Seznam.cz

7 tipů, jak vašemu psovi zpříjemnit léto

Ochrante-vaseho-psiho-kamarada-pred-prehratim
Zdroj: Unsplash.com
Michaela-Zdenkova
Michaela Zdeňková před 5 měsíců

Léto je v plném proudu a horké dny mohou být náročné, pro nás i naše domácí mazlíčky. Psi v parných letních dnech mohou doslova trpět. Velmi vysoké teploty s sebou navíc přinášejí řadu zdravotních rizik. Jak toto období našim čtyřnohým kamarádům maximálně zpříjemnit?

Přečtěte si pár tipů, jak svému psímu společníkovi co nejvíce zjednodušit fungování v horkém počasí a čemu se naopak vyvarovat.

1. Vždy plná miska vody

Základním letním pravidlem je, že váš pes musí mít dostatek pitné vody. Pravidelný přísun tekutin chrání vašeho čtyřnohého kamaráda před přehřátím. Během dne vodu, která ale nesmí být příliš studení, pravidelně doplňujte. Dospělý pes by měl za den vypít zhruba 50 ml vody na jeden kilogram hmotnosti.

Kromě klasických misek na vody pro psy dnes na trhu najdete různé zajímavé a velmi praktické alternativy. Na plovoucí podlahy, ale i do auta, se hodí nerozlitelné misky, které zabraňují vylití vody. Při cestování pak využijete skládací misky na cesty, které nezaberou téměř žádné místo. A vašemu pejskovi můžete dopřát zajímavé osvěžení v podobě fontány. Ta je perfektním pomocníkem v případě, že váš pes patří mezi méně žíznivá zvířata.

2. V domácnosti udržujte příjemné klima

Doma se vždy snažte zajistit co nejpříjemnější klima. Vašeho čtyřnohého kamaráda nechávejte v dobře vyvětraných prostorách a samozřejmě s dostatkem čerstvé vody. V případě, že pejsek zůstává sám doma i přes polední vedra, zatáhněte před odchodem žaluzie nebo závěsy, aby do místnosti nepronikaly sluneční paprsky.

3. Procházky přizpůsobte počasí

Procházky přizpůsobte počasí i kondici a věku svého psa. V letních dnech je lepší s ním chodit ven brzy ráno nebo v pozdním odpoledni, kdy nejsou teploty tak vysoké. Přes den omezte pobyt venku na nutné minimum. Pokud společně se svým psem vyrážíte na delší výpravu, preferujte procházku ve stínu a nezapomeňte na pitný režim. K jeho dodržení vám pomohou cestovní lahve na vodu.

cestovni-lahve-na-vodu-pro-psy
Zdroj: Unsplash.com
Nezapomínejte na pitný režim svého čtyřnohého kamaráda. Na výletech vám s tím pomohou cestovní lahve na vodu pro psy.

4. Psa nikdy nenechávejte v autě

V horkých letních dnech nikdy, ale opravdu nikdy, nenechávejte svého psa v autě samotného. I kdyby to mělo být jen na pár minut. Ač se vám může zdát, že venku není až takové horko, teplota ve voze stoupá závratnou rychlostí. Během chvilky se váš vůz promění doslova v saunu a ani pootevřené okno ničemu nepomůže. Pokud plánujete být mimo váš vůz delší dobu, nechte svého pejska raději doma.

5. Pozor na parazity

Především v letních měsících je důležité věnovat pozornost antiparazitním prostředkům, které vašeho čtyřnohého parťáka ochrání před otravnými i nebezpečnými breberkami, jako jsou klíšťata, komáři nebo blechy. Antiparazitik pro psy je na trhu opravdu velké množství – vybírat můžete mezi antiparazitními obojky, spreji, šampony nebo pipetami.

6. Ochraňte ho před přehřátím

Zatímco člověk se při vyšších teplotách ochlazuje pocením, psi odvádí teplo ze svého těla zrychleným dýcháním a vyplazením jazyka. Při tom dochází k výraznému slinění a poměrně velkém úbytku vody. Je proto důležité zajistit mu dostatečný přísun vody a v opravdu velkých vedrech ho ochladit i jiným způsobem.

K tomu se hodí jakákoliv vodní plocha. Příjemné osvěžení mohou poskytnou například speciální bazénky pro psy. Ty jednoduše umístíte na zahradu, balkon či terasu, napustíte vodou a perfektní ochlazení je na světě. Pozor si dejte na teplotu vody. Neměla by být příliš ledová, jinak by váš pes mohl utrpět šok.

Pokud nemáte zahradu ani balkon či chladnější koutek, kde by si váš chlupáč mohl odpočinout, sáhněte po chladící podložce pro psy. Ta mu během chvilky poskytne příjemné ochlazení. Podložky dokáží snížit teplotu až o 10 stupňů a v závislosti na prostředí ho budou chladit až 4 hodiny v kuse. Chladící podložky jsou skvělým pomocníkem nejenom doma, ale i při cestování.

Pro pejsky, kteří nevydrží dlouho v klidu, je perfektním řešením speciální chladící vesta. Ta vašeho pejska příjemně ochladí na břiše i zádech. Vesty jsou navrženy tak, aby se v nich pejsci cítili pohodlně a aby byli maximálně chráněni před celkovým přehřátím organismu. Fungují tak, že se před použitím namočí. Materiál vesty je ovšem upraven tak, aby psa perfektně ochladil a jeho srst přitom zůstala suchá.

bazenky-pro-psy
Zdroj: Unsplash.com
Jakákoliv vodní plocha je skvělým pomocníkem k ochlazení vašeho čtyřnohého kamaráda.

7. Bezpečná jízda v autě

Vyrážíte na dovolenou autem? Myslete na bezpečí svého chlupatého spolucestujícího. Pro jeho bezpečný převoz si můžete vybrat hned z několika produktů. Jednou z variant jsou speciální postroje pro psy, které fungují na podobném principu jako bezpečnostní pásy. Další variantou, ještě o něco bezpečnější, jsou cestovní přepravky. Tu umístěte na zadní sedačku nebo do zadního prostoru ohraničeného mříží.

Cestovní přepravky, ve kterých vaše psí kamarády převážíte, by nikdy neměly být vystaveny přímým slunečním paprskům a měly by být dostatečně odvětrané. Používejte ve voze klimatizaci. Ta by měla být nastavena na teplotu o zhruba 5 °C nižší, než je venku. Během dlouhých cest si naplánujte častější přestávky, aby se pejsek mohl proběhnout a napít. Před samotnou cestou ho vždy důkladně vyvenčete.

cestovni-prepravky-pro-psy
Zdroj: ferplast.com
Bezpečnou jízdu v autě zajistí cestovní přepravky pro psy.

Kde koupit praktické doplňky pro psy

Nobby Skudo 4 Iata 68 x 48 x 51 cm

Nobby Skudo 4 Iata 68 x 48 x 51 cm

od  

Hurtta Cooling Vest modrá

Hurtta Cooling Vest modrá

od  

Trixie bezpečnostní pás pro psa do auta černá 45-70cm/25mm

Trixie bezpečnostní pás pro psa do auta černá 45-70cm/25mm

od  

PetSafe fontána Drinkwell 360 nerez

PetSafe fontána Drinkwell 360 nerez

od  

TRIXIE Chladící podložka bubliny

TRIXIE Chladící podložka bubliny

od  

Marimex Bazén pro psy skládací 100 cm

Marimex Bazén pro psy skládací 100 cm

od  

Trixie Cestovní napáječka černá plast 500 ml

Trixie Cestovní napáječka černá plast 500 ml

od  

Duvo+ Cestovní skládací miska červená silikonová

Duvo+ Cestovní skládací miska červená silikonová

od  

Bayer Foresto

Bayer Foresto

od  

Bayer Advantix Spot-on pro psy 10 - 25 kg

Bayer Advantix Spot-on pro psy 10 - 25 kg

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto

Michaela-Zdenkova

Michaela Zdeňková

Redaktor

Redaktorka, která se psaním článků živí už sedmým rokem. Aktuálně se zaměřuje především na články o domácnosti, zahradě a životním stylu. Kromě psaní se ve volném čase věnuje vaření a pečení, výrobě macramé, malování nebo pěstování bylinek a zeleniny na svém pidi dvorku. Zároveň je milovnicí kvalitní hudby, filmů, knih a procházek se svou rodinou a psem.

Více článků od Michaely

Přečtěte si také