Seznam.cz

Jak vybrat správnou aktovku do školy?

Zdroj: Burst.shopify.com
Fotografie 2
Jarmila Vandová před 2 měsíci

Prázdniny se lámou do své druhé poloviny a brzy už zaklepe na dveře škola. Pokud máte doma prvňáčka nebo prvňačku, je načase zamyslet se nad koupí vhodné školní aktovky. Ta by dítěti měla být co nejpohodlnější, ale zároveň šetřit jeho záda. Důležité je o všem také správné barevné provedení nebo motivy. O tom, co je právě v módě, vás dítě jistě přesvědčí.

Zdraví na prvním místě

Velká část dospělých, kteří v době docházky na základní školu nosili nekvalitní aktovky, se dodnes potýkají s bolestmi zad. Někdy byla na vině nekvalitní aktovka, někdy její špatné nošení. Zdraví dětí je však na prvním místě, a tak nedělejte stejnou chybu i u nich. O správném nošení školní aktovky své děti řádně poučte a vyberte jim takovou, která se jim bude nosit komfortně. Kvalitní školní aktovka by dítě neměla tlačit, pak by jej totiž nutila do nepřirozených poloh. Pro dítě ve vývinu je zcela nežádoucí celkové přenesení těžiště těla směrem dopředu či předsunuté držení hlavy a ramen. Špatně zvolená aktovka může způsobit nesprávný vývoj hybného aparátu dítěte a zmíněné bolesti zad v pozdějším věku.

Školní aktovky s anatomickým tvarováním

Správná školní aktovka pro vašeho prvňáčka by měla mít kvalitní anatomické tvarování zad, které kopíruje fyziologické zakřivení páteře. Při výběru se zaměřte především na to, zda je její zadní strana v bederní části vyklenutá a v hrudní části prohloubená. Neměla by chybět ani polstrovaná opora pro lopatky. Anatomické tvarování obvykle tvoří polstrovaná vložka zad či samostatné prvky pro jednotlivé oblasti zad. Správně tvarovaná školní aktovka bude dítěti dobře sedět a postará se i o ideální držení jeho těla. Důležitý je také materiál, který byl k tvarování použit. Mělo by být dostatečně měkčený, aby dítěti zajistil pohodlné nošení, ale zároveň musí být natolik tvrdý, aby se vahou předmětů v aktovce nezmáčkl a zabránil tvorbě nepříjemných otlaků. Anatomicky tvarovaný zádový systém ulehčí dětským zádům, která musí přivyknout každodenní zátěži učebnic a pomůcek. S tím souvisí také správné nastavení popruhů. Až budete své dítě chystat do školy, dbejte na to, aby popruhy naléhaly celou plochou na ramena, neodstávaly a zepředu svisle křížily klíční kost zhruba v její polovině. Vypadá to jako věda, ale i pouhým nastavením popruhů můžete zabránit nevhodnému držení těla své ratolesti. Také popruhy by kvůli odlehčení váhy batohu měly být polstrované. Jejich správná šířka přitom začíná na 4 centimetrech. Popruhy by se při nošení aktovky neměly dotýkat krku dítěte a nesmí při zatížení prokluzovat. Stabilitu aktovky a omezení jejích pohybů do stran zaručí užitečný hrudní pás. Přidanou hodnotou některých školních aktovek je možnost nastavení celého zádového systému podle výšky dítěte, což ještě více zvyšuje stabilitu a komfortní nošení aktovky.

Výška, váha a konstrukce školní aktovky

Správně zvolená školní aktovka odpovídá svou výškou délce zad dítěte, konkrétně vzdálenosti mezi křížovou kostí a rameny. Pro dítě vysoké 116 centimetrů a méně je ideální výška aktovky mezi 34 a 36 centimetry. Pokud váš prvňáček měří 116 až 125 centimetrů, zvolte pro něj aktovku s výškou od 36 do 38 centimetrů. Pro děti vysoké 125 až 130 je pak vhodná aktovka s výškou mezi 38 až 40 centimetrů, pro ty nad 130 centimetrů vyberte aktovku vysokou 41 centimetrů.

Dalším důležitým parametrem při výběru správné školní aktovky, je její váha. Na doporučení pediatrů by děti měly na zádech nosit jen 10 až 12 procent své váhy. Jestliže je tedy vaše dítko drobnější, snažte se pořídit mu co možná nejlehčí aktovku. Aktovky musí vážit méně než 1,2 kg. Bez problémů seženete takové s vahou kolem 700 až 800 gramů. Přece jen vezměte v úvahu fakt, že vaše dítě bude aktovku nosit až 175 dní v roce. Z tohoto důvodu je základem kvalitní školní aktovky také její pevná a lehká konstrukce, se kterou nebude žádný problém vydržet nápor učebnic a pomůcek.

Školní aktovka, která vydrží

Při výběru aktovky je důležitá také její odolnost vůči fyzické zátěži, nečistotám a nepříznivému počasí. Zvolte tu s pevným dnem a plastovými hranami, které drží tvar aktovky a zabraňuje ničení jejího obsahu. Navíc se dá kamkoliv snadno postavit. Ještě lepší jsou z tohoto důvodu školní aktovky s malými nožičkami, které se tak zespodu nezašpiní. Pozornost je třeba věnovat také uchu aktovky, za které ji školák kolikrát poponáší. Mělo by být dostatečně pevné a svým tvarem přizpůsobené dětské ručce. Pro aktovku je zásadní nepromokavý materiál. Svrchní látka by neměla propouštět dešťové kapky ani sněhové vločky, aby nedošlo k poškození učebnic, sešitů a dalších školních pomůcek uvnitř aktovky. Voděodolné by mělo být také samotné dno. Při výběru aktovky dbejte rovněž na to, aby se dala snadno udržovat a omývat.

Praktické otevírání a členění

Často si neuvědomíme, že pro šestileté dítě může být otevírání aktovky problematické. Praktické otevírání a zavírání tak zajistí školní aktovky s magnetickou sponou. Zvolit můžete také aktovku s moderním vyklápěcím systémem na zip, díky kterému se školák ke svým pomůckám dostane přímo z lavice. Ať už si vyberete aktovku s jakýmkoliv typem otevírání, nechte napřed dítě, ať mu přijde na kloub a samo si jej vyzkouší. To samé platí o členění aktovky. Prvňáčci se nejlépe orientují v aktovce, která má jednu, maximálně dvě přihrádky. Uvnitř by však měly být oddělené přihrádky na učebnice a sešity. Chybět by neměla ani kapsa na klíče, telefon a peněženku. Důležitá je rovněž kapsa na pití, která je umístěna samostatně, a zabraňuje tak případnému vylití v dosahu učebnic a sešitů. Ideální řešení představuje kapsa stahovatelná gumou. Hodí se i kapsa na svačinu.

Zdroj: Zboží.cz
Třídílné sety Emipo s aktovkou, penálem a pytlíkem na přezůvky či cvičky

Školní aktovka s poutavým designem i reflexními prvky

Správná školní aktovka musí splňovat všechny uvedené parametry, ale samozřejmě se jejímu nositeli musí také líbit. Co se tedy týče designu školních aktovek, je určitě z čeho vybírat. Na své si tak přijdou malé slečny toužící po něžně laděných aktovkách, kluci zase uvítají aktovky s motivy dinosaurů, závodních aut, motorek či fantastických hrdinů. Vy jako rodiče byste však rozhodně měli dbát na to, aby aktovka byla opatřena reflexními prvky, které se postarají o bezpečnost vašeho dítěte. Za bezpečnostní prvek sice může být považována i výrazná barva či vzory na aktovce, reflexní prvky a odrazky to však nenahradí. Reflexní odrazky či nášivky jsou na aktovce nezbytné. Jedná se totiž o prvky, které odrážejí světlo, díky čemuž je školák s aktovkou na zádech vidět i za snížené viditelnosti. Tyto prvky by se přitom měly nacházet na každé straně aktovky.

Nejlepší školní aktovky

K prověřeným výrobcům na trhu patří značka Hama. Aktovka Hama Step by Step Touch, je doplněná o sadu školních pomůcek ve stejném designu. Spolu s aktovkou tak získáte naplněný penál, pouzdro na pomůcky, peněženku a pytlík na cvičební úbor nebo přezůvky. Aktovka má ergonomicky tvarovaná záda s polstrováním, které je vyrobeno z prodyšného materiálu s ventilačními drážkami, nehrozí proto nadměrné pocení zad. Také popruhy aktovky jsou ergonomicky tvarované a měkce polstrované. Nechybí ani odnímatelný hrudní popruh, zpevněné dno s nožičkami či reflexní prvky.

Zdroj: Zboží.cz
Step by Step školní pětidílné sety s delfíny a motýly

Pro dívky je skvělou volbou školní aktovka Baagl Zippy v růžovošedém provedení. Také ta má vše pro to, aby na záda vašeho dítka padla jako ulitá. Své nositelce usnadní přenášení školních pomůcek díky ergonomicky tvarovaným zádům, zpevněnému dnu a snadno nastavitelným popruhům. Nechybí ani posuvný hrudní popruh. Zepředu, zboku i na popruzích je vybavena reflexními prvky. Na rozdíl od předchozího modelu je díky své velikosti ideální pro drobnější dítka. Značka Baagl nabízí také celou řadu dalších barevných provedení a motivů pro holky i pro kluky.

Zdroj: Zboží.cz
Školní aktovky Baagl Zippy

Pro děti, které mají rády sport, je tu Stil Aktovka v modrozeleném provedení. Díky patentovanému zapínání se snadno otevírá a zavírá, stojí na nožičkách, má hrudní popruh, pevné dno a ergonomicky zpevněná záda. Velkou výhodou této školní aktovky je, že roste spolu s dítětem. Stačí, když přenastavíte ramenní popruhy. Vaše ratolest tak s touto taškou odchodí klidně i pět tříd. Aktovka se hodí i pro drobnější děti a nechybí ani reflexní prvky.

Pěkná a kvalitní je také školní aktovka Topgal CHI 880 s kytičkami pro nejdrobnější školačky, která představuje mezistupeň mezi klasickou hranatou aktovkou a batohem. Tato aktovka disponuje pevným systémem zad s hliníkovým rámem, pohodlnými nastavitelnými popruhy s hrudním pásem a jednou komorou, která dítěti umožňuje větší přehlednost a snadné ovládání. S ohledem na svou menší velikost je tato aktovka ideální pro drobnější dívky docházející do první a druhé třídy. Vnitřek aktovky je rozčleněn nepromokavými přihrádkami, zvenku se nachází tolik praktické kapsičky a místo na jmenovku. Nechybí ani dostatek reflexních prvků.

Podobný komfort zaručí i školní aktovka Topgal CHI 785 s ozubenými koly, kterou lze zakoupit i ve zvýhodněných setech – tedy s penálem, pytlíkem na přezůvky a pláštěnkou na batoh. Tato školní aktovka se hodí pro chlapce navštěvující první a druhou třídu, kterým po vzoru modelu CHI 880 nabízí vše podstatné.

Zdroj: Zboží.cz
Školní aktovka CHI 880 s kytičkami a CHI 785 s ozubenými koly

Ať už si tedy pro své dítě vyberete jakoukoliv aktovku, dbejte na jeho zdraví, bezpečnost i vkus. I tak mu zpříjemníte dlouhou cestu plnou vzdělávání a zábavy.

Zobrazit celou nabídku školních batohů a aktovek

Kde koupit doporučené aktovky

Step By Step Flexline školní 5dílný set

Step By Step Flexline školní 5dílný set

od  

Emipo Ergo Two školní 5dílný set

Emipo Ergo Two školní 5dílný set

od  

Oxybag Školní batoh Premium

Oxybag Školní batoh Premium

od  

Oxybag Školní batoh Premium

Oxybag Školní batoh Premium

od  

Emipo Školní batohový set 3-dílný

Emipo Školní batohový set 3-dílný

od  

Step by Step Touch 5dílný set

Step by Step Touch 5dílný set

od  

Step by Step Touch 5dílný set

Step by Step Touch 5dílný set

od  

Baagl Zippy Školní aktovka

Baagl Zippy Školní aktovka

od  

Baagl Zippy Školní aktovka

Baagl Zippy Školní aktovka

od  

Stil Školní aktovka Football 3

Stil Školní aktovka Football 3

od  

Topgal CHI 880 B white

Topgal CHI 880 B white

od  

Topgal CHI 785 E Green

Topgal CHI 785 E Green

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Back to school

Fotografie 2

Jarmila Vandová

Redaktor

Vystudovala jsem Filosofickou fakultu. Miluji květiny, zahradničení, práci na chalupě a kolem ní. Tuto svou zálibu jsem spojila se psaním, a tak již nějakým rokem píši články o bydlení a zahradě. Dále se věnuji literatuře, zejména psaní knižních recenzí a dalších literárních článků. Zajímám se o dějiny, politiku, kulturu, jazyky a náboženství Blízkého východu.

Více článků od Jarmily

Přečtěte si také