Seznam.cz

Jak si zpříjemnit cestu autem na dovolenou: Tipy na nejlepší doplňky a vychytávky

Autem na dovolené v přírodě
Zdroj: Unsplash.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 1 rokem

Vyrážíte na dovolenou autem? Několikahodinová cesta nemusí být nutně otrava. Stačí vědět, co si s sebou přibalit. Podívejte se, jaké doplňky vám zpříjemní dlouhou výpravu na dovolenou.

Aktualizováno 12. 1. 2023

Doplňky, které vám zpříjemní dlouhou cestu autem v roce 2023

Porovnat parametry

Autochladnička

Dostatek jídla a pití je základ. Určitě nechcete, aby vám začalo kručet v žaludku, když stojíte v koloně daleko od benzínky. Autochladnička vám pomůže udržet potraviny čerstvé a nápoje pěkně vychlazené. Chladicí boxy lze napájet z klasické autozásuvky s nápětím 12 V. Některé modely připojíte i do běžné zásuvky, takže vám mohou dobře posloužit rovněž v hotelu či apartmánu.

Před koupí si rozmyslete, kam autochladničku umístíte. Můžete ji dát do zavazadlového prostoru nebo postavit za přední sedadlo. Pokud autochladničku umisťujete přímo na sedadlo, nezapomeňte ji připoutat pásy. V závislosti na zvoleném místě vyberte adekvátní velikost chladicího boxu. Objem nejpopulárnějších autochladniček se pohybuje mezi 30 až 45 litry.

Držák mobilního telefonu

Používáte mobil k navigaci nebo přehrávání muziky? Držák mobilního telefonu zajistí, že budete mít své chytré zařízení na očích a zároveň po ruce. Možností umístění je v autě hned několik – narazíte na držáky, které se upevňují do ventilační mřížky, na čelní sklo, palubní desku, ale také na volant. K zajímavým funkcím držáků mobilních telefonů patří například bezdrátové nabíjení nebo automatické rozevírání klepet přes senzory.

Pokud mobil za cesty nepoužíváte, ale nechcete, aby zapadl někam pod sedačku, pořiďte si na palubní desku protiskluzovou podložku. Kromě telefonu na ni položíte třeba klíče či peněženku.

FM transmitter

Ani staré autorádio vám nemusí zabránit v přehrávání vaší oblíbené hudby. FM transmitter je zařízení určené k připojení do zásuvky automobilového zapalovače. Nastavíte na něm stejnou frekvenci FM jako na autorádiu a poté můžete poslouchat muziku z jakéhokoliv zdroje, který k FM transmitteru připojíte. Transmittery mohou disponovat slotem na SD karty, USB portem či 3,5mm jackem. Modernější modely propojíte se svým mobilem nebo tabletem přes Bluetooth. Vítanou funkcí některých FM transmitterů je možnost dobíjení z USB.

Starší autorádio
Zdroj: Unsplash.com
Díky FM transmitteru si v autě přehrajete oblíbenou hudbu i v případě, že máte starší autorádio.

Stínítka do oken

Slunce pražící přímo do vozidla dokáže cestu na dovolenou pořádně znepříjemnit. Stínítka do auta vás před slunečními paprsky ochrání a poskytnou vám vytoužený stín. Obyčejná stínítka jednoduše upevníte přísavkami přímo na okno. Alternativu představují stínící rolety nebo zatmavovací fólie. Děti na zadních sedadlech určitě rozveselíte stínítky s pohádkovými motivy či jinými pestrými obrázky.

Polštářky na spaní

Plánujete po cestě zastavit a na chvíli si zdřímnout? Cestovní polštářky sice automobil v pětihvězdičkový hotel nepromění, ale minimálně při odpočinku poskytnou podporu vaší hlavě a krční páteři. K dostání jsou klasické polštářky kompaktních rozměrů nebo nafukovací modely. Ty vám při cestování pomohou ušetřit cenné místo, protože je po vyfouknutí sbalíte do malého balíčku. V nafukovacích verzích se vyrábí populární podkovy, ale také polštáře obdélníkového tvaru.

Držák na tablet

Nevíte, jak během dlouhé cesty zabavit děti na zadních sedadlech? Držáky na tablety vás těchto starostí zbaví. Držák upevníte k opěrce hlavy předních sedadel. Malí pasažéři sedící vzadu tak mají tablet v ideální poloze a mohou sledovat své oblíbené pohádky, případně hrát hry. Vybírejte mezi držáky, které vám umožní uchycení na výšku i na šířku. Nejlepší variantu představuje pohyblivý kloub, díky němuž tablet natočíte a nakloníte podle potřeby. Některé držáky připevníte i na čelní sklo. Tablet pak můžete používat například k navigaci.

Cestovní hry

Pokud nechcete, aby děti celou cestu jen koukali na displej mobilu či tabletu, přibalte s sebou nějaké cestovní hry. Možností je celá řada – v cestovních verzích se vyrábí deskové, karetní nebo třeba hlavolamové hry. Volbu pochopitelně přizpůsobte věku vašich dětí. Zkuste najít hru, kterou si s dětmi můžete zahrát i vy. Nemusí to být nutně v autě, na dovolené budete mít dostatek příležitostí udělat si hezký rodinný večer.

Přenosný kávovar

Patříte k milovníkům dobré kávy? Po cestě na dovolenou nemusíte doplňovat kofein jen na benzínkách či spoléhat na kávu z termosky. Lahodnou kávu si můžete připravit v kávovaru do auta. Tento typ kávovarů připojíte do 12V autozásuvky. Vybraná zařízení lze napájet i přes USB nebo připojit do standardní 230V zásuvky. Při cestování oceníte zejména kapslové kávovary, které vám ušetří čas spojený s údržbou přístroje.

Přídavný ventilátor

Jestli jste naplánovali cestu na dovolenou přes den a očekáváte pořádné horko, přikupte si do auta přídavný ventilátor. Tyto malé nenápadné ventilátory, které najdete v autodoplňcích, připojíte do zásuvky zapalovače (12V modely). V nabídce ale narazíte i na 24V ventilátory určené do nákladních vozů a dodávek. Většina přídavných ventilátorů se upevňuje na palubní desku. Mezi nejužitečnější funkce ventilátorů se řadí nastavitelnost otáček, režim ohřevu (pro rychlé odmrazení skla v zimním období) a oscilace, tedy kmitání ze strany na stranu.

Kamera do auta

Samozřejmě nejde úplně o vybavení, které by vám cestu zásadně zpříjemnilo. Kamera do auta vám však dodá klid, že máte v případě dopravní nehody či vandalismu k dispozici důkazní materiál. Pokud projíždíte nějakými zajímavými oblastmi, tak vám autokamera poslouží rovněž k pořízení netradičních záběrů z cest. Před zapnutím kamery do auta v zahraničí si ale ověřte, jak se na její využití dívá tamní legislativa. V některých zemích by vás natáčení za jízdy mohlo dostat do problémů se zákonem.

Kde koupit doplňky na cestu autem

G21 C&W 45 l

G21 C&W 45 l

od  

Samsung EE-V200SA

Samsung EE-V200SA

od  

Sencor 35052858

Sencor 35052858

od  

Sluneční clona černá

Sluneční clona černá

od  

Lifeventure Inflatable Pillow

Lifeventure Inflatable Pillow

od  

HOCO CA62 Handsome Držák tabletu na opěrku hlavy

HOCO CA62 Handsome Držák tabletu na opěrku hlavy

od  

Albi Ubongo na cesty

Albi Ubongo na cesty

od  

Handpresso Auto Capsule

Handpresso Auto Capsule

od  

Compass Mitchell Duo 07226 12V

Compass Mitchell Duo 07226 12V

od  

LAMAX S9 Dual

LAMAX S9 Dual

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Dovolená

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také