Seznam.cz

Jak vybrat nejlepší držák na mobil

drzak-na-mobil-do-auta
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 3 měsíci

Telefony již dávno nevyužíváme jen ke komunikaci, ale také jako navigaci v autě, k poslechu hudby a dalším činnostem. Právě při řízení je ale nutné si pro snadné sledování map, ovládání přehrávače a hovorů pořídit kvalitní držák na mobil. Jak vybrat ten ideální?

Ujasněte si priority

Jako u každého jiného produktu, i u držáku na mobil je nutné si ujasnit, jak jej vlastně chcete používat. V nabídce naleznete zcela základní modely, ale i kousky s pohyblivým kloubem nebo držáky podporující bezdrátové nabíjení, které oceníte třeba při delších cestách a spuštěné navigaci. Ty nejjednodušší držáky seženete za pár stovek, u vybavených modelů počítejte i s tisíci korun. Zároveň je nutné dodat, že ne všechny typy držáků (z hlediska uchycení) bezdrátové nabíjení podporují. Stejně tak počítejte s tím, že bezdrátové nabíjení naleznete jen u držáků do automobilů. Modely pro motorky, kola či koloběžky jím nedisponují.

Druhým klíčovým aspektem, který byste měli při výběru držáku zohlednit, je jeho umístění ve vozidle. Zatímco u motorek, kol a koloběžek na výběr nemáte (všechny držáky jsou určené pro upevnění na řídítka), v automobilech je možností celá řada. Ujasněte si tedy, jaké místo a způsob uchycení vám bude vyhovovat a zohledněte také, zda vám neomezí výhled z auta a jak to bude s ovladatelností telefonu v držáku.

Vychytávky držáků do auta

Kromě přichycení telefonu mohou držáky disponovat celou řadou dodatečných funkcí, které jejich využitelnost rozvíjí. Níže naleznete čtyři aktuálně nejběžnější, které jsou zároveň z hlediska použitelnosti nejpřínosnější. 

Bezdrátové nabíjení

Obliba bezdrátového nabíjení neformuje jen trh s klasickými „domácími“ nabíječkami, ale také s držáky do automobilů. Celá řada z nich touto technologií disponuje. Je nicméně potřeba pamatovat na to, že aby dávalo bezdrátové nabíjení smysl, měl by držák mít k dispozici maximální možný výkone, který váš smartphone podporuje. Pokud bude mít nižší, bude to znamenat buď pomalejší nabíjení, stagnaci nebo dokonce pouze pomalejší vybíjení telefonu. Spotřeba energie například při spuštěné navigaci totiž může být klidně vyšší než dodávání energie nabíječkou.

Automatické rozevírání klepet přes senzory

Chcete-li si užít opravdový komfort, mohl by se vám líbit držák s automatickým rozevíráním klepet pro uchycení telefonu. To funguje na bázi světelných senzorů, které zaregistrují, že se vaše ruka s telefonem blíží a klepeta tím pádem automaticky rozevře. Jakmile je pak telefon umístěn, klepeta se automaticky zavřou a zahájí se jeho bezdrátové nabíjení. Tato vychytávka ovšem funguje jen při zapojení do elektrické sítě vozu. K dispozici jsou sice i mechanická řešení, ta však přespříliš komfortu neposkytují. Automaticky se nerozevírají a jejich sevření není zajištěno motorkem, ale jen hmotností telefonu, která určuje pevnost sevření tlakem na spodní klepeta. 

Kabelový management a nejrůznější úchyty

Nejste-li příznivci bezdrátového nabíjení či jej váš telefon zkrátka nepodporuje, nezoufejte. Telefony v držácích lze většinou bez problémů nabíjet i „kabelovou cestou“. Pokud byste ji rádi využili i vy, určitě se vyplatí koukat po modelech, které disponují alespoň elementárním kabelovým managementem. Ten umožňuje buď částečné či úplné skrytí kabelu, ale také přichycení kabelu tak, že k němu budete mít neustále jednoduchý přístup. 

Na trhu naleznete také držáky uzpůsobené pro iPhony 12, respektive magnetické nabíječky MagSafe. Jedná se o modely, do kterých lze kovový MagSafe jednoduše a pevně vložit a vznikne tak klasická bezdrátová nabíječka do auta. Tyto držáky pro MagSafe jsou navíc cenově velmi dostupné.

Typy držáků do auta podle uchycení

Do ventilace 

Zřejmě nejčastějšími a cenově nejdostupnějšími držáky na mobily do auta jsou ty, které se umisťují do výdechu klimatizace. Jedná se zpravidla o rozměrově nenápadné kousky, které jednoduše zaháknete do otvoru ventilace a telefon na ně přichytíte buď pomocí magnetických plíšků nalepených na jejich záda či umístěných pod kryt, nebo skrze rozevíratelné čelisti, které telefon obepnou. 

Kromě nízké ceny je jejich výhodou to, že díky svému umístění umožňují chlazení telefonu, což je při delším používání navigace v létě a souvisejícím zahřívání telefonu rozhodně dobrý benefit. Za určitou výhodu pak lze považovat i to, že díky jejich umístění stačí modely s podporou bezdrátového nabíjení propojit s elektrickou zásuvkou v zapalovači (zejména tedy u starších vozů) krátkým, a tedy i vcelku nenápadným kabelem, který tak nebude nikde překážet. Je ale nutné brát v potaz to, že výdechy ventilace jsou u některých vozů relativně nízko (v porovnání s čelním sklem) a při jízdě tedy nemusí být sledování telefonu v držáku vyloženě příjemné a především bezpečné. 

Na sklo

Držáky na čelní sklo jsou také velice populární. Ani jejich cena není zpravidla vysoká, ale mohou být uživatelsky přívětivější. Bezdrátové nabíjení je u nich sice spíše raritou, zato však často disponují kloubem umožňujícím natočení telefonu dle řidičových preferencí. Na sklo se upevňují buď pomocí přísavek nebo oboustranných lepících pásek. První varianta je příjemnější, protože umožňuje snadné úpravy umístění. Její cena je ale většinou vyšší. Co se pak týče uchycení mobilu do držáku, nejčastější jsou rozevíratelné čelisti.

Výhodou tohoto typu držáku je umístění telefonu prakticky kdekoliv v zorném poli řidiče a snadný přístup k ovládacím prvkům. Na druhou stranu je ale třeba počítat s tím, že si takto zhoršíte výhled z vozu. Komplikace může být i s nabíjením. Pokud váš vůz nemá konektory na stropě, nabíjecí kabel bude dlouhý a může překážet. 

Na palubní desku

Oblibě se v tuzemsku těší také držáky na mobil, které se pomocí oboustranných lepících pásek připevňují na palubní desku. Jsou hodně podobné držákům na sklo, se kterými sdílí také jejich klady a zápory. Trochu lepší je to s kabely, vystačíte si s kratšími.

Na volant

V nabídce se můžete setkat také s držáky umístitelnými mezi ramena volantu. Ty jsou většinou levné, protože nemají žádné další funkce. O jejich bezpečnosti se dá ale vzhledem k umístění mimo řidičovo zorné pole polemizovat. Horší je i komfort ovládání – telefon budete mít sice blízko ruky, ale na volantu, tedy pohyblivé části. Tomuto řešení se tak spíše vyhněte. 

Na opěrku hlavy

Další celkem oblíbený typ držáku není určen pro řidiče, ale pro spolujezdce na zadních sedačkách. Do držáku, které se uchycují na opěrky hlavy předních sedadel lze umístit jak telefony, tak třeba i tablety a díky tomu jednoduše sledovat filmy či seriály. Na vychytávky typu bezdrátové nabíjení a podobně zde ale můžete zapomenout. 

Na kolo, koloběžku či motorku moc velký výběr není

Držák na řídítka 

Zatímco do automobilu existuje řada různých typů držáků, hledáte-li podobné řešení pro motorku, kolo či elektrokoloběžku, smiřte se s tím, že jedinou možností je držák připevnitelný na řídítka. Ten disponuje buď svíracími čelistmi, nebo speciálním úchytem, jehož druhou polovinu přilepíte na kryt či záda telefonu a pak ji do úchytu „nacvaknete“. Z hlediska funkčnosti se jedná o podobně spolehlivá řešení, totéž pak platí i o ceně. Co se týče vychytávek navíc, těch se tu spíše nedočkáte. 

Pár tipů na závěr

Jelikož mi rukama v posledních několika letech prošla celá řada držáků na mobily, podělím se s vámi o pár osobních tipů, které mohou s výběrem taktéž pomoci. 

Magnet pod kryt je lepší než jej lepit na mobil

Pokud využíváte bezdrátové nabíjení, nelepte na záda svých telefonů magnetické plíšky pro přichycení na držák. Přítomnost plíšku totiž bezdrátové nabíjení vyřadí z provozu. Rozumnějším řešením je buď jeho vložení pod kryt (a vyjmutí v případě nabíjení) nebo rovnou jeden z krytů upravte do cestovatelské podoby a nalepte na něj plíšek „natvrdo“.

Bezdrátové nabíjení není vždy nejšťastnější volba

Jak jsem již psal výše, při výběru krytu s podporou bezdrátového nabíjení je vždy potřeba brát v potaz i jeho výkon. Pokud však potřebujete telefon nabít rychleji (a ten má podporu rychlého nabíjení), na bezdrátové nabíjení nespoléhejte – rychlostně totiž na to kabelové nemá. Kromě držáku s bezdrátovým nabíjením tedy doporučuji s sebou vozit i autonabíječku s maximálním výkonem pro kabelové rychlonabíjení. 

Důvěřuj, ale prověřuj 

Přestože je upevňovací mechanismus držáků do auta zpravidla řešen spolehlivě, minimálně u držáků ve ventilaci doporučuji jejich pravidelnou kontrolu pevnosti uchycení. Stačí totiž i drobnější pohyb mřížky ventilace například kvůli redukci foukání a pevnost může být ta tam. 

Nejoblíbenější držáky na mobil současnosti 

Force – ideální parťák (nejen) na kolo 

Pokud potřebujete telefon uchytit na řídítka kola, koloběžky či některých typů motorek, poslouží k tomu skvěle jednoduchý, levný a designově nenápadný držák od značky Force. Je vyroben ze silikonu a pojme telefony s úhlopříčkou 4 až 6 palců, což pokrývá značnou část nabídky. Mezi uživateli je oblíbený díky snadné instalaci, spolehlivosti, pevnému uchycení telefonu a minimalistickému designu. Třešničkou na dortu je pak jeho cena pohybující se kolem 150 korun.

Držák Force
Zdroj: Force.bike
Mobil lze pomocí vhodných držáků připevnit i na řídítka kol.

Fixed Icon Air Vent – Síla magnetu ve ventilaci

Hvězda mezi jednoduchými magnetickými držáky do ventilace. Přesně tak se dá popsat model Fixed Icon Air Vent. Jedná se o uživatelsky oblíbený kousek, která láká na slušnou cenu i pevné přichycení telefonu pomocí silných magnetů či kloub umožňující telefon nasměrovat tak, jak zrovna řidič potřebuje. Jeho majitelé si u něj chválí i stabilní uchycení ve ventilaci, díky kterému se tak není třeba obávat jeho vypadnutí. Za cenu pohybující se kolem 250 korun je to rozhodně zajímavá volba.

fixed
Zdroj: Fixed.zone
Magnetické držáky do ventilace se řadí mezi nejoblíbenější.

Swissten S-GRIP – Když nevěříte magnetům

Nejste příznivci magnetů, ale láká vás uchycení telefonu do ventilace? Pak by vás mohl stejně jako spoustu dalších uživatelů oslovit model Swissten S-GRIP. Jedná se o klasický čelisťový držák, který váš telefon pevně sevře po bocích. Jeho hlavní zbraní je dle jeho uživatelů jak pevný úchop, tak i jeho roztažitelnost, díky které udrží i větší mobily, design a samozřejmě cena. Ta se totiž u některých prodejců pohybuje pod hranicí 200 korun. 

Swissten
Zdroj: Swissten.eu
Do ventilace lze umístit i držáky s roztažitelnými rameny.

Yenkee YSM 610 – Bezdrátový komfort

Hledáte-li držák, který vám poskytne komfort v podobě bezdrátového nabíjení a zároveň se umisťuje na čelní sklo či palubní desku, velmi dobrou volbou je model Yenkee YSM 610. Jeho uživatelé si u něj chválí jak velmi slušný výkon bezdrátového nabíjení až 10 W, tak třeba i pevnou přísavku zajišťující jeho upevnění či velmi dobře fungující pohyblivé rameno. Počítejte však s tím, že jeho cena je o poznání vyšší než u předešlých držáků. 

yenkee
Zdroj: Yenkee.cz
Bezdrátové nabíjení se těší čím dál větší popularitě. Není proto divu, že si našlo cestu i do držáků na telefony v autech.

Roadstar SD-1121 – Levný kousek na čelní sklo

Posledním zajímavým kouskem v našem seznamu, který se dle recenzí na českém internetu těší slušné oblibě, je držák Roadstar SD-1211. Jedná se o model s přísavkou na přední sklo a poměrně dlouhým ramenem, které umožňuje snadné přizpůsobení polohy telefonu. Kromě této vlastnosti si pak uživatelé pochvalují přívětivou cenu, ale i kvalitní zpracování či pevný úchop telefonu.

Roadstar
Zdroj: Roadstar.com
Držáky na čelní sklo se těší oblibě už od dob prvních autonavigací. I ty se totiž zpravidla umisťovaly přímo na sklo.

Kde koupit nejoblíbenější držáky na mobil současnosti

Force silikonový držák na mobil na kolo na představec černý

Force silikonový držák na mobil na kolo na představec černý

od  

Fixed (FIXIC-VENT-BK)

Fixed (FIXIC-VENT-BK)

od  

Swissten S-GRIP AV-2

Swissten S-GRIP AV-2

od  

Yenkee YSM 610

Yenkee YSM 610

od  

Roadstar SD-1121

Roadstar SD-1121

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Příslušenství pro mobily

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také