Seznam.cz

Jak vybrat mobilní klimatizaci, která ochladí váš interiér?

mobilni-klimatizace-vyber
Zdroj: Shutterstock.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 4 měsíci

Léto o sobě začíná dávat čím dál více vědět úmornými vedry, která se stávají v neklimatizovaných interiérech hotovou noční můrou. Ve vysokých teplotách se totiž nejen extrémně těžko pracuje, ale třeba i relaxuje nebo spí. Určitě proto přijdou vhod mobilní klimatizace. V následujících řádcích vám s jejich výběrem pomůže.

Mobilními klimatizace, ochlazovač vzduchu nebo ventilátor?

Zatímco ventilátor byste si s mobilní klimatizací spletli jen stěží, jelikož se jedná o typově dva zcela odlišné produkty, u ochlazovače vzduchu se splést klidně můžete. Designově se jedná o velmi podobné produkty, které se od sebe na první pohled liší jen a pouze odvodní hadicí vzduchu, kterou ochlazovače vzduchu nemají. Rozdílů je však mezi nimi daleko více. Obecně se dá říci, že mobilním klimatizacím hraje do karet vyšší chladící výkon, nulová starost o chladivo či možnost nastavení požadované teploty v klimatizované místnosti. To u ochlazovačů vzduchu musíte doplňovat vodu s ledem. Co se pak týče teploty, ochlazovače zkrátka “chladí” do té doby, dokud je nevypnete, nebo jim nedojde chladivo. Slovo “chladí” je pak v uvozovkách proto, že se o chlazení v pravém slova smyslu nejedná – příjemnější klima v interiéru má totiž na svědomí zvlhčení vzduchu studenou vodou.

Na druhou stranu je ochlazovač vzduchu méně hlučný a spotřebovává méně elektrické energie. Neřešíte u něj vývodovou hadici taženou například do okna či na balkón a je zpravidla i lehčí a menší. Přívětivější je u ochlazovačů i cena. Poměrně zajímavé je pak to, že zatímco mobilní klimatizace vzduch vysušuje, ochlazovače vzduchu jej naopak zvlhčují. Je proto vždy nutné brát v potaz, zda potřebujete chladit místnost s vyšší vlhkostí vzduchu, které by stály za vysušení, nebo naopak s nižší vlhkosti, které by bylo fajn zvlhčit. Dobré je vědět i to, že zatímco v ochlazovači vzduchu nasátý vzduch cirkuluje, mobilní klimatizace jej pomocí vývodní hadice odstraňuje z interiéru ven.

Ochlazovače zvlhčují vzduch studenou vodou, zatímco klimatizace vzduch vysušují.

Domácí ventilátory jsou suverénně nejlevnějším chladícím řešením. Chlazení je u nich zajištěno cirkulací vzduchu před rotorem ventilátoru, což jej nejen zrychlí, ale také ochladí. Je nicméně potřeba brát v potaz, že tento způsob chlazení je využitelný spíš místně, nejedná se o řešení pro celý byt či dům. Zároveň při tomto chlazení vzniká víření prachu, kvůli čemuž nejsou ventilátory vhodné pro alergiky či obecně osoby s dýchacími problémy. U mobilních klimatizací a ochlazovačů vzduchu se víření prachu úplně bát nemusíte – lze totiž sehnat modely s filtry, které vzduch v místnosti dokonce vyčistí.

Obecně se proto nedá říci, jaký typ chlazení je jednoznačně nejlepší a jaký naopak nejhorší, každý najde své uplatnění někde jinde. Co se však říci dá, je to, že mobilní klimatizace jsou těm klasickým nástěnným suverénně nejblíž. Jestli chcete relativně komplexní řešení s co možná nejvyšším chladícím výkonem, mobilní klimatizace jsou to pravé.

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Výběr vhodné mobilní klimatizace není naštěstí nic složitého. Stačí se držet pár základních aspektů a při výběru nešlápnete vedle. Rozhodně ale nenakupujte takříkajíc poslepu, ale mějte jasno v rozměrech místnosti pro chlazení, potenciálně v jejich dalších dispozicích.

Chladící výkon, velikost místnosti

Jednoznačně nejdůležitějším aspektem při výběru mobilní klimatizace je správná volba jejího chladícího výkonu. V dnešní době se nicméně nejedná o nic těžkého, jelikož prakticky všichni výrobci udávají, za jak dlouho jsou klimatizace schopné ochladit místnost o určitých metrech čtverečních. Je tedy vždy třeba mít plochu místnosti alespoň hrubě spočítanou. Při výběru se pravděpodobně setkáte i s BTU/h, což je jednotka chladícího výkonu a rovná se 0,293 wattům. Jelikož se obecně udává, že je na ochlazení jednoho metru čtverečního potřeba 8 wattů výkonu (nejen) mobilní klimatizace, lze si pomocí BTU/h dopočítat přesněji chladící schopností klimatizace. Obecně se ale dá říci, že pokud budete nakupovat jen podle výrobcem uvedených parametrů pro chlazení prostoru, nespálíte se a BTU/h jakožto běžný uživatel řešit nemusíte. 

Hlučnost

Co řešit však musíte, respektive byste měli, je hlučnost klimatizace. V zásadě platí, že výkonnější klimatizace bývají hlučnější. Jelikož jsou ale zpravidla využívány ve větších prostorách, nemusí to tolik vadit. Příliš velký výběr z hlediska hlučnosti ale stejně nečekejte – hlučnost naprosté většiny mobilních klimatizací se pohybuje mezi 50 až 65 dB, přičemž nejčastěji je to horní polovina tohoto rozmezí. Fajn je, že při hlasitosti kolem 50 dB se dá bez větších problémů spát, neboť je to například i hlasitost mírného deště. Pro představu, 60 dB odpovídá třeba myčce nebo hlasitější komunikaci. 

Velikost klimatizace

Před nákupem mobilní klimatizace byste měli mít jasno nejen v tom, v jaké místnosti bude stát, ale také v tom, kde přesně bude umístěná. Brát v potaz je u ní potřeba nejen její vývod horkého vzduchu, ale samozřejmě i rozměry jako takové. Přeci jen, přestavovat nábytek kvůli pár dnům, týdnům či měsícům klimatizování asi nechcete. Rozměry byste navíc neměli opomíjet i kvůli potenciálnímu uskladnění mimo letní sezónu. Rozměry mobilních klimatizací se sice rozchází zpravidla o centimetry a i jejich hmotnost se většinou u podobných modelů příliš neliší, vždy je však lepší skladovat menší zařízení, kor se stejnými vlastnostmi. 

Mobilní klimatizace v bytě
Zdroj: Noaton.cz
Některé mobilní klimatizace nabízí natolik povedený vzhled, že mohou být klidně brány jako povedený designový doplněk.

Spotřeba energie

Pokud se chystáte mobilní klimatizaci používat ve velké míře celé léto, rozhodně byste neměli opomíjet její energetickou náročnost. Koupě modelu s vyšší energetickou náročností se vám totiž nepěkně podepíše na účtu za elektřinu. Většina mobilních klimatizacích spadá do energetické třídy A, narazit ale můžete i na kousek ze třídy A+, který vám dokáže něco málo navíc ušetřit. Určitě tedy stojí za to při výběru z více klimatizací se stejnými vlastnostmi sáhnout po té úspornější.

Vývod horkého vzduchu a nádoba na vodu

Pamatujte na to, že mobilní klimatizace potřebuje přístup k oknu, balkónu či díře ve zdi, přes které odvádí horký vzduch z místnosti pomocí ochlazovací hadice. Ty jsou však ke klimatizacím přibalovány v různých délkách v závislosti na výrobci, takže si před nákupem její rozměry zjistěte. Dokoupit delší hadici není problém, ale vzhledem k tomu, že jsou klimatizace jako takové poměrně levnou záležitostí začínající na zhruba 6000 Kč, je každá koruna navíc zbytečná. 

Mobilní klimatizace slouží i  jako odvlhčovače místnosti, kdy vlhkost ze vzduchu shromažďují do separační nádobky. Není proto od věci kupovat modely s dostatečně velkou nádobkou a tím si ušetřit její časté vyprazdňování. 

Další funkce 

V dnešní době disponují mobilní klimatizace spoustou nejrůznějších funkcí zlepšujících jejich využitelnost, na které má smysl se při jejich nákupu taktéž dívat. Na mysli máme například režimy pro rychlé chlazení, tiché chlazení, časování chlazení, efektivní odvlhčování, ale třeba i možnost propojení s mobilním telefonem a jejich ovládání na dálku. Pro celkovou pohodlnost při využívání má proto smysl tyto funkce nastudovat a podle svých priorit sáhnout po modelu nabízejícím vše, co byste mohli v budoucnu potřebovat. 

Nejlepší mobilní klimatizace dle velikosti místnosti

Vybrat jednoznačně nejlepší mobilní klimatizace je vzhledem k různě velkým místnostem, kde budou používány, velmi obtížné. V následujících řádcích proto naleznete doporučení na nejlepší klimatizace podle chladící plochy, výkonu, ceny a dalších důležitých aspektů. 

Daitsu APD 9 CK – Do 16 m²

Klimatizace do skutečně malých prostor o ploše 10 až 16 m² – tedy ideálně do kanceláří nebo malých pokojů.

Daitsu APD 9 CK
Zdroj: Daitsu.com
Mobilní klimatizace Daitsu APD 9 CK.

Mezi uživateli je velmi oblíbená hlavně pro svou vysokou rychlost chlazení, líbivý design a dokonce i nízkou hlučnost. Výrobce u ní sice uvádí 64 db, ale podle ohlasů se pohybuje výrazně níž a na tuto úroveň dosáhne jen v těch nejextrémnějších chladících cyklech. Dále se vyznačuje snadnou ovladatelností, byť bohužel proveditelnou jen přes displej a dálkový ovladač. Samozřejmostí jsou tři rychlostní režimy chlazení a noční režim pro aktivaci tichého chlazení, které vás nebude rušit jak při spánku, tak ani při práci. Vyloženě špatný není ani odvlhčovací výkon – klimatizace totiž dokáže ze vzduchu v místnosti dostat až 1 litr vody za hodinu. Smiřte se nicméně s tím, že se u tohoto modelu nedočkáte vzduchového filtru, který by byl schopný zachytit nečistoty poletující ve vzduchu. Co se pak týče nastavení teploty, klimatizace zvládá chladit v rozmezí 16 – 35 °C. Produkt spadá do energetické třídy A.

Sencor SACMT7020C – Do 18 m²

Potřebujete-li ochladit menší místnost a to ideálně za přijatelnou cenu, je model SACMT7020C od Sencoru jednou z nejlepších možností.

Sencor SACMT7020C
Zdroj: Sencor.com
Mobilní klimatizace Sencor SACMT7020C.

Výrobce u ní uvádí, že dokáže spolehlivě uchladit místnosti až do plochy 18 m², což potvrzují i její majitelé v recenzích na internetu. Špatně na tom není klimatizace ani z hlediska objemu zásobníku pro zachycení vody sbírané ze vzduchu. Disponuje totiž zásobníkem o objemu jeden litr, což je i o polovinu více, než co nabízí mnohé klimatizace pro chlazení větších prostor. Mezi další pozitiva patří omyvatelný vzduchový filtr pro zachycení mechanických částeček, časovač, dálkové ovládání, displej, možnost nastavení rychlosti klimatizování či noční režim pro snížení hluku. Co se týče režimu chlazení, nastavit lze rozmezí 18 až 35 °C, což jinými slovy znamená, že si lze klimatizací i přitápět. Rozměry klimatizace jsou poměrně malé, 27 x 48 x 69,5 cm při hmotnosti 27 kg. Za negativa pak lze označit hlučnost, která dosahuje 65 dB, což v malé místnosti slyšet zkrátka bude, nepříliš líbivý design či absence mobilní aplikace pro snadnější nastavení. Produkt spadá do energetické třídy A.

Sinclair AMC-11P – Do 25 m²

Model AMC-11P z dílny Sinclair je skvělou volbou pro chlazení prostorů do 25 m².

Sinclair AMC 11P
Zdroj: Sinclair-solutions.com
Mobilní klimatizace Sinclair AMC 11P.

Majitelé si chválí rychlost chlazení v kombinaci s nízkou hlučností, která sice může podle výrobce dosáhnout až 65 dB, ale na tyto hodnoty se dostává jen zřídkakdy. Další nespornou výhodou je design, který nepůsobí v interiéru nikterak rušivě, ale naopak do něj velmi pěkně zapadne. Potěší i indikátor naplnění nádobky na sběr vlhkosti ze vzduchu či vcelku přívětivé rozměry 76 x 30 x 53,2 cm a hmotnost 28,5 kg. Zklamáním není ani energetická třída – produkt totiž spadá do kategorie A. Pochvalu si klimatizace zaslouží i za omývatelný vzduchový filtr zachycující mechanické nečistoty. Pokud by vás pak zajímal rozsah možného chlazení, ten je 17 až 32 °C. U klimatizace nicméně zamrzí například její ovladatelnost omezená jen na displej a dálkové ovládání namísto mobilního telefonu nebo vyšší pořizovací cena.

Sencor SACT9021C – Do 35 m²

Ideální klimatizace pro větší pokoje nebo menší byty. Podle výrobce totiž nemá SACT9021C problém uchladit interiéry až o ploše 35 m², což je opravdu slušné.

Sencor SACMT9021C
Zdroj: Sencor.com
Mobilní klimatizace Sencor SACMT9021C.

Pozitivem jsou zde čtyři rychlostní režimy chlazení, omyvatelný vzduchový filtr pro zachycení mechanických částeček či noční režim pro snížení hluku na minimum při zachování chodu klimatizace. Vypíchnout si rovněž zaslouží povedený design, díky kterému působí klimatizace jako vkusný interiérový doplněk. Pokud by vás zajímaly přesné hodnoty pro nastavení teploty, jsou 18 až 32 °C. Zle na tom navíc není SACT9021C ani z hlediska rozměrů – nabízí tělo o rozměrech 44 x 32,5 x 69,5 cm při hmotnosti 29 kg. Bohužel, nádobka na zachycenou vodu ze vzduchu se zde výrobci moc nepovedla – má totiž objem 0,4 litru, kvůli čemuž jí můžete vynášet i třikrát za hodinu (výrobce udává odvlhčovací kapacitu až 1,2 litru za hodinu). Hlučnost dosahuje standardních 65 dB. U ovladatelnosti se pak nedá hovořit o ničem, co by vám vyloženě vyrazilo dech – s ovladačem počítat můžete, s mobilní aplikací bohužel ne. Produkt spadá do energetické třídy A.

Sencor SACMT1411C – Do 42 m²

Jeden z nejtěžších kalibrů mezi mobilními klimatizacemi. Přesně takto by se dal s trochou nadsázky popsat model SACMT1411C z dílny Sencoru.

Sencor SACMT1411C
Zdroj: Sencor.com
Mobilní klimatizace Sencor SACMT1411C.

Jedná se o klimatizaci, která je schopná ochladit interiér o ploše až 42 m². Stejně jako u všech předešlých modelů se tato klimatizace chlubí několika rychlostními režimy pro chlazení či nočním režimem pro tichý chod. Současně má velmi dobrou odvlhčovací kapacitou. Dokáže ze vzduchu v místnosti vytáhnout za hodinu až 3,7 litru vody, což je opravdu hodně. Co se týče ovladatelnosti, bohužel i zde je k dispozici jen displej a dálkové ovládání. Pokud by vás pak zajímaly rozměry, ty jsou 48,1 x 39,2 x 76,9 cm a klimatizace váží 35 kg. Jedná se tedy o skutečného macka, ale vzhledem k jeho chladícím schopnostem je to vcelku pochopitelné. Potěší u něj ale minimálně to, že je designově povedený a i přes své rozměry nebude v místnosti působit špatným dojmem. Rozsah chlazení je 17 až 30 °C a klimatizace dále disponuje trojicí omyvatelných filtrů pro odstranění mechanických nečistot ze vzduchu. Špatně na tom není ani hlučnost. Výrobce sice udává 65 db, ale realita je o poznání příjemnější. Majitelé tohoto modelu si totiž chválí nízkou hlučnost s tím, že na maximum se dostane málokdy. Produkt spadá do energetické třídy A. 

Zobrazit nabídku všech mobilních klimatizací

Kde koupit nejlepší mobilní klimatizace

Sencor SACMT7020C

Sencor SACMT7020C

od  

Sencor SAC MT9021C

Sencor SAC MT9021C

od  

Sinclair AMC-11P

Sinclair AMC-11P

od  

Sencor SAC MT1411C

Sencor SAC MT1411C

od  

Daitsu APD 9 CK

Daitsu APD 9 CK

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Ventilátory Klimatizace

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také