Seznam.cz

Jak se v horku dobře vyspat? Tipy na chladící peřiny a další doplňky do ložnice

chladící polštár
Zdroj: Pixabay.com
Jarmila Zechová Syptáková
Jarmila Zechová Syptáková před 1 rokem

Tajemství kvalitního spánku ve vedrech tkví v chytrých doplňcích. Pomůže chladivá letní přikrývka, ale i další vychytávky na ochlazení ložnice, které stojí za to vyzkoušet.

Osvěžení ve sprše

Dopřejte si před spaním vlažnou sprchu a pro osvěžení použijte místo klasického mýdla sprchový olej Frisch. Ten obsahuje účinné látky z máty a eukalyptu, které vás dokážou alespoň na chvíli zchladit. Oceníte ho nejen v parných dnech, ale třeba i při návratu z tréninku.

Zchlaďte si čelo

I mokrý ručník může sice na chvilku pomoci, ale efektivnější bude, když si na čelo přiložíte zlehka vyždímaný ochlazující šátek. Po namočení do vody se v něm aktivují speciální vlákna, která udržují teplotu o 3 až 5 °C chladnější než okolní prostředí. Šátek chladí, dokud zcela neuschne, což obvykle trvá 30 až 45 minut. Není to tak vychytávka na celonoční ochlazování, ale mohla by vám pomoci při usínání.

Vyměňte lůžkoviny

V létě nemusíte spát pod peřinou. Vezměte si inspiraci od jižních národů a spěte zakryti jen lehkým prostěradlem z bavlny nebo lnu. Pokud se nedokážete přikrývky vzdát ani za horkých letních večerů, pořiďte si lehké letní přikrývky, pod kterými se nebudete potit. Kromě klasických odlehčených verzí dek a polštářů si můžete pořídit chladivé letní přikrývky. Chladící efekt u nich vzniká díky použitím moderních materiálů, které dobře odvádějí vlhkost z těla do povrchové tkaniny, odkud se rychle odpaří.

Pořiďte si ochlazující povlečení

Flanelové nebo polyesterové povlečení vyměňte na léto za povlečení z přírodních materiálů. Na horké noci jsou ideální lněné povlaky, které vás dokážou díky termoregulačním schopnostem lnu ochladit. Vhodné je také povlečení z prodyšného bavlněného saténu, které velmi dobře saje pot. Vybavit se můžete také termoregulačním prostěradlem Outlast, které zabraňuje přehřívání těla s nežádoucím pocením. Prostěradlo je vyrobené z materiálu původně vyvinutého pro potřeby kosmonautiky v NASA.

Matrace s chladivým efektem

Budete si pořizovat nové matrace? Porozhlédněte se po těch, které dokážou o pár stupňů snížit teplotu zahřívání. Se stále se zvyšujícím počtem tropických nocí v našim končinách tuto vlastnost oceníte. Matrace obsahují chladivý gel nebo je chladícího účinku dosaženo díky speciální výrobní receptuře, jako je to například u matrací a polštářů ze speciální paměťové pěny VISCOOL. Ty optimalizují svou tuhost podle absorbovaného tepla. Levněji než výměna matrace vyjde pořízení ochlazují podložky na matraci nebo chrániče na matraci s ochlazujícím účinkem.

kvalitní spánek ve vedru
Zdroj: pixabay.com
I po tropické noci se můžete probouzet odpočatí.

Ventilátor na rozproudění těžkého vzduchu

Příjemnější ovzduší zajistí i domácí ventilátor. Vybrat si můžete z nejrůznějších typů. Do ložnice vybírejte nejen podle výkonu, ale především podle hlučnosti, ať vás neobtěžuje svou hlasitostí. V nesnesitelných vedrech pomůže, když před ventilátor zavěsíte mokrý kus látky nebo postavíte nádobu s ledem.

Mobilní klimatizace

Pokud nic z toho stále nepomáhá, je jedinou cestou ke klidnému spánku i ve vedrech klimatizace. Pořízení klasické nástěnné klimatizace je nákladné a do nájemního bytu si ji nejspíš na vlastní náklady nepořídíte. Nejlevnějším a nejrychlejším řešením je pořízení mobilní klimatizace, k jejímuž provozu potřebujete elektrickou zásuvku a okno či jiný otvor pro odvod horkého vzduchu z pokoje.

Ochlazovače vzduchu

Nemáte, jak odvést přebytečné teplo z místnosti? Vyzkoušejte ochlazovač vzduchu. Nečekejte však stejný výkon jako u klimatizace. Ochlazovače nemají kompresor, a proto ochlazují jen tam, kam dofouknou. Je to spíše výkonnější ventilátor, který pokoj mírně ochladí vodní párou. Citelnějšího ochlazení ve velkém vedru docílíte tím, že ho naplníte velmi studenou vodou nebo ledem.

Chcete se dobře vyspat i za horkých letních nocí? Vybavte se ochlazujícími pomůckami ještě dnes

Matějovský Amabel bavlněný satén 140 x 220, 70 x 90 cm zipový uzávěr

Matějovský Amabel bavlněný satén 140 x 220, 70 x 90 cm zipový uzávěr

od  

Postelia Visco Ergo Ice-Gel 20 Medium 90 x 200 cm

Postelia Visco Ergo Ice-Gel 20 Medium 90 x 200 cm

od  

Materasso Airspring Polargel 25 cm

Materasso Airspring Polargel 25 cm

od  

Brotex Luxus Plus přikrývka 140 x 220 cm 495 g

Brotex Luxus Plus přikrývka 140 x 220 cm 495 g

od  

Dormeo Polštář chladivý 2 v 1 50 x 70 cm

Dormeo Polštář chladivý 2 v 1 50 x 70 cm

od  

Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

od  

N-Rit Cool Towel Single 100 x 20 cm

N-Rit Cool Towel Single 100 x 20 cm

od  

Olimpia Splendid Unico Air 8 SF

Olimpia Splendid Unico Air 8 SF

od  

Daitsu AKD-12AFDN

Daitsu AKD-12AFDN

od  

Sencor SACMT7020C

Sencor SACMT7020C

od  

Sencor SFN9011SL

Sencor SFN9011SL

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Zdraví

Jarmila Zechová Syptáková

Jarmila Zechová Syptáková

Redaktor

Praktická žena oceňující vychytávky, které usnadňují práci i každodenní život. S manželem a třemi dcerami si v podhůří jesenických hor užívá rodinnou pohodu. Ve volných chvílích pečuje o zahradu a kochá se její krásou. Miluje společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná vína i objevování sebe sama.

Více článků od Jarmily

Přečtěte si také