Seznam.cz

Kuchyňský robot ušetří čas i místo: Jak vybrat ten pravý?

Kuchyňský robot
Zdroj: Pixabay.com
Veronika Gálová
Veronika Gálová před 1 rokem

Dnešní uspěchaný způsob života vybízí k tomu, abychom hledali úsporu času, kde se dá. A čas strávený v kuchyni přípravou jídla je první na ráně. Hodiny vynaložené na krájení, hnětení, mletí a strouhání lze přeci využít na mnohem užitečnější rodinné aktivity nebo na zasloužený odpočinek. Pokud souhlasíte, přizvěte si na pomoc kuchyňského robota. Stačí si jen vybrat takového, který bude kopírovat přesně vaše kulinářské potřeby.

Oblíbené kuchyňské roboty

Porovnat parametry

Proč byste si měli pořídit kuchyňského robota?

V první řadě je dobré říct, že kuchyňský robot toho může zvládnout opravdu hodně, pokud tedy mluvíme o vyspělejších a také dražších modelech. Robot s nejvyšším počtem funkcí ale nemusí být nutně vždy ten nejlepší pro vás. Pokud se v kuchyni spíš jen občas mihnete, jednou za rok upečete koláč a občas nastrouháte mrkev, pravděpodobně si vystačíte s nějakým základním modelem. Jestliže se ale řadíte mezi kulinářské guru, zcela jistě využijete multifunkčního robota, se kterým můžete ušetřit desítky minut denně. A navíc vás některé funkce mohou inspirovat k přípravě doposud nevyzkoušených specialit.

Pořízení víceúčelového robota je na místě i pokud bojujete s úložným prostorem v kuchyni. Mixér, mlýnek, odšťavňovač, zmrzlinovač, to je jen malý výčet přístrojů, které mohou být „obsaženy“ v jediném robotu.

Palačinky
Zdroj: Pixabay.com
Dokonale vláčné těsto na palačinky je jen jednou z mnoha věcí, kterou kuchyňský robot hravě zvládne.

Rozdíl mezi planetárním kuchyňským robotem a food procesorem

V kategorii multifunkčních kuchyňských pomocníků můžeme rozlišit dvě podkategorie, a to food procesory a kuchyňské roboty. Oba přístroje vám značně pomohou s přípravou jídla, ale značně se liší nejen v konstrukci, ale i ve výkonu a funkcích.

Planetární typ kuchyňského robota se skládá z vlastního těla přístroje, na který se připevňují jednotlivé nástavce a otevřené mísy, do kterých vkládáme suroviny a ve kterých se pak celý proces odehrává. Po skončení přípravy lze mísu odejmout a dále s ní pracovat. Součástí příslušenství jsou další nástavce pro rozmanitou přípravu jídla jako je strouhání, mletí, mixování a tak podobně.

Food procesory fungují na odlišném principu. Mísa na přípravu surovin je uzavíratelná a je vybavena pohyblivou osou, na kterou se nástavce nasazují. Osu z mísy nelze vyjmout a přemístění surovin, především těsta do jiné nádoby vyžaduje notnou dávku trpělivosti.

Velmi stručně lze základní rozdíl shrnout tak, že planetární kuchyňské roboty jsou designované primárně ke hnětení a šlehání, zatímco food procesory slouží hlavně ke strouhání a sekání zeleniny, sýru a dalších. I food procesor zvládne připravit těsto a našlehat bílky, ale máte-li pekařské či cukrářské ambice, vyplatí se vám určitě pořízení planetárního typu robota.

Jasná kritéria výběru: kapacita, výkon a funkce

Další parametr, který byste si měli před koupí rozmyslet, je kapacita přístroje, která je daná objemem mísy. Ta se může pohybovat od 0,5 až do 7 litrů, což je opravdu široké rozpětí. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu bude postačující objem od zhruba 4 litrů.

Funkce kuchyňského robota vyplývají z množství příslušenství, které bývá většinou součástí balení. V některých případech je výbava pouze základní a další nástavce je třeba u výrobce dokoupit zvlášť.

Mezi základní funkce, které by měl zvládnout úplně každý moderní robot, patří mixování, hnětení, šlehání, strouhání a krájení. V dalším vybavení se pak mohou jednotlivé modely lišit. Jedná se například o mlýnek na maso, strojek na těstoviny, odšťavňovač, lis na citrusy, mixér, zmrzlinovač, nástavec pro plnění uzenin či výrobu hranolek.

 

Eta Gratus
Zdroj: Eta.cz
Planetární kuchyňský robot Eta Gratus pomůže třeba i s výrobou domácích těstovin.

Celokovový nebo plastový robot?

Kovové modely představují výrazně kvalitnější provedení než ty plastové. Jsou odolnější a budou vám sloužit delší dobu. Jejich nevýhodou je nicméně vyšší váha. Je proto dobré vyhradit jim místo v kuchyni, abyste je nemuseli neustále vytahovat a pak zase uklízet.

Co byste si měli u robota pohlídat?

Bezpečnost je parametr, který nelze opomíjet u žádného spotřebiče, a opatrnost je na místě i u kuchyňského robota. Co by mu rozhodně nemělo chybět, je pojistka proti přehřátí. Motor se totiž snadno může přehřát, zvláště při hnětení tužších těst nebo během příliš dlouhé přípravy.

S tím souvisí i další důležitá věc, a to příkon. Ten by ideálně neměl být nižší než 1000 Wattů, aby si robot bez problému poradil i s tvrdší zeleninou a hustým těstem. S hodnotou nad 1400 Wattů již máte v ruce profesionální přístroj, na který se ve všech ohledech můžete spolehnout.

Velmi užitečný doplněk k planetárnímu typu robota je plastový kryt na mísu. Jestliže jí robot ve výbavě nemá, musíte se připravit na nechtěný únik surovin na vaše oblečení a kuchyňskou linku. Další vychytávkou je flexi metla, která kopíruje stěny mísy a zabezpečí tak rovnoměrné promíchání celého těsta.

S kuchyňským robotem získáváte nejen příležitost ušetřit si práci, ale také obohatit svůj kuchařský repertoár. Nenechte ho stát ladem, byla by to škoda. Vrhněte se na zkoušení různých druhů smoothies, pochoutek z mletého masa nebo domácího chleba. Zkrátka experimentujte a bavte se!

Zobrazit celou nabídku kuchyňských robotů

Kde koupit oblíbené kuchyňské roboty

ETA Gratus Max 002890061

ETA Gratus Max 002890061

od  

ETA Gratus 0028 90030

ETA Gratus 0028 90030

od  

BOSCH MUM48A1

BOSCH MUM48A1

od  

Kenwood Chef XL Titanium KVL8400S

Kenwood Chef XL Titanium KVL8400S

od  

Bosch MUMS2EW40

Bosch MUMS2EW40

od  

Philco PHSM 9100

Philco PHSM 9100

od  

ETA Mezo Smart 0034 90010

ETA Mezo Smart 0034 90010

od  

Kenwood KVL4170

Kenwood KVL4170

od  

ETA Gratussino Smart 0023 90090

ETA Gratussino Smart 0023 90090

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Veronika Gálová

Veronika Gálová

Redaktor

Vystudovala na FFUK obor estetika, ale táhlo ji to k marketingu a psaní, u kterého nakonec zakotvila. Zaměřuje se na články o domácnosti a zahradě, které korespondují i s jejími zájmy. Dále ve volném čase ráda vyrazí s rodinou na výlety po méně známých koutech ČR, a nakonec vždy zjistí, že je všude dobře, ale doma nejlépe.

Více článků od Veroniky

Přečtěte si také