Seznam.cz

Jak nalepit ochranné sklo na displej: Kompletní návod

iphone-servis
Zdroj: Pixabay.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 roky

Naprostá většina majitelů smartphonů či tabletů chrání jejich displeje tvrzeným sklem. To má za úkol eliminovat potenciální poškrábání displeje a zároveň s trochou štěstí zabránit jeho prasknutí. Ačkoliv se tato ochranná skla dají sehnat v nejrůznějších typech i cenových relacích, všechny spojuje stejný (nebo minimálně velmi podobný) postup lepení. Právě z aplikace skla na displej má přitom mnoho lidí obavy. Lepení tvrzeného skla ale není nic složitého a s trochou šikovnosti ho zvládne každý. Stačí jen vědět, jak správně na to, což si v následujících řádcích prozradíme.

Nalepení ochranného skla není žádná věda. Stačí se přidržet několika základních kroků a úspěch je na dosah ruky. Je nicméně důležité zdůraznit, že o to důležitější je jejich striktní dodržení – „odfláknutí“ jakéhokoliv z nich může vést k neúspěchu. 

1. Udělejte si čas

Úspěšné nalepení tvrzeného skla na displej telefonu či tabletu je sice otázkou několika málo minut, na druhou stranu je ale třeba určitá příprava a proto je vždy lepší si na tento úkon vyhradit čas a zbytečně u něj nespěchat. S klidnou hlavou i rukama výrazně zvýšíte svou šanci na úspěch. 

2. Dokonale očistěte displej zařízení

Prakticky ke každému tvrzenému sklu je výrobcem přibalen navlhčený hadřík pro setření nečistot spolu, se suchým hadříkem pro vyleštění displeje. Právě důkladné vyčištění je přitom pro správné nalepení skla naprosto klíčové. Zbavte jej veškerých dřívějších ochran ve formě skel či fólií, odstraňte šmouhy a otisky či jiné nečistoty. Z vlastní zkušenosti bych doporučil čištění provádět na místě, které je dobře osvětleno a které vám díky odrazům světla umožňuje displej důkladně zkontrolovat. Co se týče pořadí hadříků, nejprve využijte vlhčený, kterým displej zbavíte největších nečistot. Následně jej vyleštíte suchým hadříkem. Kromě přibalených hadříků lze pro tyto účely samozřejmě využít i vlastní řešení jako jsou hadříky z mikrovláken nebo ty, které jsou určené pro čištění brýlí. Displej musí být před lepením zcela suchý.

3. Seznamte se se sklem

Po důkladném očištění displeje přichází na řadu detailní seznámení se se sklem. Ačkoliv se to může zdát na první pohled jako jasná věc, nepodceňujte ji. Dnešní chytré telefony totiž mají displeje tvarově dost symetrické a může se tak stát, že byste sklo nalepili obrácené. Sklo si tedy před aplikací dobře prohlédněte a natočte si jej tak, jak ho budete na displej přikládat. 

4. Pusťte se do lepení a to bez otálení

Jakmile si jste jisti nasměrováním skla, přichází na řadu jeho aplikace. Pro tu doporučím jednak opět si najít místo s co nejlepším světlem a zároveň s co možná nejmenší prašností kvůli hrozícímu nalepení prachových částic na sklo. Se samotným lepením pak příliš neotálejte. 

Ještě naposledy zkontrolujte čistotu displeje (případně jej třeba lehce ofoukněte) a následně na něj pomalu přiložte sklo s již sejmutou folií ze spodní lepivé strany. Dávejte u toho dobrý pozor – spodní lepivé strany se samozřejmě nesmíte dotknout, jelikož by se váš otisk objevil následně v lepidle a byl by po dosednutí skla na displej viditelný. Snažte se proto držet sklo jemně za hrany palcem a ukazováčkem, kdy levou stranu držte levou rukou a opačnou pak pravou. Po přiložení skla na displej si zkontrolujte, zda správně lícuje s boky zařízení, zda vám všude sedí výřezy na senzory či otvor reproduktoru. Pokud je vše v pořádku, stačí už jen na sklo v jeho středu zatlačit a lepidlo by se mělo následně už o vše postarat samo.

Ačkoliv v dnešní době využívají výrobci již velmi kvalitní lepidla, která eliminují vznik vzduchových bublin, čas od času se nějaká přece jen „povede“. V takovém případě nezoufejte, ale snažte se jí vytlačit směrem ze středu ke kraji, čímž by se měla „vyfouknout“. Občas ale stačí jen na bublinu zatlačit a ona zmizí. Pokud však bublinu pod sklem netvoří jen vzduch, nýbrž nějaká nečistota, která brání přilnutí skla, je to problém. Občas sice stačí také jen zatlačit a modlit se, aby se nečistota zdeformovala a umožnila přilnutí skla k displeji, jindy je ale potřeba komplexnější opravná operace ve formě odstranění nečistoty pomocí samolepek, které jsou rovněž k tvrzeným sklům přibalovány. V takovém případě je třeba sklo částečně odchlípnout, samolepku pod něj strčit a její lepivou stranou se pokusit nečistotu přilepit a vyjmout. Je nicméně třeba říci, že se jedná o relativně riskantní úkon, který může výsledek ještě zhoršit. Je proto důležité zvážit, zda riskovat nebo se smířit s malým nedostatkem. Pokud se nejedná o bublinu větší než milimetr, za sebe bych doporučil se spíš do opravných akcí nepouštět.

Tipy a triky závěr

Jelikož mám zkušenost s lepením desítek tvrzených skel na telefony, tablety či chytré hodinky, nasbíral jsem díky tomu celou řadu poznatků, které vám mohou pomoci. 

Při prvním nezdaru nepanikařte 

První a možná nejzásadnější radou je to, že nemá smysl panikařit, pokud se vám sklo nepovede nalepit napoprvé úplně ideálně. Lepidlo na spodní straně skla opakovaným odlepováním krátce po sejmutí ochranné folie nedegraduje, takže není problém křivě nalepené sklo odlepit a přelepit jej rovně. Jen berte v potaz to, že každé odlepení je potenciální šancí pro prach, který se může dostat mezi sklo a displej. Při opětovném nalepování je proto klíčové udržet minimální nutnou vzdálenost mezi sklem a displejem. Šance, že tato akce povede ke zlepšení celkového výsledku, je více než slušná. 

Bezrámečková skla se lepí lépe

V souvislosti s lepením tvrzených skel je třeba vzít v potaz fakt, že vše není jen o šikovnosti, ale taktéž o tom, jaké sklo na displej zrovna lepíte. Nejlépe se lepí rovná skla bez černých okrajů, jelikož se u nich nemusíte bát toho, že by špatně přilnuly u zaoblených krajů a zároveň při nepřesném nalepení překrývaly obsah kolem krajů telefonů. Naopak skla s výraznými zaobleními po krajích – například ty vyráběné pro Apple Watch – jsou i pro zkušené lepiče záludným oříškem s nejistým výsledkem. Stačí totiž jen malá chybka a sklo si nesedne a tím pádem je k ničemu. Začínáte-li tedy s lepením, doporučil bych vše natrénovat nejprve na jednoduchých kouscích.

Preciznost nade vše

V předešlých řádcích jsem hned několikrát zmiňoval, že je třeba sklo lepit přesně. Tuto věc musím však přesto zopakovat ještě jednou, nyní ale s důrazem na kompatibilitu s příslušenstvím. Silným ochranným kombem u telefonů je spojení krycího skla a pouzdra. Háček je ale v tom, že v případě nepřesného nalepení skla může dojít k jeho kolizi s pouzdrem, což může znamenat sníženou ochranu telefonu nebo rychlé odchlípnutí skla. Před pořízením krytu a skla si nezapomeňte ověřit jejich vzájemnou kompatibilitu, aby jeden druhému nepřekážely. Špatně nalepené sklo může také zhoršovat ovladatelnost telefonu. 

Zadržet dech není vůbec špatný nápad

Jak již bylo taktéž zmíněno výše, jedním z hlavních rizik při lepení skel je prach, který se pod ně může dostat a vytvořit tak bubliny, které budou působit na displeji rušivě. Problém je však v tom, že zcela bezprašné prostředí doma či v práci najdete jen stěží. Kromě co nejrychlejší aplikace po odlepení folie se mi proto osvědčilo při lepení zadržet dech a tím eliminovat možnost rozvíření částeček nečistot. 

Pokud si nevěříte, nechte si pomoci od výrobce

Že lepení ochranných skel není jednoduchým úkolem, si v poslední době uvědomuje čím dál více výrobců, kteří této skutečnosti přizpůsobují své produkty. Pokud si ani vy v lepení skla nevěříte, porozhlédněte se po takových, v jejichž balení obdržíte mimo jiné i speciální nalepovací adaptéry, které lepení výrazně usnadní. Do těch totiž stačí zpravidla jen vložit mobil, následně na ně umístit sklo, sloupnout z něj folii a je hotovo. Adaptéry sklo na telefonu dokonale zarovnají. A jelikož jsou tyto adaptéry jen kusem plastu, celkovou cenu tvrzeného skla ani příliš nenavyšují. 

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také