Seznam.cz

Kompletní průvodce: Jak vybrat ideální LED pásek

Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 3 týdny

S LED osvětlením se v dnešní době setkáte prakticky na každém kroku. Oproti obyčejným žárovkám je úspornější, spolehlivější a nabízí hodně muziky za relativně málo peněz. Neméně oblíbené jsou také LED pásky, jejich výběr je ale složitější. V tomto článku si shrneme na co si dát pozor a podle jakých kritérií vybírat.

Pokud jste si zkoušeli na internetu procházet nabídku LED pásků, nejspíš tušíte, že výběr je téměř nekonečný. Některé jsou dlouhé, jiné zase krátké, další zase voděodolné a tak dále. Všechny varianty jsou ale opodstatněné – každá situace si totiž může žádat využití jiného typu LED pásku.

Ještě před tím, než se nějaký LED pásek rozhodnete koupit, měli byste si ujasnit jeho využití – bude v interiéru nebo musí odolat vlivům počasí? Následně se musíte rozhodnout, jak moc a případně v jakých barvách by měl svítit. V neposlední řadě by vás mohla zajímat například také dělitelnost či „chytrost“. Na všechny tyto parametry se podíváme v následujících odstavcích.

Umístění a krytí

LED pásky, které budete využívat doma či kdekoliv v interiéru, budou jiné než ty, které umístíte venku. V exteriéru využijete LED pásek, který je odolný proti vodě a prachu. Tato odolnost se – podobně jako například u chytrých telefonů – určuje specifikací IP (Ingress Protection – stupeň krytí) a dvěma čísly. To první udává odolnost proti prachu a vniknutí ostatních předmětů, druhé číslo pak značí odolnost proti vodě. Všeobecně platí, že čím je číslo větší, tím lépe.

Stupeň krytíCo znamená
IP x0Bez ochrany
IP x1Ochrana proti svisle kapající vodě
IP x2Ochrana proti kapající vodě ve sklonu 15°
IP x3Ochrana proti vodní tříšti
IP x4Ochrana proti stříkající vodě
IP x5Ochrana proti tryskající vodě
IP x6Ochrana proti intenzivně tryskající vodě
IP x7Ochrana při ponoření do vody o hloubce 1 metr na 30 minut
IP x8Ochrana proti ponoření do vody podle podmínek, které určí výrobce zařízení
IP x9Ochrana proti tryskající vysokotlaké teplé vodě

Pokud je LED pásek odolný proti prachu či vodě, tak se u něj často setkáváme například s krytím IP55 a IP68. První zmíněná specifikace určuje, že je LED pásek částečně odolný proti prachu a proti tryskající vodě. LED pásky s touto specifikací se hodí do interiéru s větší vlhkostí, tedy například do koupelny či do kuchyně. IP68 je oproti tomu „jiná písnička“. LED pásek s touto specifikací je totiž zcela odolný proti prachu a ponoření do vody. Takový LED pásek už můžete bez problémů využívat venku, například k osvětlení posezení či části nějaké budovy.

Svítivost a příkon

Dalším důležitým aspektem je svítivost, respektive výkon LED pásku. Pokud byste nezvolili správně, LED pásek bude pro vaše potřeby svítit málo či naopak příliš (tedy pokud nemá k dispozici ovladač pro nastavení stmívání). Svítivost se u LED pásků udává v jednotkách W/m, což je příkon vyjádřený v jednotkách wattu na jeden metr pásku.

LED pásky s nejslabší svítivostí mají příkon 4,8 W/m. Tyto pásky slouží spíše pro designové podsvícení nějakého malého objektu, popřípadě vnitřních částí skříní. Dokážou tedy osvětlit malý prostor, v případě větších prostorů zastanou spíše službu jako podsvícení. Pokud má LED pásek příkon 7,2 až 9,6 W/m, tak je svítivost střední. Takové LED pásky se hodí například k osvětlení menších místností jako jsou koupelny, kde je třeba přihlédnout také k deklarované odolnosti proti vodě. Má-li LED pásek příkon 12 až 20 W/m (nebo více), tak má velmi vysokou svítivost. Takové LED pásky lze využít ke kvalitnímu osvětlení pracovní plochy či jako hlavní osvětlení nějaké místnosti.

Pokud se rozhodnete pro pořízení LED pásku se střední či vysokou svítivostí, neměli byste ho jen tak někam přilepit. Vzhledem k vyššímu příkonu se totiž zahřívá. Výkonnější LED pásky je tak nutné umístit na hliníkové profily, které dokáží odvádět teplo a fungují také jako „chladič“.

Barva a teplota

Dalším důležitým aspektem je barva LED pásku, u bílé barvy pak také její teplota. Z hlediska barev můžeme LED pásky rozdělit na bílé a barevné (RGB). Pokud sáhnete po bílé barvě, je dobré pamatovat na to, že není bílá jako bílá. U bílého světla se totiž rozlišuje ještě jeho teplota. Teplé bílé světlo má tedy spíše odstín do žluta, studené bílé světlo pak zase do modra. Některé bílé LED pásky jsou pak schopné svou teplotu měnit, ale budou o něco dražší.

Podobné je to také u barevných LED pásků, také označovaných jako RGB (Red, Green, Blue). Pokud přesně víte, jakou barvu LED pásku chcete, můžete ušetřit a pořídit si takový, který umí jen jednu barvu. I barevné LED pásky dokáží své barvy různě měnit. Takové pásky navíc často umí i různé efekty, například cyklování napříč všemi barvami a podobně.

led_pasek_ovladani_barev
Zdroj: Unsplash.com / Nubelson Fernandes
Ovládání barev LED pásku pomocí chytrého telefonu

Typ LED a šířka

U LED pásků jsou nejčastěji využívány dvě základní LED diody, konkrétně s označením SMD 3528 a SMD 5050. Čísla v názvech těchto LED diod konkrétně udávají, jak jsou veliké. SMD 3528 má rozměry 35 x 28 mm, SMD 5050 pak 50 x 50 mm. Čím větší dioda, tím více světla dokáže vyprodukovat. Menší LED diody se využívají především pro různé dekorativní účely, například k podsvícení nějakého objektu. Pokud chcete LED pásek využít k osvícení nějakého prostoru, měli byste zvolit LED pásek s diodami SMD 5050.

Důležitý je také výběr šířky LED pásku. Ve většině případech je k dispozici 8 mm, 10 mm či 12 mm. Šířka pásku je odvozena od toho, jaká LED dioda je využita, a také podle provedení a voděodolnosti. LED pásek s šířkou 8 mm je osazen především menšími diodami SMD 3528, a to jak ve voděodolným provedením, tak bez něj. Střední šířka v podobě 10 mm už zvládne pojmout jak oba typy diod. Menší diody jsou u tohoto pásku zalité silikonem a nabízí skvělou voděodolnost, větší diody pak v této šířce voděodolnost buď nemají, nebo jsou zalité v silikagelu a nabízí omezenou voděodolnost. Pokud nechcete nic nechat náhodě a potřebujete to nejlepší, tak sáhněte po LED pásku se šířkou 12 mm. Na takovém pásku najdete zpravidla větší diody SMD 5050, které jsou navíc zalité v silikonu a plně voděodolné.

porovnani_led_smd3528_smd5050_wiki
Zdroj: Wikipedia
Porovnání LED SMD 3528 a SMD 5050

Upevnění a dělitelnost

Ujasnit si musíte také to, jakým způsobem budete chtít LED pásky upevnit. Většina LED pásků disponuje lepící vrstvou, kdy stačí odloupnout ochrannou fólii, odmastit podklad a poté už jen jednoduše přitisknout. Tyto LED pásky drží dobře například na plastu, kovu či třeba skle. Využít však můžete také hliníkové profily, které lze přišroubovat k prakticky jakémukoliv povrchu. Do těchto hliníkových profilů pak LED pásek jednoduše vsunete.

LED pásky se ve většině případech prodávají na metry. Při objednávce si tedy zvolíte, kolik metrů chcete. LED pásky lze následně přizpůsobit požadované délce tak, že je na vyznačených místech zkrátíte. Ve většině případů je možné LED pásek střihnout po každých třech LED diodách. V závislosti na typu pásku se často jedná o vzdálenosti 2,5 cm, 5 cm či 10 cm.

Aplikace, hlasoví asistenti a „chytrost“

Žijeme v moderní době, i LED pásek může být chytrý a mít například svou vlastní aplikaci, pomocí které jste schopni jednoduše měnit barvy, teplotu či svítivost. V některých případech je také možné nastavit různé automatizace, tedy aby se LED pásek v nějakou dobu automaticky zapnul či vypnul, popřípadě aby měnil barvu či teplotu. Uživatelé tuto schopnost nejčastěji využívají pro úpravu teploty bílé barvy v průběhu dne. Zatímco za dostatečného venkovního světla je využívaná klasická či studená bílá, k večeru začne LED pásek žloutnout. Zajistí tak, že uživatele nebudou kvůli studené teplotě bolet oči.

Ty pokročilejší LED pásky už lze také přidat přímo do chytré domácnosti. Díky tomu je můžete ovládat pomocí hlasových povelů, popřípadě nastavit automatizace, které jsou propojené s ostatními zařízeními z chytré domácnosti.

Na co si dát pozor?

Při nákupu LED pásků byste si měli dát pozor především na zdroj. Zdaleka ne všechny LED pásky ho mají již v balení. U každého zdroje je určeno, jaký je jeho maximální výkon. To znamená, že si předně musíte zjistit, jaký celkový výkon má váš LED pásek a podle toho pak vybrat zdroj, který bude mít alespoň drobnou rezervu u výkonu. Ta může být ideálně i dvacetiprocentní.

Jak spočítat, jaký výkon váš LED pásek má? Nejedná se o nic složitého. Pokud má svítivost například 4,8 W/m a vy chcete napájet pětimetrový pásek, je nutné vypočítat 4.8 W/m × 5 m, což vychází na 24 W. K tomu ještě připočteme dvacetiprocentní rezervu a rázem máme údaj 28,8 W. Takový je tedy ideální výkon zdroje i s potřebnou rezervou, který byste měli vybrat. Zdroje byste měli kupovat kvalitní, ideálně s certifikátem CE.

Pokud LED pásky a veškeré potřebné příslušenství zakoupíte v Česku, máte nárok na reklamaci. A rada na závěr: pokud se rozhodnete pro využití hliníkových profilů, mějte na paměti, že jsou velmi ostré. Dávejte si při práci s nimi pozor na hrany, abyste se nepořezali.

Zobrazit nabídku všech LED pásků

Kde koupit oblíbené LED pásky

Solight WM505

Solight WM505

od  

Solight WM56

Solight WM56

od  

Solight WM504

Solight WM504

od  

Ecolite DX-LEDTV-RGB

Ecolite DX-LEDTV-RGB

od  

Ecolite DX-SMD5050-RGB

Ecolite DX-SMD5050-RGB

od  

Philips 70102/31

Philips 70102/31

od  

Philips Hue White and Color ambiance LED P3717

Philips Hue White and Color ambiance LED P3717

od  

Solight WM501

Solight WM501

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Chytrá domácnost

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také