Concept Perfect Clean CP1010

od  

Rowenta Clean & Steam Multi RY8561WH

Rowenta Clean & Steam Multi RY8561WH

od  

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV30

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV30

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také